Żyłka cenit

/ 1 odpowiedzi
mam pytanko do was koledzy i koleżanki czy używa ktoś żyłki cenit'an produkowanej  przez browninga dziś kupiłem szpulkę tej linki celem wiązania przyponów żyłka pękała na węźle oraz na całym odcinku czy macie z nią podobny problem??

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ms


Używałem żyłki Cenitan, teraz używam Cenexa o średnicy 0,12mm, oczywiście jako materiał przyponowy. Cenitan nie jest już produkowany, a na jego miejsce wszedł Cenex. Dlatego sprawdź czy żyłka ma prawidłową wytrzymałość (mniej więcej deklarowana) - najlepiej jak zastosujesz węzeł błystkowy (najmocniejszy) i na wadze sprężynowej, lub najlepiej jakbyś to robił dynamometrem (większa precyzja pomiaru). Jeżeli wyniki będą słabe - to może już żyłka jest zleżała i dlatego dziwnie się zachowuje.

Nie wiem dokładnie w czym masz problem - czy żyłka nie zawsze pęka na węźle? Musisz przećwiczyć kilka węzłów i wybrać ten który jest najbardziej optymalny.

Ja miałem problem z Cenexem - przy wiązaniu pętelek, żyłka miała trochę słabą wytrzymałość na tych pętelkach. Próbowałem kilku węzłów i zawsze pękały przy małej sile (70% deklarowanej wytrzymałości). Ponieważ najczęściej łowię odległościówką, zdecydowałem, że gotowe przypony będę wiązać bez pętelek (haczyk i dowiązany 30cm-owy odcinek żyłki), a przypon za pośrednictwem krętlika do żyłki głównej (węzłem błystkowym). Teraz jest ok., tylko wymiana przyponu wydłuża się gdy mam zmarznięte palce.

Jak masz jakieś pytania, to pytaj, w miarę możliwości odpowiem. (2010/11/23 19:46)