Rzeka Linawa - zarybienia

/ 9 odpowiedzi
Witam wszystkich wędkarzy koła Nowy Dwór Gdański.Chciałbym poruszyć temat zarybienia rzeki (kanału) Linawa.Wydaje mi się że jest w niej zbyt uboga jak na warunki różnorodność ryb.W zasadzie można by wymienić szczupaka,lina, okonia i leszcza(nie licząc drobnicy) a i tych wymienionych jest stanowczo mało(duża w tym zasługa kłusoli-tępić w zarodku!!!!!!).Co Wy na to łamacze kijów?Fajnie było by go połamać np. na dorodnym karpiu?Jesli nie karp to ?????Macie propozycje?Pozdrawiam-Bodzioo
martini1985


Niestety karp nie należy do naszych rodzimych ryb. W świetle przepisów Unii Europejskiej karpiem można zarybiać wyłącznie zamknięte akweny wodne. Nasze koło stara się, aby tymże gatunkiem ryby wzbogacić Izbową Łachę. Co do rzeki Linawy, rokrocznie jest ona zarybiana. Nad rybostanem rzek pracują także ichtiolodzy, zatem możemy być pewni, że gatunki, które tam występują, czyli jak Pan wspomniał: szczupak, okoń, lin, leszcz (dodałbym tu jeszcze choćby sandacza, płoć, wzdręgę, certę, czy jazia) są odpowiednie dla środowiska tego akwenu. Pozdrowienia i połamania kija! (2009/03/16 20:25)

Bodzioo


Dziękuję za wyjaśnienie sprawy karpi na Linawie.Jeśli uda sie nimi zarybić Izbową Łachę też będzie fajnie(oby tylko się udało).Co do sandaczy na Linawie to już tam są czy dopiero w planach?
Osobiście nie złapałem ani nie widziałem aby zrobił to ktoś inny.O corocznym zarybianiu Linawy wiem i bardzo mnie oraz wszystkich wędkarzy to cieszy. Pozdrawiam i życzę połamania kija. (2009/03/16 22:02)

martini1985


Z tego, co mi wiadomo, sandaczem Linawa była zarybiana także w zeszłym roku, a o przypadkach złapania tej ryby słyszałem niejeden raz (tak jak i węgorza). Na sandacza radzę wybrać się w możliwie najgłębsze miejsca, które są jego ulubioną kryjówką :) Jeśli zna Pan dobrze tą wodę, na pewno nie będzie stanowić to problemu. (2009/03/16 23:37)

coconut


Zaciekawilo mnie to ze w Linawie sa certy.Chyba jakas pomylka? (2009/05/20 06:51)

przemucha30


linawa piekna woda uczyłem się na niej łowić dobrze mówisz z karpiem może by zebrać się kupić narybek karpia i wpuścić albo iść do koła i poruszyć ten temat (2009/09/18 13:43)

u?ytkownik22572


Ludzie litości, tylko nie karp. Jeśłi chcecie mieć mętną, brudną, pozbawioną roślinności zanurzonej wodę to prosta droga ku temu. Z resztą zarybianie karpiem wód otwartych jest niezgodne z prawem. A jak ktoś chce łamać wędzisko to jest w tym kraju sporo tzw "łowisk specjalnych" gdzie i o branie łatwo i sztuki spore pływają. (2009/09/19 07:39)

SVT


Bardzo dziwnie się czyta osoby, które nie mają zielonego pojęcia o tej Pięknej wodzie.


Ten akwen jest połączony z wieloma wodami, takimi jak:
Wisła Królewiecka, Tuga, Szkarpawa, Nogat, Cieplicówka, Zalew wiślany.
Jeżeli ma taki dopływ, a mimo że  niektóre rzeki są odcięte stacją pomp, to nie szkodzi w ogóle rybom w wędrówce. Ryby które występują na innych rzekach, znajdują się także na Linawie.
Wczesną wiosną 2014r. odwiedziłem Linawe (kilkakrotnie), łowiłem dorodne leszcze. A co najważniejsze, zaobserwowałem piękne ataki bolenia. Jak większość zna ten akwen, wie że jest trudny (łowiąc z brzegu). Wspominacie o Sandaczu- Sandacz w tej wodzie był od zawsze, węgorz jest w dużych ilościach, jest rak i kiełb, zaletą jest dojście do Zalewu Wiślanego. Co do Szczupaka, wszystko jest na swoim miejscu, tylko kłusownik goni kłusownika. A najwięcej tych poławiaczy bez uprawnień, pochodzi z miejscowości Mirówko. Kiedyś na tej wodzie rybaczyli, a mimo że uprawnienia stracili, nie mogą się wyzbyć nałogu. Zresztą jak na większości Polskich wód, darmowa ryba, łatwa praca, daje szybki chleb w postaci butelczyny. Najważniejsze co zauważyłem, to jak napisałem na początku, kilkakrotnie odwiedzając ten zbiornik, nie widziałem kontroli. Co ułatwia właśnie KŁUSOWNIKOM. (2014/08/09 08:19)