Zestaw na grunt opinie z koszyczkiem zanętowym

/ 54 odpowiedzi
Bernard51


Więc założyć bombkę, włączyć wolny bieg kołowrotka i w momencie gdy bombka się podniesie do góry po prostu zacząć zwijać żyłkę? Dobrze myślę?

Nie do końca jednak bombka, wolny bieg zgadza się natomiast jak pojedzie z wolnego biegu skoro masz zestaw samo zacinający wtenczas podnosisz kij łapiąc za zyłkę i delikatnie docinasz( hamulec na kołowrotku musisz miec dobrze ustawiony) i blokujesz wolny bieg, dżwignią lub przekręcając korbą kołowrotka. Jak nabierzesz wprawy to już ci to wejdzie do krwi i na pamięć te czynności będziesz powtarzał. (2014/08/19 19:38)

seba852


Czyli bombka jest zbędna?
Jak dobrze rozumuje to są dwie opcje:
1. Nie włączać wolnego biegu wcale gdy jestem przy wędce blisko i obserwować bombkę
2. Wyregulować wolny bieg w taki sposób aby ryba nie wciągnęła mi wędki do wody, ale też aby bomka się podniosła.

Z całym szacunkiem Bernard51 ale jak teraz myślę to nie zgodzę sie z tobą. Bombkę ciągnie do ziemi siła ciążenia (co przy jej masie jest bardzo mała) plus ciężar  żyłki (też bez znaczenia) - jest to sila pionowa. Siłą poziomą jest siła ciągnięcia prze rybę minus siła oporu na kołowrotku i nawet gdyby hamulec na wolnym biegu stawiał zerowy opór to siła pozioma zawsze będzie większa od pionowej a wypadkowa tych sił zawsze spowoduje podniesienie bombki, gdyż żyłka będzie sie wysuwać z kołowrotka poziomo.
 Ponadto ugięcie żyłki między przelotkami powoduje że jest ona luźna i pierwsze ciągnięcie żylki spowoduje jej wyrównanie do poziomu (podniesienie bombki) dopiero potem będzie się ona wysuwać (jeśli bedzie właczzny wolny bieg).

takie jest moje zdanie oparte tylko na wiedzy technicznej, jeśli się mylę to poprawcie mnie. (2014/08/19 20:33)

Bernard51


Nie do końca, jednak bombka, wolny bieg zgadza się, natomiast jak pojedzie z wolnego biegu skoro masz zestaw samo zacinający wtenczas podnosisz kij łapiąc za żyłkę i delikatnie docinasz( hamulec na kołowrotku musisz miec dobrze ustawiony) i blokujesz wolny bieg, dżwignią.........

Czytaj ze zrozumieniem, gdzie ja napisałem że bez bombki i wolnego biegu masz ustawić i siedzieć przy kiju??? (2014/08/20 07:53)

seba852


Nigdzie, sam sie o to spytałem czy tak tez można (2014/08/20 12:10)