Jak złapać sandacza

/ 29 odpowiedzi
Witam kolegów wędkarzy nie jestem doświadczonym wędkarzem i od dawna próbuje złapać sandacza ale nic z tego nie wychodzi nawet jeżeli jest branie odjazd kilka metrów i koniec zostawia przynętę nie wiem co robię źle prosiłbym o jakieś rady jaki przepon stosować wolfram czy żyłkę i jakiej długości jak zbroić przynętę jakim hakiem podwójny a może lepiej pojedynczy łowie głownie metoda gruntowa w nocy za wszelkie rady i podpowiedzi z góry dziękuje jeżeli ktoś bywa na zbiorniku zaporowym w Kozłowej Górze to właśnie tam staram się złapać sandacza pozdrawiam
Bernard51


Teraz szukaj w miare na równym blacie czystym bez  zarosli 1-1,5 m ,trzeba znac lowisko lub samemu wysondowac? Dwa ma narybku tyle ze aby go skusic trzeba go czymś zainteresowac,wypadalo by latwe zarcie mu podrzycic(podkarmić) , najlepiej pokrojone trupki świerze z uklei plotki wzdregi, bez przesady!!
W to karmione czyste podloze mozna rzucic zywa trupka lub filet i cierpliwie czekac z pokora?
Polamania!! (2012/08/01 12:03)

kazkonger


ogon uklejki nabij na kotwice i zarzuć na grunt :)
tym sposobem złapałem 2 sandacze 1. 54cm 2. 52cm (2012/08/01 12:20)

janusz1401


Nie stosuj żadnych wolframów tylko żyłkę, 0,25 spokojnie wystarczy hak pojedynczy sandacze są bardzo ostrożne nie czekaj aż zacznie wysnuwać żyłkę z kołowrotka ja robię zwis sygnalizatora około metra jak dojedzie do kija 99% jest zacięty sygnalizator musi być w mirę lekki zdarza się że sandacz poczuje opór i zostawia przynętę przeważnie łowie na ogon z płotki lub filet (Trochę mam sandaczy na swoim koncie łowie tylko z gruntu)   

(2012/08/01 12:53)

Przemas83


Ja również mam problem ze złowieniem pierwszego sandacza w życiu. Wędkuje już parę lat i mam już kilka wyholowanych , ładnych okoni i wymiarowych szczupaków na spining i na żywca. Nawet bolki się trafiały choć nie duże , ale sandacz to dla mnie wieki znak ???????????????? (2012/08/01 18:25)

pajak213


Właśnie wróciłem z nad wody :P i miałem 2 brania tak jak kolega powiedział zastosowałem żyłkę na przepon 0.25 około 70 cm długości z tym ze na podwójna kotwiczkę dno jest twarde i czyste około 180-190 cm głębokości problem w tym ze i tak nie wyciągałem żadnego :(((( niestety po zacięciu i krótkim holu nagle czuje luz i wyciągam zestaw bez kotwicy wyglądało to tak jakby żyłka pękła tuz przy lub na wiązaniu kotwicy do przeponu  jestem strasznie zniesmaczony ta porażka tym bardziej ze kolega obok wyciągnął sandaczyka 77 cm a 2 mu się wypięły miałbym jeszcze prośbę o jakiś mocny i wytrzymały węzeł na podwójna kotwiczkę w piątek spróbuje ponownie może wreszcie się uda :P oby choć te 2 tez zaliczam do sukcesu bo chociaż chwile były (2012/08/02 08:02)

MichalSpin


witam ja zakładam rurkę antysplontaniową stoper i wiąże do wolframu o dł. 45-50cm bardzo cienkiego wytrzymałości 5-10kg i zakładam malutką kotwiczkę łapię ukleje i żywą zakładam, mniej więcej wielkości 8-10cm i zaczepiam zaraz za płetwą grzbietową jak na rysunku (2012/08/02 08:30)

MichalSpin


nie mogę dodać zdjęcia sory (2012/08/02 08:32)

mikku


Ja mam na przyponie plecionkę 0,06 a główna to zyłka 0,18. Z zacinaniem bywa róznie jeżeli chodzi o sam moment bo czasami po 3-4 sekundach a czasami po 20-30. Łowię głównie na trupka. Więcej mogę podac w prywatnej wiadomości. Pozdrawiam (2012/08/02 09:02)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Bernard51


Jak lowiles w dzien to jest pewne ze szczupak żylke obciąl a jak w nocy to teraz przy pelni też szczupak żeruje i mógl on obciac ci zylke  a nie jak sadzisz urwales przypon?
Sandacz jak lyknie do bebechów rybke po drugim odjezdzie to ma kotwiczke w zolądku i idzie
jak leszczyk!!  Nie ma zbyt wiele wysilku aby go wyjac z wody? (2012/08/02 09:30)

pajak213


nie wiem trudno mi powiedzieć czy to był szczuły tym bardziej 2 razy ta sama heca zacięcie krotki hol i nagle pach kompletny luz przypon nie był poszarpany z reguły ja np. łowiłem sobie na spławik i uderzył w jakaś płotkę podczas holu to żyłkę miałem na końcu poszarpana i odcięta nie wiem (2012/08/02 14:14)

janusz1401


Czy to był sandacz cz szczupak to widać po braniu sandacz rzadko bierze agresywnie tylko się bawi nawet i kilka minut a branie szczupaka na trupka jest agresywne nie polecał bym ci zakładać żadnych kotwiczek ani wolframu tylko porządny hak i nie będą się spinać sandacz napewno z hakiem sobie poradzi jak łowiłem na małe haczyki też mi schodziły nie raz przy samym brzegu musisz wyczekać moment aż podjedzie pod sam kij i wdziób nie zdażyło mi się jeszcze żeby sandacz przegrysł żyłkę szczupak tak ale to było inne branie teraz masz dobry okres na sandacza (pełnia)powodzenia i połamania.

----------------------------------------------------------------------------------

mikku  GRATULACJE ładny okaz

(2012/08/02 16:17)

pajak213


aha wiec z twojego opisu wygląda ze to szczupak ponieważ ruszył szybko i wybrał dożo żyłki ale kolega o którym pisałem wcześniej złowił  1 a 2 się wypięły i mówił ze tez ruszyły agresywnie pierwszy  odjazd około 20 metrów a ile w tym prawdy trudno powiedzieć jeszcze jedno moze ktoś podać link do jakiejś fotografii gdzie pokazane jest wiązanie podwójnej kotwicy może rzeczywiście źle zawiązałem albo jest lepszy węzeł niż ten który ja stosuje (2012/08/02 19:20)

perwer


Czy to był sandacz cz szczupak to widać po braniu sandacz rzadko bierze agresywnie tylko się bawi nawet i kilka minut a branie szczupaka na trupka jest agresywne nie polecał bym ci zakładać żadnych kotwiczek ani wolframu tylko porządny hak i nie będą się spinać sandacz napewno z hakiem sobie poradzi jak łowiłem na małe haczyki też mi schodziły nie raz przy samym brzegu musisz wyczekać moment aż podjedzie pod sam kij i wdziób nie zdażyło mi się jeszcze żeby sandacz przegrysł żyłkę szczupak tak ale to było inne branie teraz masz dobry okres na sandacza (pełnia)powodzenia i połamania.

----------------------------------------------------------------------------------

mikku  GRATULACJE ładny okaz


Na sandacza jeździ sie na nocki .Nie wiem jaki szczupak weźmie o 2 w nocy. (2012/08/02 19:52)

janusz1401


Czy to był sandacz cz szczupak to widać po braniu sandacz rzadko bierze agresywnie tylko się bawi nawet i kilka minut a branie szczupaka na trupka jest agresywne nie polecał bym ci zakładać żadnych kotwiczek ani wolframu tylko porządny hak i nie będą się spinać sandacz napewno z hakiem sobie poradzi jak łowiłem na małe haczyki też mi schodziły nie raz przy samym brzegu musisz wyczekać moment aż podjedzie pod sam kij i wdziób nie zdażyło mi się jeszcze żeby sandacz przegrysł żyłkę szczupak tak ale to było inne branie teraz masz dobry okres na sandacza (pełnia)powodzenia i połamania.

----------------------------------------------------------------------------------

mikku  GRATULACJE ładny okaz


Na sandacza jeździ sie na nocki .Nie wiem jaki szczupak weźmie o 2 w nocy.

Nie prawdą jest że sandacz bierze tylko w nocy bo przy słonecznej i upalnej pogodzie w południe też bierze widocznie mało jeździsz na ryby bo o 2 i 3 w nocy szczupak też weźmie.A co do brań sandacza to są najleprze bynajmniej u mnie jak zachodzi słońce i nad ranem w nocy są pojedyńcze puknięcia ( co kraj to obyczaj)

(2012/08/02 20:02)

janusz1401


Ja nigdy nie puszczam hamulca na wolny bieg na sandacza chyba że odchodze gdzieś z łowiska robie zwis sygnalizatora około metra sandacz jak uderzy sygnalizatorem o kij sam się zatnie nie znam przypatku żeby sandacz zabrał wędkę musił  by być chyba powyżej 10 kg 

(2012/08/02 20:13)

89krzysztof



Nie prawdą jest że sandacz bierze tylko w nocy bo przy słonecznej i upalnej pogodzie w południe też bierze widocznie mało jeździsz na ryby bo o 2 i 3 w nocy szczupak też weźmie.A co do brań sandacza to są najleprze bynajmniej u mnie jak zachodzi słońce i nad ranem w nocy są pojedyńcze puknięcia ( co kraj to obyczaj)



Potwierdzam. 
A chyba jeszcze nikt nie wspomniał jeszcze, że do połowu sandacza potrzebna jest cierpliwość;)  (2012/08/02 20:14)

janusz1401



Nie prawdą jest że sandacz bierze tylko w nocy bo przy słonecznej i upalnej pogodzie w południe też bierze widocznie mało jeździsz na ryby bo o 2 i 3 w nocy szczupak też weźmie.A co do brań sandacza to są najleprze bynajmniej u mnie jak zachodzi słońce i nad ranem w nocy są pojedyńcze puknięcia ( co kraj to obyczaj)



Potwierdzam. 
A chyba jeszcze nikt nie wspomniał jeszcze, że do połowu sandacza potrzebna jest cierpliwość;) 
Właśnie dokładnie tak jak napisałeś cierpliwość i jeszcze jedno sandacz ja bierze to przeważnie o tych samych godzinach (można zegarek nastawić według brań)brania mogą być trzy cztery dni a potem dwa tygodnie nic (2012/08/02 20:22)

mikku


Czy to był sandacz cz szczupak to widać po braniu sandacz rzadko bierze agresywnie tylko się bawi nawet i kilka minut a branie szczupaka na trupka jest agresywne nie polecał bym ci zakładać żadnych kotwiczek ani wolframu tylko porządny hak i nie będą się spinać sandacz napewno z hakiem sobie poradzi jak łowiłem na małe haczyki też mi schodziły nie raz przy samym brzegu musisz wyczekać moment aż podjedzie pod sam kij i wdziób nie zdażyło mi się jeszcze żeby sandacz przegrysł żyłkę szczupak tak ale to było inne branie teraz masz dobry okres na sandacza (pełnia)powodzenia i połamania.

----------------------------------------------------------------------------------

mikku  GRATULACJE ładny okaz


Na sandacza jeździ sie na nocki .Nie wiem jaki szczupak weźmie o 2 w nocy.

Nie prawdą jest że sandacz bierze tylko w nocy bo przy słonecznej i upalnej pogodzie w południe też bierze widocznie mało jeździsz na ryby bo o 2 i 3 w nocy szczupak też weźmie.A co do brań sandacza to są najleprze bynajmniej u mnie jak zachodzi słońce i nad ranem w nocy są pojedyńcze puknięcia ( co kraj to obyczaj)

Janusz dzięki za gratulację, to rybka z połowu 2 tygodnie temu. Mam już swojej karierze sandacza 14,20 kg ale na to już dowodów nie mam gdyż wówczas byłem posiadaczem telefonu nokia 3310 a ze ryby wypuszczam to uwiecznic się nie dało.
Tu jest racja- co kraj to obyczaj-, łowiłem sandacze o 12 w południe a w nocy nie brały. Łowiłem też szczupaki o 1 w nocy. Wydaje mi się że reguły nie ma. Kiedyś ważyłem 64 kg i jadłem bardzo zdrowo i regularnie a teraz ważę 90 i najlepiej mi smakuje w nocy :).
Pamiętajmy o tym że ryby nie sypiają a jedynie odpoczywają. Każdy z nas miał w życiu przypadki, które podważają wszelkie teorie i reguły dlatego nie sugerujmy się niczym i dajmy się rybom cały czas zaskakiwac bo wtedy włos się nie tylko na głowie jeży a i  jest się czym pochwalic kumplom przy piwku
 ( nawet wtedy gdy do naszych dziwnych opowieści podchodzą sceptycznie).
Życzę wszystkim owocnych zasiadek.
Pozdrawiam, Mik

(2012/08/02 20:50)

pajak213


jeżdżę już dość długo za sandaczem nad ten jeden konkretny zbiornik i w to samo miejsce tylko na noc podobno w dzień tez są jakieś efekty ale słyszałem ze głównie na spining choć nie wiem czy to tak do końca prawda co do brań jest głownie 2 w nocy i przed samym świtem choć wczoraj 1 branie przed północą było 2 o okolo 3 nad ranem (2012/08/02 21:47)

Jędrula


 

Na rzece sandacza tylko na grunt ale stosuję różnej długości przypony , aż do 1,5 metra i podnoszę żywca styropianem , bardzo skuteczny trick przy połowie mentnookiego .

Zaś na jeziorze łowię sandacza łowię przede wszystkim na spławik . W trakcie łowienia dziele wodę na trzy głębokości , mianowicie umieszczam żywca metr nad dnem , w środku wody i metr pod powierzchnią wody . W nocy najwięcej brań mam pod lustrem jeziora a w dzień nad dnem , w środku wody sandacz najlepiej bierze w dni pochmurne i burzowe . Oczywiście o każdej porze dnia penetruje wszystkie trzy głębokości a moje spostrzeżenia są wynikiem wielu lat połowu tej ryby . Przyznam jednak bez bicia , że ostatnio jednak bardziej poluję na białoryb niż drapieżniki .

(2012/08/02 21:51)

pajak213


wiem ze tam jest sandacz ostatnimi razy nawet nie moglem go zaciąć może przez to ze używałem wolframu nie wiem a może tylko się ze mną bawił ale wczoraj już było lepiej może w piątek opublikuje fotkę z moim pierwszym sandaczem zobaczymy :P :)) (2012/08/02 21:51)

pajak213


spławik?? tez słyszałem tylko nad tm zbiornikiem tylko łódka daje możliwość polowu na splawik niestety (2012/08/02 21:54)

pajak213


no i udało się w końcu złapać 2 sztuki trzeci uciekł :P wymiary 54 i 51 cm nie są to jakieś kolosy ale zawsze coś na początek :)) mam nadzieje ze będzie lepiej :) (2012/08/16 19:15)