Kołowrotek Spro Passion 740 FD

/ 14 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam.
Mam problem z rolką kabłąka w kołowrotku Spro Passion 740 FD - powstała szczelina pomiędzy rolką a elementami pomiędzy którymi pracuje - dokładnie widać to na zdjęciach. Problem polega na tym że podczas spiningowania po zarzuceniu i zamknięciu kabłąka, gdy żyłka ulega napięciu po kilku obrotach nie wskakuje ona na rolkę tylko w szczelinę pomiędzy rolką a częścią obudowy od prawej strony. Jak usunąć taką usterkę? Rozebrałem ten element, wyczyściłem, ale bez poprawy, jest wyczuwalny niewielki luz na łożysku na którym pracuje rolka, ale z drugiej stron wydaje mi się że może doszło do starcia powierzchni bocznej rolki i przez to powstał luz? Proszę o pomoc bo z pewnością ktoś miał już taki problem, niekoniecznie w tym kołowrotku.
Pozdrawiam


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

luxxxis


Może być tak-
-rozebrałeś i zgubiłeś małą plastikową podkładkę
-nie zgubiłeś ale żle złozyłeś tj.nie ta kolejność
-załozyłeś rolkę prowadzącą odwrotnie-czasami ma to znaczenie gdy łozysko nominalnie ma swoje miejsce w rolce.
Tak czy siak bez paniki,to pierdół.Rozbierz i zobacz czy są dwie podkładki-pierwsza pomiędzy rolką a tym złotym pierścieniem a druga pomiędzy rolką a tym srebrnym ustrojstwem z którego wychodzi kabłąk.Jak nie ma -uzupełnij .
Opcja druga-dołóż jedną od strony kabłąka,cienką jakąś co przesunie rolkę.
Tak na marginesie to strasznie styrany ten twój kręcioł,kto go rozbierał? kowal? rolka raz robi szparę z lewej a raz z prawej,tak jakby w ogóle podkładek nie było.Gmerałeś coś tam po swojemu? jakiś tunning?
(2016/02/10 18:28)

czaro93


Mam takie samo zdanie jak luxxxis, że brakuje tam podkładek lub źle złożone. Ewentualnie druga przyczyna to kołowrotek nie wygląda jakbyś o niego dbał, więc przyczyną może być szybkie zużycie/uszkodzenie rolki i elementów sąsiadujących. Młynek wygląda jakbyś go przeciągnął przez kamienistą pustynię z masą kaktusów po drodze. (2016/02/10 19:05)

luxxxis


Mnie ciekawią te dziury,rowy na elemencie w który wkręca się śrubkę,nie mam 740 ale mam 730 i wygląda to zgoła inaczej.Te rowy chyba w oryginale nie występują (2016/02/10 19:54)

czaro93


Też mnie to zaciekawiło ale nie odzywałem się, bo jestem poza domem i nie miałem jak sprawdzić jak to faktycznie wygląda. Ja mam 741 i 720 i też sobie nie przypominam, żeby były takie "żłobienia" jak na zdj. kolegi. Teraz strzelam, że na 99% te dziury są przyczyną. Albo te dziury luzują śrubkę i wszystko lata jak wiadomo co i komu, albo przez te dziury wpada syf i wszystko psuje od środka, ewentualnie to i to jednocześnie. (2016/02/10 21:12)

karradian


Nie ma tam żadnych dziur, plastik fabrycznie jest powleczony taką połyskującą, ciemniejszą warstwą plastiku, w tym miejscu gdzie wy widzicie "dziury" pozostały resztki tego tworzywa, kołowrotek mam od 7 lat i troszkę się z zewnątrz zużył, co nie zmniejsza jego funkcjonalności.
Po drugie rozbierałem go dopiero po raz pierwszy jeśli chodzi o kabłąk, żadnego tuningu tez nie robiłem, chciałem sprawdzić co może być nie tak z tą rolką.
Tak, lata raz w jedną raz w drugą stronę, można ją palcem przesunąć, ale podczas zwijania żyłki najważniejsze jest aby nie było szczeliny widocznej na zdjęciu 2 po stronie prawej, bo po zamknięciu kabłąka wpada tam linka.\
Nic też nie lata luźno jeśli chodzi o korpus, tylko ta rolka.
Od strony srebrnego, metalowego elementu nie było żadnej podkładki, ale od strony plastiku jest plastikowy okrąg - nie jest to podkładka, bo grubość ma mniejszą niż włos - może kiedyś była grubsza?
Rolkę też założyłem prawidłowo, zwraca uwagę jej asymetria - zauważcie że po stronie lewej krawędź jest oszlifowana na płasko, a po stronie prawej krawędź jest ostra jak nóż - być może podkładka się wytarła i rolka tarła bezpośrednio o element kabłąka i się starła?
Może to wam pomoże, ale proszę darujcie już sobie kaktusy i pustynie bo nie w tym rzecz ;) (2016/02/11 11:22)

czaro93


Ciężko jednoznacznie powiedzieć ze zdjęć co tak na prawdę jest przyczyną. Może w pierwszej kolejności postarałbym się o nowe łożysko, bo po takim czasie mogło się zużyć i powstaje luz. Wieczorem będę w domu to dokładnie zobaczę konstrukcję tego elementu i ewentualnie powiem coś więcej. (2016/02/11 13:13)

karradian


dzięki. Dodam że łożysko troszkę się "buja" na boki na pręcie na którym jest osadzone, jednak nie jest to z pewnością w 100 % problemem. Zobacz jak wygląda twoja rolka , czy też ma taką asymetrię? (2016/02/11 14:27)

luxxxis


Rolka jest ok,ta twoja,dołóż od strony srebrnego podkładkę ,przesuniesz tym rolkę i ta schowa się,jak jej tam nie ma to rolka lata jak szalona.U mnie w 730 jest wg kolejności
-podkładka z kołnierzem na środku co wchodzi w tuleję (wymieniam od strony śruby)
-rolka kabłąka( tuleja)
-łozysko
-druga podkładka
Rolka nie miałaby się o co zetrzeć,obydwa elementy są plastikowe,sama podkładka to i owszem,poeksperymentuj z różnymi grubościami a będzie ok.
(2016/02/11 19:17)

karradian


luxxxis mógłbyś mi jakieś poglądowe zdjęcie takiej podkładki podrzucić.Byłbym bardzo wdzięczny. Jak wrócę z pracy to zrobię foto wszystkich elementów które mam w kreciołku. (2016/02/11 19:45)

luxxxis


luxxxis mógłbyś mi jakieś poglądowe zdjęcie takiej podkładki podrzucić.Byłbym bardzo wdzięczny. Jak wrócę z pracy to zrobię foto wszystkich elementów które mam w kreciołku.

Mogę,od strony śrubki w kolejności.Ostatnia podkładka jest cieńsza od pierwszej,wcześniej myślałem że jest ona z kołnierzem-sorry,inny kręcioł mnie zmylił
(2016/02/11 20:35)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

mis2900


Ciekawe , kilka dni temu konserwowałem swojego Passiona i Bóg mi świadkiem że w rolce miałem tylko jedną podkładkę , na zdjęciu tą z lewej , tej drugiej nie było , mimo że na schemacie też jest :D


I bez tej podkładki nie mam takiego luzu jak na pierwszych dwóch zdjęciach, wszystko jest w porządku. (2016/02/11 20:49)

karradian


ta podkładka od strony śrubki to u mnie wygląda dokładnie tak jakby ktoś wziął cienkim ołówkiem okrąg narysował przekrój włosa - więc albo włożyli jakąś lipę albo się zużyła :) a ostatniej podkładki w ogóle nie ma, tak jak u kolegi wyżej. Dziwne że od początku nie był on rozbierany w tym elemencie i dopiero w ostatnim roku stopniowo ta szpara powstawała, więc możliwe że się te podkładki po prostu wytarły? One sa z jakiegoś plastiku te, które ty masz luxxxis? Bardzo dziękuję że chciało ci się rozkręcić swój kręciołek! (2016/02/11 23:34)

luxxxis


Spoko,tak to plastik i pewnie się btch wytarł-takie jego prawo.Dodaj na oko podkładki,skręć,rusz rolką....Polak potrafi przecież...:) (2016/02/12 17:42)


Sklep wedkuje.pl

Spro Red Arc Legend