Jak prawidłowo założyć zestaw gruntowy?

/ 30 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam, w moim poradniku dla początkujących przedstawię jak prawidłowo założyć zestaw gruntowy.
Będą nam potrzebne:
-żyłka (najlepiej 23/26) Polecam wybrać w sklepie wędkarskim żyłkę z napisem Fedder.
-haczyk (najlepiej z przyponem ) Polecam haczyki z przyponami kamatsu, mikado lub gamakatsu. Haczyk powinien być nie duży.
-rurka antysplątaniowa
-krętlik (najlepsze są 8)
-koszyczek zanętowy (na wody wolno płynące ciężarek 60g na szybko płynące 120)

Na sam początek montujemy rurkę. Rurkę montujemy krótszą częścią do góry. Następnie przywiązujemy krętlik. A do krętlika haczyk z przyponem. Gdy przystępujemy do połowu przyczepiamy koszyczek zanętowy do agrafki na rurce. Do poradnika zamieszczam prosty schemat. Dziękuję za chwilkę uwagi i mam nadzieję że komuś się to przyda.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

13ccinek13


Sorka za jakość schematu ale w paint był robiony :) (2011/07/31 10:16)

bluehornet


A dlaczego rurka anty splątaniowa założona dłuższym końcem w stronę haka ???!!! (2011/07/31 10:20)

13ccinek13


Żeby koszyczek nie plątał się z przyponem. (2011/07/31 10:32)

sliwka15


A dlaczego rurka anty splątaniowa założona dłuższym końcem w stronę haka ???!!!

Dokładnie ja również tak jestem uczony.
I Wszyscy znajomi wędkarze zakładają rurkę dłuższym końcem w stronę haka.
Właśnie taka zamontowanie rurki gwarantuje nie plątanie się zestawu. (2011/07/31 10:42)

13ccinek13


A dlaczego rurka anty splątaniowa założona dłuższym końcem w stronę haka ???!!!

A jak by ktoś zaczepił jak ty mówisz to by miał co chwilę zaplątany przypon z koszyczkiem. (2011/07/31 10:51)

bluehornet


No nie wiem , ale ja  zakładam krótszym końcem do dołu i przy zarzucaniu przypon nie zaczepia   mi się hakiem o żyłkę główną , a przy założeniu takim , jak na rysunku tak .
(2011/07/31 10:54)

u?ytkownik64718


Rurkę można zakładac jak się chce, ale prawidłowo powinno zakładac się dłuższym końcem w stronę haczyka. (2011/07/31 11:15)

FLO92


roznie ludzie mowia nie wiem czemu jesli chodzi o ta rurke ale ja tez zakladam tak jak na rysunku (2011/07/31 11:25)

u?ytkownik57785


Ja używając dwóch feederów w jednym mam krótszym do haka, w drugim dłuższym i różnic nie widzę i ANI RAZU mi się na żadnym nie splątał zestaw. NIGDY. (2011/07/31 16:06)

13ccinek13


No nie wiem , ale ja  zakładam krótszym końcem do dołu i przy zarzucaniu przypon nie zaczepia   mi się hakiem o żyłkę główną , a przy założeniu takim , jak na rysunku tak .

To sory ale rzucać nie potrafisz.... (2011/07/31 17:56)

rygiel


Jeżeli chodzi o wody stojące to rzeczywiście ma to niewielkie znaczenie.Lecz w rzece jeżeli dłuższy koniec rurki jest u góry to napór wody na zestaw jest większy i powoduje zafałszowania brań. (2011/07/31 18:20)

bluehornet


No nie wiem , ale ja  zakładam krótszym końcem do dołu i przy zarzucaniu przypon nie zaczepia   mi się hakiem o żyłkę główną , a przy założeniu takim , jak na rysunku tak .

To sory ale rzucać nie potrafisz....

Nawet łowiąc na rzece i rzucając naprawdę daleko , przy stosowaniu ciężarków lub koszyków o wadze w przedziale 50 -100g w zależności od uciągu wody i przy stosowaniu przyponów o dł. nawet  1metra nie zdarzyło mi się poplątać przyponu z żyłką czy koszykiem . A jeżeli chodzi o stwierdzenie czy umiem zarzucać , czy czy też nie - nie tobie oceniać . (2011/07/31 19:45)

13ccinek13


No nie wiem , ale ja  zakładam krótszym końcem do dołu i przy zarzucaniu przypon nie zaczepia   mi się hakiem o żyłkę główną , a przy założeniu takim , jak na rysunku tak .

To sory ale rzucać nie potrafisz....

Nawet łowiąc na rzece i rzucając naprawdę daleko , przy stosowaniu ciężarków lub koszyków o wadze w przedziale 50 -100g w zależności od uciągu wody i przy stosowaniu przyponów o dł. nawet  1metra nie zdarzyło mi się poplątać przyponu z żyłką czy koszykiem . A jeżeli chodzi o stwierdzenie czy umiem zarzucać , czy czy też nie - nie tobie oceniać .

bluehornet to co pisałeś że jak założysz rurkę tak jak na zdjęciu to ci się plącze. Wnioskuje to że nie potrafisz rzucać. (2011/08/01 08:27)

13ccinek13


Jeżeli chodzi o wody stojące to rzeczywiście ma to niewielkie znaczenie.Lecz w rzece jeżeli dłuższy koniec rurki jest u góry to napór wody na zestaw jest większy i powoduje zafałszowania brań.

rygiel popieram to co napisałeś. (2011/08/01 08:28)

13ccinek13


No nie wiem , ale ja  zakładam krótszym końcem do dołu i przy zarzucaniu przypon nie zaczepia   mi się hakiem o żyłkę główną , a przy założeniu takim , jak na rysunku tak .

i jak coś nie stawia się przed "," (przecinkiem) spacji... (2011/08/01 08:31)

u?ytkownik57785


No nie wiem , ale ja  zakładam krótszym końcem do dołu i przy zarzucaniu przypon nie zaczepia   mi się hakiem o żyłkę główną , a przy założeniu takim , jak na rysunku tak .

To sory ale rzucać nie potrafisz....






Oj młody człowieku........ i rzucać i łowić ryby, mieć taką wiedzę, chciałbyś choć w jednej dziesiątej tak jak umie i ma kol. @bluehornet....... (2011/08/01 08:56)

u?ytkownik57785


Poszukaj w necie i nie kozakuj. Koledzy Ci odpowiadają na pytanie, a nie dyskutują z Tobą czy masz racje.
(2011/08/01 08:59)

13ccinek13


Zobaczcie sobie w każdym poradniku zakładają krótszą częścią do góry!!!
Prosze linki:
http://www.rybobranie.pl/users/tgawlik/filmy/234/jak_zawiazac_zestaw_gruntowy
http://www.funportal.pl/Jak_zawiazac_zestaw_gruntowy_Wedkarstwo/59f6a1d3/podglad.html
http://www.splawik.com/Zestaw_Gruntowy___2806
Więcej podać??? (2011/08/01 12:00)

SpiningZiom


Skoro wiesz jak nalezy taki zestaw zakładać to po co szukasz porady?

Ja zakładam krótszym końcem do dołu i zestaw mi sie nie plącze, ale zakładajcie tak jak jest wam wygodniej, to nie jest temat do sporów .

(2011/08/01 15:18)

matiuss


Ja od samego poczatku mojego wedkowanie zakladalem krotsza czescia w strone haczyka i ani razu mi sie nie poplatalo. Doslownie nigdy.  (2011/08/01 16:25)

u?ytkownik57785


Oczywiście, że tak. A jak się komuś plącze, to znaczy, że coś innego robi nie tak. "Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy...." (2011/08/01 17:58)

roman76


jedyna rada kupić rurkę o równych końcach i po kłopocie (2011/08/01 20:44)

roman76


ja także zakładam rurkę jak u Mastiffa na szkicu (2011/08/01 20:45)

withanight88


Jeżeli chodzi o wody stojące to rzeczywiście ma to niewielkie znaczenie.Lecz w rzece jeżeli dłuższy koniec rurki jest u góry to napór wody na zestaw jest większy i powoduje zafałszowania brań.


Ta teoria jak dla mnie to mit , napór wody na kawałek rurki powoduje falszywe brania ?

Już prędzej wypłukany koszyk może to powodowac a nie rurka i nie ważne którą stroną założona.


Odnośnie głownego tematu to myślę , że producenci specjalnie zastosowali jeden koniec krótki a długi drugi, żeby ludzie sie mieli o co kłócić. 

Nastepnym razem zastosuje dłuższy koniec do przyponu i zobaczę czy jest jakaś różnica - Bo ja stosuje krótszym do przyponu.

(2011/08/01 21:12)

bluehornet


No nie wiem , ale ja  zakładam krótszym końcem do dołu i przy zarzucaniu przypon nie zaczepia   mi się hakiem o żyłkę główną , a przy założeniu takim , jak na rysunku tak .

To sory ale rzucać nie potrafisz....

Nawet łowiąc na rzece i rzucając naprawdę daleko , przy stosowaniu ciężarków lub koszyków o wadze w przedziale 50 -100g w zależności od uciągu wody i przy stosowaniu przyponów o dł. nawet  1metra nie zdarzyło mi się poplątać przyponu z żyłką czy koszykiem . A jeżeli chodzi o stwierdzenie czy umiem zarzucać , czy czy też nie - nie tobie oceniać .

bluehornet to co pisałeś że jak założysz rurkę tak jak na zdjęciu to ci się plącze. Wnioskuje to że nie potrafisz rzucać.

Lecz nie napisałem ,że za każdym razem -  przy założeniu dłuższym końcem do góry - nigdy !!! (2011/08/01 21:52)