Bolonka 6m do 300zł - co polecacie ?

/ 12 odpowiedzi
witam
do wiosny jeszcze sporo czasu  ale właśnie teraz jest czas aby na spokojnie coś wybrać i kupić .
Moja stara bolonka mikado ( nie pamiętam nazwy) się wysłużyła i czas ją zastąpić.
Poszukuje wędki lekkiej ,sztywnej i mocnej do 300zł .Będzie służyła do metody bolońskiej na Narwi na średnich uciągach(czasem dużych) zestawy max 20g. Ryby jakie łowie najczęściej to płocie i  klenie (do 2kg  ) .
Więc te trzy parametry są bardzo ważne dla mnie .

Trochę czytałem i wstępnie określiłem sobie te 4 kije:
trabucco nic o nich nie wiem ale opinie ma dobre
mikado ,wiadomo dobre kije ale tych u mnie w sklepach nie ma.
wedka nr 3 chyba nie będzie zbyt mocna (255g??)

1 trabucco epica xt 600    330g    z oplotem krzyżowym-
2 trabucco Erion Bls Power 600   358g z oplotem krzyżowym-
3 MIKADO Ultraviolet Bolognese 255g
4 mikado temptation 600 330g



perwer


Ta nr 3 kolego bije na łeb te Twoje wszystkie które wytypowałeś. Mistrzowska seria tych wędek .
Z trabucco to sobie żyłkę dokup . (2012/12/02 21:32)

rad13


Nr.3 Ta seria jest dość udana i bolonka powinna mieć małą wagę Ja sam kupiłem arcusa 600/30 (dałem 141zł)i przy wadze (jak podaje producent ok290g)to rzeczywiście waży ok 310 g.Nie wiem jak jest z parametrami u mikado ale u kongera odejmują sobie z parę gram. (2012/12/03 09:02)

JKarp


CześćKilkukrotnie ( a nawet więcej razy ) miałem w rękach wędki firmy YAD.Począwszy od wklejanek okoniowych do karpiówek poprzez bolonki.Jakość tych wędek, użyte materiały i walory użytkowe są bardzo dobre.Ta wędka:http://fishkat.infowm.pl/main.php?fid=204&pg=2&kt=410&skt=662&pos=4270&sid=918c4fbd2eec0f68a5d237100750de7e#gora
Jest rewelacyjną ofertą. Jest przede wszystkim lekka i sztywna. Nie ma właściwości "lania się na pysk" jak wiele wyrobów w tej cenie. Pierścienie zabezpieczające przed kleszczeniem się składów są bardzo przydatne. Wiedzą to tylko Ci, którzy mają takie rozwiązanie w swojej wędce.Różnice wagowe nie są aż tak istotne ponieważ ważniejszą sprawą jest wyważenie całego kija. Co z tego, że wędka waży 260 g  skoro leci na pysk?JK (2012/12/03 09:40)

wąsaty


Przeżywałem ten sam dylemat niedawno. Mój wybór padł na Mistralla aqua bolognese 600. Był to kijek o podobnych parametrach co pozycja 2 z proponowanych przez merceli. Piszę celowo "był" ponieważ nie sprawdził się w warunkach jakich łowię ( duże zakrzaczenie miejscówek nad moją rzeczką). Oddałem 6-stkę i wziąłem 5 metrowy z tej samej serii...i to okazał się strzał w dychę! Waga bez kręciołka to zaledwie (około) 175 gramów! Lekki Shimano AERO S-5 dopełnia zestaw. Przy kilkugodzinnej (5-6 godzin) przepływance na dość szybkim uciągu w ogóle nie odczuwasz zmęczenia ręki czy coś w tym stylu. Pełen komfort. Kijek dość szybki i naprawdę mocny. Kilku kilowe karpiki nieźle go przetestowały. Z czystym sumieniem mogę polecić! A i cena nie jest przerażająca!
Kilka wskazówek może znajdziesz tutaj http://www.haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=202349 (2012/12/03 10:48)

merceli


MIKADO Ultraviolet Bolognese 600 255g   -MIKADO! ja mam ,ojciec ma pełne zadowolenie . 


yad la spezia 600  328g    -blanki wzmocnione kevlarem+pierscienie

mistral AQUA 600  265g  -przelotki na długiej stopce

Z tych trzech kijków
mikado bardzo lekka, wyrzut do 25g  czy będzie w miarę mocna? Będę na nią łowił duże klenie w nurcie....Mam bolonke mikado (nie wiem jaką ma ok,8lat  waży sporo jest mocna a mimo to zgniotłem w rękach dolną część podczas łowienia ,naprawiłem to ale teraz waży jeszcze więcej)
Mój ojciec ma bolonkę mikado 5-15g chyba jedną z pierwszych ok 10 lat  i ta jest lekka ,mocna i katowana aż dziw bierze, że jeszcze żyje (sum 21kg, klenie w nurcie ,jako lekka gruntówka 30g ,żywcówka normalnie szatan nie wędka)

yad całkowicie nie znam  ale wzmocniona kevlarem ,chyba mocna.Pozytywna opinia kolegi JKarp.Podobno super wyważona (nie chce wyważać wędki kołowrotkiem ale oczywiście kołowrotek będzie)

MISTRAL- brat ma jakiegoś ale mi ona nie leży jakoś w ręce dość ciężka albo nie wyważona ale mocna z powodzeniem łowi klenie a w tym roku wyjąłem mu z wody suma17kg(taka rodzinna tradycja ,,sumy na bolonkę" hehe....) kołowrotek mu zdemolował a wędka spisała się nieżle.

Mi potrzebna jest wędka raczej lekka ( sumów nie mam zamiaru nią łowić, na suma mam odpowiednie wędki.) sztywna o szczytowej akcji (akcja progresywna to mój ideał- mam taki spinning i uwielbiam to ciekawe czy bolonki tak mają)
Będę Łowił klasyczną bolonką  płocie ,krąpie leszcze itp..   katowanie tylko przy kleniach(nurt,mocniejszy zestaw do 20g).

Te trzy mi pasują (sądząc po opisach)  ceny też ok 300pln aqua z 6 dych droższa.
Jak ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi kijami chętnie poczytam(na pewno nie tylko ja).
a może jeszcze jakaś propozycja?
(2012/12/03 16:17)

tstaros


Sum 21 kg na bolonkę 5-15 g? Wierzyć mi się nie chce. (2012/12/03 17:41)

merceli


la spezia 600 nie mają już w sklepie.

A czy może ktoś powiedziec coś na temat tej wędki wygląda przyzwoicie długie stopki przelotek wzmocniony dolnik...
 MIKADO Square Carbon Bolognese  600   CW25G  WAGA 280g (2012/12/06 11:59)

merceli


TRABUCCO EPICA NRG BOLO 600   -315gr /350pln

mIKADO Atthis Bolognese 6m -325gr/300pln

KONGER Arcus Bolognese 600/30g- 288/170zł


co powiecie na temat tych wędek?

kind of magic ma dobrą cene ....

podkreślam ,że potrzebuje mocnej sztywnej i lekkiej bolonki cena ok 300-400 na narew (szybki nurt,klenie leszcze może jazie,brzany nie-raczej mało ich u mnie) ta epica jest opisywana na taką jaką potrzebuje( ale to tylko opis) arcus też a (cena połowa trabucco)

(2012/12/14 10:07)

merceli


zakupiona ,pomacana i na sucho potrząchana.

mikado sht 7m   okazyjna cena 340pln

sztywna o szczytowej akcji  wydaje się delikatna na razie podoba mi się 5 na 10 zobaczymy nad wodą ....aby do wiosny. (2012/12/27 12:44)

Zaneciarz


Cześć Kilkukrotnie ( a nawet więcej razy ) miałem w rękach wędki firmy YAD. Począwszy od wklejanek okoniowych do karpiówek poprzez bolonki. Jakość tych wędek, użyte materiały i walory użytkowe są bardzo dobre. Ta wędka: http://fishkat.infowm.pl/main.php?fid=204&pg=2&kt=410&skt=662&pos=4270&sid=918c4fbd2eec0f68a5d237100750de7e#gora
Jest rewelacyjną ofertą. Jest przede wszystkim lekka i sztywna. Nie ma właściwości "lania się na pysk" jak wiele wyrobów w tej cenie. Pierścienie zabezpieczające przed kleszczeniem się składów są bardzo przydatne. Wiedzą to tylko Ci, którzy mają takie rozwiązanie w swojej wędce. Różnice wagowe nie są aż tak istotne ponieważ ważniejszą sprawą jest wyważenie całego kija. Co z tego, że wędka waży 260 g  skoro leci na pysk? JK



 

Znalazlem ten temat i nie odpuściłem sobie tej wędki ( la spezia) poniewaz mam spinning yad denver 1-10 g i jest to chyba najbardziej wytrzymała wklejka jaka widzialerm z tego przedzialu cw. Miałem również w rekach odleglościówke tej firmy , która miała wszystkie przelotki poza szczytową na podwójnej stopce i to nie bez powodu. Dobrze wiemy jak podatne na uszkodzenia są przelotki na pojedynczej, wysokiej stopce. Zwłaszcza podczas transportu. Yad ma to gdzies, że waga się minimalnie zwiekszy. Wędka ma być wytrzymala, a nie piescić oko wszystkimi kolorami tęczy o czym zdążyłem się przekonać przy wyborze bolonki. Niestety inni producenci mają to w czterech literach. W ręku miałem prawie wszystko w cenie ok 400 zl i nie wybrałem żadnej bolonki. O ile kilka modeli było dobrze wywazonych to pstrokate kolory i jakaś taka delikatność mnie odstraszały. Najwiekszy mankament to jednak brak pierścieni zabezpieczających przed zakleszczaniem i obijaniem się skladów i przelotek. Chyba tylko u najwyższej serii jaxona ( ok 500 zl) widzialem takie pierścienie. Co z tego , że ludzie kupują lekką i dobrze  wyw. bolonke skoro sami dorabiają tulejki zakładane na czas transportu, żeby przelotki się nieobijaly? Tak...widziałem. Sam nie nabieram sie na super lekkość i kosmiczne materiały. Dużo "węgla w węglu" :) ,lekkie uderzenie i jest placz. Wybieram kompromis. Wracajac do La Spezia Yada wędka otrzymała w niemieckim teście czasopisma Blinker 15/15 pkt.  i w podsumowaniu zadziwiająca jakość do ceny. To, że jest wytrzymala wiem, a  w to jak jest wywazona wierzę slowom kolegi JKarp ( uwierzylem mu w sprawie denvera). Wedka będzie u mnie pod koniec tygodnia, więc może skrobnę coś więcej. Fishkat nie ma w ofercie Yada od dwóch lat ( mimo, że strona mówi coś innego) więc wędke trzeba ściagać z magazynu z Niemiec   http://www.askari-hunting.co.uk/__WebShop__/product/hunting/yad-la-spezia-bolo-rods/detail.jsf   polski oddzial  Askari bardzo chętnie w tym pomoże.  

(2013/02/19 15:11)

merceli


No i połowiłem kupionym kijkiem a to moja skromna opinia.

Mikado SHT Bolognese 700 cm/25 g

Z zakupu w sumie jestem zadowolony.Wędką łowi się przyjemnie nie leci tragicznie ,,na pysk" kołowrotek przy niej miałem spro blue arc 730 /318g. Docelowo zastosuje coś lżejszego mam już kilka typów ok 250g. Oczywiście nie uważam,że kołowrotek powinien wyważyć 7m bolonkę (karpiowy może) .Do tej pory łowiłem na 6m mikado ,8 lat temu kosztowała 2 stówy niestety nie pamiętam nazwy a napisy się starły ważyła ok 350 gr i była mocna ,leszcze klenie a nawet szczupaki nie były jej straszne.Tą SHT dużych ryb w nurcie (jak planowałem) nie połowie ze względu jak bym to nazwał rekreacyjny charakter.Przyjemność z holu niesamowita -łowiłem płocie w niedużej dość bystrej rzeczce spławik 3g głębokość do 1,5m. 25cm płotki przyjemnie się holowało, jednak podbierak będzie obowiązkowy.Wędka ma poprawna szczytową akcje -na pewno nie klucha.5 godzinne łowienie przepływanką nie wymęczyło mnie za mocno (nie wiało ,przy wietrze było by gorzej).

Po 3 wypadach uważam ,że do małych i średnich ryb w niezbyt wymagających warunkach jest idealna.I jeszcze raz powtórzę ,,podbierak konieczny".

(2013/04/21 20:26)

radekn81


Przeczytałem post na temat bolonki YAD zaryzykowałem i uwierzyłem i kupiłem. I powiem tak jest zajebista lekke sztywna i nie leje się na pysk dla porownania miałem mikado silver sword 6m i szybko sie jej pozbyłem odpadał nadgarstek. Yad  la spenzia tego nie ma rewelacja łowie ta wędką już drugi rok i nie zamierzam zmieniać. Tylko jeszcze musze kołowrotek jakis fajny dobrac i bedzie ok narazie mam przy niej cormorana corcasta ale już zdazyło sie że zyłka nawinięta była pod szpule.

pozdrawiam i dzieki za info na temat wędki

 

(2015/04/13 00:34)