Żyłka/plecionka oraz osprzęt na spinning i feeder

/ 15 odpowiedzi
Witam ,długo głowiłem się nad wyborem sprzętu spinningowego i feederowego. Ostatecznym zestawem na spinning okazał się kij : Dragon Millenium Pike 270cm 10-30g oraz kołowrotek Spro Passion 740. A feeder : Mikado Golden Bay feeder 360cm /140 cw. oraz Okuma Travertine 45. I teraz kieruje pytanie , czy to dobry wybór na rzekę Wartę oraz czasami na stawek/jeziorko (też mam na to osobny zestaw spławikowy). I jaką dobrać żyłkę lub plecionkę? Słyszałem ze przelotki w Dragon Millenium Pike się przecierają gdy jest plecionka , czy to prawda? Co będzie lepsze dla początkowego "spinningisty"? To samo tyczy się feedera , nie mam zielonego pojęcia czy żyłka czy plecionka. Jeżeli macie jakąś sprawdzoną markę żyłek/plecionek to prosiłbym o podanie. Czy coś jeszcze istotnego muszę kupić do tych metod? Z góry dziękuję i proszę o odpowiedź
u?ytkownik102837


Jeśli chodzi o feedera to polecam  żyłke dragon maxime feeder a do spina jakąś plecionkę. Tylko że konkretna firma i model zależy od ceny jaką masz do przeznaczenia. Ponieważ skala waha się od trzydziestu złotych do dwustu paru. (2014/09/21 19:18)

tb99


Jeśli chodzi o spinning to żyłka dragon millenium pike 0,22 a do feedera dobra będzie dragon millenium leszcz 0,18 (2014/09/21 19:29)

mati1991


A te dwa zestawy dobrze dobrałem w tej cenie? Właśnie nie chciałbym zbyt wiele ,ponieważ dosyć dużo wyniesie mnie koszt tych dwóch zestawów. A ta wędka dobrze będzie współpracowała z plecionką ? Bo słyszałem ,że jest problem z tymi przelotkami. Chciałbym mieć zestaw prawie że idealny ,dlatego tak o wszystko dopytuje :D Czyli na feeder żyłka a spinning plecionka? Dlaczego tak ,przecież wydaje się ze na feeder będą wieksze ryby więc powinna być mocniejsza plecionka (2014/09/21 19:35)

u?ytkownik102837


Żyłka w feederze ci spokojnie wystarczy ale nie 0,18 jak polecił kolega wyżej. Na feedera musisz założyć żyłeczkę minimum 0,22mm a najlepiej 0,25mm. Jeśli chodzi o kołowrotek okuma to posiadam go w rozmiarze 40 i 45, wiec spokojnie mogę ci go polecić i to z czystym sumieniem. A na wędkę też miałam okazje łowić i jest spoko. Jeśli chodzi o spinning to również go posiadam i spro pasion też ale obecnie nie mam go założonego przy tym dragonie. Wędka jak dla mnie jest ok a z jej przelotkami przy plecionce nic się na razie nie dzieje (chociaż nie rzucam nią jakimiś wielkimi ciężarami dlatego nie jest przeciążona i to może dla tego nie ma żadnych uszkodzeń). Kołowrotek również mam i polecam jak na tą cenę najlepszy wybór na rynku. A co do wyboru plecionki to może power pro. (2014/09/21 20:02)

grzegorz not


Niestety przelotki w serii millenium to nic specjalnego i musisz się liczyć z ich stopniowym zużyciem przy użyciu plecionek... (2014/09/21 23:12)

89krzysztof


Niestety przelotki w serii millenium to nic specjalnego i musisz się liczyć z ich stopniowym zużyciem przy użyciu plecionek...


A takiego defektu nie można reklamować ? (2014/09/21 23:32)

mati1991


Więc feedera prawie mam załatwionego ,żyłka dragon maxima carp/match feeder. Czym różni się carp od match? Myślę czy wziąć 0.30/0.28 ponieważ lubię mieć zapas mocy, co wy na to? Teraz sporo problem ze spinningiem , może po prostu wybiorę inny kij ,jest jakiś lepszy wybór w tej cenie? Lub po prostu będę łowił na żyłce? czy to jakiś mit z tymi przelotkami i plecionką? Bo już nie wiem co mam robić... (2014/09/22 17:56)

notaki


(...),żyłka dragon maxima carp/match feeder. Czym różni się carp od match? Myślę czy wziąć 0.30/0.28 ponieważ lubię mieć zapas mocy(...)


Błąd myslenia :-)
Żyłka stanowi jeden z elementów zabezpieczenia wędziska przed złamaniem, więc musi być do niego dopasowana.
Pomijając już wszelkie inne aspekty stosowania zbyt grubych zyłek, ten jest podstawowy.
Kilka razy widziałem, kiedy przy próbie uwolnienia zestawu z zaczepu ( kołowrotek skrecony na max. i siłowe wydzieranie zestawu ) strzelilo wedzisko, a nie zyłka.
Nie twierdzę, ze 0.28 to za duzo ( sam uzywam takiej zyłki ) , ale trzeba brać pod uwagę wytrzymałośc wędziska, a nie zapas mocy jedynie (2014/09/22 19:28)

mati1991


Dziękuję za odpowiedź , rozumiem ze jakiejś "wiekszej sztuki" nie wyciągne tym feederem ? To jaką grubość i wytrzymałość żyłki dać do Mikado Golden bay feeder 360/ 140g cw (2014/09/22 20:16)

notaki


I tu cały problem, bowiem c.w. nie do końca przenosi  się bezpośrednio na wytrzymałośc na zginanie. To kwestia materiałów z jakich wykonany jest blank i jakości zarówno tych materiałów, jak i wykonania.
Teoretycznie - zakładając iż jakość i materiały uzyte w produkcji są OK - spokonie możesz uzyc .28, czy nawet ,30 , musisz tylko pamiętać, ze feeder to nie karpiówka, czy wedka sumowa  więc jakieś bardzo siłowe hole, czy uwalniania z zaczepów nie sa wskazane.
Po prostu trzeba  pamiętać, ze hamulec kołowrotka zakręcony " na śmierć " to nie najlepszy pomysł ;-) (2014/09/22 20:34)

notaki


a sztuke wyjmiesz.. oczywiście nie  50 kg suma .. ale karpia spokojnie :-)
Przy czym "spokojnie" dotyczy także spokojnego holu (2014/09/22 20:36)

mati1991


Dziękuję za pomoc ,chyba kupię 0.30 i do tego przypon 0.25? Co myślicie o żyłce Trabucco special feeder? Bo może kupię ją na przypon ,lub jako główną jesli będzie lepsza. A co z tym spinningiem ?  (2014/09/22 21:56)

Revul


Warto by było jeszcze dodać że czym grubsza żyłka głowna tym większe obciążenie trzeba założyć żeby utrzymać zestaw.

Poza tym jak dla mnie 0.3 na federze to za dużo a 0.25 na przypon to już gruba przesada ale co kto lubi. (2014/09/23 14:00)

notaki


Wszystko zalezy od sytuacji na lowisku.
Jesli rzucasz zestawem o masie, powiedzmy, 100-120 g i musisz ciepnąć te dobre kilkadziesiąt metrów stosowanie żyłki o,22 czy 0,24 nie ma specjalnego sensu.. chyba że co drugi rzut ktos lubi składac nowy zestaw.
Jesli łowisz w rzece o piaszczystym dnie i rzut to dwadzieścia kilka m - zyłka 0,24 ( moim zdaniem ) będzie w sam raz. Jesli na dnie sa jakies kamienie , czy inne zaczepy.. to to samo 0,24 spowoduje regularne rwanie zestawu... itd.. itd...

W końcu większośc kolowrotktow ma dwie szpule i można spokonie dostosować się do łowiska :-)

A przypon.. cóż... zasada głosi " najcieńszy z bezpiecznych", więc kwestia czego sie na haku możemy spodziewać ( i czy bardziej zalezy nam na naturalnym podaniu przynety, czy też na wyholowaniu tego co tą przynętę połknie ).
I w tym caly urok wedkarstwa ;-) (2014/09/23 20:20)

mati1991


Sytuacja wyglada tak ze lowil bede na Warcie, czasami na stawkach jeziorkach. Wiec zestaw na rzeke musi byc dosyc ciezki.Wiec co proponujecie w takiej sytuacji ? (2014/09/23 21:30)


Sklep wedkuje.pl

Spro Red Arc Legend