Jaka jest przewaga plecionki nad żyłką?

/ 8 odpowiedzi
Witam.Jestem początkującym spinningistą, łowię na poważnie tą metodą od września zeszłego roku. Kupiłem kołowrotek Spro Passion. Mam też plecionkę Konger Tigrex 0,12mm. Zastanawiam się, jaka jest przewaga plecionki nad żyłką. Przecież mogę kupić żyłkę 0.23mm i wyjdzie pod względem wytrzymałości na to samo, a i tak wiem, że ww. plecionka jest średnicą zbliżona do takiej żyłki 0.23 - 0.25mm. Moje pytanie brzmi, w czym plecionka ma przewagę nad żyłką?Pozdrawiam.
karateka994


Plecionka ma swoje wady i zalety. Dziękuję, dobranoc. (2013/05/04 21:01)

JKarp


"Plecionka ma swoje wady i zalety. Dziękuję, dobranoc."
Jakie ? Bla, bla bla... i tak w kółko. Ty i jeszcze jeden z Kolegów. Albo poleca albo też poleca...
Dobrej klasy plecionka jest okrągła, mocna, nie plącze się i nie jest rozciągliwa. Przy podanej średnicy np 0,16 mm jest dużo mocniejsza od każdej żyłki 0,16 mm a daje dużo lepszy kontakt z przynętą.Zaletą każdej dobrej plecionki jest to, że nie tracisz dużo przynęt ponieważ albo da się je wyrwać z zaczepu albo odstrzelić.Nie wiem czy ta o której mówisz jest taka - niestety ale wyznacznikiem klasy plecionek jest ich cena.JK
(2013/05/04 21:22)

mossak


Inaczej przenoszą drgania na kiju. Na sandacza zdecydowanie plecionka i dobry kij sandaczowy żylka jest rozśćiągliwa szczupak okoń nie ma znaczeńia. (2013/05/04 21:27)

grisza-78


Ja też się kiedyś oczytałem o cudownych właściwościach plecionki. Szczerze powiem, że z plecionką nie mam dobrych doświadczeń. Faktem jest, że nie traciłem prawie żadnych przynęt, ale sama plecionka była dla mnie jakaś zbyt sztywna. Źle też nawijała się na kołowrotek, ale to chyba moja wina, bo sam kołowrotek był po prostu zbyt słabej klasy i źle układał plecionkę na szpuli. Powróciłem więc do tradycyjnej żyłki, a plecionka za prawie 100 zł leży gdzieś nawinięta na jakiejś starej szpuli. Ale jeśli masz odpowiedni sprzęt, to z pewnością plecionka będzie ci się sprawdzać. Myślę, że to kwestia gustu. Moim zdaniem żyłka to żyłka, ale to tylko moja opinia. Pozdro serdeczne. (2013/05/04 21:55)

u?ytkownik20737


Ja na własnej skórze przekonałem się że do plecionek trzeba mieć już młynek który lepiej układa linkę, ponieważ w innym wypadku co rzut będzie się plątać.. Ja 2 lata temu zacząłem stosować plecionke na esoxa. Plusem jest to tak jak już wyżej było wymieniane że z każdego zaczepu się praktycznie wychodzi, na dodatek lepsza jest kontrola nad przynętą, lepiej ją czuć, lepiej plecionka przenosi brania.. Co do minusów myślę że można zaliczyć to że często i to bardzo często ryby się spinają.. niestety plecionka nie wybacza błędów..  no ale coś za coś.. Myślę że na daną chwilę szybko się z plecionką nie rozstanę, ponieważ przyzwyczaiłem się już za bardzo moge powiedzieć ;) Pletkę uzywam wyłącznie do szczupaka i sandacza, na okonia i inne ryby drapieżne używam żyłki. Co do żylek preferuję średnice od 0.16 do 0.22 max bo wiadomo taką 0.22 są zdecydowanie krótsze rzuty.. Co do firm jeżeli chodzi o plecionki to stosuję wyłącznie pletki od Power Pro, a dokładniej Power Pro Moss Green, w średnicach 0.10-0.14. Są to już naprawdę sprawdzone i dobre plecionki, tylko jest jedno ale trzeba kupować w dobrych sklepach wedkarskich gdzie dostaniemy oryginał tej plecionki.. Słyszałem ze te Power Pro podrabiają, więc należy uważać. Moim zdaniem trzeba wypróbowac plecionke o ile sprzęt na to pozwala i samemu sobie odpowiedzieć co lepsze ;) Pozdrawiam. (2013/05/04 22:16)

Eskadie


Wydaje mi się, że kręcioł Spro Passion to jednak dobry kręcioł i będzie poprawnie nawijał plecionkę. (2013/05/05 10:34)

Wodziniak


Bez względu na to, czy kupujecie plecionkę, czy żyłkę, musicie mieć świadomość, że zdecydowana większość produktów podaje na opakowaniach parametry mające się nijak do rzeczywistości.

Sprawa przedstawia się następująco - plecionka firmy A podaje średnicę 0,15 mm, plecionka firmy B też podaje średnicę 0,15 mm, ale jest o wiele grubsza niż A. Plecionka firmy B podaje ponadto wytrzymałość ponad 14 kg, a na prawdę linka wytrzymuje 10 kg. Mało kto takie rzeczy sprawdza, więc producenci bezkarnie robią sobie jaja wypisując bzdury na opakowaniach. (2013/05/07 00:56)


Sklep wedkuje.pl

Spro Red Arc Legend