Zestaw włosowy

/ 23 odpowiedzi
Mam pytanie jak to jest z tym zest. włosowym bo ja nie wiem jak te ryby połykają haczyk jeżeli ta cała kulka proteinowa jest jakieś 3-4 cm od haka.Aha i jeszcze jedno czy to jest tylko na karpia bo właśnie na tą rybe się nastawiam

Pozdrawiam
Lewy9


nie jestem w tym obeznany ale wydaje mi sie ze jak karp( bo karp wsysa pokarm) bierze to wsywa ten pokarm i sam sie zacina.  nie zawsze ale przewaznie. I na kulke mozna polowic nie tylo karpie. inne ryby to np.lin , leszcz, i raz sie zdarzyło ze sandacz (2010/06/12 15:07)

winiarpl1


A jaką odległość zachować od haka? (2010/06/12 17:45)

winiarpl1


A i właśnie ,jakie smaki najbardziej smakują karpią?? (2010/06/12 19:58)

PromienZary


Moim zdaniem nie mozna dokladnie sprecyzowac doboru smaku, ile wedkarzy tyle teori, a ile ryb tyle smakow..heheh rozne lowiska, no i pogoda i wogule ja osobiscie preferuje turskawe (2010/06/12 21:22)

Lewy9


odstep od haka nie duzy. moze byc nawet pod hakiem bez odstepu ale lepiej zachowac taki np.1 cm. Kulki mozesz stosowac na karpie truskawkowe albo waniliowe. zalezy od łowiska, próbuj wszystkiego. (2010/06/12 21:28)

winiarpl1


A gdzie zarzucać taki zestaw? (2010/06/14 20:49)

winiarpl1


No wiem jak to wygląda:) Ale gdzie najlepiej żerują karpie daleko obok trzcin czy na otwartej wodzie? (2010/06/14 21:05)

Waldi Fish


Gdzie żerują, to zależy od wielu czynników. Najlepiej to zaobserwować, gdzie karpie żerują. Np. w ubiegłą środę zauważyłem, że trzcinki przy brzegu często się poruszają. Jedna wędkę zarzuciłem dalej od brzegu, a jedną przy trzcinkach. Po pewnym czasie, gdy zauważyłem, że na wędkę zarzuconą dalej nic nie bierze, a na zarzuconą przy trzcinkach złowiłem karpia, obie wędki zarzuciłem przy trzcinkach. Pomysł okazał się dobry i złowiłem przy trzcinkach 4 karpie. (2010/06/14 21:26)

u?ytkownik24522


Zarzuć jedną z wędek w pobliżu zarośli, lub trzcin, a drugą dalej , sam dojdziesz do tego co będzie najlepsze, gdyż tego nie da się określić gdzie zarzucić najlepiej. (2010/06/14 21:34)

winiarpl1


A jak będę używał zanęty do koszyczka to powinna ona być takiego samego koloru i smaku co kulka proteinowa?Aha jeszcze jedno, kiedy jest branie karpia to trzeba zaczekać jakiś czas aż karp to dobrze połknie czy od razu zacinać?? (2010/06/16 22:33)

witekrybnik


na karpia jak masz zestaw włosowy to wg mnie najlepiej jest mieć kulkę blisko haka. i zestaw zamocowany na stałe tzn: trzeba mieć wolny bieg w kołowrotku lub odkręcić hamulec, zestaw z ciężarkiem nieruchomy(można kupić gotowe zestawy w sklepie) lub za rurką dać śrucinę. i nic tylko czekać i nęcić:) najlepiej tym co dajemy na hak plus jakieś konopie:) pozdro:) myślę że się na coś przydałem:) połamanie. (2010/06/16 22:53)

u?ytkownik26223


A jak będę używał zanęty do koszyczka to powinna ona być takiego samego koloru i smaku co kulka proteinowa?Aha jeszcze jedno, kiedy jest branie karpia to trzeba zaczekać jakiś czas aż karp to dobrze połknie czy od razu zacinać??

Nie ,możesz mieć zanętę o smaku tutti frutti a używać kulki o profilu mięsnym.

Co do odległości kulki od haka to powinna kulka lekko dotykać łuku kolankowego haka ale nieturzy "dają" większy odstęp i też mają wyniki , zrób odstęp pomiędzy kulką a hakiem 2-3 mm i też będzie dobrze.
Zacinać należy "ad moment" jak tylko zauważysz branie , chyba że łowisz z ciężarkiem "na stałe" i masz wolny bieg lub odkręcony hamulec to możesz zaciąć troszke puźniej, dopiero jak ryba zassała  i "jedzie" ,nie kiedy karp bierze tak gwałtownie że nawet gdy siedzisz o pół metra od kija to nie jesteś w stanie zareagować i bez wolnego biegu lub popuszczonego hamulca ryba ci może wcięgnąć wędke.
Aha i nigdy nie odkręcaj całkowicie hamulca lub wolnego biegu tylko powinien być nastawiony na lekki opór bo w przeciwnym razie podczaś gwałyowniejszego brania może ci sie  zrobić "saigon" na szpuli.

witekrybnik wcale nie musi mieć zestawu "samozacinającego"  może stosować zestawy przelotowe ,wielu wędkarzy tak łowi ,a wolny bieg czy odkręcenie hamulca jest tylko zabezpieczeniem aby ryba ci nie porwała wędki w razie gwałtownego brania.

ps .na tym obrazku co pokazał  Tomikan1129 są zestawy na mół z kulkami "pop-up" i kuku pływającą aby przynęte unieść z dna ale wielu ludzi stosuje tylko kulki tonące. (2010/06/17 10:10)

deAfters


A czym blokujecie kulki ? Ja kupiłem jakieś cuda wianki w wędkarskim. Podobno można wszystkim zablokować, źdźbłem trawy, ciężarkiem. (2010/06/17 10:52)

u?ytkownik31907


ja jeśli łowie na włos to właśnie blokuje źdźbłem trawy. (2010/06/17 10:58)

u?ytkownik26223


Ja stosuje takie stoperki stopery jaxon ale można  byle czym blokować kawałeczkiem trawki,kawałeczkiem drewienka-wykałaczki.śruciną lepiej nie bo może niepotrzebnie obciążać kulke i przez to kulka może sie nienaturalnie zachowywać na włosie. (2010/06/17 11:11)

deAfters


Aha dzięki za pomoc. Kupiłem wczoraj takie kuleczki i takie jakby małe bumerangi jaxona do blokowania kulek. Połamania koledzy. (2010/06/17 11:16)

witekrybnik


Jarek11 wiem że nie trzeba mieć samozacinającego zestawu. ale z tego co widziałem to już większość karpiarzy taki używa. ja używam na jednej wędce właśnie taki(samozacinający) a drugi zestaw mam przelotowy. ja wtedy daję bombkę nisko. nie używam swingerów i innych. a to prawda że nie należy odkręcać na maxa hamulca. mi jeden karp już zrobił misz masz z żyłki po braniu i niestety się tak splątała że przy zacięciu pękła żyłka. (2010/06/17 12:00)

patryk12345


Mam takie pytanie Kupiłem kulki trapera w małym opakowaniu chyba 16mm miodowe , czy karpik taki 35cm da rade zassać taką kulkę ?? (2010/06/17 12:09)

u?ytkownik31907


spokojnie ze da rade japonczyk i linek rowniez sobie z nia poradzi bez problemu (2010/06/17 12:11)

Lujski


a jak stosuje kulki 16, 12 mm to jakiej wielkosci stosowac haki ..??
doimyslam sie ze do 12mm mniejsze, ale jakie ..?? moze jakies przyklady, linki

Pozdrawiam (2013/06/09 09:23)

LuceKK


do 12 do hak 6-8 (2013/06/09 14:29)