Obiektyw Nikon D3100

/ 10 odpowiedzi
Mam zamiar kupić obiektyw do nikona służący do fotografowania ryb. Czego Wy używacie? Co byście polecili? Może szerokokątny?
Jakub Woś


Zapomniałem dodać - Nikon D3100 (2016/01/26 23:22)

pakul1206


Nikt nic bo to forum wękarskie a nie dla fotografów :) Dobre zdjęcia można zrobić choć by Zenitem.Ja strzelam aparatem Panisonic Lumix Fz 72 tylko ze względu na 60x zoom optyczny i bardzo przyzwoitą stabilizację, fotografuję zwierzęta,łosie ,dziki , daniele, dzięcioły...dlatego ten zom, takie drugie po wędkarstwie skrzywienie,łaże po lasach i czasem coś ciekawego strzelę,zakupiłem kompakt tylko dlatego że nie mam zamiaru inwestować w 10 obiektywów, poza tym nie jestem profesionalistą a lustrzanki przy dzisiejszym zaawansowaniu kompaktów stają się powoli sprzętem snobistycznym :)
Szerokokąty jak najbardziej ,ale dla uchwycenia ryby? (2016/03/24 00:40)

Banita


Niema specjalnych obiektywów do fotografowania ryb.
  (2016/03/24 07:21)

kuba 82



Witam , proponowałbym Tamrona 18-200 , ale nie wiem jakim budżetwm dysponujesz
  (2016/10/04 21:29)

zamakli


Polecam wspomniane 50mm 1.8 lub 35mm 1.8, choć jest to odpowiednik standardowego szkła i trochę mniej nadaje się do ciasnego portretu.
W każdym razie bardzo fajnie jest z tymi okularami, jeśli chodzi o głębię ostrości. Przy okazji, sprawdź przy zakupie jako ostrza. Niestety znalazłem kopię z lekkim tylnym ogniskiem, więc chciałbym latać na instrukcji bez jej chęci;) (2018/06/20 19:23)

citipunk


Niema specjalnych obiektywów do fotografowania ryb.
Ogniskowa obiektywu wpływa na zniekształcenia obrazu. Można to wykorzystać fotografując rybę by ją lepiej wyeksponować- żeby była większa na zdjęciu. Długie ogniskowe będą spłaszczać obraz więc nie takiego obiektywu szukamy. Szeroki kąt sprawi że to co na pierwszym planie będzie większe. Tak więc robiąc zdjęcie z bliska eksponujemy rybę do przodu i staramy się użyć najniższej ogniskowej jaką mamy dostępną. W przypadku kitowego obiektywu 18-55 na DX (asp-c) będze to 18 mm, jeśli mamy do dyspozycji możemy użyć czegoś szerszego starając się trzymać wędkarza w środku kadru by go zbytnio nie zniekształciło. Przy takiej ogniskowej będzie ciężko uzyskać bokeh ale nie o to chodzi w zdjęciu ryby- niech będzie widać gdzie została złowiona. W przypadku fotografowania w gorszych warunkach oświelteniowych polecam zapoznać się z instrukcją obsługi aparatu- konkretnie jaką najmniejszą ogniskową obejmie lampa w ten sposób cały kadr będzie oświetlony.

W przypadku innych aparatów niż lustrzanka oddalamy się zoomem od wędkarza z rybą i robimy zdjęcie z bliska.

Z praktycznych porad z apartem polecam też rozważyć konieczność zmian obiektywów nad wodą gdzie ręce/ aparat mogą być pobrudzony piaskiem a piasek może byś szkodliwy dla aparatu szczególnie jak dostanie się do środka. Dlatego polecam używać obiektywu z takimi ogniskowymi które sprostają temu co potencjalnie będziemy fotografować bez zmiany obiektywu nad wodą.

(2018/07/28 11:34)

Siepka


Zapytaj może Marka Waskiela - to bardzo dobry forograf i na pewno Ci doradzi. Mi polecił Nikona D7200 z obiektywem 18-105 (2018/12/12 08:54)