Żylka do odległościówki

/ 12 odpowiedzi
witam prosze o porade jaka wybrac dobra zylke do odleglosciowki jakiej uzywacie jakiej firmy???
marcoss82


Akurat zapewne będziesz miał tu wiele odpowiedzi na temat zyłki...

Ja osobiście używam żyłki do odległościówki Jaxon XT-Pro 0,12mm , kiedyś uzywałem 0,1mm ale pare razy zacisnołem mocno śrucinę na zawodach i chciałem ja ściągnąć to mi żyłka poszła, i była bardziej podatna na uszkodzenia. 0,12mm jest akurat w sam raz..  Leszcze po 2 kg na nią łapałem na przyponie 0,1mm . Lecz oczywiście jeśli zaczynasz przygodę z odległościówką to załóż 0,14mm . dodam że ciensza zyłka powoduje że lekki zestaw ci dalej poleci, żyłke łatwiej zatopić i mniej ja bedzie wiatr ściągał.. po za tym im ciensza zyłka tym lepsze efekty brań..   Odradzam robić czegoś takiego że założysz jak niektórzy to robią żyłkę 0,18mm i dasz przypon 0,1mm!!!! Przypon musi być max cienszy od zyłki głównej o 0,04mm   (główna 0,14mm dajesz przypon 0,2-0,12)    U mnie wygląda to 0,12mm główna  i przypon 0,08-0,1mm na haczyku nr.18-14 , zalezy na jaka rybe sie nastawiam i na co łowie.. POZDRAWIAM :)

(2010/02/02 12:42)

marcoss82


Akurat zapewne będziesz miał tu wiele odpowiedzi na temat zyłki...

Ja osobiście używam żyłki do odległościówki Jaxon XT-Pro 0,12mm , kiedyś uzywałem 0,1mm ale pare razy zacisnołem mocno śrucinę na zawodach i chciałem ja ściągnąć to mi żyłka poszła, i była bardziej podatna na uszkodzenia. 0,12mm jest akurat w sam raz..  Leszcze po 2 kg na nią łapałem na przyponie 0,1mm . Lecz oczywiście jeśli zaczynasz przygodę z odległościówką to załóż 0,14mm . dodam że ciensza zyłka powoduje że lekki zestaw ci dalej poleci, żyłke łatwiej zatopić i mniej ja bedzie wiatr ściągał.. po za tym im ciensza zyłka tym lepsze efekty brań..   Odradzam robić czegoś takiego że założysz jak niektórzy to robią żyłkę 0,18mm i dasz przypon 0,1mm!!!! Przypon musi być max cienszy od zyłki głównej o 0,04mm   (główna 0,14mm dajesz przypon 0,1-0,12)    U mnie wygląda to 0,12mm główna  i przypon 0,08-0,1mm na haczyku nr.18-14 , zalezy na jaka rybe sie nastawiam i na co łowie.. POZDRAWIAM :)

błąd zrobiłem nie wiem jak tu sie poprawia błędy w mym poście , od niedawna jestem i nierozkminiłem tu pisowni i poprawy błedów..więc Soryy

główna 0,14mm dajesz przypon 0,1-0,12  a ja dałem błąd że przypon 0,2-0,12mm!!!!!


(2010/02/02 12:45)

KYLON


Chciałbym wyrazić swoje zdanie na temat żyłki,ale każdy zrobi jak zechce.Ja używam żyłki Trabbucco 0,14 kolor czarny Match.Jeśli chodzi o żyłkę główną do odległościówki to wszystko z mojej strony,ale chciałbym nawiązać do wypowiedzi kol.markoss 82  pisze,że używa 0,1mm to jest błąd bo pewnie chodzi o przypon 0,10mm.Albo tego nie rozumiem- (główna 0,14mm dajesz przypon 0,2-0,12)to też chyba błąd w pisaniu.pozdrawiam (2010/02/02 12:55)

marcoss82


Chciałbym wyrazić swoje zdanie na temat żyłki,ale każdy zrobi jak zechce.Ja używam żyłki Trabbucco 0,14 kolor czarny Match.Jeśli chodzi o żyłkę główną do odległościówki to wszystko z mojej strony,ale chciałbym nawiązać do wypowiedzi kol.markoss 82  pisze,że używa 0,1mm to jest błąd bo pewnie chodzi o przypon 0,10mm.Albo tego nie rozumiem- (główna 0,14mm dajesz przypon 0,2-0,12)to też chyba błąd w pisaniu.pozdrawiam

Witam:)  Używałem jako głównej do odległościówki(spławiczki do 3gr max) poważnie 0,1mm jako głównej   i do niej uzywałem przypona numer 0,08mm(rozumiem jest to cienko bardzo ale na płoteczki gdzie nie było zaczepów  spławiczek wagler zastosowałem wagler prosty,taki zestaw czuły delikatny i używałem go z wyregulowanym hamulcem)   a tam gdzie napisałem żeby kolega dawał główną grubszej nie trzeba 0,14mm   ale przypon 0,1-0,12mm bedzie całkowicie wystarczajace, hamulec sie odpowiednio wyreguluje i jest przyjemna zabawa wędkowania... po co łowic na grubo...  faktycznie miałem tam błąd.. no nie umiem tego poprawić nie widze funkcji by wejśc  jeszcze raz, lub sprawdzania pisowni, a błędy w ortografi i pisowni mi sie zdażają,, chyba że jest gdzieś to prosze mi powiedzieć:)

(2010/02/02 15:47)

ms


Marcoss, tak przypuszczałem, że tak cienką żyłką łowiłeś z lekkim spławikiem. Mam pytanie o tą żyłkę Jaxona XT-Pro, której używasz: czy szybko nie starzeje (zużywa) się przy odległosciówce, bo to chyba jest to dość miękka żyłka, czy nie jest przgrubiona troszkę i jaka jest jej rzeczywista wytrzymałość, bo widziałem, że producent podaje że 3kg (niby rybę taką można złowić), ale to nie jest faktyczna wytrzymałość liniowa na zrywanie. Aha i bym zpomiał czy dobrze tonie, trzeba używać płynu do zatapiania?

Używałem Browninga Black magic sinking 0,14 - mi odpowiadała ta żyłka, ale została wycofana z oferty prawie 2 lata temu i teraz jest Cenex, ale jakoś mi nie odpowiada. Black magic można jeszcze kupić, tylko obawiam się, że może mieć już gorszą wytrzymałość ("zleżała żyłka"). W tym roku do delikatnych zestawów zamierzam spróbować Gamakatsu Competition 0,12. Kiedyś miałem też Trabucco S-Force Match Sinking, ale raczej będzie dobra do ciężkich zestwów (jest sztywna i trochę przegrubiona).
(2010/02/02 19:51)

korzun04


Ja do odległościówki używam żyłki dragona-Super Mimicry Match, lub Maxima Match & Feeder.

przyponówki Siglon lub Gamakatsu. pozdro.

(2010/02/02 22:04)

klaudiusz


Wędkuję tylko odległościówką na jeziorze i to już ładnych kilka lat. Efekty to duże płocie i leszcze takie 2 - 3 kg. Starałem się raczej nie oszczędzać na żyłce, przeważnie kupowałem te z górnej (cenowo) półki. Od 3 lat stwierdziłem że nie ma lepszej żyłki niż firmy  "MAVER". Jest to pod każdym względem świetna żyłka. Co do parametrów to ja używam do ogległościówki żyłki o średnicy 0,18 mm i przypon 0,16 mm lub 0,20 mm i przypon 0,18 mm. Jeden problem to że jest coraz trudniej spotkać w sklepie żyłkę tej firmy, ale znalazłem sklep internetowy który ją prowadzi i kupiłem przynajmniej na dwa sezony. Pozdrawiam wszystkich "po spławiku". (2010/02/03 23:06)

marcoss82


Marcoss, tak przypuszczałem, że tak cienką żyłką łowiłeś z lekkim spławikiem. Mam pytanie o tą żyłkę Jaxona XT-Pro, której używasz: czy szybko nie starzeje (zużywa) się przy odległosciówce, bo to chyba jest to dość miękka żyłka, czy nie jest przgrubiona troszkę i jaka jest jej rzeczywista wytrzymałość, bo widziałem, że producent podaje że 3kg (niby rybę taką można złowić), ale to nie jest faktyczna wytrzymałość liniowa na zrywanie. Aha i bym zpomiał czy dobrze tonie, trzeba używać płynu do zatapiania?

Więc tak.. zyłka jest bezbarwna...raczej miekka i żeczywiście tyle powinna mieć  czyli 0,12mm 
Porównałem ja z jakąs żyłka mistrall 0,12mm i mistral był strasznie gruby...
Zrobiłem test na wytrzymałośc.. obie zyłki mają juz ok 1,5 roku.. zważylem waga elektroniczną rzeczy dałem ro reklamówki i zawiązałem zyłką zrobiłem węzeł taki jak do krętlika czy blaszki...
Mistrall przy 0,12mm i 2,12 kg (org wytrzymałość) urwał sie przy 1,7kg
Jaxon przy 0,12mm i 3kg (org) urwał się przy 2,2 kg...
Prób robiłem wiele nieraz mniej wytrzymał ale to sa nejwieksze wytrzymałości jakie udało mi sie uzyskać. żyłka  nie jest nowa i jedna i druga...Lecz mimo iz jaxon jest dużo cienszy niz mistrall..faktycznie może mieć 0,12mm jego wytrzymałośc na szpuli 3kg.. no troszke przesada... ale mimo to polecam  bo mocna w sumie jest.. nie łąmie sie tak i dośc dobrze topi łowiac odległościówką.. mimo tego i tak zawsze dodaje do żyłki  troszke detergentu..
Powiem tak żyłke używając do odległościówki nalezy wymienic raz do roku!!! ze wzgledu na róże mechaniczne uszkodzenia, tp krzaki jakies zaczepy czy holowanie ryb... (2010/02/03 23:39)

mar83


Nie będę chwalił spróbujecie żyłek Dragona ciekaw jestem Waszych opinii (2010/02/03 23:53)

Nuterr


Mar83, jeśli chodzi o Mimicry Match z dragona to szajs. Słabo tonie, skręca się i jest przegrubiona. Ponoc Maximy są trochę lepsze ale nie testowałem.

Za to polecam Mavera River Stona. Świetnie tonie, nie jest przegrubiona(przynajmniej zbytnio)i zbyt sztywna. (2010/02/04 13:40)

BUDA


ja uzywam zylki tylko japonskie sa bardzo dobre a grubosc zylki zalezy od wedki jaki ma wyzut przewaznie 18 16 14 . (2010/02/14 11:23)

przemx


Witam, mam pytanko dzisiaj zakupiłem dragon team flex żyłka 0,16. Czy to nadaje się do odlegościówki, gdyż maximy nie mieli? Do tego kupiłem też dragon xt 69 na przypon -0,14 (2011/02/10 18:40)