Czy można łowić na żywca przed majem?

/ 66 odpowiedzi
Witam wszystkich kolegów po kiju. W najbliższym czasie miałem zamiar wybrać się nad wodę, z zamiarem połowu okonia na żywca. Mój znajomy jednak mi to odradził bo twierdzi że w razie kontroli, zostanę ukarany mandatem za to że łowie na żywca, bo według kontrolujących będę poławiał szczupaki. Moje pytanie brzmi co Wy ,o tym sądzicie? Przecież RAPR nie zabrania połowu na żywca przed majem, a po drugie jak ewentualnie mogą mi udowodnić, że nie łowie okoni tylko szczupaki??? Z góry dzięki za odp.
adler


A jak ty udowodnisz że tak nie jest ?

A co Cię tak swędzi, ze też spośród tylu metod połowu okoni musisz wybierać tą najbardziej kontrowersyjną. Wydaje mi się że próbujesz prowokować.  

(2013/03/28 20:14)

piotr1284


Nie próbuję prowokować, jednak chciałbym wyjaśnić tę kwestie, bo budzi ona pewne kontrowersje. (2013/03/28 20:17)

Iras1975


Nie próbuję prowokować, jednak chciałbym wyjaśnić tę kwestie, bo budzi ona pewne kontrowersje.


To poczytaj sobie regulamin, jeśli go nie pojmujesz, to czytaj do bólu.. może do maja zrozumiesz. (2013/03/28 20:21)

Lin1992


Według mnie spokojnie możesz iść sobie na żywca - wiem że zabrzmi to trochę nie tak ale na żywca możesz łowić cały rok pod warunkiem że nie jest to sprzeczne z regulaminem na twoim łowisku.
Jeśli np. okoń nie ma u Ciebie okresu ochronnego to śmiało możesz sobie go łowić każdą dozwoloną metodą przy użyciu wędki :)
A kontrola nic Ci nie może zrobić no chyba że będziesz łowił i zabierał szczupaki,gdzieś je chował czy coś tam kombinował na boku :)
Ale nie polecam Ci teraz tej metody gdyż masz duże szanse na szczupaka a szkoda go męczyć holem pod czas tak ważnego okresu w jego życiu jakim jest przygotowanie do tarła.
Nawet krótki hol może teraz mieć na szczupaka bardzo zły wpływ.
Więc kolego dla szczupaczego dobra odpuść sobie na razie metodę żywcową. (2013/03/28 20:22)

u?ytkownik144510


Ha,nawet nie trzeba znac regulaminu tak doszczętnie (tak jak ja) ale logika nie chce mi podpowiedzieć co za żywca można założyć na okonia???   ;) (2013/03/28 20:24)

Jack14


Kontrowersje?

A gdzie lub inaczej skąd ten żywiec ma pochodzić?

 

(2013/03/28 20:27)

Diablo


Ha,nawet nie trzeba znac regulaminu tak doszczętnie (tak jak ja) ale logika nie chce mi podpowiedzieć co za żywca można założyć na okonia???   ;)

słonecznica rządzi (2013/03/28 20:29)

adler


Nie próbuję prowokować, jednak chciałbym wyjaśnić tę kwestie, bo budzi ona pewne kontrowersje.

Wędkarska etyka się kłania. Mi natomiast by sumienie jako zwykłemu małemu człekowi nie pozwalało , wiedząc że trwa okres ochronny(tarło) na jeszcze większe niźli okoń drapieżniki, żarłoki. Nie widzę tu żadnej kontrowersji. Dla mnie widząc taką osobę nie różniła by się od zwykłych codziennych kłusowników. Przepraszam za stanowcze i twarde określenie lecz taką mam opinię i zdanie. Masz przecież wody w których nie wolno nawet używać żywych przynęt ; to w razie kontroli co powiesz ? Ano, uczę robaka pływać ! 



(2013/03/28 20:29)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Lin1992


a kolego żywiec może pochodzić albo z wody albo ze sklepu albo z monopolu możesz sobie wybrać:)
Ale o tej porze dwie pierwsze odpadają - taka mała podpowiedź :) (2013/03/28 20:29)

Diablo


a kolego żywiec może pochodzić albo z wody albo ze sklepu albo z monopolu możesz sobie wybrać:)
Ale o tej porze dwie pierwsze odpadają - taka mała podpowiedź :)

Widzę że dziś masz dzień pisania głupot. Z jakiego sklepu? Nawet tak nie żartuj żeby kogoś w błąd nie wprowadzić. (2013/03/28 20:32)

Jack14


Strasznie sie tym wpisem uśmiałem :-(

Żenada.

 

(2013/03/28 20:32)

u?ytkownik144510


A może kolega nastawia sie na okonie min 1-1,5kg a szczupaka potraktuje jako przyłów? (2013/03/28 20:34)

u?ytkownik26223


Sprawdź regulamin swojego okręgu czy nie ma tam zakazu połowu na rybkę .Dany okręg wędkarski ma prawo wydać taki zakaz  np w okr.Bielsko-biała został wprowadzony przepis że od 1.01-31.05 nie wolno łowić na martwą oraz na żywą rybkę. (2013/03/28 20:35)

cinek123


stynka, słonecznica albo melka. łowiłem na to okonia ale i szczupak sie trafiał. Jednak jakbym widział kogos z zywcem przed majem to nawet jak na okonia to pozostaje NIESMAK. Jeszcze zdazycie zywca postawic. Trzeba dac spokoj do 1 maja. Sama kultura wedkarska tego wymaga. pozdro (2013/03/28 20:35)

Diablo


Witam wszystkich kolegów po kiju. W najbliższym czasie miałem zamiar wybrać się nad wodę, z zamiarem połowu okonia na żywca. Mój znajomy jednak mi to odradził bo twierdzi że w razie kontroli, zostanę ukarany mandatem za to że łowie na żywca, bo według kontrolujących będę poławiał szczupaki. Moje pytanie brzmi co Wy ,o tym sądzicie? Przecież RAPR nie zabrania połowu na żywca przed majem, a po drugie jak ewentualnie mogą mi udowodnić, że nie łowie okoni tylko szczupaki??? Z góry dzięki za odp.



Zakazu nie ma. Gdybym był strażnikiem i zobaczył gościa z malutkim spławiczkiem a pod nim malutki haczyk a na nim malutka rybka zostawiłbym go w spokoju. Gdybym zobaczył gościa z wielką bojką a pod nią kotwica a na niej 20 cm karaś. To siedziałbym cały dzień mu nad głową. A gdyby przypadkiem trafił mu sie szczupak to bym go udupił. Może dobrze że nie jestem strażnikiem :)

Ja mogę tylko poradzić aby odpuścić całkowicie spinning i żywcówki do maja. Dać sie rybom wytrzeć. (2013/03/28 20:37)

u?ytkownik144510


Można by kupic puszkę sardynek w sosie własnym!? Na trzy najpopularniejsze drapieżniki dwa maja okres,a Ty właśnie chcesz go łapać? To napewno nie jest etyka i logika! (2013/03/28 20:39)

u?ytkownik144510


A poza tym co to za frajda łapac okonie na żywca? (2013/03/28 20:45)

kazik


Owszem regulamin nie zabrania łowienia na żywca do maja . Spinningować również nie zabrania , gdzie o tej porze nieraz trafia się szczupak zamiast okonia .

 Jednak etyka nie powinna pozwalać na takie łowienie aby szczupak mógł się spokojnie wytrzeć i rozsądniej by było zaniechać takich połowów i poczekać do maja  . Następną kwestią jest pozyskanie żywca  , bo zgodnie z RAPR to jedynie możesz żywca pozyskać z łowiska na którym będziesz łowił a to już jest trudniejsze o tej porze roku .

(2013/03/28 20:52)

pstrag222


Witam wszystkich kolegów po kiju. W najbliższym czasie miałem zamiar wybrać się nad wodę, z zamiarem połowu okonia na żywca. Mój znajomy jednak mi to odradził bo twierdzi że w razie kontroli, zostanę ukarany mandatem za to że łowie na żywca, bo według kontrolujących będę poławiał szczupaki. Moje pytanie brzmi co Wy ,o tym sądzicie? Przecież RAPR nie zabrania połowu na żywca przed majem, a po drugie jak ewentualnie mogą mi udowodnić, że nie łowie okoni tylko szczupaki??? Z góry dzięki za odp.



Zakazu nie ma. Gdybym był strażnikiem i zobaczył gościa z malutkim spławiczkiem a pod nim malutki haczyk a na nim malutka rybka zostawiłbym go w spokoju. Gdybym zobaczył gościa z wielką bojką a pod nią kotwica a na niej 20 cm karaś. To siedziałbym cały dzień mu nad głową. A gdyby przypadkiem trafił mu sie szczupak to bym go udupił. Może dobrze że nie jestem strażnikiem :)

Ja mogę tylko poradzić aby odpuścić całkowicie spinning i żywcówki do maja. Dać sie rybom wytrzeć.

A czemuż to spining tylko od maja?
I oczywiście jakby tego szczupaka wypościł to byś mu mógł co najwyżej naskoczyć (2013/03/28 21:21)

u?ytkownik144510


A wiesz co sie dzieje z ryba podczas holu,nie daj boże długiego? Poczytaj kolegów na temat wyczekania sezonu,a moze zrozumiesz! ;) (2013/03/28 21:31)

kuba7128


Szczupaki czy okonie będziesz łowił mandat dostaniesz cały kwicień to okres ochronny okonia. (2013/03/28 21:31)

Adam30B


Ja łowie u mnie na spining w kwietniu jazie i nikt nie robi z tego problemu a zakazu nie ma bo u nas wszyscy myślą że jak spining to od razu szczupaki się łowi.Ja z wiosny na paprochy łowie piękne plocie,jazie wzdręgi. (2013/03/28 21:37)

JOPEK1971


Witam wszystkich kolegów po kiju. W najbliższym czasie miałem zamiar wybrać się nad wodę, z zamiarem połowu okonia na żywca. Mój znajomy jednak mi to odradził bo twierdzi że w razie kontroli, zostanę ukarany mandatem za to że łowie na żywca, bo według kontrolujących będę poławiał szczupaki. Moje pytanie brzmi co Wy ,o tym sądzicie? Przecież RAPR nie zabrania połowu na żywca przed majem, a po drugie jak ewentualnie mogą mi udowodnić, że nie łowie okoni tylko szczupaki??? Z góry dzięki za odp.



Zakazu nie ma. Gdybym był strażnikiem i zobaczył gościa z malutkim spławiczkiem a pod nim malutki haczyk a na nim malutka rybka zostawiłbym go w spokoju. Gdybym zobaczył gościa z wielką bojką a pod nią kotwica a na niej 20 cm karaś. To siedziałbym cały dzień mu nad głową. A gdyby przypadkiem trafił mu sie szczupak to bym go udupił. Może dobrze że nie jestem strażnikiem :)

Ja mogę tylko poradzić aby odpuścić całkowicie spinning i żywcówki do maja. Dać sie rybom wytrzeć.
I o to chodzi.
(2013/03/28 21:38)

Diablo


Szczupaki czy okonie będziesz łowił mandat dostaniesz cały kwicień to okres ochronny okonia.


??? Pewny jesteś? (2013/03/28 21:40)

u?ytkownik144510


Szczupaki czy okonie będziesz łowił mandat dostaniesz cały kwicień to okres ochronny okonia.


To okoń ma okres ochronny? Nawet na tym forum wyczytałem,że nie,ale wiem że nie o to chodzi,tylko o to czy kolega moze łowic okonie od strony prawnej-MOŻE a od strony etycznej-NIE (nie chodzi o szczupłego) bo lada chwila bedzie się tarmosił ;) (2013/03/28 21:40)