Czy na wodach PZW można łowić na fileta?

/ 58 odpowiedzi
gites


Można , można, nie słuchać mądrych inaczej :) (2012/01/16 19:36)

mirek788w


Ja stą makrelą tak dla jaj, a tu prosze jak się rozkręciło.

A jak jest z kulkami proteinowymi z halibutem ? (to też ryba) dodaje jej do produkcji kulek.

(2012/01/16 19:38)

Diablo


Oczywiscie że można łowić na filet rybi. Jednakże ta ryba ma pochodzić z łowiska na którym wedkujemy.

O ile mnie pamięć nie zwodzi był już tu podobny wątek i wtedy kol. Jurek wklejal odpowiedź od pana Kustosza w której było jasno wytłumaczone że ten zapis dotyczy również rybich części. (2012/01/16 19:45)

mirek788w


Oczywiście że jest tak jak mówisz.Ale przepis przepisem a kto na co łowi to jego indywidualna sprawa. (2012/01/16 19:48)

Bernard51


Ryby przeznaczone na przynete __Ryby przeznaczone na przynete w stanie zywym.Filet nie jest ryba a wtym punkcie nie ma ze fragment ryby (filet) przeznaczony na przynete
 Proste jak HAK Ale kazdy moze miec swoje zdanie Pozdrawiam! (2012/01/16 19:49)

mirek788w


2. Przynęty
a/ Jako przynęty mogą być stosowane:
- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
- przynęty sztuczne.
b/ Zabrania się stosować jako przynęt /zanęt/ :
- zwierząt i roślin chronionych,
- ikry rybiej,
c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W
przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie
objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.

Wygląda to tak że nie wolno wprowadzać ryb z poza zbiornika.

(2012/01/16 19:56)

mielec


2. Przynęty
a/ Jako przynęty mogą być stosowane:
- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
- przynęty sztuczne.
b/ Zabrania się stosować jako przynęt /zanęt/ :
- zwierząt i roślin chronionych,
- ikry rybiej,
c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W
przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie
objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.

Wygląda to tak że nie wolno wprowadzać ryb z poza zbiornika.




Czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania wystarczy RAPR dobrze przeczytać, no i tu trudniejsze jeszcze zrozumieć:):):)


Kolego Bernard51 Źle przytoczyłeś zapis. (2012/01/16 20:02)

u?ytkownik61658


cyt:"  Ryby na przynętę mogą pochodzić wyłącznie z tego zbiornika, w którym będziemy na nie łowić. To oznacza, że zarówno żywa, jak i martwa rybka oraz filet lub tzw. ogon nie mogą być przywiezione ze sklepu lub innego zbiornika wodnego. Przepis ten, wynikający wprost z nowej ustawy, ma ograniczać wprowadzanie do polskich wód gatunków obcych lub niepożądanych i zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób ryb."
w sposób oczywisty  wynika ,że filet jest dozwolony i mi się wydaję ,że temat został dogłębnie wyczerpany (2012/01/16 20:21)

dariuszdyl


Czyli SSR i PSR może karać wędkarzy łowiących na winniczki, a jest to taka dobra przynęta na liny.No cóż, trzeba będzie znaleźć inną przynętę na lina, bo mogę się za to znaleźć w WW w dziale wyroki. (2012/01/16 20:23)

mielec


Czyli SSR i PSR może karać wędkarzy łowiących na winniczki, a jest to taka dobra przynęta na liny.No cóż, trzeba będzie znaleźć inną przynętę na lina, bo mogę się za to znaleźć w WW w dziale wyroki.


Notabene wiemy, że Unia zrobiła ze ślimaka rybę nie wiem jakie Ona ma wymiary i jakie dane ochronne, ale nie znaczy to,że nie możesz łowić na niego ot wystarczy, że pozyskasz winniczka z łowiska na którym poławiasz:);):):)hahaha (2012/01/16 20:26)

dariuszdyl


Czyli SSR i PSR może karać wędkarzy łowiących na winniczki, a jest to taka dobra przynęta na liny.No cóż, trzeba będzie znaleźć inną przynętę na lina, bo mogę się za to znaleźć w WW w dziale wyroki.


Notabene wiemy, że Unia zrobiła ze ślimaka rybę nie wiem jakie Ona ma wymiary i jakie dane ochronne, ale nie znaczy to,że nie możesz łowić na niego ot wystarczy, że pozyskasz winniczka z łowiska na którym poławiasz:);):):)hahaha


I tu nasuwa się następne pytanie, jaka jest definicja łowiska?
Łowię na rzece w miejscu gdzie mogę spokojnie złowić parę ryb przeznaczonych na przynętę, potem jadę np. w górę rzeki jakieś 10 km. Czy nadal znajduję się na tym samym łowisku, czy już może na inny? (2012/01/16 20:49)

krapiotr69


Jeżeli dalej kontynuować interpretację tego przepisu to następne pytanie wraz z komentarzem"  Kto mi zabroni łowić na kawior, złoty, czarny, czerwony?. Jeżeli mnie na to stać i jestem w stanie udowodnić, że jest to produkt handlowy, przetworzony, pochodzenia zwierzęcego to nie widzę podstaw do zakazu chociaż to ikra. Podobnie jest z filetem. Filet z ryby to jest produkt przetworzony pochodzenia zwierzęcego i nie jest istotne z jakiej ryby on pochodzi, może być to kawał pangi i udowodnijcie mi, że nie jest to przynęta pochodzenia zwierzęcego tak jak wątroba i inne mięsne i ta owa panga będąc filetem, czyli kawałem mięcha jako obcy gatunek po zetknięciu z łowiskiem zagrozi ekosystemowi. (2012/01/16 21:10)

janek1985


Ja łowię na fileta i juz uważam ,że jest to znakomita przynęta .nawet z kumplem wymyslilismy ,że jak przyjdzie straznik to powiemy: filet nie jest rybą.

jak on powie ,że jest

to powiemy: a czy schabowy jest świnią :)

Takie jest nasze prawo nic nie wiadomo i przepisy przynajmniej niektóre można interpretować na setki sposobów.

(2012/01/17 00:55)

gral


Ja łowię na fileta i juz uważam ,że jest to znakomita przynęta .nawet z kumplem wymyslilismy ,że jak przyjdzie straznik to powiemy: filet nie jest rybą.

jak on powie ,że jest

to powiemy: a czy schabowy jest świnią :)

Takie jest nasze prawo nic nie wiadomo i przepisy przynajmniej niektóre można interpretować na setki sposobów.


A kto ci udowodni ( jeśli nie będzie to filet z makrelki, czy innego śledzia) że ryba z której pozyskałeś filet nie pływała w łowisku którym akurat łowisz.  (2012/01/17 06:48)

janek1985


Właśnie raczej nie będzie nikt mógł udowodnić tego że ryba nie pochodzi z danej wody. Także nie ma co się bać:) a zresztą mam nadzieję ,że o takie błachostki nikt nie będzie się czepiał. Myślę , że strażnicy powinni i mam nadzieję ,że zajmują się ważniejszymi sprawami. (2012/01/17 12:57)

JaroDaw


RAPR mówi wyraźnie, że ryb z innego zbiornika wprowadzać nie wolno, a część ryby, to też ryba i nie wolno jej obcinać głowy przed zakończeniem wędkowania. Oznacza to, że nie można przynieść fileta z domu, ani go sobie złowić i pokroić podczas wędkowania. ( Nie jest nigdzie napisane, że ryba na przynętę ma być złowiona w danym dniu). Reszta wypowiedzi " że mintaj, czy śledzik" to próba ominięcia tego zapisu, ale nie daje nikomu gwarancji ominięcia kary.Nikogo nie będę przekonywał do swoich racji, ale pamiętajcie, że wiele osób to czyta i może wyciągać złe wnioski, a potem nad wodą będzie "kłusować" bo tak wyczytali na wedkuje.pl.Pozdrawiam Jarek (2012/01/17 13:26)

andrzej1952


HMMM szkoda że zapis RAPR  Roz. IV. Punkt 3.11 nie jest dokładniej sprecyzowany, choć na upartego nie jeden strażnik mógłby go zakwestionować bez problemu. Jak pisze, że:
...Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane...

No i tu za przynęty chyba jasno uważa się żywiec, trup, i filet również. Jak to będzie w rzeczywistości:):):):) a więc jak go interpretować, na prosty rozum czy pod siebie... zostawiam do rozpatrzenia. Dla mnie jest jasny iż nie można.


--------------------------------------------------------------
Oczywiście to jest moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać. ...

koniecznie trzeba wprowadzić rybom paszporty ze zdjęciem i adresem "zamieszkania" wtedy nie będzie problemów z POchodzeniem... (2012/01/17 13:47)

kowal77


..tylko badania DNA Koledzy... (2012/01/17 16:59)

perwer


..tylko badania DNA Koledzy...


Nie wiecie że teraz w PZW przechodza szkolenia  na wykrywanie filetów?
Eee, co z was za znawcy . Już nie te czasy że był tylko sledzik i popitka ,teraz mintaj z pangą gości na stole . Przyjdzie kontrol nadgryzie i sie wyda ,tak że prosze mi tu łamać regulaminu. (2012/01/17 17:08)

janek1985


Niedługo robaki, kukurydza czy też np. pszenica też będzie musiała mieć atest. Paranoja! (2012/01/17 23:10)

JKarp


CześćObostrzenia przy produkcji robaków są naprawdę duże. W przeciwnym razie cały " miot " poszedłby do utylizacji :-0A i tak i tak dostawałem robale nie takie jak powinny być - i wcale nie chodziło o to, że przestarzałe.JK (2012/01/18 08:47)

robin1488


jeżeli żywiec tylko z łowiska to dlaczego można go zakupić w każdym wędkarskim??? coś tu jest nie tak ,ale u nas w kraju to raczej wszędzie są jakieś dziwne przepisy ,pozdrawiam (2012/01/18 10:45)

krapiotr69


jeżeli żywiec tylko z łowiska to dlaczego można go zakupić w każdym wędkarskim??? coś tu jest nie tak ,ale u nas w kraju to raczej wszędzie są jakieś dziwne przepisy ,pozdrawiam

Potwierdzam. Miałem o tym napisać, ale kolega mnie uprzedził. Taka prawda, praktycznie w każdym wędkarskim. W jednym widziałem nawet japońca. Jak zawsze przepis przepisem a życie i tak pisze swoją historię. Podczas kontroli najczęściej sprawdza się ważność obowiązujących dokumentów, sprzęt, wymiary i limity. Nie spotkałem się z przypadkiem obwąchiwania fileta i sprawdzania jego pochodzenia. Tak naprawdę to nikt nie jest w stanie udowodnić, że filet nie pochodzi z danego łowiska, jeżeli już kwestionuje jego pochodzenie i sądzę, że większość kolegów społeczników tego podczas kontroli nie robi. Teoretycznie natomiast każdy zapis możemy tutaj rozebrać na czynniki pierwsze i będzie tyle samo pytań o niejasności jak i niejasnych odpowiedzi na pytania w sprawie przepisów. (2012/01/18 14:13)