Plecionka spinningowa do 150 zł

/ 56 odpowiedzi / 3 zdjęć

Witam, szukam plecionki do 150 zl. Mam zamiar ja przeznaczyc do spinningu i lowic przy jej uzyciu wiele gatunkow ryb - od klenia do moze nawet malego suma lub sandacza.

 

Chcialbym dowiedziec sie, jaki kolor powinienem wybrac, ale wlasnie rzecz w tym, ze nie pod jakies konkretne lowisko, tylko po prostu, zeby nadawala sie do wszystkiego.

 

Znalazlem dwie oferty, ktore mnie zainteresowaly. Sa to:

 

Savage Gear Finesse HD4 0,16mm szara 300m

http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Savage-Gear-Finesse-HD4-0%2C16mm-szara-300m/9737

 

Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90 

http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Mikado-Nihonto-Octa-Braid-016-FLUO-300M/14537

 

Jezeli ktos ma jakies propozycje, to oczywiscie bardzo prosze o podawanie linkow

SlawekNikt


Jeżeli zamierzasz łowić jak piszesz klenie, jazie, sandaczyki i szczupaczki to proponuję zejść z grubością do 0,08 maksymalnie 0,10. Cenowo korzystnie się prezentuje nihonto octa i ja taką zakupiłem i przyznaję, że to moja pierwsza plećka, a testy w przyszłym tygodniu będą. Bardzo chwalą daiwę 8 braid, ale tu już cenowo 50 zł. wyżej i dragon fishmaker.

(2016/02/27 20:49)

Slay3r


Co do tej grubości to wiem, lecz ja tak wybrałem, ponieważ bardzo możliwe, że niedługo wyjadę na stale do Danii, a wolałbym nie zmieniać plecionki specjalnie na tamtejsze wody. Szczupaków tam jest sporo i to takich powyżej 5kg...przynajmniej na filmikach  (2016/02/27 20:56)

Draq


A czemu chcesz kupić 300m? Może lepiej kupić 150m wysokiej jakości pletki za np. 100-120zł zamiast trzystu metrów wyrobu tak naprawdę niskiej/średniej jakości?

(2016/02/27 20:59)

Slay3r


Żeby mieć zapełnioną szpule kołowrotka - podobno dalej się rzuca wtedy. A przy okazji będę mógł sobie na druga szpule po jakimś czasie przewinąć i wtedy pod spodem będzie ta używana strona ;) (2016/02/27 21:12)

Spear


Kolego Slay3r. Błąd! Szkoda kasy. Kolega Draq ma rację, lepiej kupić 150 m czegoś lepszego. Jeżeli chcesz mieć zapełnioną szpulę, to dobierz rozmiar plecionki do rozmiaru szpuli. Na szpulę wielkości 3500 - 4000 nie wejdzie ci więcej niż 125-150 m plecionki. To jest maks jaki nawiniesz. Jeżeli masz mniejszy kołowrotek, jakieś 2000 to nawiniesz jakieś 90-110 m. Jeżeli jednak masz jakąs betoniare w rozmiarze 5000 - 6000 to możesz nawinąć podkład pod plecionke i tym samym wracamy do punktu wyjścia. Nie widzę sensu nawijania 300 m plecionki na szpulę, chyba że łowisz duże sumy, ale wtedy zapomnij o kleniach ;)

(2016/02/27 21:22)

Slay3r


Na szpuli kolowrotka mam napisane, ze zylki o grubosci 0,25 wejdzie 220m, wiec 0,16 spokojnie powinno wejsc 300m. Oczywiscie zakladajac, ze ta informacja jest zgodna z prawda.

 

Kolowrotek Dragon Viper FD 535i. Starszy brat Viperow, ktore mozna kupic. Kupiony kilka ladnych lat temu, ale nieuzywany.

 

A co do podkladu - jakies propozycje?

(2016/02/27 21:25)

Spear


Średnica żyłki to nie to samo co grubość plecionki, to są całkowicie różne rzeczy. Jest sporo tematów na ten temat. Sednem sprawy jest fakt, że masz kołowrotek wielkości 3500. Wejdzie ci na niego około 130 m plecionki, nie więcej.

(2016/02/27 21:33)

Slay3r


Po czym poznac wielkosc kolowrotka? Pytam, bo ani na kolowrotku, ani na pudelku nie widze zadnej informacji dotyczacej jego wielkosci.

 

A co do samego meritum - w takim razie bylbym wdzieczny za jakies propozycje dotyczace ciut drozszych plecionek (niech bedzie do 150zl za 120-150m)

 

http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Dragon-Ultra-8x-Nano-fluo-0%2C16mm135m/6624

ta sie nada?

(2016/02/27 22:13)

Tomas81


O plećkach wiem więcej niż co najmniej 98% tutejszej społeczności. Jest to fakt a nie zwykłe przechwałki. Więc uderzaj w PRAWDZIWE JAPOŃSKIE LINKI! Coś na kształt Varivasa, Duela, Momoi, Sunrise.

(2016/02/28 01:04)

Sith


Tomas81dobrze Ci radzi, zwłaszcza jeśli dysponujesz takim budrzetem.

Dodam od siebie tylko tyle:

- okonie, klenie, jazie = żyłka,

- bolenie, szczupaki, sandacze = plecionka.

(2016/02/28 05:59)

mossak


Tomas a Power Pro  na początek nie starczy.Jeden wyjazd na rzeke bez odruchu odstrzelenia i polowa plecionki pójdzie.Chyba że w gre wchodzi tylko jezioro to nie dyskutuje.

(2016/02/28 07:40)

tripod


Do łowienia delikatniejszego kup właśnie tę http://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-Dragon-Ultra-8x-Nano-fluo-0%2C16mm135m/6624 Plecionka Dragon Ultra 8x Nano, ale nie 0,16 mm a 0,08-0,10 mm maksymalnie. Na wyjazd do Danii na szczupaki kup sobie znacznie tańszą i grubszą np. Magnum 4X średnicy 0,16 mm (4-splotowa, masz ją na szpulach 150 m, 300 m, 1000 m) lub Mustad Wish 8 splotowa 0,15 mm - masz ją na szpulach 110 m, 250 m i 2000 m.

Tym sposobem będziesz łowić z zadowoleniem i w Polsce mniejszye ryby, i za granicą więsze i duże szczupaki.

(2016/02/28 07:51)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Spear


Kolego Slay3r, konkretnego modelu plecionki nie będę polecał, bo nie jestem ekspertem. Na twoim miejscu posłuchałbym kolegi Tomas81, zna sie na sprzęcie. Jeżeli chodzi o rozmiar kołowrotka, to można go poznać po nazwie. Viper 350i - to rozmiar 3500, jak sama nazwa wskazuje. Podobnie jest z innymi jak np. Arctica 4000, Jasper 406 czy Spro Passion 740 - wszystkie są serii 4000. Jak sam widizsz producenci w różny sposób oznaczają wielkość kołowrotka, sama pojemność szpuli też może się nieznacznie różnić w poszczególnych modelach. Dodatkowo wielkość możesz sobie ocenić patrząc na oznaczenia o nawoju żyłki. W twoim kołowrotku 3500 można nawinąć 220m żyłki 0,25, w moim TD 3500 tej samej żyłki mogę nawinąć już 290 m. Dla porównania Na Spro Passion 740 mogę nawinąć 220 m żyłki 0,28 ale już na model 720 nawinę tylko 110 metrów tej samej żyłki. Wielkość szpuli nie jest regułą, ale daje jako takie pojęcie o wielkości kołowrotka, jeżeli nigdzie nie możesz znaleźć oznaczenia modelu.

(2016/02/28 07:52)

Sith


Slay3r, zapewne masz do tego kołowrotka dwie szpule.

Na główną nawiń plecionkę Momoi 0,14mm (na przykład Momoi Ryujin Lime Green - 0,14mm/11kg/150m za około 150zł) - w zupełności wystarczy na przyzwoitej wielkości szzczupaki i sandacze.

Na zapasową nawiń żyłkę DRAGON Guide Select 0,16mm (600m za około 33zł) - wyjmiesz na nią pokaźnego okonia lub klenia.

Musisz tylko pamiętać o dobrym ustawieniu hamulca i że rybę holuje się wędziskiem pompując, a nie kołowrotkiem - on służy do magazynowania i wybierania linki.

(2016/02/28 08:25)

Zielan


Kto jak kto ale Thomas na ten temat posiada sporą wiedzę. Mimo tego, ja bazując na swoim doświadczeniu  napiszę ci tak;

Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90  - Po sezonie nie nadawała się do niczego. Prawdę mówiąc niewiele mi jej zostało na szpuli. Szybko traciła swoje właściwości. Generalnie jaka cena taki towar.

Obecnie łowie tylko plecionką Robinson Phantom Spin Green - Dwa razy droższa od Nihonto, konfekcjnowana jest w szpulach po 100 i 150 metrów. Wyraźnie trwalsza, mocna, świetnie trzyma na węźle.  Osobiście polecam.

(2016/02/28 08:27)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Sith


(...) Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90  - Po sezonie nie nadawała się do niczego. (...)

Dziwne, sprawdź czy przelotki lub rolka nie są tego przyczyną. Używam Octa Braid w przekrojach 0,08-0,20mm od półtora sezonu i nic się nie działo. Teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon

 

 

(2016/02/28 08:33)

Zielan


Aleksandrze :) zacytuj resztę wypowiedzi :)  Traciła szybko swoją moc, rozwartwiała się. Częstotliwość wędkowania zrobiła swoje. Tak czy siak relacja cena-jakość jest w porządku.

(2016/02/28 08:54)

ZanderHunter


Z czystym sumieniem POLECAM...

...Varivas Avani Sea Bas Premium...cena + jakość = świetna...średnica 1.2 lub 1.5...cienka śliska...do tego bardzo mocna...nie strzępi się nie mechaci itd..4 splotowa trochę hałasuje na przelotkach mi to nie przeszkadza...spokojnie pociągnie 2 sezon...bez przewijania na 2 stronę...:)

 

http://www.pirania-sklep.pl/zylki-i-plecionki/plecionki/varivas/avani-sea-bass-premium---150m.html

...lub...

http://www.pirania-sklep.pl/zylki-i-plecionki/plecionki/varivas/avani-sea-bass-tracer-max---150m.html

 

....będziesz Pan zadowolony...:)

 

 

 

 

(2016/02/28 09:13)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jakub Woś


Poprzedzni sezon zaliczyłem na trzech grubościach plecionki Phantom Green Spin. Opisywałem ją na swoim blogu Plecionka Phantom Green Spin

Zdała egzamin i w tym roku również będę łowił na tę plecionkę

(2016/02/28 09:22)

Sith


A ja pozostanę przy MIKADO Octa Braid :-)

Każda pliszka swój ogonek chwali ;-)

Spinninguję raczej niezbyt intensywnie, bo po kilka-kilkanaście godzin co drugi weekend. Nie ulega wątpliwości, że jeśli spinningowałbym choćby dwukrotnie częściej, to przeniósłbym swoje zainteresowania na Momoi. Natomiast zupełnie pomijam plecionki 4-splotowe, zdecydowanie nie lubię spinningować "tasiemkami".

(2016/02/28 10:07)

Slay3r


A jaki kolor wybrac? Czy ma on w ogole jakis wplyw na ilosc bran?

(2016/02/28 10:40)

ZanderHunter


A jaki kolor wybrac? Czy ma on w ogole jakis wplyw na ilosc bran?

 

Kolor absolutnie nie ma wpływu na ilość brań...:) natomiast ma znaczenie podczas obserwacji linki i delikatnych brań których nie zasygnalizuje wędzisko dla tego przy np. nie korzystnych warunkach pogodowych silny boczny wiatr obserwuję linkę na styku wejścia do wody każde jej nie naturalne zachowanie przekłada się na branie...także raczej kierował bym się ku jakrawym barwom...:)

 

(2016/02/28 11:08)

Sith


W spinningu, kolor ma znikomy, jeśli nie zerowy wpływ na ilość brań. Barwa plecionki ma ułatwiać obserwację brań, wiadomo, że fluo i pomarańczowa są lepiej widoczne dla wędkarza, niż ciemnozielona, czy czarna, ale to też kwestia przyzwyczajenia. Jeśli chodzi o mnie używam plecionek raczej ciemnych (np MIKADO Octa Braid czarna, najmniej traci na kolorze). Jeśli chodzi o żyłki, jest podobnie, choć jakoś bardziej przemawia do mnie używanie żyłek bezbarwnych lub lekko błękitnych, zwłaszcza jeśli chodzi o najbardziej płochliwe ryby jakimi są jazie i klenie, ale to z mojej strony chyba też tylko autosugestia.

W zasadzie ryba nie jest na tyle mądra i nie posiada umiejętności myślenia abstrakcyjnego, więc nie kojarzy że przynęta jest czymkolwiek holowana. Najlepszy przykład, że stalowe przypony zupełnie nie przeszkadzają szczupakom, a i sandacze i okonie lekceważą je. Największy wpływ mają na jazie i klenie, ale to chyba z tej przyczyny, że powodują dodatkowe efekty na powierzchni wody przed przynętą i to może je odstraszać, ale też nie mam co do tego pewności.

Podobno najmniej widoczne w wodzie są linki czerwone, ale czy to ma jakieś znaczenie, wątpię. To raczej kolejny chwyt marketingowy stosowany przez producentów.

(2016/02/28 11:16)

Tomas81


(...) Mikado Nihonto Octa Braid FLUO mm 0,16 / kg 12,90  - Po sezonie nie nadawała się do niczego. (...)

Dziwne, sprawdź czy przelotki lub rolka nie są tego przyczyną. Używam Octa Braid w przekrojach 0,08-0,20mm od półtora sezonu i nic się nie działo. Teraz po przewinięciu na drugą stronę posłużą mi jeszcze jeden sezon

 

 

No ja też mam bardzo negatywną opinię o Octa Braid. Kupiłem to gie gdyż nie doszła docelowa plećka. Łącznie byłem nad wodą kilkanaście razy, z 150m zostało jej ledwie ok 80m. Poza tym menda strzelała gdzie się podobało. Nawet nie próbowałem przewijać, poszło to to do kibla. Sprawa dot linki 0,10mm.

PS. Oczywiście żadna przelotka czy rolka nie była temu winna.

 

 

 

(2016/02/28 14:44)

Tomas81


Jak chcesz drogi Autorze dobrą plećkę to celuj właśnie w to co podał Ci Andrzej @ZanderHunter. Poza tym możesz zastanowić się nad Momoi Ryujin, Power Pro(tylko 4-splotowa!, ósemka jest beznadziejna), Duel Hardcore 8X która ma 200m, Duel X-Wire 8, Varivas Avani Sea Bass Tracer Max. To tak co mi przyszło na myśl, na szybko.

 

Średnica, na moje nie większa jak 0,1-0,12mm. Natomiast kolor nie ma żadnego znaczenia. Za to pod klenie używaj przyponu z żyłki lub fluorocarbonu.

 

I żadnych ale to żadnych pleciek polskich "producentów". Gdyż są to albo przegrubione sznurki, tudzież płaskie tasiemki. A jak już trzymają okrągły splot to są najczęściej sztywne jak drut. Lub, jak HM8X siepią się niemiłosiernie choć ona jest akurat miękka. Chesz mieć dobrą linkę, unikaj jak ognia takich produktów.

(2016/02/28 15:13)