Amortyzator w bacie Jaxon Inspiral

/ 38 odpowiedzi
cześć jestem początkującym wędkarzem i swoją przygode zaczynałem właśnie z krótkim batem a teraz kupiłem sobie bata jaxon inspiral pole 7m i zastanawiam się czy nie założyć do niego amortyzatora jak do tyczki, Czytałem dużo na forum ale nie ma konkretnych odpowiedzi. Myślałem aby zamówić u producenta dwie lub trzy górne części wędziska i wsadzić do nich amortyzator, i mieć dwie możliwości: jakbym chciał połowić szybkościowo małe ryby to zakładał bym szczytówke pustą z zakączonym systemikiem a jakbym chciał połowić ładne płocie np na kanale to założył bym sobie te trzy lub dwie części składu z amortyzatorem. Co myślicie na na ten temat. Wydaje mi się że amortyzator to fajna sprawa ponieważ płoć 35cm na baciku może powodować już problem z cholem a jakby na bacie był założony amortyzator to zmiejszał by szarże i energiczne odjazdy ryby. Napiszcie jakie macie opinie na ten temat i jak łowicie większe ryby na bata ?

abra1990


Bezsens totalny moim zdaniem, guma w bacie partaczy jej prace, tu chodzi o zabawę , trzeba dać rybie trochę szans, na ryby do 3 kg wystarczy wymiana szczytówki, i dobry podbierak wyczynowy, długość 3 m . Jak sam powiedziałeś guma bardziej zarezerwowana jest do tyczki, a nie do bata, dlaczego ? Gdyż batem nie łowimy dużych ryb, trafiają się rzadko , wręcz sporadycznie , a spowodowane jest to odległością łowienia, na duże ryby polecam odleglosciowke. Nawet jak trafi ci się większą to dobra szczytówka załatwi sprawę, z tego co wiem ,a miałem podobnego jaxona to ten bacik ma spora moc, niestety mi w reku nie leżał i się zamieniłem. Resumując wg. mnie montowanie gumy, zabija cala przyjemność łowienia batem. 

Pozdrawiam (2014/02/28 19:50)

spizu


Kolego lukiluk z tego co zauważyłem wielu moich znajomych zaczeło przerabiać baty poczym strasznie żałują.Po pierwsze gdy naruszysz bata staracisz gwarancje.Po drugie stracisz sporo pieniążków na amortyzatory bo z moich obserwacji ciągle koledzy klną bo to guma sie nie chowa lub inne problemy.Kup pożądnego bata z elastyczną szczytówką a na pewno wycholujesz piękną rybe.Oczywiście to tylko moja kwestia myślenia. (2014/02/28 20:16)

Roxola


Nie zgodzę się z tym co napisałeś Kol. abra1990 chociaż opinie na ten temat są bardzo podzielone, a ja w bacie o długości 7 metrów mam amortyzator...  z powodu takiego jaki opisał założyciel wątku i przyznam, że dobrze myśli. 
Bodajże dwa lata temu, była tu dość burzliwa dyskusja w tym temacie, podobnie jak dotycząca krętlików łączących przypon z żyłka główną, które ja używam wyłącznie wtedy, kiedy łowię w rzece, a większość spławikowców z forum stosuje zawsze. 

Jeżeli chodzi o gwarancję, to wystarczy kupić nową szczytówkę i taka uzbroić w amortyzator. (2014/02/28 20:25)

bluehornet


http://forum.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=szukajforum&fraza=Amortyzatorwbacie (2014/02/28 20:27)

Zielan


Ja mam w tej kwestii mieszane uczucia, jestem na tak tylko z tego względu, że zwiększamy swoje szanse na wyholowanie większej ryby, osobiście nie stosuję tego rozwiązania ale w poprzednim sezonie miałem kilkanaście sytuacji kiedy ryba robiła ze mną co chciała. Tylko raz udało mi się do końca wyholować rybkę, było to leszcz o wadze 2,3 kg. Gdybym miał amortyzator pewnie częściej cieszył bym się z fajnych rybek. Nie zapominajmy, że bat służy do szybkościowego łowienia małych i średnich ryb. Płocie nawet te powyżej 30 cm, mimo swojej werwy spokojnie wyholujesz bez amortyzatora, trzeba tylko dobrać odpowiedni zestaw do tego. (2014/02/28 21:00)

Jędrula


Wystarczy dokupić drugą szczytówkę i zamontować gumę . W razie potrzeby zmieniamy szybko , sprawnie a szanse na wyholowanie większej rybki mamy o niebo większe . To według mnie najbardziej optymalne rozwiązanie przy pełnym zestawie .

(2014/02/28 21:07)

lukiluk


w końcu zdecydowałem się na zakup dwóch górnych składów wędki i zamontowania do nich amortyzatora, Mam tylko pytanie jaka grubość gumy będie najlepsza na płocie i leszcze ogólnie pod ryby do 2,5kg (2014/02/28 21:40)

max1998


Jaka grubość gumy to już zależy od haczyków jakich używasz, uciągu i jak długi amortyzator zamontujesz. Według mojej opinii, jeżeli zamotnujesz w dwóch elementach to 0,7-0,9. Ja bym zamontował w trzech elementach 0,9-1,0 ponieważ w dwóch elementach może ci zabraknąć gumy w czasie holu większej ryby, a dzięki grubszej gumie mógłbyś łowić na wodzie stojącej i płynącej. Ale mogę się mylić bo nie łowie batami z gumĄ. (2014/02/28 22:00)

bluehornet


Optymalnie pasuje amortyzator średnicy 0,9mm do 1mm na trzy segmenty i jak już to lateksowy, nie silikonowy. Marka do wyboru - Maver , Fiume lub Robinson MVDE. Lateks jest bardziej rozciągliwy niz silikon i bardziej płynnie "chodzi " w teflonie na końcu szczytówki. (2014/02/28 22:05)

Roxola


Ja mam Mivardi średnicy 0,8 cena to ok. 20zł za 6m   ...więc tak jak Koledzy piszą przedział od 0,8 do 1,0 jest wystarczający.Musisz to wiedzieć, że nawet najlepszy amortyzator i bat nie zastąpią wyczucia, którego nabierzesz z czasem.  Powodzenia. (2014/02/28 22:25)

abra1990


No i zabiłeś ładnego bata :D Teraz jeśli się już zdecydowałeś radze nie oszczędzać na amortyzatorze , ja w tyczce mam Sensasa, ładnie pracuje, używałem tez mavera, jest całkiem konkretny , leszcza zmusza do całkowitej kapitulacji , a i z linem jest frajda.

Koleżanko @ Roxola, zgodzę się z tobą ale tylko wtedy gdy w łowisku na zawodach jest duza ilość "bonusów" i nie wiemy czy szczytowka nawet ta mocna nam nie strzeli, ale montowanie gumy na prawdę zabija ta frajdę kiedy mamy coś większego na kiju tak długim jak 7 m, gdyby tak wszyscy wszystko wyjmowali to nasze hobby stało by się nudne...

Pozdrawiam :) (2014/02/28 22:30)

Roxola


Nigdy nie wiemy, kiedy mamy szansę na bonusa :) ...nawet na zawodach, chociaż na to liczymy.Osobiście polecam dozbrajanie bata szczególnie dla osoby początkującej, ponieważ amortyzator może nie eliminuje naszych błędów, ale pozwala je zminimalizować.Generalnie, to wędkarz albo podnosi swoja skuteczność, albo jedynie cieszy się z samego pobytu nad wodą, ja udzielam porad temu pierwszemu, kiedy pyta.  (2014/02/28 22:38)

abra1990


Moze i racja, w końcu nawet na leszczu 1,5 kg przy siłowym holu, kogoś mniej doświadczonego można połamać ulubiona zabawkę, a ten Jaxon do tanich nie należy... Co do podnoszenia skuteczności to nie zdobywamy tej umiejętności sprzętem ale godzinami nad woda, które są frajda :) (2014/02/28 23:05)

Roxola


Nie ważne jaki Jaxon...   bo każda wędka ma zalety i wady, ale chodzi o to, że na bata również można łowić ryby pokaźnych rozmiarów. Odejdźmy już w niepamięć z tym mitem, że bat to jedynie drobnica, bo to nie prawda. Podobnie jest z tyczką i zawodami...  to nie tylko ukleja.Ja uzbrajam...  od zawsze siódemkę i to mój jedyny bat uzbrojony, mimo tego że nie jest tak często używany jak pozostałe. (2014/02/28 23:25)

lukiluk


Mam jeszcze jedno pytanie przy okazji, szukałem w internecie różnych inf na forach na temat dokupienia dwóch górnych części wędki i nic ciekawego i konkretnego nie znalazłem. Zastanawiam się czy jest możliwość kupna tych dwóch składów od producenca czy coś w tym stylu jakby ktoś coś wiedział albo miałby doświadczenie w takich zakupach to prosił bym o odpowiedz. Zastanawiam się czy moge zamówić takie dwie części przez sklep w kórym była kupiona wędka? (2014/02/28 23:30)

Roxola


...ale po co kupować dwie części ? Przecież montując amortyzator ucinasz jedynie szczytówke, drugi segment zostaje nienaruszony.Szczytówkę powinieneś kupić w wędkarskim, jedynie średnicę musisz znać, a najlepiej wybrać się z wędka na zakupy i dopasować.  (2014/02/28 23:33)

abra1990


Dokupujesz szczytowke, tniesz ja , tylko nie kombinerkami bo sie ci "rozszczepi " połamie i w ogolę bieda, najlepiej brzeszczotem o drobnych ząbkach, montujesz tulejkę, wymierzasz amortyzator, i montujesz powiedzmy do 3 segmentu, za pomocą zestawów montażowych identycznych jak te do topów do tyczki, potrzebne bd ci do tego celu wymierzenie średnicy segmentu. Jak amortyzator ci nie potrzebny wyciągasz zestaw amortyzujący z obcięta szczytówką, i wkładasz oryginalna szczytówkę, w ten prosty sposób nie musisz dokopywać niczego i nie tracisz gwarancji. Cala operacja zajmuje 30 min, jeśli zaś nie czujesz się na silach to w wędkarskim, z chęcią zrobią to za Ciebie, koszt to jakieś 20-40 zl, i masz głowę spokojna.

:) (2014/02/28 23:43)

abra1990


O właśnie Koleżanko, jeśli prowadzimy już tak ożywiona dyskusje, to jakich amorkow używasz do tyczki na kanałach , gdzie jest duzo leszcza ba...nawet więcej niż plotki, Sensas 1,2 wystarcza (nr 8 podajże ) ? (2014/02/28 23:48)

Roxola


Najgrubszy amortyzator jaki mam w topie z tyczki, to 1,0 ...ale bardzo rzadko używam tego topa ...  nie wiem czy zauważyłeś, ale im cieńszy amortyzator, tym mniej pustych zacięć ...  a to bardzo ważne. (2014/03/01 00:21)

Roxola


Jeszcze jedna sprawa, ja przewiązuję przy łączniku przed każdym łowieniem, bo w tym własnie miejscu amortyzator jest narażony na uszkodzenia. Nawet na kanałach z dużymi leszczami, jeżeli nie utrzymam ryby na tyczce, to pierwszy strzeli przypon nie amortyzator, dlatego nie rozumiem pytania co do wielkości ryb i grubości amortyzatora. Zdecydowanie przedkładam cieńsze od grubych amortyzatorów. (2014/03/01 00:28)

lukiluk


Dokupujesz szczytowke, tniesz ja , tylko nie kombinerkami bo sie ci "rozszczepi " połamie i w ogolę bieda, najlepiej brzeszczotem o drobnych ząbkach, montujesz tulejkę, wymierzasz amortyzator, i montujesz powiedzmy do 3 segmentu, za pomocą zestawów montażowych identycznych jak te do topów do tyczki, potrzebne bd ci do tego celu wymierzenie średnicy segmentu. Jak amortyzator ci nie potrzebny wyciągasz zestaw amortyzujący z obcięta szczytówką, i wkładasz oryginalna szczytówkę, w ten prosty sposób nie musisz dokopywać niczego i nie tracisz gwarancji. Cala operacja zajmuje 30 min, jeśli zaś nie czujesz się na silach to w wędkarskim, z chęcią zrobią to za Ciebie, koszt to jakieś 20-40 zl, i masz głowę spokojna.

:)



No no ja w miare wiam jak zamontować ten cały system bo dużo na ten temat czytałem i oglądałem film : http://youtu.be/soVeDHQ72FQ, Czyli twój sposób polega na tym że musze dokupić tylko szczytówke i zamontować w niej gume do trzeciego składu a jak będe chciał połowić szykościowo albo mniejsze ryby to musze wyjąć tylko górną szczytówke i co za tym idzie amortyzator z korkiem. Bo facet na filmie pokazywał i mówił żeby dokupić sobie dwa składy i zamontować tam gumę i je wymieniać jak chcemy łowić z amortyzatorem. Ale twój pomysł jest lepszy bo mniej kosztowny bo musze kupić tylko jedną szczytówke i kilka pierdół (2014/03/01 10:00)