Jakiego węglowego pikera kupić?

/ 16 odpowiedzi
Witam wszystkich
chciałbym sobie kupić węglowego pikera ale niewiem jaki mi jest potrzebny więc dlatego pisze. Łowie dopiero od roku i jeszcze niewiem co i jak.Ja łowie przeważnie tylko na prośnie i nad zalewem szałe łowiąc tam płacie i leszcze i niewiem jaką wędke mam kupić.Ile ma gram uciągu, jaka długość itp.
u?ytkownik3921


Witaj! Podajesz mało danych, spróbuję ci pomóc podając ogólne zasady, w razie czego pytaj dalej. Otóż, aby dobrać wędzisko z drgającą szczytówką do najczęściej odwiedzanych łowisk należy przede wszystkim dostosować je do rodzaju wody-na wodach stojących sprawa jest prostsza, dobieramy ciężar wyrzutowy do odległości, na której chcemy wędkować (w skrócie-nawet początkujący powinien zestawem 50g rzucić około 40-50m) na większość wód stojących wystarczy więc feeder do 80g c.w. i długości 3-4m lub na mniejsze odległości picker do 40g c.w. Na wodach bieżących oprócz odległości łowienia musimy wziąć pod uwagę dodatkowo uciąg wody. Żeby za wiele się nie męczyć przy doborze, warto zrobić prostą próbę na łowisku-za pomocą jakiejkolwiek gruntówki (jeśli nie posiadasz, poproś o próbę kolegę) należy wyrzucić zestaw z ciężarkiem lub koszyczkiem i sprawdzić przy jakiej wadze nie będzie on przesuwany przez nurt. Takich koszyczków będziesz musiał używać podczas przyszłego wędkowania. Do ciężaru koszyczka należy dodać 15-35g umieszczanej w nim zanęty i już wiesz, że np. do koszyczka 30g (plus powiedzmy 20g zanęty) będziesz potrzebował wędziska o ciężarze wyrzutowym minimum 50g, a że zawsze lepiej pozostawić pewien margines bezpieczeństwa wybierzesz feeder do 80g c.w. Generalnie na wody bieżące polecałbym feedery o c.w. pomiędzy 80 a 150g lub nawet 200g. Zawsze opłaca się zakup wędziska o większym ciężarze wyrzutowym, do którego w razie potrzeby można dobrać delikatniejszą wymienną szczytówkę. Na wodach bieżących sprawdzają się dłuższe feedery powiedzmy od 3,60m wzwyż po to, by ustawiając je pionowo zmniejszyć długość żyłki znajdującej się w wodzie-nurt będzie wtedy mniej oddziaływał na żyłkę (zestaw nie będzie znoszony, a brania lepiej widoczne). Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłem ci wybór wędki. Pozdrawiam Grzegorz. (2009/01/11 22:59)

u?ytkownik5494


Przeczytaj porady tincy. Są bardzo pomocne dla początkującego. Serdecznie Cię pozdrawiam Tinca( pomógł mi twój artykuł o linie i płoci )
Wracając do tematu ja łowię na wędzisku Crocodile Tele 3m c.w. 10-30g( wody stojące). Nie wiem czy interesuje Cię połów karpi?
Pozdrawiam (2009/01/12 16:15)

u?ytkownik5494


I jeszcze jedno nie gram uciągu ale ciężar wyrzutu. Wiem że czepiam się szczegółów ale myślę, że zapamiętasz i nie będziesz popełniał więcej tego błędu.
Jeszcze raz pozdrawiam (2009/01/12 16:17)

Matisonek


Witam ponownie
Bardzo wam dziękuje i napewno zapamiętam że się mówi ciężar wyrzutu. Tobie
tincan dziękuje szczególnie za wytłumaczenie mi o co w tym wszystkim chodzi. Ja przeważnie łowie tylko na zalewach a na rzeki chodze tylko okazyjnie.Tam na szałe łowiłem nawet na koszyczki 5g.I wszystko było bobrze.A na prośnie łowie na 20g-25g.Jeszcze raz bardzo dziękuje. pozdrawiam (2009/01/12 17:18)

Matisonek


a i jeszcze karpi niemam zamiaru łowić (2009/01/12 17:20)

Matisonek


Mam jeszcze 1 pytanie w jakiej cenie mogłaby być taka wędka? (2009/01/12 19:08)

u?ytkownik5494


U mnie w zaufanym sklepie ta wędka Crocodile Tele kosztowała 29zł.
Kupiłem mały kołowrotek Jaxon Mangan RDS 200 i jesgo cena to 26zł.
Plus spławiki itd. wyniesie Cię ok. 60zł. Na pewno nie wieej niż 70zł.
Pozdrawiam.
P.S. Z tym ciężarem wyrzutu rzebyś nie myślał że wielki filozof ze mnie ale po prostu nie chcę jak będziesz się chwalił jakiemuś wędkarzowi żeby Cię nie wyśmiał ( jak będzie niewyrozumiały)
Kiedyś miałem taką przygodę i na prawdę JEST TO NIE MIŁE (2009/01/12 19:15)

u?ytkownik5494


Jak będziesz łowił to daj znać (2009/01/12 19:25)

u?ytkownik3921


Zaczynam was lubić chłopaki, wszędzie was pełno i dobrze! Wracając do tematu, może najpierw Matisonek- myślę,że pickerek (pytałeś o węglowy) o c.w. do 50g powinien zmieścić się w cenie 50-100zł za porządną wędkę, ale można znaleźć dużo tańsze szczególnie teraz gdy są zimowe wyprzedaże nawet na „alledrogo” jest spory wybór. Mówię tu o wędzisku 2 lub 3 składowym. Jeśli chodzi o teleskopowe pickerki, są tańsze, ale nie orientuję się dokładnie w cenach, bo sam używam wyłącznie składanych (bodajże Robson1 używa teleskopów -mógłbyś go podpytać). Teraz Wolus- tobie się „dostanie” ;-))), pomyliłeś wątki. Kolega pytał o pickera, więc co ma do rzeczy spławik. Ale nie przejmuj się, a o spławikówkę pytał Adrianos. Pozdrawiam Grzegorz!!! (2009/01/12 20:28)

Matisonek


Wielkie dzienki
Łowić będe dopiero za jakiś czas a tak szczerze myślałem że takie wędki będą droższe i napewno sobie to zapamiętam że się mówi ciężar wyrzutu i wcale się nie śmieje;) jeszcze raz wielkie dzienki za pomoc (2009/01/12 21:01)

rawa19


jeśli chcesz cieszyć się tym kijem dłużej to kup sobie porządny węglowy kij. polecam team dragon quiver o ciężarze wyrzutu do 50 gram. zapłacisz za niego ok. 200zł. ale jest to inwestycja opłacalna i długoterminowa. pozdrawiam. (2009/01/13 09:39)

u?ytkownik5494


Gratuluje wygranej p.Grzegorzu
Pozdrawiam (2009/01/13 14:48)

Matisonek


Witam
Właśnie wróciłem ze sklepy i kupiłem wędke.Jaxon 3,60 i do 80 gr. wyrzutu, 2 szczytówki, kosztował 129zł. A na kołowrotek narazie niemam kasy ;) (2009/01/13 19:35)

u?ytkownik5494


No to powodzenia w łowieniu
Pozdrawiam (2009/01/14 14:22)

u?ytkownik5522


Witam!
Mam takiego samego Jaxona od 5 lat i jest bez zarzutu. Chociaż niektórzy wędkarze omijają szerokim łukem tą firmę, to dlatych początkujących z ograniczonym budżetem sprzęt Jaxona jest bardzo dostępny. Pozdro! (2009/01/14 17:36)

u?ytkownik5522


Jeszcze jedno!!!
Jak zwykle TINCA na posterunku!!! Trzymaj tak dalej!!Oby jak najwięcej wpisów. (2009/01/14 17:38)