Prawidłowy okres ochronny pstrąga potokowego .

/ 1 odpowiedzi

  • konto usunięte

Pstrąg
Okres ochronny pstrąga potokowego , jak wiemy trwa , kolejno : w Wiśle , Sanie , Bystrzycy , Odrze ( chichot z politowania ) od 1.09 - 31.1 , natomiast w pozostałych wodach ( a jakżeby inaczej ) - od 1.09 -31.12 . Limit - 3 sztuki , wymiar ochronny, co następuje :  30 cm.  Przyznam szczerze ,iż obecną formę ochrony ( tj. okres ochronny ) uważam za kompletne nieporozumienie . W wielu rejonach Europy okres ochronny tej ryby , zawiera się w ramach : 1.09 aż do 31 .3 - czyli formalnie :  do kwietnia . Dzieje się tak , gdyż ryba ta w styczniu a przede wszystkim w lutym -masowo jeszcze przebywa w dopływach rzek , zachowując reakcje typowe dla okresu rozrodczego . W wielu krajach do pewnego stopnia respektuje się , biologię ryb oraz ich naturalnie uwarunkowane zachowania i nikt nie próbuje w sposób okrężny - podważać mechanizmów ochrony biotopu ryb jak i ich samych.Niestety w Polsce wiele osób pisze, a nawet przechodzi  do porządku dziennego z łowieniem tej wspaniałej ryby - w lutym  .Pytanie tylko : dlaczego  w Polsce robi się rozmaitym ludziom ,  prezent w postaci ryb łowionych tanim kosztem ?
bodekk66


mieszkam 70m od wody z pstrągiem potokowym,wedkuję dość długo i zabrałem jednego kropka 1,92kg,i nigdy więcej( w moim okręgu jest limiyt 1 szt  ).Spotkanie z taką rybą daje wiele emocji i nabiera się szacunku do tego gatunku i samego siebie,miłośnicy tej ryby o tym wiedzą,sam okres ochronny sprawa dyskusyjna tak jak i z innymi gatunkami,wiele krajów ma swoje przepisy,lepsze gorsze ,różnica taka że tam się tego przestrzega a o kłusownictwie nie słyszałem,chyba nawet nie wiedzą co to jest,no chyba że nasza brać(wolałbym ich tak nie nazywać) im to pokaże,tak było w A ngli,Belgii(ż Angli info od kolegi, z Belgii sam doświadczyłem),,moim zdaniem  co zrobić aby zmienić  świadomość takiego postępowania,a sprawy okresów ochronnych nie będą tematem polemiki, (2012/04/09 16:21)