Haczyk na sandacza- Wasze rady.

/ 95 odpowiedzi
Witam planuje połowić na grunt sandacze,czy możecie mi powiedzieć jakiej wielkości haczyki stosujecie na zestaw z martwą rybką i czy zabezpieczacie jakoś przypon przed odgryzieniem.
Bo widziałem że niektórzy wędkarze  nie stosują przyponów, tylko zakładają hak na żyłkę główną 0,40 i mówią że sandacz tego nie przegryzie,czy to prawda?
Sniper64


Cześć...ja stosuję żyłkę 0.25 i jeszcze nie zdarzyło się mi by mi ją Sandacz przegryzł,ale możesz też zastosować plecionkę!!! jest również delikatna! Haka zakładam nr.1 Mustada.Pozdrawiam i pomyślnych długich pociągnięć:) (2010/07/24 13:02)

linek29


Ja używam tylko czarnych haków nie wiem jaki rozmiar ale narysowane są na kartce karp i sum i koniecznie z oczkiem.Ja uzywam przypon z 0,18 siglonu i tylko raz strzelił mi przypon ale za to brania so czestsze.Nie wiem gdzie to widziałeś ze na sandacze 0,40!!!!on nawet tego by nie ruszył.Sandacz to bardzo ostrożna ryba. (2010/07/24 13:03)

kobikobi1


Ja używam kotwiczek nr 8,10 ,a łowię na żyłkę 0,30 z 60 gramową oliwką,myślę,że to minimalna grubość żyłki do takiej oliwki.No i zestaw leci daleko,daleko. (2010/07/24 14:22)

Sniper64


Ja używam tylko czarnych haków nie wiem jaki rozmiar ale narysowane są na kartce karp i sum i koniecznie z oczkiem.Ja uzywam przypon z 0,18 siglonu i tylko raz strzelił mi przypon ale za to brania so czestsze.Nie wiem gdzie to widziałeś ze na sandacze 0,40!!!!on nawet tego by nie ruszył.Sandacz to bardzo ostrożna ryba.

Cześć..Linek...tak jak mówisz im delikatniejszy zestaw - brań więcej! :) (2010/07/24 16:12)

kolocarp


witam -osobiście używam plecionki no i haka jedynki, przypon daje trochę dłuższy następnie uklejkę jako trupka lub żywca nawlekam igłą no i oczekiwanie na branie. pozdro. (2010/07/24 17:25)

u?ytkownik6774


przypon dluzszy i ciezarek na rurce lub na kretliku a nie tak jak kiedys bylo przez ciezarek - kiedy ciezar wpadnie w piasek to ten maly otwor w nim moze sie zapchac i jak sandacz poczuje opor to po braniu - mysle ze kotwiczki sie bardziej sprawdzaja
- fajna sprawa jak widzisz zylke spadajaca ze szpuli  - ale gorsza jak sie zatrzyma i ruszyc nie chce he he - pzdr (2010/07/24 18:02)

siri34


Witam Pana. Przeczytałem Pana odpwiedz na temat połowu sandacza z gruntu i mam do Pana pytanko jak mam nawlec uklejkę , płoteczke i gdzie wbić haka?od strony ogona przewlekać i hak ma wystawać z pyszczka? (2011/06/05 19:18)

Domann


Wiem ze to juz zapomniany temat ale moze ktos wie jaki rozmiar kotwiczki zalozyc odnosnie metody ktora jest w linku? (2012/06/28 21:48)

Bernard51


Ta motoda która jest pokazana jest na szczupaka, na sandacza tak sie nie przeszywa rybki tylko calkiem do lebka i kotwica przy glowie , ja uzywam tylko 3-ramienne na wegorza tylko 2-ramienne (2012/06/28 22:14)

Domann


a mozesz napisac rozmiary tych kotwic jakie proponujesz na wegorza i sandacza?Ostatnio widzialem haki na sandacza z jakiegos innego materialu, czuc bylo ze to nie jest prawdziwy metal, wie ktos moze jak sie sprawdzaja te haki? (2012/06/29 08:22)

Bernard51


A co cie haki interesuja z jakiego materialu sa wazne zeby spelnialy swoja powinność.
Jaka wielkość zalezy jaka rybke szyjesz 12cm a moze 25cm to nie zalozysz taj samej kotwicy.
Mala rybka mniejsza kotwiczka wieksza wrybka wiadomo wieksza kotwiczka,a jak chcesz na numery lowic to patrz na filmy pogladowe(propokandowe) w których podaja rodzaj zylki ,kotwiczki i masz wyniki jak na filmie?? (2012/06/29 10:41)

fishark


Odgrzebię troche temat. Sandacze łowię metodą gruntową na martwą ukleję. Ostatnio wpadły mi w ręce haczyki mikado sensual round rozmiar 4, cana ok 3,5zł za 10 szt.:
http://allegro.pl/haczyk-sensual-round-z-zadziorami-mikado-4-i6612507796.html
http://allegro.pl/haczyk-sensual-round-z-zadziorami-red-mikado-4-i6612507912.html
Są bardzo ostre w sam raz zahartowane ze stali węglowej. W ciągu ostatnich wypadów wyciągnąłem na nie kilka ładnych sandaczy, dodam że wcześniej stosowałem haki takich firm jak Owner czy Gamakatsu. Jeśli łowicie w zaczepach to szkoda kasy na lepsze firmy, naprawdę szczerze je polecam.


  (2016/12/21 14:15)

u?ytkownik200880


Tylko haczyki, kotwiczki są dla takich co chcą wszystko uśmiercić, hak dużo łatwiej wyciągnąć, a zapewniam Cię jest tak samo skuteczny ( ja używam haków karpiowych nr. 1 lub 2 ). Na przypon plecionka 0,14-0,20 dosyć długa 1-1,5 metra. (2016/12/21 19:45)

notaki


Tylko haczyki, kotwiczki są dla takich co chcą wszystko uśmiercić, hak dużo łatwiej wyciągnąć, a zapewniam Cię jest tak samo skuteczny ( ja używam haków karpiowych nr. 1 lub 2 ). Na przypon plecionka 0,14-0,20 dosyć długa 1-1,5 metra.
Co za bzdury.
Z całym szacunkiem Kolego, ale mam wrażenie, ze calą swoją wiedzę czerpisz z netu i w zyciu nie zlowiłeś ryby.

Ale ida swięta, więc Wesołych Swiąt :-)
  (2016/12/21 21:12)

u?ytkownik200880


Nie z Internetu, czyli twierdzisz ze kotwice i hak jest tak samo łatwo wyjąć? Co jak co sie mały sandaczyk zdalnie gdzieś glebiej na kotwicy za 3 haki? Również wesołych życzę ;)€‹ (2016/12/22 06:47)

fishark


Nie z Internetu, czyli twierdzisz ze kotwice i hak jest tak samo łatwo wyjąć? Co jak co sie mały sandaczyk zdalnie gdzieś glebiej na kotwicy za 3 haki?        Również wesołych życzę ;)€‹

Pewnie, lepiej stosować pojedyncze haki. Ja też nie lubię kotwic. Taką rybkę łatwiej jest odhaczyć nawet jak głęboko połknie. Co do przeponu to stosuje długość podobnie jak Ty - ok 100-150cm. (2016/12/22 18:31)

notaki


wyjaśnię.
1. .Hak nr.1  w stosunku do wielosci przynety.....  stosujesz wymiarowe plocie jako przynetę na sandacza ???
2. Hak karpiowy , czyli hak o krotkim trzonku , z uszkiem i o specyficznym kącie szkodliwym ,  jako  najlepszy   hak żywcowy.....

Jeszce raz Wesołych Świąt :-)

P.S Byc może i ja czegoś nie wiem, więc opisz proszę jak zbroisz rybke tymi karpiowymi hakami :-)
  (2016/12/22 20:18)

u?ytkownik200880


Nie chodzi mi typowe bananki tylko o te z szerokim uszkiem. Mam nadzieję ze wiesz o jakie mi chodzi, używam ich na amurki. Nie stosuje wymiarowych ploci. A powiedz czemu nie moge dac wiekszego haka? No juz bez przesady... Jak łowie na mały filecik to co mam dac hak nr 10? Gdzie jako przylow moze sie trafic np. sum. Te dobieranie haka do przynęty to też tak nie do końca... To jest wlasnie internetowo książkowa wiedza.. Pod uwagę biore też wagę i siłę przeciwnika. Zapewniam Cię ze sandacz spokojnie ten haczyk da rradę połknąc, a nawet dwa razy taki ;) zbroje martwe rybki za pyszczek przez obie wargi i zabezpieczam gumką np. od procy. Wesołych! :) (2016/12/22 20:35)

Eryk S


Ja używam i kotwiczek jak i haków pojedynczych i jakos nie zauwazylem żebym mial problemy z odhaczaniem ( stosuje bezzadziorowe) . A sadze ze używając pojedynczego haka na 1.5 metrowym przyponie to tez go musisz gleboko szukac bo sygnalizacja bran jest przy takiej dlugosci dosc ograniczona wiec nie ma co demonizowac kotwiczek tylko trzeba wedkowac i zacinac z glowa (2016/12/22 21:13)

fishark


Panowie co tu gdybać, sprawa jest oczywista że z pojedynczego haka niż z kotwicy łatwiej jest uwolnić rybkę. Wiem jak wygląda warga ryby od kotwicy i jak od haka. Większość wędkarzy woli kotwicę no bo przecież... ryba życia lepiej żeby się nie spięła. (2016/12/22 21:36)

Tomas81


A nie wzięliście pod uwagę tego że pojedynczy hak łatwiej wchodzi w gardziel czy skrzela niżli kotwiczka??? I przez to mocniej uszkadza rybę... Z drugiej strony nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro piszecie o uwalnianiu złowionych sandaczy to po ki grzyb je łowić na trupa? Przecież taki sandacz praktycznie nie walczy! Ciągnie się go jak szmatę, worek. Nie lepiej na spina? Pomyślcie Koledzy. (2016/12/22 22:04)