Dragon x-treme 270 6-28

/ 18 odpowiedzi
Witam. Prosze o opinie na temat wedki Dragon x-treme 270 6-28
Wedkarstwo z Pasja


Witam,
a co Cię konkretnie Tomku interesuje? Kij lekki, szybki, sztywny, rzec by można pałowaty. Niektórzy określają go jako zbyt sztywny szczególnie do połowu plecionką. Są też tacy którzy sobie go chwalą.
(2015/11/20 23:43)

ryukon1975


Bardzo dobry kij o akcji x-fast, osobiście lubię wędziska o takiej akcji. (2015/11/21 09:01)

Wedkarstwo z Pasja


Bardzo dobry kij o akcji x-fast, osobiście lubię wędziska o takiej akcji.


Ja osobiście też lubię wędziska o takiej specyfice.
(2015/11/21 11:53)

Przedstawiciel Dragon


Witam, oprócz akcji wędziska istnieje jeszcze ugięcie pod obciążeniem, to wędzisko posiada ugięcie progresywne. Nadaje się do łowienia z użyciem plecionki. Polecam to wędzisko. (2015/11/27 14:01)

JKarp


Ha, ha, akcja może być progresywna a nie ugięcie.
No a cóż znaczy ta akcja progresywna ?
JK (2015/11/27 17:47)

Sith


Ha, ha, akcja może być progresywna a nie ugięcie.
No a cóż znaczy ta akcja progresywna ?
JK

Oj chyba jednak odwrotnie, ale nie ma się co sprzeczać i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.
Tomku, po mojemu wędzisko typowo sandaczowe.
(2015/11/28 05:33)

JKarp


Niestety nie odwrotnie - )
Progresywna czyli kij zachowuje się jakby na dwa sposoby : 
Przy zarzucaniu jak bardzo szybki kij gdzie ugina się tylko część szczytowa. 
Przy holu zaczyna pracować po całej długości i im ryba większa tym bardziej kij pracuje. 


JK (2015/11/28 08:40)

JKarp


Nie można edytować wpisu !!! :-(
Chcę dodać, że pomimo, że takie kije bywają drogawe to są one bardzo dobrą propozycją dla mniej wprawnych wędkarzy ponieważ łatwo nimi zarzucać a w czasie holu niwelują błędy jak paraboliki.
JK (2015/11/28 08:44)

Sith


JKarp, z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy i doświadczenia, nie bardzo mogę się z Tobą zgodzić, albo się nie zrozumieliśmy.

Ugięcie wędziska - jest to parametr mówiący nam, w jakim zakresie długości wędzisko będzie wykonywało swoją pracę.
Rozróżnia się ugięcie szczytowe, semiparaboliczne (połparaboliczne, połowiczne) i paraboliczne (pełne) itp.
Obrazowo chodzi o to, w której części swojej długości wędzisko przy wyginaniu dojdzie do kąta prostego czyli 90° miedzy szczytówką a dolnikiem. W uproszczeniu przy ugięciu szczytowym kąt prosty osiągnięty będzie do 1/3 długości wędziska, przy szczytowym między 1/3 a 1/2 długości, w parabolicznym poniżej 1/2 w kierunku dolnika.

Progresja - jest to zdolność przechodzenia wędziska z jednego ugięcia w drugie pod wpływem zwiększającej się siły. Np. Z ugięcia szczytowego w semiparaboliczne, lub paraboliczne. Przykładowo podczas wyrzutu pracuje cześć szczytowa, a podczas holu większej ryby dołącza cześć środkowa (ugięcie progresywne).

Akcja wędziska - jest to parametr określający nam szybkość wędziska! Chodzi o szybkość wychylenia się “pracującej części wędziska” i jego powrotu w stan spoczynku po wymachu. Rozróżnia się akcję szybką, średnią, wolną itp.
Przyczyną mylenia akcji wędziska z ugięciem są stare wykresy, które kiedyś firmy wędkarskie umieszczały w swoich katalogach obrazując akcję wędziska.

Praca wędziska - tym parametrem możemy określić wartość użytkową wynikającą z odpowiedniej akcji w odpowiednim ugięciu.
Te “zgranie” decyduje o dynamice wędziska, ładowania się przy zarzucaniu przynęty, ciętości przy zacinaniu, amortyzacji w czasie holu…
(2015/11/28 10:09)

Tomas81


JKarp, z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy i doświadczenia, nie bardzo mogę się z Tobą zgodzić, albo się nie zrozumieliśmy.

Ugięcie wędziska - jest to parametr mówiący nam, w jakim zakresie długości wędzisko będzie wykonywało swoją pracę.
Rozróżnia się ugięcie szczytowe, semiparaboliczne (połparaboliczne, połowiczne) i paraboliczne (pełne) itp.
Obrazowo chodzi o to, w której części swojej długości wędzisko przy wyginaniu dojdzie do kąta prostego czyli 90° miedzy szczytówką a dolnikiem. W uproszczeniu przy ugięciu szczytowym kąt prosty osiągnięty będzie do 1/3 długości wędziska, przy szczytowym między 1/3 a 1/2 długości, w parabolicznym poniżej 1/2 w kierunku dolnika.

Progresja - jest to zdolność przechodzenia wędziska z jednego ugięcia w drugie pod wpływem zwiększającej się siły. Np. Z ugięcia szczytowego w semiparaboliczne, lub paraboliczne. Przykładowo podczas wyrzutu pracuje cześć szczytowa, a podczas holu większej ryby dołącza cześć środkowa (ugięcie progresywne).

Akcja wędziska - jest to parametr określający nam szybkość wędziska! Chodzi o szybkość wychylenia się “pracującej części wędziska” i jego powrotu w stan spoczynku po wymachu. Rozróżnia się akcję szybką, średnią, wolną itp.
Przyczyną mylenia akcji wędziska z ugięciem są stare wykresy, które kiedyś firmy wędkarskie umieszczały w swoich katalogach obrazując akcję wędziska.

Praca wędziska - tym parametrem możemy określić wartość użytkową wynikającą z odpowiedniej akcji w odpowiednim ugięciu.
Te “zgranie” decyduje o dynamice wędziska, ładowania się przy zarzucaniu przynęty, ciętości przy zacinaniu, amortyzacji w czasie holu…

Nie wiem Olku skąd to wziąłeś ale to chyba najlepszy opis różnic pomiędzy akcją a ugięciem jaki przeczytałem w życiu! Sam bym tego lepiej nie ujął hehe Plus i to duży leci na Twoje konto ;-)

Zatem Jasiu tym razem się pomyliłeś bo ww zgadza się w 100% z rzeczywistością.
(2015/11/28 12:48)

JKarp


Być może źle to opisuję bo po swojemu ;-)
Ale ta definicja oddaje dokładnie to co mam na myśli:
"Progresja - jest to zdolność przechodzenia wędziska z jednego ugięcia w drugie pod wpływem zwiększającej się siły. Np. Z ugięcia szczytowego w semiparaboliczne, lub paraboliczne. Przykładowo podczas wyrzutu pracuje cześć szczytowa, a podczas holu większej ryby dołącza cześć środkowa (ugięcie progresywne). "
Z tego co mi wiadomo tak naprawdę powinno się mówić wędka " z akacją progresywną " czyli zachowująca się na dwa jakby sposoby.
Dodam jeszcze dość ważne określenie:
Responsywność wędki czyli możliwość dopasania się wędki do rozmiaru holowanej ryby. 
Ale dzięki za te definicje :-)


Mądrego chatko czytać :-)
JK (2015/11/28 15:50)

Sith


No cóż, muszę się przyznać, że sam tego nie wymyśliłem są mądrzejsi ode mnie, ale "wujek google" jest nieoceniony. Kiedyś właśnie znalazłem takie kompendium wiedzy na temat akcji i ugięcia, zapisałem sobie dla swoich potrzeb i przydało się... ;-) (2015/11/28 16:03)

tomek3029


Witam! Dziekuje za opinie. Czy  kij ten bedzie dobry do polowu szczupaka, sandacza ewentualnie bolenia 
Rzeka Odra, Warta przynety gumy,woblery (2015/11/29 18:34)

Mereen


Nada sie znakomicie. Nic dodać, nic ująć.  (2015/12/01 12:30)

mariusz-sobczyk


Sam chcę przed sezonem chcę się zaopatrzyć w tego kija tylko 2,10 i 12-42g

Kij jest szybki , rzuca się nim wyśmienicie ,a ugięcie jest progresywne, może nie przechodzi w parabolę ,ale nie jest to kołek z którego spadają ryby.

Na moim kiju faktucznie walka z ledwie wymiarowym szczupakiem może zakończyć się zwycięstwem ''dzieciaka'', tym bardziej, że będę łowił z plecionką, ale metrowy szczupak wymęczy się dość szybko i nie wykituje mi w podbieraku po 15 min holu...

 

 

(2016/03/01 10:04)

Sith


cy_tat: "Kij jest szybki , rzuca się nim wyśmienicie ,a ugięcie jest progresywne, może nie przechodzi w parabolę ,ale nie jest to kołek z którego spadają ryby."

Rozumiem, że miałeś go w ręku, łowiłeś nim i masz w tym zakresie doświadczenie...

(2016/03/01 10:51)

barrakuda81


Fajny kij. Ciekawa propozycja na sandacza. Sztywny z czułym szczytem ale pod obciążeniem pracuje bez zarzutu. Na bolenia preferuję inne kije ale to rzecz gustu.

(2016/03/01 10:58)

mariusz-sobczyk


Łowiłem kijem przez 2 godziny w zeszłym sezonie i wiem o czym mówię.

Nie machałem na sucho w wędkarskim...

(2016/03/01 14:08)