Sandacz i szczupak w stawie

/ 8 odpowiedzi
Czy w stawie 4000 m kw. mogą być sandacz i szczupak razem
Artur z Ketrzyna


Jak znajdą odpowiednie dla siebie warunki. (2015/01/07 22:56)

brulinski


Witam raz jeszcze.Posiadam nowo wykopany staw i planuję zarybić go rybą drapieżną oraz pokarmem w postaci chwastu rybnego.Słyszalem opinie że sandacz i szczupak wzajemnie się zwalczają .Czy to prawda ,nie mam doświadczenia i nie chcę popełnić błędu.Bardziej zależy mi na sandaczu.Czy szczupak może go wytępić?Staw jest dość głęboki podłoże piasek bez roślinności 80x50 metrów.Dziękuję za podpowiedzi .Pozdrawiam (2015/01/07 23:17)

Artur z Ketrzyna


Zwalczają jak zwalczają. Ale rywalizują.
Lecz lubią troskę odmienne łowiska. Sandacz lubi kamienie, mętniejsza wodę idt. Szczupak zaś praktycznie wszędobylski. Z tym że jak zajmują jeden zbiornik, to mają swoje rewiry, mimo że żyją obok siebie...
Tak to można po skrócie opisać. (2015/01/08 09:59)

baku3735


     Jeżeli staw jest głęboki i dno piaszczyste to sandacz będzie mieć dobre warunki, szczupak jak pisze kol Artur zaaklimatyzuje się praktycznie wszędzie. Mogą ze sobą rywalizować ale tak to już jest gdy żyją obok siebie.
      Śmiało wpuść narybek obu gatunków drapieżnych, najlepiej na przyszły rok na wiosnę, ale wcześniej zaryb drobnicą....np płotką, ukleją, słonecznicą, to dobre gatunki dla narybku drapieżnika. (2015/01/08 17:18)

adamoso123


Jeśli staw ma dno nierównomierne , jakiś dołek i jest on w miarę spokojnym miejscu to tam prawdopodobnie sandacz sobie zamieszka. Znajomy ma staw gdzie nie ma kamieni dno jest piaszczyste a głębokość 1,4 i sandacz dał sobie tam radę.

Jeśli będą mieć wystarczająco dużo pożywienia to nie będą się zwalczać. Polecam wpuścić większe sandacze niż szczupaki ,ponieważ sandacz tak bardzo szczupaka nie będzie ganiał, a nawet jeśli to szczupaka całego nie zje. Ponadto szczupaka łatwiej dostać. 

Jak wspomniał kolega wyżej najpierw trzeba wpuścić drobnicy. 
Z doświadczenia wiem ,że sandacze lubią leszcze ,ukleje ,jazgarze,kiełbie.
Szczupaki wszystko :)
Na 100% bym wpuścił : Płoć, leszcza, słonecznicę 
ewentualnie : wzdręga ,ukleja,jaź , karaś ,okoń.

Jeśli będzie słonecznica i równowaga w drapieżniku to okoń i karaś nie będzie się plenił.

Pozdrawiam , w razie pytań proszę priv. 

To co napisałem to jest wiedza na podstawie 4 stawów ,które obserwowałem i dorybiałem. (2015/01/08 21:05)

brulinski


Witam.Bardzo dziękuję za ciekawe i profesjonalne informacje od Państwa.Latem 2013 w trakcie

czyszczenia wiejskiego stawu wyłowiłem z niego ratując przed zagladą duże ilości slonecznicy /około 10 kg/ które wylądowały w moim stawie.Intryguje mnie informacja o wpływie

tej małej rybki na rozmnażanie okonia i karasia.

Staw został wykopany zimą 2013/2014.Poza słonecznicą pływa w nim ok.200 szt płoci,500 szt małego lina ,100 szt.okonia do wytarcia 15-20 cm,sandacz z wiosennego wylegu 2014,trochę leszcza ,uklei,węgorza,jesiotra oraz karpia/po 20-30 szt./.Rybki mają się dobrze.Ile powinno dopuścić się szczupaka /wylęg 2015?/żeby nie przesadzić.? Pozdrawiam

(2015/01/08 22:35)

u?ytkownik32263


Szczupak i sandacz w jednym stawie? W sumie fajny pomysł. Dlaczego zaraz napiszę;-) Lecz na początek, zedki muszą być większe od szczupaczków aby małe zębacze ich nie pozjadały. Potem jak wszystkie rybki podrosną będą żyć obok siebie. A dokładniej to szczupaki będą gonione przez sandacze, głównie na wiosnę. Bo zimą potrafią obok siebie bytować i zerować. I jak dobrze wszystko pójdzie to będziesz mieć sporo sandacza i niedużo szczupaka, mały głupi więc pobratymcy i mętne będą jeść gro młodego zębacza. Za to szczupak będzie zdrowy, mocny i duży. Tylko najpierw drobnica: płoć, wzdręga-też da radę, jaź, karaś-zresztą i tak się pojawi sam. Okonia niet a leszcza też bym unikał. Słonecznica cholernie plenna więc z jednej strony świetny pokarm dla zedków, z drugiej może opanować cały staw. Ale wytrzymalsza od uklei. Mimo to ja bym nie ryzykował. Aaa jakieś linki:-) (2015/01/08 23:03)

u?ytkownik32263


Witam.Bardzo dziękuję za ciekawe i profesjonalne informacje od Państwa.Latem 2013 w trakcie

czyszczenia wiejskiego stawu wyłowiłem z niego ratując przed zagladą duże ilości slonecznicy /około 10 kg/ które wylądowały w moim stawie.Intryguje mnie informacja o wpływie

tej małej rybki na rozmnażanie okonia i karasia.

Staw został wykopany zimą 2013/2014.Poza słonecznicą pływa w nim ok.200 szt płoci,500 szt małego lina ,100 szt.okonia do wytarcia 15-20 cm,sandacz z wiosennego wylegu 2014,trochę leszcza ,uklei,węgorza,jesiotra oraz karpia/po 20-30 szt./.Rybki mają się dobrze.Ile powinno dopuścić się szczupaka /wylęg 2015?/żeby nie przesadzić.? Pozdrawiam


Ale jaja, Kolega już odpowiedział a mi nic wcześniej się nie wyświetliło:-/

No tylko napiszę że młodych esoxów możesz nawet z dwie/trzy stówy, ok 20m2 ma osobnika to duży rejon. A i tak gro z nich zginie. (2015/01/08 23:08)