Łowienie linów-przynęty,metody,sprzęt

/ 17 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam wszystkich! Zamierzam zacząć robic pierwsze kroki w poławianiu linów.proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich przynęt,czym nęcic,czasu zanęcania i ilosci wsypywanej w łowisko zanęty,o jakiej gramatuze spławiki uzywac i na mniej więcej jakie wysokosci nad dnem łowic ?
ogtw


Dużo można się dowiedzieć na http://forum.wedkuje.pl/. w miejscu \"Czego szukasz?\" wpisz np. \"jak złowić lina\" i przyciśnij Enter (2016/03/27 09:30)

u?ytkownik16322


Z braku lepszego zajęcia w ten świąteczny poranek ( rodzinka jeszcze odsypia) postanowiłem Ci pomóc.
Lin ( nie linek ) jest rybą która uczy pokory, cierpliwości i szacunku. Zestaw nie musi być wyszukany byle by był solidny. Używam teleskopu Dragona Mystery ( karpiówka)  390/ 60 cw. Długość i gramatura optymalna do warunków na łowisku .Teleskop dla mnie jest wygodny w transporcie. Żyłka Match Tsubame 0,22  przypon 0,20 Lucifer Trabucco krętlik możliwie najmniejszy u mnie 16 haczyk 10/8  czarny z krutkim trzonkiem koniecznie kuty ,u mnie Mustad wiążę węzłem igłowym do tego jeszcze kropelka kleju kropelki.. Kołowrotek u mnie Dragon Thytan RD 525i . Spławik koniecznie przelotowy ( łowisz w pobliżu zielska )  ja stosuję z obciążeniem  gramatura w zależności od warunków na łowisku odległość ,wiatr  itp.  Obciążenie jedna łezka  i parę śrucin doważających - ostatnia sygnalizacyjna. Jak widzisz sprzęt solidny ale i przeciwnik wymagający czasami trzeba holować ,,na hama"  jeśli oprucz ryby nie chcesz holować tony zielska.Zanęta  stosuję klasyczną np. trapera  lin karaś do tego dodaję trochę ( parę ziaren kukurydzy , grochu i rodzynek) . Pierwszego dnia 1,5kg i tak jak wyżej , drugiego dnia 1kg lecz teraz kukurydzę i groch sypię luzem. Jeśli zaczyna się coś konkretnego dziać to trzeciego dnia sypie już tylko groch ( doskonała zanęta i przynęta eliminująca drobnicę.Nie muszę wspominać o odpowiednim podbieraku ( min 3m)  i siatce. Na haczyk daję czerwone najlepiej gnojaki, białe z czerwonymi , białe kolorowe z wanilią , rodzynki, kukurydzę groch. Cały czas eksperymentuję . Nie muszę wspominać o odpowiednim stroju . Obowiązuje bezwzględny spokój  i cisza na łowisku. Najlepiej chodzić samemu, jeśli zjawisz się z ,,towarzystwem " to o złowieniu czegoś konkretnego zapomnij. Na zdjęciu linek z kanałku Żerańskiego który oczywiście powędrował do wody
Ps. Reszta to kwestia wprawy i cierpliwości .
Powodzenia i Wesołych Świąt (2016/03/27 09:33)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

okonekPL


Dziękuje za te porady napewno z nich skorzystam ! Wesołych świąt i połamania kija! (2016/03/27 11:58)

okonekPL


dzęki i wesołych świąt !
  (2016/03/27 12:16)

darek300


Łowiąc na białe i czerwone czepia się masa krąpia, płoteczek, i wszystkiego co będzie skutecznie ogołacać haczyk. Zestaw spławikowy koniecznie z przynętą na dnie, selektywna przynęta to podstawa....2 lub 3 ziarnka kuku zablokowane białym robakiem. Ostatnio też łowie liny na feedera. Ten wziął na 3 ziarna kuku zablokowane białym;) (2016/03/27 13:17)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

darek300


Mam znajomego który łowi zakładając po 5 ziaren kuku na haczyk. Największa drobnica nie powoduje brania. Ale gdy ma branie to jest to ryba 1.5kg plus a liny 2+ nie są rzadkością na jego koncie.... (2016/03/27 13:22)

okonekPL


dziękuje za radę i wesołych świąt
  (2016/03/27 15:13)

okonekPL


dziękuje za radę i wesołych świąt
  (2016/03/27 15:14)

okonekPL


a na lina trzeba nęcic kolo tygodnia czy kilka dni wystarczy. zbiornik na kltórym łowie jest dość płytki ma 1,5m to najgłebsze miejsce i czy kuku stosowac o smaku naturalnym czy z dodatkami np cukru waniliowego
  (2016/03/27 15:25)

wadimpl


Witam, ja polecam od siebie leciutki spławiczek (najlepiej przelotowy), żyłka taka żeby była prawie nie widoczna ja mam Yorka (0.20) jest to żyłka głowna, a przyponowa to 0.18 jak się nie mylę. Necenie: chodzić w dane miejsce i nęcić codziennie tak 0,5kg-1kg :) Zanęta najlepsza LINK-KARAŚ (kolor nie gra roli), możesz od siebie wrzucić tam kilka kukurydzy i białego robaczka (ja tak robię). Oczywiście łowisz potem przy gruncie a nie na powierzchni. Sprzęt: to już jak chcesz ;)... Ogólnie najważniejsze to jest cierpliwość. Lin potrafi się "bawić" przynętą nawet 2h. Życzę połamania kija. PS. Wesołych Świąt . (2016/03/27 16:45)

Draq


Wszystko zależy od tego jak dobierzesz miejscówkę, Ja w zeszłym już na pierwszej zasiadce łowiłem liny bo trafiłem na miejscówkę w której żerują. Nie da się ukyć, że najwięcej brań było w godzinach porannych do godziny 7, później już sporadycznie - może sztuka na dwie godziny. Ja łowiłem w dwóch miejscach, jednym bardzo płytkim z głebokością do 50cm, w drugim ok. 2,5m. Na płytkie rzucałm tylko i wyłącznie kukurydzę (czasem pojawiał się bonus w postaci grubej wzdręgi), a na głębszą miejscówkę dodawałem zanęty doprawionej zapachem truskawkowym. Także linów możesz spodziewać się nawet za pierwszym podejściem ;) (2016/03/27 16:49)

darek300


Nęcenie lina kilka dni-wystarczą 3 lub 4 ściągnie więcej prosiaczków w łowisko. Ale łowiąc na feeder czasami z marszu łowię kilka linów na zasiadce. Kuku zwykła z puszki wystarczy. Wszystko zależy od wszystkiego:) Podstawa to łowić w ich naturalnych miejscach żerowania. Wiadomo płytkie zarośnięte zatoki, sąsiectwo trzcin i lili wodnych pożądana. Na feeder łowie na 6m głębokości ale dno jest mocno zarośnięte dlatego tam żerują a daleko od brzegu mają spokój od większości wędkarzy:) (2016/03/27 18:40)

okonekPL


A firmy zanet jakie polecacie i oczywiscie dodatki na łowisku jest potezna przewaga małej płoci szczupaka jest za mało by to wytrzewic ale nie o tym i jakiej zanęty użyć z czym zmiwszac żeby
ta ploc nie wchodziala

(2016/03/27 19:20)

ogtw


Płocie podpływają do każdej przynęty. Żeby drobnica nie brała, trzeba zakładać na haczyk duże przynęty. Ja najwięcej linów złowiłem na skórkę z bułki, ale tam gdzie brała drobnica, na haczyk zakładałem żółty ser (gouda) wielkości około 1, 5 cm. Mniejsze liny przebywają blisko roślin wodnych, większe z daleka od roślinności. Takie jest moje doświadczenie z linami. (2016/03/27 19:42)

u?ytkownik130601


Jak wiesz przynęt i zanęt jest tyle że dostaje się bzika i ciężko co kolwiek wybrać,ale czy to ułatwi ci złapanie wymażonego Lina? Napewno nie,i super zanęt i przynęt nie ma,Lin lubi wszystko co inni wyżej wymienili ale dla mnie osobiście przynęta to tylko doprawienie miejscówki która jest najważniejsza w każdej metodzie wędkarstwa. Karp,Lin,Złoty Karaś to moje oczka w głowie i powiem ci tyle co napisałem wyżej nie ma super przynęt! Nie trzymaj się jednej przynęty kombinuj,wydziwiaj,myśl,zmieniaj kolory swoich przynęt,nie trzymaj się utartych metod,nie łap tam gdzie wszyscy i zaopatrz się w aromat który liny uwielbiaja czyli Marcepan.  (2016/03/27 22:26)

okonekPL


dzieki i wesołych świąt

  (2016/03/27 22:59)

okonekPL


dzieki i wesołych świąt

  (2016/03/27 23:01)