Żyłka do karpiówki

/ 44 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam.W przyszłym sezonie mam zamiar zapolować na karpie.Jaką grubość żyłki wybrać na karpie ? Zastanawiam się między 0,25 a 0,28.
dzimolmir


Ja w tym sezonie mialem 0,25 i bardzo dobrze się sprawowala... (2010/11/28 17:26)

bednar14


Ja na karpie stosuję żyłkę dragona karp mono jeszcze mnie nie zawiodła polecam! (2010/11/28 18:45)

jasny09


Weź sobie 0.30 mm :D skąd wiesz czy wieksza sztuka nie uderzy ?? no chyba ze jest tam gdzie chcesz łowic jeden karp 5 kg i reszta mniejszych to 0.25 wystarczy (2010/11/28 18:54)

ArekCs


ja używam 35 i się sprawdza! polecam rozciągliwą która zmniejsz ewentualnie popełnione przez Ciebie błędy w holu. (2010/11/28 20:12)

bombel84


ja osobiście posiadam i polecam
Sufix duo core  0.28 13,2 lb (2010/11/28 20:15)

u?ytkownik26223


Ja  używam żyłką DAIWA Infinity duo carp 0,31mm wytrzymałość 18,6 lb i polecam.

żyłki sufixa też używałem i ta firma robi super produkty ,na żyłke 0,28 spokojnie wyholujesz karpia 10 kg ,ja wyholowałem nie chwaląc sie nawet większego bo 15kg ,sęk w tym że na niektórych łowiskach typowo karpiowych obowiązuje regulamin zakazujący stosowania żyłek cieńszych niż 0,30 mm.

Według mnie przy połowach gruntowych grubość żyłki ma małe zneczenie bo zestaw i tak leży na dnie i żyłka nawet 0,35mm się sprawdza . (2010/11/29 13:20)

dziobak


nie znam sie na karpiach ale moi znajomi lowia prawie wylacznie na plecionke... (2010/11/29 17:46)

u?ytkownik36310


Karpie po 3kg wyjmowałem na żyłkę 0.18 mm, bez większego problemu, nie ma co grubo przesadzać z żyłką, chyba że chcesz usiąść typowo na kaprawego, to wtedy możesz szaleć. Ale do feedera z dobrym młynkiem i hamulcem nie musisz szaleć, żeby nie zabić aż tak bardzo delikatności zestawu. (2010/11/29 19:21)

zorro


Daiwa Infinity - szczerze polecam. Do karpiówek powyżej 0.30 a do federów poniżej:)

Powodzenia w przyszłym sezonie!

(2010/11/29 23:30)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

hapten


Ja łowiłem w tym roku karpiki do 5 kg, najwiekszy miał 5 kg i mam żyłeczke 0,22 trabucco feeder. Łowiłem na Wiśle z koszyczkami 100 g i nie było żadnego problemu. Ale każdy ma swoje upodobania. pozdrawiam. (2010/12/07 21:02)

ombre1973


Ja w zeszłym sezonie zakupiłem żyłkę Dragon Mega Baits Carp Mono 0,35 i jestem z niej bardzo zadowolony. Zakup jej był poprzedzony sprawdzeniem opini na różnych forach i były te opinie bardzo pozytywne. Wyholowałem kilkanaście dużych karpi i żyłeczka sprawdziła się znakomicie. 

(2010/12/08 09:42)

Romuald55


Ja używam Crocodil fluorocarbon 0,35.Producent podaje 20kg wytrzymałości.Kolor pomarańczowy,widoczny w trakcie końcowego holu zwłaszcza w nocy. (2010/12/10 23:00)

u?ytkownik26223


Jaxon pisze na szpulach "fish to up" ,nie jest to parametr wytrzymałości. (2010/12/12 12:29)

Romuald55


Czym jest oznaczenie fish to up,szanowny kolego? (2010/12/12 14:33)

spines21


maksymalna waga rybkażdy ma swoje ulubione żyłki na nie łowi.ja akurat z crocodylem jaxona mam złe doświadczenia.wyrzuciłem po jednym łowieniu.dla mnie to pomyłka.takie mam zdanie na ten temat (2010/12/12 14:52)

u?ytkownik26223


Dokładnie 'Fish to up" to maxymalna waga ryby  ,pewnie jak jej wytrzymałość zmierzysz to się okaże że wytrzymuje max 7 kg. (2010/12/12 15:22)

Romuald55


Nie trzeba być wykształconym fizykiem,żeby wiedzieć że na każdy materiał,w tym i żyłkę działają siły zewnętrzne jak i wewnętrzne.Innej siły trzeba użyć na wężle bo tam działa nacisk,innej by urwać odcinek 1m,przykładowo,a innej na odcinku dłuższym.Żyłka jak wiadomo rozciąga się niwelując w znacznym stopniu siły destrukcyjne działające na nią.Przykładowo na wężle wytrzyma siłę 5kG to odcinek 10 m wytrzyma siłę znacznie większą a odcinek 100m kilkakrotnie wyższą.Dlatego też niektórzy producenci na wzór amerykański podają wartość fish to up.Jest to wytrzymałość siłowa odcinka 100 yardów.Oczywiście jest to parametr wytrzymałości lecz w nieco innym wymiarze.Wiedza ta jest istotna na tyle że wiemy w jakim stopniu można przytrzymać szarżującą rybę by nie weszła w zaczep,np.Kolego Jarek...parametr fish to up jest najdokładniejszym bo wiadomo o co chodzi.Natomiast inne nie wiadomo czy dotyczą prób na wężle,czy szarpanie czy rozciąganie bo producenci tego nie określają.Ja na Crocodila fluorocarbon akurat nie narzekam,choć nie przeczę że każdemu producentowi zdarzają się buble.Ta którą kupiłeś Kolego spines mogła być zleżała czy żle przechowywana.  (2010/12/12 16:50)

u?ytkownik26223


Po co ten wykład kol.Romualdzie??? zmierzyłeś???to zmierz i sie pochwal. (2010/12/12 16:58)

shadowbartek


A mi bardzo pomógł ten wykład kolego Jarek. Wiem już co znaczy oznaczenie Fish to Up,bo gdybym zatrzymał się na Twojej wypowiedzi przed Romualdem byłbym w błędzie. (2010/12/12 17:40)

u?ytkownik26223


Cytuję fragment opisu zamieszczonego na stronie jaxona pod tą  żyłką

  • W przypadku żyłek Jaxon Crocodile ograniczamy się do podania dwóch parametrów – średnicy żyłki i naszej wizji maksymalnej wagi ryb, do łowienia których może być wykorzystana dana średnica żyłki. Oczywiście sukces wędkarza zależy również od wielu innych czynników, takich jak specyfika łowiska, umiejętny hol, akcja i klasa wędziska, jakość przelotek oraz, co szczególnie ważne, regulacja hamulca w kołowrotku. Zakładamy, że przy spełnieniu tych warunków wędkarz ma wszelkie dane do zwycięstwa w pojedynku z wielką rybą. Co więcej, jesteśmy przekonani, że przekroczenie podanych limitów jest możliwe i dla wytrawnych wędkarzy będzie miarą sukcesu.

Nie ma tam ani słowa o amerykańskim stylu  mierzenia wytrzymałości siłowej czy na długości iluś tam yardów.
Ja wcale nie twierdzę że akurat ta żyłka fluorocarbonowa jest zła z prostego powodu że jej nigdy nie testowałem ale napisanie o "naszej wizji maksymalnej wagi ryb" przez jakąś firmę to już jest śmiech na sali .
Wklejam link dla niedowiarków
http://www.jaxon.pl/Katalog/249_177_zylki-plecionki/5050_jaxon-crocodile/Produkt/21033_crocodile-fluorocarbon-coated.aspx



(2010/12/12 18:06)

shadowbartek


To teraz pytanie do kolego Romualda skąd te 100 yardów? (2010/12/12 18:30)

Romuald55


Jeszcze w latach siedemdziesiątych ub wieku niemieckie firmy DAM produkująca żyłkę damyl i firma Platil produkująca żyłkę o tej nazwie umieszczały na opakowaniach,prawdopodobnie eksportowanych do krajów anglosaskich,pod hasłem fish to up,wytrzymałość na długości 100 yardów.Prawdopodobnie takie były oznaczenia anglosaskie i może wymogi.Kilkakrotnie przywoziłem taką żyłkę z byłej RFN stąd moja wiedza na ten temat.Przez wiele następnych lat nie spotkałem się z podobnym oznaczeniem dopiero Jaxon to wprowadził nie określając co znaczy ten parametr na opakowaniu.opierając się na tamtych parametrach przypuszczać można że to jest to samo. (2010/12/12 22:18)

johnny163


Co do żyłki to przy jej wyborze trzeba się kierować  wieloma czynnikami:
- sama wędka jeśli ma akcjie paraboliczną to można stosowac różne zyłki i plecionki o wszleakiej rozciągliwości i sztywności
- akcja pół paraboliczna to już co innego , a mianowicie jeśli łowisz dłuższy czasz i miałeś do czynienia z większa ryba i ją wyholowałeś to możesz z czym sztywnym, oczywiście jak to woli albo rozciągliwe wtedy masz zapas tzw. bezpiecznego holu  czyli jak popełnisz błąd masz szanse nie stracić ryby
- akcja sztywna tu proponąwał bym zyłki rozciagliwe , oczywiście ze można sztywne tylko moim zdaniem to wyższa  szkoła jazdy - oczywiście trzeba pamiętać ze odpowiednio ustawiony i wytrzymały hamulec w kręciołku to podstawa
ps. resztę niech podpowiedzą ci starsi , bardziej wykształceni i poprawia to co źle napisałem ;p
pozdrawiam (2010/12/12 23:04)

u?ytkownik26223


Jeszcze w latach siedemdziesiątych ub wieku niemieckie firmy DAM produkująca żyłkę damyl i firma Platil produkująca żyłkę o tej nazwie umieszczały na opakowaniach,prawdopodobnie eksportowanych do krajów anglosaskich,pod hasłem fish to up,wytrzymałość na długości 100 yardów.Prawdopodobnie takie były oznaczenia anglosaskie i może wymogi.Kilkakrotnie przywoziłem taką żyłkę z byłej RFN stąd moja wiedza na ten temat.Przez wiele następnych lat nie spotkałem się z podobnym oznaczeniem dopiero Jaxon to wprowadził nie określając co znaczy ten parametr na opakowaniu.opierając się na tamtych parametrach przypuszczać można że to jest to samo.



Być może w kilka lat temu i nie w Polsce a na pewno nie u jaxsona który mówi o "ich wizji" (2010/12/13 09:18)

u?ytkownik26223


Jeszcze jedno:czy możesz podać link do jakiegoś zagranicznego sklepu gdzie jest oznaczenie "fish to up" na żyłce??
Bo ja sie jeszcze z takim czymś nie spotkałem,zagranicą byłem ale w żadnym skl.wędkarskim za granicą jeszcze nie i jestem ciekawy. (2010/12/13 09:25)