Czy typowa jerkowka jest dobra na suma

/ 6 odpowiedzi
Witam kolegów. Wiem ze takie tematy sa wałkowane juz od dluzszego czasu. Ale chcialbym zapytac Was o pewna istotna kwestie w sprawie doboru castingu na suma. Jak juz wiadomo uparłem sie na casting choc milo byloby takze zobaczyc UZASADNIONE przeciw co do castingu, byc moze casting nie dla mnie. Ale do rzeczy. Blisko mam do Odry, wiem ze w moim rejonie jest sporo suma w tej rzece i chcialbym zaczac go łowic, albo przynajmniej probowac go lowic. Przynety jakie bym stosowal to slidery 10cm do obławiania toni w nurcie, glebiej schodzace woblery typu najwieksze modele dorado alaska (chyba w granicach 30 g) dorado lake do nocnego lowienia (chyba tez granice 30g) no i poppery dosyc duze 15-20 gram. Do tego jeszcze małe ale ciezkie wahadłowki i sporadycznie wieksze twistery. Pytanie brzmi: zakładajac przedział gramatury przynet jakimi bym sie poslugiwal czyli ok 20-50 gram (sporadycznie max do 70 g), kij typowo jerkowy np cos z guide select do 70 lub 100 g lub kij jakiejkolwiek innej sredniej klasy firmy bylby dobrym rozwiazaniem na sumy w Odrze? Z tego co mi wiadomo kije jerkowe  z taka gramatura wyrzutu maja przewaznie akcje fast i nie sa jakies pałowate (jesli sie myle prosze o ppoprawke) i czy taki kij typowy pod jerki nie bedzie zbyt mocno sie giał pod np metrowym sumem? Jednego jestem pewien, ze suma trzeba mocno zaciac i tutaj sie boje o ugiecie takich kijow, zeby to nie wygladalo jakbym probowal kleniowka sandacza zaciac. Jesli macie jakies opinie co do takich wedek prosilbym chociaz o pare słow. Z góry dziekuje.
Przedstawiciel Dragon


Cześć Mariuszu, łowię G. Select Vertical Jig 18-70 g i oto moja opinia - do łowienia sumków nadaje się, do łowienia sumów - nie nadaje się.
Polecam twojej uwadze wędzisko (wersje cast i spinn) X-Force 140C (casting) c.w. 40-140 g. Akcja Fast, z dużą progresją i olbrzymim zapasem mocy - bardzo przydatny kijek na łowisku, bardzo poręczny. To bardzo udany kijek, będzisz zadowolony. Gdyby jednak okazało sie, że masz ochotę na sumy cięższe np. 50 kg i więcej, to zdecydowanie polecam X-Force 200C. W te wędziska wyposażyłem wielu ludzi w Polsce, m.in. Daro Mrongasa, łowiącego w Odrze.
Jeśli chcesz coś lżejszego, ale wciąż bardzo mocnego, to obejrzyj Big Bait Jerk 120 c.w. 50 - 120 g, posiada wzmocniony oplotem blank i solidne uzbrojenie blanku.

pozdrawiam, Waldemar (2016/07/04 11:51)

Esox_lucius1988


Ciekawe kije te X Force i Big Bait tylko zastanawia mnie jedna rzecz, jak zachowuje sie ich dynamika przy wyrzucaniu przynet lzejszych niz zalecane dolne cw. Sum jakby nie patrze zywi sie zarowno wiekszymi rybami jak i drobnica. Mam znajomych co łowia sumy takie do metra na gumki 5cm. Oczywiscie nie na takie przynety mam zamiar łowic, ale 20-30 gram czasami moze sie zdazyc. (2016/07/04 16:55)

Przemas83


Na temat kijków sumowych i Big Game , fajny artykuł jest zamieszczony w ostatnim Wędkarskim Świecie przez pana Szymańskiego. Który to On własnie i twórcy wobków Bonito, są oficjalnymi łowcami rekordowego okazu. O wędkach od Smoków też jest w tym artykule mowa , pozdro. (2016/07/04 18:22)

Romuald55


20 kilogramowego suma będącego na haku w nurcie Odry nie podciągniesz pod prąd nawet o metr stojąc na końcu główki.O większych nie wspominam.To tak jakbyś okręt podwodny miał na haku.Jaki sprzęt do tego jest potrzebny....oceń sam. (2016/07/04 20:57)

Esox_lucius1988


Witam, wracajac do tematu chciałbym poruszyc jedna sprawe. Kupiłem juz wedke o ktorej mowa wyzej, jest to X-Force do 140 g. Naprawde podoba mi sie ten kij i teraz chciałbym zamowic pod niego kołowrotek. Chciałbym wybrac z firmy Penn i mam dylemat Slammer 360 lub Pursuit 4000. Na chwile obecna bylbym skłonny wziac slammera ze wzgledu na metalowa konstrukcje, pursuit jest aluminiowy z tego co pamietam. Jedyny plus dla pursuit to 2x wieksza moc hamulca, slammer 6 gb a purs 12 czy jakos tak. Oba maja podobna wage. Chce dodac ze bede korzystal z tego krecka łowiac szczupaki jerkami i sumy na spławik. Co lepsze wg was. Czy ten hamulec ma jakis wplyw? (2016/08/02 16:33)