Czy powinien obowiązywać wymiar wzdręgi?

/ 41 odpowiedzi
Na portalu PZW jest organizowania sonda, pod tytułem:

Czy waszym zdaniem powinien obowiązywać wymiar wzdręgi ?

Dopiero swój głos w tej sprawie oddało 7 osób.

Głosowanie się kończy: Czerwiec 07, 2015, 20:48:45


Tak więc wszytkach zainteresowanych proszę o udział w tej sondzie:


http://www.pzw.org.pl/forum/index.php?topic=4040.0

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

halski021


7 głosów - to świadczy jak słabe jest zainteresowanie portalem PZW (2015/05/15 09:29)

osa12


Jest kilkaset tysięcy członków PZW ale:
1. większość należy z musu bo nie stać ich płacić za zezwolenia jako niezrzeszeni2. większość jest w kole raz do roku by wnieść opłatę3. aby dostać się do forum PZW trzeba się zalogować, nawet jeśli odwiedzający chce tylko poczytać - chore zasady, rozumiem jak ktoś chce odpowiedzieć lub założyć nowy wątek
Chore zasady w chorej organizacji jaką jest PZW (2015/05/15 10:06)

JKarp


Pytanie o wymiar wzdręgi jest typową próbą odwrócenia uwagi od problemów nurtujących PZW.JK (2015/05/15 11:08)

Romuald55


W czasach gdy na okonie nie obowiązywał wymiar ochronny bardzo często zdarzało się,że w siatkach wędkarzy było 20-30 okonków ok 10 cm.Na pytanie po co takie małe, padała odpowiedż....dla kota!Który kot zje tyle ryb!!!Jaki tego skutek? Bardzo mocno spadło pogłowie okonia.Czy podobny los miałby spotkać krasnopiórę,jedną z piękniejszych ryb naszych wód?Bo jak spożytkować malutkie wzdręgi?! (2015/05/15 11:54)

ogtw


Nie, ale ustawy się robi po to aby utrudniać a nie ułatwiać. (2015/05/15 12:13)

rafalwedkuje


Ale w jakim celu chcesz znieść wymiar ochronny. Jakie są pobudki ja się pytam. I czy ty masz kota? (2015/05/15 12:40)

Artur z Ketrzyna


7 głosów - to świadczy jak słabe jest zainteresowanie portalem PZW


A moim skromnym zdaniem, pokazuje to jak bardzo jesteście zaangażowani w to co tyczy się waszych łowisk.
A potem narzekanie...

Ale w jakim celu chcesz znieść wymiar ochronny. Jakie są pobudki ja się pytam. I czy ty masz kota?
Może kolega jeszcze raz przeczyta, bo widać że nie wie o co chodzi... (2015/05/15 13:49)

halski021


Przez kilka lat okoń był wysyłany na zachód , gdzie był rarytasem jako frytki i to wg mnie jest główna przyczyna spadku liczebności okoni . (2015/05/15 14:02)

u?ytkownik26223


7 głosów - to świadczy jak słabe jest zainteresowanie portalem PZW


A moim skromnym zdaniem, pokazuje to jak bardzo jesteście zaangażowani w to co tyczy się waszych łowisk.
A potem narzekanie...

Ale w jakim celu chcesz znieść wymiar ochronny. Jakie są pobudki ja się pytam. I czy ty masz kota?
Może kolega jeszcze raz przeczyta, bo widać że nie wie o co chodzi...


Arturze .Tu nie chodzi ani o nie zaangażowanie ani nie zainteresowanie ,tylko o to że większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę że klikanie na forum (nie PZW tylko prywatnym grupy hoblo) nic nie da.Choćbyśmy napisali 1000 komentarzy na ten temat to i tak nikt z PZW tego nie przeczyta.
A nawet gdyby jakimś cudem ktoś z PZW to przeczytał i jakimś cudem to dotarło do nich to i tak nic się nie zmieni.Wiesz dlaczego??????Bo zbyt wielu wędkarzy nie chce żadnych zmian.Chcą łowić na takich samych zasadach jak kiedyś,każdą zmianę odbierają "znowu wymysł,aby biednemu wędkarzowi utrudnić życie".
Zbyt wielu ludzi w zarządach myśli po staremu-tak jak ich uczyło PZW za komuny;nie opłaca sie chronić dużych ryb "bo dużo jedzą,dużo srają,mało ikry i niewartościowej składają no i dużo miejsca zajmują" (2015/05/15 14:57)

ogtw


Kotu smakuje każda ryba. Wzdręgi wyjają ikrę innych ryb a sumiki były za to oskarżone i skazane na karę śmierci. Wolałbym na żywca użyć wzdręgi zamiast płoci. (2015/05/15 15:07)

MARCIN CK


Wzdręga ma zagwarantowany wymiar.  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 12 listopada 2001 r I PZW może sobie zmieniać ale.. (2015/05/15 15:49)

Komancz


Czemu nie. Mało dużych wzdręg, za to masa drobnicy. Ale jak kto uważa. (2015/05/15 15:59)

Artur z Ketrzyna


Wzdręga ma zagwarantowany wymiar.  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 12 listopada 2001 r I PZW może sobie zmieniać ale..

I masz rację.
Widać ten to zakładał tą sondę nie ma zielonego pojęcia o tym.... (2015/05/15 18:49)

kedzio


Są rejony, gdzie taki okres ochronny nie powinien mieć zastosowania. U mnie na ten przykład wzdręgi jest tyle, że się nią rzygać chce. Natomiast płoci nie ma już prawie wcale. Winne jest właśnie to, że nigdy nie było tu wymiaru, ani okresu ochronnego dla płoci.

I nie jest to żadna logiczna zasada, tylko wymysł tzw. lobby sportowego. Wzdręga to coś, co zanęcisz nawet piaskiem i bierze dosłownie na wszystko w ilościach hurtowych. Traktują ją jako rybę sportową i dlatego zabiegają o drastyczną ochronę.

A płoć? Czy kogoś na Śląsku obchodzi jeszcze płoć? 

W latach 2000-2006 łowiłem tu płocie pomiędzy 35-42 cm. Takie okazy były dość powszechnie łowione. Teraz na 100 wzdręg o podłych wymiarach, trafi się może z 10 płotek o wymiarach jeszcze podlejszych.

Wierzyłem kiedyś, że wypełniając rejestr połowów, pomagam w racjonalnej gospodarce gatunkowej, ale teraz uważam, że to tylko środek do kontrolowania ilości gatunków limitowanych, od karpia poczynając.

Jak to jest ochrona gatunków zanikających, to ja jestem Adolf H.

(2015/05/16 09:30)

rafalwedkuje


7 głosów - to świadczy jak słabe jest zainteresowanie portalem PZW


A moim skromnym zdaniem, pokazuje to jak bardzo jesteście zaangażowani w to co tyczy się waszych łowisk.
A potem narzekanie...

Ale w jakim celu chcesz znieść wymiar ochronny. 
Jakie są pobudki ja się pytam. I czy ty masz kota?
Może kolega jeszcze raz przeczyta, bo widać że nie wie o co chodzi...



Proszę mi wytłumaczyć o co chodzi bo ja nie wiem i pytam.
Nie przeczytam tego co jest w linku z powodu konieczności zarejestrowania.
Nie zamierzam się rejestrować i podnosić statystyki. Najgorszy z możliwych sposobów zwiększenia oglądalności strony.  
Chcesz kogoś o czymś poinformować to napisz a nie odsyłaj do innych stron.
Proszę ponownie o odpowiedz Ale w jakim celu chcesz znieść wymiar ochronny. (2015/05/16 17:08)

Artur z Ketrzyna


rafalwedkuje To nie ja, a tylko autor takiej sondy na portalu PZW. Ja tylko tu poinformowałem Was o takiej ankiecie.
I jeśli jest to sonda. Czyli oddawanie głosów za lub przeciw, nie ma innego wyjścia jak tam zajrzeć. Przeczytać możesz bez rejestracji.
Jedynie jak chcesz pisać itd. musisz się zalogować.

Ps. Nie wiem jak możesz zwrot: "jest organizowania sonda", zrozumieć "Ja organizuję"

Tu zaś możemy porozmawiać o:

Czy waszym zdaniem powinien obowiązywać wymiar wzdręgi ?

(2015/05/16 22:43)

Roxola


Po jakiego grzyba znosić wymiar ochronny wzdręgi ?
15cm - to przecież maleństwo ! (2015/05/16 22:45)

Artur z Ketrzyna


Arturze .Tu nie chodzi ani o nie zaangażowanie ani nie zainteresowanie ,tylko o to że większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę że klikanie na forum (nie PZW tylko prywatnym grupy hoblo) nic nie da.Choćbyśmy napisali 1000 komentarzy na ten temat to i tak nikt z PZW tego nie przeczyta.

Jarek11 zdziwisz się, czytają. I to niektórych wypowiedzi bardzo dokładnie.
Prawda panie T. B. itd.?
;-) (2015/05/16 22:48)

daro22


Po jakiego grzyba znosić wymiar ochronny wzdręgi ?
15cm - to przecież maleństwo !
A po jakiego grzyba wzdręga  ma wymiar ochronny?

Dlaczego zamiast niej płoć niema wymiaru ochronnego a jest jej mniej o 70% a na niektórych zbiornikach i więcej?
Po jaką cholerę wybierając się na sandacze musze kupywać  jakieś tam rybki i udawać ze to nad tym jeziorkiem złapałem bo nic poza 12 cm wzdregami nie bierze i brać nigdy nie będzie??Po jakiego grzyba chronić rybe wymiarem ochronnym skoro opanowała już cały Sląsk?? Rybka fajna to fakt, ale pytam się komu służy przepis chroniący tą rybke?...Chcecie mieć akwarium z kolorowymi rybkami to kupcie akwarium a nam wędkarzą dajcie łowić......                                                                                                                                    (2015/05/17 00:37)

okrezna1


Dokładnie zgadzam się z kol, daro22 w 100%. (2015/05/17 08:55)

ogtw


A po jakiego grzyba wzdręga  ma wymiar ochronny?

Po to żeby utrudniać łowienie na żywca, żeby wędkarzy skłonić do naruszania regulaminu.Po to wydaje się rozporządzenia, żeby utrudniać a nie ułatwiać, żeby nie zapominać gdzie jesteście. (2015/05/17 09:31)

Sith


Po pierwsze, każda ryba wędkarska (nie mówię o ciernikach itp) powinna mieć wymiar ochronny i to widełkowy dolny i górny.
Po drugie - bez urazy - ale osobiście uważam wędkowanie, z użyciem jako przynęt jakichkolwiek organizmów żywych, za nieetyczne. (2015/05/17 11:33)

kedzio


Robak to też żywe stworzenie. Czyli... łówmy tylko na spina. 

Niektórym już zaczyna walić do łba.

(2015/05/17 14:05)

Sith


Tak robak to też żywe stworzenie. Ale Ty widocznie nie masz pojęcia co to ciasto, kulki proteinowe, kukurydza, a na drapieżniki właśnie spinning, lub sztuczna mucha...
I komu tu "wali" - wyrażając się tak ordynarnie jak Ty (pewnie nie znasz innego języka)???
Umiera kultura wędkarska, szkoda słów... (2015/05/17 15:30)

kedzio


Ostatnio obok mojego garażu wynajął sobie garaż pewien jegomość. Zauważył, że przy moim garażu zawsze jest czysto, trawa wystrzyżona, żadnych chwastów czy krzaczorów. Zapytał, co robię, że tak mam utrzymany ten teren.

Ja mu na to, że mam tu kosę spalinową i z jej pomocą utrzymuję trawsko, a chwastów i krzaczorów pozbywam się Roundupem.

No to on mi na to, że jestem łobuz, bo kosa niszczy żyjątka, a Roundup to trucizna i niszczę tak żywe stworzenia, jak i środowisko zatruwam.

No to ja gościowi odpowiadam, że skoro pytał, to mu odpowiedziałem, a skoro on woli mieszkać w buszu, to jego sprawa i żeby się odczepił.

Myślę, że zrozumiesz tę anegdotę i nie będę ci musiał tego przekładać na bardziej zrozumiały tekst.

PS: Robaki od tysiącleci są podstawową przynętą na ryby. Już ludy prymitywne o tym wiedziały. Nie widzę potrzeby, by rezygnować z takich przynęt. Jednak ty, możesz sobie łowić nawet na gumkę od wentyla. To twoja sprawa. Tak samo jak to, że rżniesz wariata - to też w sumie twoja rzecz. Może jesteś jakimś buddyjskim mnichem... Masz prawo...

(2015/05/17 15:39)