Kultura na forum

/ 61 odpowiedzi
Witam, nie raz spotkałem się z sytuacją że zostałem upominany wpisami typu ,,nie przypominam sobie żebyśmy byli na ty,, lub ,,dla ciebie to jestem Pan,,. Zauważyłem że część z was również spotkała się z podobnymi sytuacjami więc może ustalili byśmy jak zwracamy się do siebie na forum. Ja osobiście nie mam nic przeciwko jak ktoś nazwie mnie po imieniu a wy?
89krzysztof


Ja ze względu na wiek nawet nie chciałbym żeby ktoś mówił do mnie per Pan. Sam też się tak do nikogo nie zwracam, bo jednak w internecie panują nieco innego zasady niż w życiu realnym. A dodatkowo jestem na Ty chociażby z kolegami mojego ojca, który jest 30 lat ode mnie starszy, dlatego nie widzę problemu w mówieniu do starszych po imieniu. (2013/01/10 18:28)

u?ytkownik39933


Witam, nie raz spotkałem się z sytuacją że zostałem upominany wpisami typu ,,nie przypominam sobie żebyśmy byli na ty,, lub ,,dla ciebie to jestem Pan,,. Zauważyłem że część z was również spotkała się z podobnymi sytuacjami więc może ustalili byśmy jak zwracamy się do siebie na forum. Ja osobiście nie mam nic przeciwko jak ktoś nazwie mnie po imieniu a wy?

ja również , mało tego uważam że na co dzień powinni sobie ludzie mówić po imieniu a nie Pan , Pani  :) (2013/01/10 18:28)

Diablo


"Kultura na forum" to Ci dopiero zwrot :)
Ja walę taką nazwą jaką ktoś ma pod obrazkiem. (2013/01/10 18:31)

ayem


Jeżeli chodzi o te sprawy to moim zdaniem wszyscy jesteśmy na ty , na tym polegają fora . Czasami jesteśmy anonimowi i nikt nikogo nie pyta o wiek . Jako uczestnicy forum wszyscy jesteśmy na równych prawach i jako wędkarze mówimy do siebie po imieniu lub nicku bo po to się je wymyśla. A jeśli ktoś chce być na PAN to niech taki nick sobie stworzy. (2013/01/10 18:33)

bednar14


Widzę że się ze sobą zgadzamy ;-) Chciał bym aby jak największa ilość ludzi korzystających z tego portalu się wypowiedziała więc zapraszam do dyskusji. (2013/01/10 18:40)

u?ytkownik104372


Jeżeli chodzi o te sprawy to moim zdaniem wszyscy jesteśmy na ty , na tym polegają fora . Czasami jesteśmy anonimowi i nikt nikogo nie pyta o wiek . Jako uczestnicy forum wszyscy jesteśmy na równych prawach i jako wędkarze mówimy do siebie po imieniu lub nicku bo po to się je wymyśla. A jeśli ktoś chce być na PAN to niech taki nick sobie stworzy.


Dokladnie, też tak uważam:) (2013/01/10 18:44)

Imatyta


Nie lubię jak ktoś do mnie mówi per Pan, w szczególności gdy są to osoby starsze. Ale trzeba też zachować jakiś szacunek dla drugiej osoby. (2013/01/10 18:45)

u?ytkownik27096


Dla mnie jest to trochę śmieszne wypisywać na forum Pan... może jeszcze trochę to będzie trzeba pisać wszystkie tytuły przed zwróceniem się do kogoś mag. inż. prof. dr. hab od spraw wędkarstwa hehe a na poważnie wszyscy na forum powinni być na Ty a nie na Pan. (2013/01/10 18:54)

irex


Zupełnie mi nie przeszkadza jeśli ktoś do mnie zwraca się po nicku lub po imieniu- co jest najczęstszą formą.Zdarza się ,że młodzi ludzie zwracają się per pan to świadczy tylko o ich dobrym wychowaniu ale tak jak moi szanowni przedmówcy zauważyli w necie nie jest to obowiązkowe. (2013/01/10 19:08)

u?ytkownik27896


Cześć moje zdanie na ten temat jest takie:
Jeżeli drugiej osobie nie przeszkadza gdy zwracam się do niej po imieniu, tak jak ma napisane pod awatarkiem lub po prostu na ty, wtedy tak się do niej zwracam.
Jeżeli druga osoba życzy sobie żebym odnosił się do niej z należytym szacunkiem czyli na Pan tak też czynię i nie widzę w tym nic dziwnego.

(2013/01/10 19:15)

MASTINO


Cześć moje zdanie na ten temat jest takie:
Jeżeli drugiej osobie nie przeszkadza gdy zwracam się do niej po imieniu, tak jak ma napisane pod awatarkiem lub po prostu na ty, wtedy tak się do niej zwracam. 

Jeżeli druga osoba życzy sobie żebym odnosił się do niej z należytym szacunkiem czyli na Pan tak też czynię i nie widzę w tym nic dziwnego.



To tylko świadczy o Twojej wysokiej kulturze osobistej. 

(2013/01/10 19:18)

u?ytkownik26223


Zupełnie mi nie przeszkadza jeśli ktoś do mnie zwraca się po nicku lub po imieniu- co jest najczęstszą formą.Zdarza się ,że młodzi ludzie zwracają się per pan to świadczy tylko o ich dobrym wychowaniu ale tak jak moi szanowni przedmówcy zauważyli w necie nie jest to obowiązkowe.









                                                                                                                



Dokładnie  też uważam że zwracanie się do kogoś per Ty bądź Kolego jest ogólnie przyjętą formą grzecznościową i nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku do rozmówcy
Właśnie gdy ktoś stanowczo "żąda" ode mnie lub jakiegoś użytkownika forum zwracania się per PAN ,jest nie najlepiej odbierany (delikatnie mówiąc) chce pokazać że jest "ponad" że nie należy do grupy,chce się "wyalienować" (2013/01/10 19:28)

piotr-strzalkow


W Kole, do którego należę, zwracamy się do siebie per kolego/koleżanko. Wydaje mi się to w pełni zrozumiałe. Ze względu na charakter forum/strony wedkuje.pl, stosuję tę samą regułę. Tym bardziej, że nie zawsze znamy wiek osoby, z która prowadzimy rozmowę.

Podobnie odnoszę się do osób spotkanych nad wodą. Oczywiście czasem ta reguła, musi zostać nagięta.

Jako kolejny przykład odejścia od tytułów Pan/Pani, przytoczę firmę w której pracuję. Na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałem, że wszyscy mówią sobie na Ty. Nie ważne, czy rozmawiasz z szefem czy prezesem. Przez kilkadziesiąt lat istnienia firmy, ta reguła obowiązuje i zdaje się działać. Oczywiście poza tą zasadą, przestrzegane są jeszcze inne, gdzie najważniejsze są etyczne, m.in. tolerancja...

Dzięki temu nie ma niezręcznych sytuacji. Zasady są ustalone i tyle. Panuje miła i zdrowa atmosfera. Jak widać...można. (2013/01/10 19:47)

bednar14




Dzięki temu nie ma niezręcznych sytuacji. Zasady są ustalone i tyle. Panuje miła i zdrowa atmosfera. Jak widać...można.


No właśnie i o to chodzi ;-) (2013/01/10 19:59)

Madame Pompadour


Sama długo zastanawiałam się jak zwracać się do osób na forach. To poprzez wychowanie wyniesione z domu mam blokadę w zwracaniu się na Ty do osób znacznie ode mnie starszych. Z trudem ale jednak przywykłam, że na portalach internetowych panuje zasada zwracania się na "TY" czyli po imieniu. I niech tak już zostanie. Nie ma co Wisły kijem zawracać. Dzisiaj to już nie jest brak szacunku, po prostu takie są zasady. Co innego w korespondencjach prywatnych tam jestem zwolenniczką formy grzecznościowej. (2013/01/10 20:09)

wirefree


W wielu krajach swiata  norma jest stosowanie imion i to jest raczej norma, rosjanie np smieja sie ze u nas same pany ze sloma w butach ale co kraj to obyczaj.

(2013/01/10 20:18)

Zionbel


Cześć moje zdanie na ten temat jest takie:
Jeżeli drugiej osobie nie przeszkadza gdy zwracam się do niej po imieniu, tak jak ma napisane pod awatarkiem lub po prostu na ty, wtedy tak się do niej zwracam. 

Jeżeli druga osoba życzy sobie żebym odnosił się do niej z należytym szacunkiem czyli na Pan tak też czynię i nie widzę w tym nic dziwnego.



To tylko świadczy o Twojej wysokiej kulturze osobistej. 


100 % mojej zgodności.
(2013/01/10 21:27)

Zionbel


Według mnie powinnismy byc na poziomie relacji kumpli z portalu.Głupio się czuje jak ktoś do mnie mówi proszę pana.Czy to młodsza osoba a tym bardziej starsza.Koresponduje na pv z naszym młodszym kolegą i mam do niego wielki szacunbo jest zajawkowiczem, a nasze rozmowy przebiegaja mniej wiecej tak :


Tytuł: Podpórki

Wysłano: 2012-11-06 18:28


Ta, jestem Rafał, 

------------------------------------------------------

Tytuł: Podpórki

Wysłano: 2012-11-06 18:30


Nie obraz sie kolego ale dla mnie chyba zostaniesz młody.
A ja jestem Grzegorz tak wogole.

Zion Bell

-------------------------------

Tytuł: Podpórki

Wysłano: 2012-11-06 18:31


Dobra spoko proszę Pana :)

------------------------------ (2013/01/10 21:41)