Porada prawna

/ 28 odpowiedzi
Witam potrzebuję solidnej porady prawnej naj lepiej prawnika może jakiś tu jest,z przedziału KP. Więc sprawa ma się tak pracuję w systemie tygodniowym tz 5 ranków ,nocek ,popołodniówek od poniedziałku do piątku,pracodawca chce żebyśmy pracowali przez następne cztery tygodnie po 12godzin dodam że praca na wydziale odbywa się przez całą dobę tzn trzy brygady trzy zmiany.Dwunastki praktycznie czasu pracy na wydziale nie zmieniają potrzeba pracodawcy nie jest jakaś szczególna dotyczy zwykłej produkcji.Dodatkowo chcą abyśmy pracowali za wolne nie za dodatkową kasę poczytałem trochę KP jakieś art z konstytucji i wychodzi że niby mogę odmówić takiej pracy , przekracza ona prawny czas pracy 40godz tygodniowo 8 dziennie pracodawca nie jest w jakiejś szczególnej sytuacji (zwykła potrzeba produkcji do tego niby się nie zalicza ) lecz chciał bym się upewnić opinią jakiegoś prawnika co do moich przekonań szybka odpowiedź mile widziana.
JKarp


Cześć
Prawnikiem nie jestem ale KP trochę rozkminiłem w szczególności czas pracy ( takie obowiązki w pracy ).
Zacytuję ty gotowe wykładnie ponieważ język prawniczy nie jest moją mocną stroną:

"Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Z godzinami nadliczbowymi tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 48 godzin.
Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu (przez który należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego) prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego."

" W określonych przypadkach pracodawca może nakaż swoim pracownikom pracę po godzinach. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub szczególnych potrzeb pracodawcy."„Szczególne potrzeby pracodawcy” - nie jest to wykonywanie normalnych zadań produkcyjnych. W uzasadnieniu do wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99; OSNP 2001/22/662) Sąd Najwyższy podkreślił, iż chodzi tu o potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną przez pracodawcę działalnością. Oznacza to, że praca w godzinach nadliczbowych może być bowiem zarządzona jedynie w sytuacjach wyjątkowych, wcześniej nieprzewidywanych."

" W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, zamiast wynagrodzenia, pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy. Jeśli pracodawca uczyni to na wniosek pracownika, udzielony czas wolny musi mieć taki sam wymiar jak czas przepracowany przez pracownika w godzinach nadliczbowych (za 10 h nadliczbowych przysługuje 10 h czasu wolnego). Jeśli pracodawca zdecyduje się na udzielenie czasu wolnego z własnej inicjatywy, musi go udzielić w wymiarze o połowę większym niż czas przepracowany przez pracownika w godzinach nadliczbowych (za 10 h nadliczbowych przysługuje 15 h czasu wolnego). 

O tym czy za pracę w godzinach nadliczbowych przyznać wynagrodzenie czy czas wolny, decyduje pracodawca. Nawet gdy pracownik złoży wniosek o przyznanie mu czasu wolnego, pracodawca nie musi się do wniosku przychylić. Jeśli jednak decyduje się na udzielenie czasu wolnego z własnej inicjatywy, musi to uczynić do końca okresu rozliczeniowego, w którym pracownik przepracował godziny nadliczbowe, za które ma być przyznany czas wolny."

Wynika z tego:
1. Wyprodukowanie towaru nie spełnia wymogów pracy w godzinach nadliczbowych.
2. Nie możesz pracować co dzień po 12 godzin.
3. Pracodawca decyduje czy ma zapłacić czy oddać czas wolny.

JK





(2012/11/22 15:12)

sy28


Wielkie dzięki czekam na więcej takich dobrych informacji aż mi ulżyło że dobrze to też skumałem jeszcze raz dzięki. (2012/11/22 15:30)

JKarp


CześćEdytowałem posta - poczytaj.Dopisałem o " szczególnych potrzebach Pracodawcy ".JK (2012/11/22 15:37)

u?ytkownik64718


Jest jak jest, nie narzekaj i ciesz się że pracujesz. (2012/11/22 15:56)

withanight88


Jest jak jest, nie narzekaj i ciesz się że pracujesz.



Pewnie już nie długo....

Jeżeli sam się postawisz to polecisz a na Twoje miejsce znajdzie się inny, który zrobi te 12-nastki za Ciebie. (2012/11/22 17:11)

wirefree


O take polske Walczylismy i taka se wywalczylismy !

(2012/11/22 17:33)

u?ytkownik102195


Niestety - masz wybór. A co dalej? No się dowiesz pewnikiem.   :) (2012/11/22 18:11)

Jack14


@sy28 czy czas pracy wykracza poza limit (godzinowy) ogólnego czasu pracy w danym miesiącu?

(2012/11/22 18:18)

ryukon1975


Tak jak już zostało powiedziane masz wybór.
Pamiętaj jednak że to nie wybór do parlamentu,tam gdzie nie skreślisz czy skreślisz nic w swoim życiu nie zmienisz, po tym wyborze może zmienić się w Twoim życiu wiele. :) (2012/11/22 18:43)

JKarp


@sy28 czy czas pracy wykracza poza limit (godzinowy) ogólnego czasu pracy w danym miesiącu?


CześćTo nie ma znaczenia. Czas pracy w siedmiodniowym tygodniu pracy to 40 godzin plus 8 nadliczbówek.JK (2012/11/22 18:53)

Piotr 100574


:)))))))nie wiem skąd macie 7 dniowy tydzień pracy w polsce,ja w niemczech mam 5 dniowy tydzień pracy ,przez 5 dni pracuję 40 godzin ,jeżeli dochodzi do tego sobota to jest już nadliczbówka ,za sobotę akurat moja firma wypłaca kasę ale inne firmy mają dzień wolny za sobotę ,o niedzieli nie będę pisał bo to jest dzień wolny od pracy (2012/11/22 19:01)

JKarp


CześćŻeby nie edytować posta :Oczywiście machnąłem się. Dobrze myślałem a źle napisałem.Miało być :Czas pracy w ciągu siedmiu dniu to pięć dni . W ciągu tych pięciu dni masz przepracować 40 godzin plus ewentualnie 8 godzin nadliczbowych.Nie ma znaczenia tu czas pracy w miesiącu.JK (2012/11/22 19:11)

toten


"@sy28 czy czas pracy wykracza poza limit (godzinowy) ogólnego czasu pracy w danym miesiącu?


CześćTo nie ma znaczenia. Czas pracy w siedmiodniowym tygodniu pracy to 40 godzin plus 8 nadliczbówek.JK"

Tak mówi KP...
Pracuję w branży która współpracuje z firmami gdzie ludzie pracują nawet po 60 godz/tyg. bez żadnych nadgodzin!Przeważnie za śmieszne pieniądze.

pozdrawiam piekarzy... (2012/11/22 20:11)

JKarp


CześćI to jest chore :-((((Mam Kolegę - jest piekarzem. Jak pracował u prywatnego miał to samo. Na szczęście już pracuje w normalnych warunkach na zmiany po osiem godzin.JK (2012/11/22 20:27)

perwer


Z wynikających obowiązków jakie mam w pracy ,wiem co sie dzieje w kilkunastu firmach produkcyjnych . Mianowicie kochani - ludzie pracują czasami kilka dni w tygodniu po 16 h ,a 12 to norma .Znam osobiście bardzo dużo ludzi i w śród znajomych  ,którzy osiągają w miesiącu ponad 300h. Muszą przyjść w wekendy przymusowo za które maja płacone 6-7 złoty za h ,albo jak ich pracodawca ma humor to do wybrania ,albo zapominają o tym i sie cieszą że pracują
Jak któryś przyjdzie do szefa ,to leży na stole 500 podań o prace ,żeby pracownik widział że jest śmieciem do wymienia. Stawki w firmach produkcyjnych przeciętne u nas wachają sie od 1200 do 1700 zł i lata pracy nie mają tutaj nic do znaczenia.
Jedynie jak ktoś sie zatrudnił 10 -15 lat temu i dostał dobrą stawkę ,to do dziś jak jest dobry to ją trzyma .Od 5-6 lat co roku spadają z tego co zauważyłem stawki i zarobki.
Kodeks pracy to słownik wyrazów obcych ,a przepisy BHP nie są po prosu do wyegzekwowania .
Nie wspominam o firmach budowlanych ,gdzie wymieniaja pracowników jak skarpetki i zalegają z wypłatami .
Nasze starsze schorowane społeczeństwo jeździ dupy ,swoim czasami rówieśnikom w Niemczech podcierać ,bo na leki i na życie nie starcza ,a magistrzy czyszczą kible w Szkocji.
 
Żaden kraj na świecie ,żaden ,nie dał by rady ciągnąć z taką liczbą młodych emerytów jak Polska .Jeszcze przez sporo lat będą młodzi ludzie odchodzić za godziwe pieniądze w wieku 40 lat na emerytury ,ale żeście chcieli żeby rolnik z robolem za rządzenie sie wzięli ,to macie.
Kochani czasy związków zawodowych ,praw pracowniczych ,to już nieliczne państwowe zakłady ,huty ,kopalnie ,elektrownie itd ,ale to kila procent ludzi w skali całego robotniczego społeczeństwa.
kierowcy z Podlasia do firmy gdzie pracuje przyjeżdżają i chłopaki za 1600 zł jedżą cały miesiąc będąc po za domem- chore jest to,jak prywaciarz wykorzystuje złą sytuacje ekonimiczną regionu i kraju.
Stawki jeszcze w firmach spadają ,bezrobocie rośnie ,ludzie coraz bardziej będą poniżani . Za kilka lat ,jak dzisiejsze społeczeństwo 45 latków osiągnie 60 lat i  roboty żaden nie znajdzie ,to dopiero zobaczycie jaki będzie blues. Dzisiaj jeszcze dociągają na Hutach ,zakładach pohutniczych ,koksowniczych i innych ,ale to już końcówka.

Jedynie w dużych firmach  jak arcelor .albo w koncernach samochodowych itd. kodeks pracy jest i będzie przestrzegany .

Obseruje co sie dzieje i nasuwa mi sie pytanie które mnie nurtuje .Kiedy to pier... Teraz jeszcze jest chwilowy szał ,niedawne Euro ,sporo roboty na drogach ,kasa z Uni płyneła strumieniem ,ale to sie za rok ,dwa skończy .
Niestety ,ale trzeba żyć i najlepiej nie chorować ...
Ale sie rozpisałem - może bloga założe heheh...
To wyżej to pierdoły ,jak chcesz uniknąć złych emocji nie czytaj )): (2012/11/22 21:25)

sy28


@sy28 czy czas pracy wykracza poza limit (godzinowy) ogólnego czasu pracy w danym miesiącu?


Tak ogólny czas pracy w danym miesiącu wyniesie 168godzin a dodatkowe godziny to jakieś plus 80 (2012/11/22 21:29)

sy28


Dzięki za porady w temacie a co do innych odpowiedzi (może niektórzy muszą się wygadać gdzie kolwiek i oczym kolwiek ) lub tych co podają inne przykłady niestety taka jest prawda,ale każdy jest kowalem własnego losu a ja nie mam zamiaru niemieć życia prywatnego bo ktoś postanawia sobie to co opisałem.Nie mam nic przeciwko godzinom nad liczbowym ale wszystko z umiarem i swobodnym wyborem to się nazywa tzw. Demokracja. (2012/11/22 21:42)

wirefree


Pamietaj ze sam zdzialasz niewiele albo nic ale jak bedzie was wiecej to wtedy beda sie musieli z wami liczyc.  (2012/11/22 21:58)

sy28


Cała ekipa na mojej zmianie nie chce się zgodzić na taką ilość nadgodzin. (2012/11/22 22:11)

wirefree


No to w czym problem ? Pracodawca musi wiedziec ze ma doczynienia ze zorganizowana grupa facetow ktorzy w ostatecznosci moga mu morde obic. (2012/11/22 22:30)

sy28


Problem w tym że my chcemy się dogadać a oni twierdzą że są na prawie,lecz 20 godzin więcej tygodniowo to nie 8 jak przewiduje kodeks.A po obicu gęby będę potrzebował porady z kodeksu karnego hehe. (2012/11/22 22:45)

u?ytkownik102195


Moja żona podjęła pracę mimo iż jest osobą niepełnosprawną. Nie było wyjścia.  Dwie panny podjęły studia wyższe i nie było zmiłuj. Tyle się gadało o umowach śmieciowych... i co? co dalej panie tusk? Mała litera celowa.

Od czterech lat pracuje kobita na umowę - zlecenie! Fakt, jakaś składka jest odprowadzana, ale nie jest to tak, jak przy umowie o pracę.  A cóż dopiero mówić o umowie o dzieło?!

Gdzie ci ludzie kiedyś będą szukać przepracowanych lat? I tak do 67 ?!

A ty masz chłopie umowę o pracę i jakąś niedogodność nazywasz szykaną!

Co ma powiedzieć osoba ( jak moja Pani ) która "zapierpapier" ile wlezie, która robi ponad czas i ponad miarę i nawet nikt nie jest zainteresowany, że to kaleka!

Kodeks pracy??! Ależ tak! W państwowych zakładach, takich jak moja kopalnia... a i tak wszystko się robi, coby "wyciulać" ustawy i jak robię dłużej, albo awaryjnie w wolne dni. to nawet dyskietki każą mi nie odbijać - bo co? Bo kodeks Pracy!! 

W Polsce prawo pracy jest zapisane, ale co innego sam zapis, a co innego jego przestrzeganie!

Obudźcie się! A ty Piotr w tych "Niemcach" może masz coś lepiej pod względem zarobku, ale spróbuj się prywaciarzowi upomnieć o swoje... toś już porobił. Oczywiście, inaczej tam się traktuje ludzi pracujących. Ja wiem. Tylko jak i w Polsce, kiedy ci prywaciarz kopnie w tyłek, to polecisz jak i u nas - i mam przekonanie, że jesteś wzorowym pracownikiem, który robi co mu każą i nie wnika w zawartość ula... 

Prawo prawem, ale jak jesteś fizyczny, to morda w kubeł!

I tak jest u nas nawet w państwowej robocie - nikt się nie będzie "dyrdymolił" z okoniem!

Dlatego koledzy nie gadajcie bzdur - kolega "tematodawca" może podskoczy, ale i tak wygra tylko bitwę, bo w całej batalii polegnie jak kawka rażona piorunem, albo pomalutku go będą podtruwać aż wyzionie ducha.

Powodzenia.

(2012/11/23 05:45)

perwer


Patryk nie wiem jak twój zakład prosperuje i czy macie cos do gadania ,ale jeśli chodzi o produkcje to nie może was nikt zmusic do pracy w godzinach nadliczbowych ,do tego za dni do wybrania.Do tego jak pisze że pracujecie w wymiarze brygadowym 3 zmianowym ,to jak wszystkie zmiany mają robić po 12h? -beda nakładać sie na siebie?
 W mojej firmie kierownik sie pyta czy ktoś jest chętny robic nadgodziny - oczywiście chętnych jest dużo - bo i płacą normalnie - 3 wekendy ,to chłopakom wpada prawie pół wypłaty więcej. Dogadajcie sie może za nadliczbowe godziny niech wam premię dadzą.
Akurat w moim zakładzie pracy idzie sie dogadać co do premii ,a jak piszesz że w waszym jest siła ,to jaki jest problem?
Pewnie macie problem w odezwaniu sie co? Kilku jest za ,a kilku sie cyka ..Chyba że jest jednośc ,to pozazdrościć i pogratulowac pragne.

Pisze że każdy jest kowalem własnego losu ,zgadza sie . Jednak ludzie nie sa winni za 60 % bezrobocie  na przykład moim mieście i za zła sytuacje ekonomiczna wynikająca ze złego zarządzania.
Ja źle nie zarabiam ,ale tez wiem że przez takie działania jakie sa na rynku pracy lepiej nie bedzie i w przyszłości to nie ja bede stawiał warunki jako fachowiec ,a rynek pracy.
Cholera i znowu tyle bazgram ehhh..ostatni raz. (2012/11/23 07:01)

Jack14


@sy28 czy czas pracy wykracza poza limit (godzinowy) ogólnego czasu pracy w danym miesiącu?


Cześć To nie ma znaczenia. Czas pracy w siedmiodniowym tygodniu pracy to 40 godzin plus 8 nadliczbówek. JK



Odniosę się jeszcze do mojego wpisu dot." ile godzin w miesiącu"

Mój znajomy pracuje jako "portier" i jego szefowa tak ustala grafik żeby zwykłe godziny pracy z nadliczbowymi nie przekraczały ustawowych. W skali całego roku musi wszystko się zgadzać bo jeśli nie to przy pierwszej kontroli pracodawca dostanie po tyłku.

Oczywiście jak to w naszym kraju wszystko jest możliwe i pracodawca może nie wykazywać twoich nadgodzin w ewidencji czasu pracy pracownika, ale to już osobny temat.

 

(2012/11/26 15:55)

upierzonywaz


Jeżeli w przyszłości będzie pan potrzebował prawnika albo porady prawnej to polecam linka z poradami z których sam korzystałem przy sprawie spadkowej. https://e-prawnik.pl/zamow-opinie/ to było dwa lata temu ale pamiętam że pomoc była w 24 godziny a cena nie była wygórowana. (2012/11/29 12:57)