Zestaw na grunt opinie z koszyczkiem zanętowym

/ 54 odpowiedzi

Witam,

łowię na stawie na grunt. Mój zestaw to koszyczek zanętowy 10g, przypon 20cm z włosem. łowię na kulki proteinowe. Ktoś mi powiedział, że to nie jest dobre połączenie, że kulki proteinowe i koszyczek. Nie łowię na konkretną rybę, słyszałem że jest w stawie troche amurów, więc stąd pomysł na łowienie na proteine w tym roku. Wczoraj np na taki zestaw złapałem małego karpia.

 

Moje pytanie to:

1) Czy ten zestaw jest dobrze zrobiony? Czy może lepiej zamiast koszyczka założyć zwykły ciężarek i lowić na kulkę?

2) Czy może lepiej zostawić koszyczek i założyć dłuższczy normalny przypon bez włosa i łowić na robaki i kukurydzę ?

SVT


Witam,

łowię na stawie na grunt. Mój zestaw to koszyczek zanętowy 10g, przypon 20cm z włosem. łowię na kulki proteinowe. Ktoś mi powiedział, że to nie jest dobre połączenie, że kulki proteinowe i koszyczek. Nie łowię na konkretną rybę, słyszałem że jest w stawie troche amurów, więc stąd pomysł na łowienie na proteine w tym roku. Wczoraj np na taki zestaw złapałem małego karpia.

 

Moje pytanie to:

1) Czy ten zestaw jest dobrze zrobiony? Czy może lepiej zamiast koszyczka założyć zwykły ciężarek i lowić na kulkę?

2) Czy może lepiej zostawić koszyczek i założyć dłuższczy normalny przypon bez włosa i łowić na robaki i kukurydzę ?

Temat zestawu na grunt już był poruszany, wyszukiwarka działa. (2014/08/12 14:03)

seba852


Działa, ale każdy przypadek jest inny.
Żal po prostu jak się to czyta, bo zamiast szukać tego po całym forum i marnując cały dzień, mógłbym znaleźć miłego doświadczonego wędkarza, dla którego odpowiedź na takie pytanko to kwestia 15 sekund, ale na tu aby same cwaniaki typu kolegi wyżej.

Uważajcie by forum wam sie nie po zaśmiecało zbędnymi tematami, bo będzie koniec świata !!!!
Szkoda że ten naród nie trzyma takiego porządku w polskich lasach, drogach czy nad wodą (2014/08/12 16:08)

Bernard51


Na pewno na portalu tych tematów jest dużo, wystarczy poszukać, ale skoro już zadałeś pytanie to trudno.

Moje pytanie to:

1) Czy ten zestaw jest dobrze zrobiony? Czy może lepiej zamiast koszyczka założyć zwykły ciężarek i lowić na kulkę?

2) Czy może lepiej zostawić koszyczek i założyć dłuższczy normalny przypon bez włosa i łowić na robaki i kukurydzę ?

Jeżeli interesuje cię amur to zestaw jak najbardziej nadaję się, tylko piszesz proteina, konkretnie wielkość, zapach, bo nie we wszystkim gustuje.

Jeżeli duży karp by cię interesował, to lepiej ciężarek przelotowy i hak z włosem. Ważne jest wcześniejsze zanęcenie miejsca w którym masz zamiar łowić.                     

(2014/08/12 16:13)

rafalwedkuje


Jeśli mały karpik był to zestaw się sprawdził. Ja cysto tak robie z tym ze trzeba zacinac.Nie patrz na starych tetryków co odsyłają do historii bo oni tylko tym żyją. (2014/08/12 16:36)

JKarp


"Witam,
łowię na stawie na grunt. Mój zestaw to koszyczek zanętowy 10g, przypon 20cm z włosem. łowię na kulki proteinowe. Ktoś mi powiedział, że to nie jest dobre połączenie, że kulki proteinowe i koszyczek. Nie łowię na konkretną rybę, słyszałem że jest w stawie troche amurów, więc stąd pomysł na łowienie na proteine w tym roku. Wczoraj np na taki zestaw złapałem małego karpia.
 
Moje pytanie to:
1) Czy ten zestaw jest dobrze zrobiony? Czy może lepiej zamiast koszyczka założyć zwykły ciężarek i lowić na kulkę?
2) Czy może lepiej zostawić koszyczek i założyć dłuższczy normalny przypon bez włosa i łowić na robaki i kukurydzę ?"
A czym się różni Twój przypadek od stu innych? 
Ja Ci powiem czym:1. Za lekki koszyk2. Kulki i koszyk można połączyć3. Żeby napisać czy zestaw jest zły czy dobry należy wkleić fotkę4. Zamiast koszyka lepiej użyć sprężyny z dociążeniem5. Zestaw na amury ma dość specyficzną budowę - kulka ( ogólnie przynęta ) jest na krótkim włosie. Na tyle krótkim, że może dotykać do łuku haczyka. 
.......................................................................................................................
" Jeśli mały karpik był to zestaw się sprawdził. Ja cysto tak robie z tym ze trzeba zacinac.Nie patrz na starych tetryków co odsyłają do historii bo oni tylko tym żyją."
Chłopie nie zauważysz jak sam staniesz się starym tetrykiem.JK




(2014/08/12 16:54)

u?ytkownik158065


Na amura proponuje zrobić zestaw samozacinający z ciężarkiem  80 maks 100gram i przyponem o długości  około 25-35 cm lub  zestaw  przelotowy,  z koszyka ja bym zrezygnował i zanęcił np kulkami  czy kukurydzą  używając procy   lub spomba, zestaw który mi się sprawdza ( kulki pływające ) : (2014/08/12 19:24)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik158065


a jak już bym się uparł na nęcenie zanętą sypką, pelletem itp.( choć na amura moim zdanie to bezsensu :) ) to tak jak napisał Janusz użył bym sprężyny z dociążeniem( zestaw przelotowy lub samozacinający )  lub lekkiego koszyka do tzw. metody
(2014/08/12 19:26)

seba852


@Bernard51
W tym roku na wiosnę po raz pierwszy zdecydowałem się zacząć łowić na proteine. Sam sie teraz zastanawiam dlaczego sprzedawca w sklepie polecił mi abym na samym początku z kulkami proteinowymi zastosował tzw "śmierdziela". Jak na razie używałem tylko takich, ale po "powiększeniu" swojej wiedzy bardzo poważnie zastanawiam się nad kupnem jakiś owocowych kulek. Tutaj też pytanie jakie? Zastanawiałem się nad wanilią. Do tego zanęta też wanilia.



@JKarp

Jak możesz to uzasadnij proszę swoją odpowiedź, że mam za lekki koszyk? Jak już pisałem, łowię na stawie, jest to woda stojąca, koszyczek załadowany z zanętą ma odpowiedni ciężar abym dorzucił we wszystkie możliwe miejsca które chce. Więc w jaki sposób ciężar koszyczka negatywnie wpływa na moje brania?
Z tym czy lepiej użyć koszyczka czy sprężyny to nie wiem. jak mam być szczery to nie wiem w jaki sposób łowić na sprężyne, w jaki sposób ona działa i czy zanęte wkłada się w tą sprężyne? Szczerze nie wiem nic, bo nigdy nawet nie widziałem jakby ktoś przy mnie łowił takim zestawem, ale pomińmy tą kwestią, doczytam gdzieś o tym jeszcze.
Jeśli chodzi o przypon to mam długości 20cm, haczyk rozmiar 6 z krótkim włosem.
A zdjęcie zestawu mogłem zrobić, masz rację, ale obecnie to niemożliwe bo właśnie wróciłem z ryb, zaryzykowałem rzuciłem w takie trzciny i gałęzie i zachoczyłem o coś na dnie, musiałem uciąć żyłkę bo nie dałem rady tego wyciagnąć :(


@sliwa80

80 lub 100g ciężarek? Nie wiem, Panowie, nie chce się wymądrzać, ale czy wy nie przesadzacie z tym obciążeniem? Posiadam wędke Kongera składaną z 3 części, długości 360cm i ciężarze wyrzutu 2,75lbs czyli 100g bodajże. Mój obecny koszyczek 10g z zanęta jest już wg mnie ciężki i rzucanie takim zestawem jest trudne. Po co takie obciążenie? Po co rzucać takim kamieniem do wody? Może też ta wędka jest nieodpowiednia, chociaż kosztowała 150zł.
jak się robi zestaw samozacinający też nie wiem, ale doczytam.



dzięki za wszystkie odpowiedzi !
Wiem, że aby złowić jakąkolwiek rybe trzeba dobrze zanęcić. Amur podobno lubi dużo zjeść wiec tym bardziej. Tylko że sprawa wyglada tak, że na mojej okolicy jest za mało stawów chyba :D Nęcenie nie na wiele się zdaje, bo dzisiaj moge zanecić jedno miejsce, a jutro przyjdae na ryby a już ktoś tam bedzie łowił. Przyznam też że nie jestem milionerem, kulki proteinowe są drogie, musiałbym mieć proce żeby je tam dorzucić. Ostatnio miałem nawet pomysł żeby narwać mirabelek, bo akurat rosną przy drogach, zanęcić i łowić na mirabelkę. I też kwestia, gdzie tu rzucać? Wiadomo, że w jakieś trzciny, gdzieś przy brzegu? Ale z takimi miejscami jest ciężko, bo prawie wszędzie są zejścia do stawu porobione, staw jest dość duży i mało zarośnięty. A i też jak mam rzucać w chaszcze i potem wszystko urwać tak jak dzisiaj to mi sie odechciewa. Tego karpia złowiłem rzucając na sam środek stawu :D Generalnie cieżko jest złowić tu rybe, zauwazyłem, że wielu wędkarzy co łowią w okolicy na tych stawach co ja, wraca do domu z niczym. A ryb jest dużo, tylko są chyba zbyt cwane albo przejedzone, bo każdy im sypnie. (2014/08/12 20:16)

JKarp


Taki lekki koszyk zupełnie nie stabilizuje zestawu. W przypadku brania w stronę brzegu lub w bok ryb zamiast się zaciąć będzie wlokła koszyk. Ja nawet jak łowię ( chyba 100 razy już to pisałem ) pod " nogami " używam ciężarka minimum 80 gram.

Sprężynę oklejasz zanętą - musi ta zanęta być ciut inaczej domoczona niż do koszyczka. Ma być bardziej kleista ale nie ma być jak beton.

Proca to dobry pomysł na nęcenie kulkami. Jednak ani kuku ani pelletu tym nie strzelisz w wytypowane miejsce.
Nie szukaj na siłę miejsc gdzieś koło trzcin choć to dobry pomysł. Na początek zanęć w tym miejscu gdzie złowiłeś karpia. A jak nie chcesz nęcić kulkami do do zanęty dodaj pokruszonych kulek, pelletu i kukurydzy z puszki. Oczywiście taka zanęta powinna być użyta ze sprężyną.http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/642http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,zaneta-karpiowa-na-szybki-wypad,65370
Dobrze sprawdzają się zamiast zanęty pasty pelletowe.JK
(2014/08/12 20:53)

u?ytkownik158065


80 lub 100g ciężarek? Nie wiem, Panowie, nie chce się wymądrzać, ale czy wy nie przesadzacie z tym obciążeniem? Posiadam wędke Kongera składaną z 3 części, długości 360cm i ciężarze wyrzutu 2,75lbs czyli 100g bodajże. Mój obecny koszyczek 10g z zanęta jest już wg mnie ciężki i rzucanie takim zestawem jest trudne. Po co takie obciążenie? Po co rzucać takim kamieniem do wody? Może też ta wędka jest nieodpowiednia, chociaż kosztowała 150zł.
jak się robi zestaw samozacinający też nie wiem, ale doczytam.


 Jeśli chcesz mieć pewnie zacięcie na twardym, nie mulistym dnie łowiąc nie daleko od brzegu przy zestawie samozacinającym   proponuję zastosować obciążenie minimum 70-80 gram,  choć ja  łowiąc z wywózki mniejszych niż 100 nie stosuję( po za łowieniem w mule )  70 -80 gram to minimum i żadna przesada, łowiąc  z wywózki na dużych odległościach stosuje się o wiele większe obciążenie np 300 czy 400 gramowe ciężarki a nawet większe nie są niczym dziwnym i  to nie jest żadną przesadą,  na dużych odległościach obowiązuje zasada ile metrów od brzegu kładziesz zestaw tak ciężki ciężarek zakładasz, np 200 metrów od brzegu 200 gram i tak dalej, lecz w tej sytuacji nie tylko chodzi o pewne zacięcie ..... (2014/08/12 20:58)

Bernard51


80 lub 100g ciężarek? Nie wiem, Panowie, nie chce się wymądrzać, ale czy wy nie przesadzacie z tym obciążeniem?

Widzę że Janusz i Piotrek już wyjaśnili ci pewne twoje wątpliwości, to nie są wędkarze przypadkowi więc posłuchaj ich rad i ucz się od najlepszych. (2014/08/12 21:07)

seba852


Ok, dzięki. Nigdy takiego ciężarka nie miałem, więc spróboję. Trzeba potestować :D

Ale to rozumiem też, że skoro mam wędke o ciężarze wyrzutu 100g to cięższego ciężarka niż 100g nie mogę założyć?

(2014/08/13 07:08)

saviano


Ja także stosuję obciążenie min. 80g. Nawet jak łowię na wodzie stojącej lub w starorzeczach to ten ciężar już mi stabilizuje zestaw i pozwala działać samozacięciu. Lżejsze obciążenie przy napiętej żyłce ściąga koszyk i po jakimś czasie robi się balon. (2014/08/13 07:53)

JKarp


Ok, dzięki. Nigdy takiego ciężarka nie miałem, więc spróboję. Trzeba potestować :D
Ale to rozumiem też, że skoro mam wędke o ciężarze wyrzutu 100g to cięższego ciężarka niż 100g nie mogę założyć?
2,75 lbs to moc wędki a nie ciężar wyrzutu. Myślę, że bez niepotrzebnego obciążania wędki 80 g możesz założyć bez problemu. JK (2014/08/13 07:59)

darek-salamon


Jeśli mały karpik był to zestaw się sprawdził. Ja cysto tak robie z tym ze trzeba zacinac.Nie patrz na starych tetryków co odsyłają do historii bo oni tylko tym żyją.

Kuwa co Ty chlopie sobie myslisz że facet 50 letni to tetryk i mało nowoczesny?Żeby nie Ci ( tetrycy) gówno byś wiedział.A jak Ci forum nie odpowiada kup sobie takie czasopismo Miś i szoruj do piaskownicy:-) :-) :-) :-) a cysto to tako choróbsko:-) :-) :-) :-)  (2014/08/13 08:21)

Glovvacz


Jezeli lowisz na wlos nie ma sensu robić zestawu przelotowo , bo zestaw bedzie bezskuteczny. Goły hak jest po to zeby zacinał rybę samoczynnie delikatnie wbijajac sie w warge podczas próby wyplucia, potem ryba ucieka napotyka się na opor ciezarka zalozonego na sztywno ktory nie ma mozliwosci poruszania sie po zylce (minimum 80gram) i pewnie sie docina. Jeżeli w lowisku masz dno muliste to wydluzasz przypon do 50cm i nie martwisz sie tym że ciężki ołów wtapia sie w dno. 
Wedkarz w zestawie wlosowym nic nie robi jezeli chodzi o zaciecie ryby dlatego jest to tak zabojczo skuteczne jezeli chodzi o grunt i bialoryb.  (2014/08/13 09:22)

berthold


Jeśli mały karpik był to zestaw się sprawdził. Ja cysto tak robie z tym ze trzeba zacinac.Nie patrz na starych tetryków co odsyłają do historii bo oni tylko tym żyją.

Kuwa co Ty chlopie sobie myslisz że facet 50 letni to tetryk i mało nowoczesny?Żeby nie Ci ( tetrycy) gówno byś wiedział.A jak Ci forum nie odpowiada kup sobie takie czasopismo Miś i szoruj do piaskownicy:-) :-) :-) :-) a cysto to tako choróbsko:-) :-) :-) :-) 






dobrze powiedziane bo gówniarzom niektórym brak wychowania w rodzinie wychodzi na powierzchnię (2014/08/13 09:39)

seba852


@Glovvacz

Więc sugerujesz zrobić zestaw nieprzelotowy. To mam ciężarek przywiązać do żyłki? Czy jak to zrobić? Początkowo myślałem, aby cieżarek przypiąć normalnie jak koszyczek na krętlik do rurki antysplątaniowej, ale to chyba bez sensu. Rurka chyba jest tu zbędna.

 

To łowiąc z takim obciążeniem wcale nie musze zacinać ryby? Sygnalizator brań (bombka) jest mi w ogóle potrzebny? Rozumiem, że ciężarek spowoduje że ryba sie sama zatnie, a jak już się zatnie to chyba ruszy taki ciężarek 80g, wtedy zauważe branie i po prostu zwine żyłkę?

 

A jaki polecacie cieżarek? Wiem że są różne kształty.

(2014/08/13 11:00)

Glovvacz


@Glovvacz

Więc sugerujesz zrobić zestaw nieprzelotowy. To mam ciężarek przywiązać do żyłki? Czy jak to zrobić? Początkowo myślałem, aby cieżarek przypiąć normalnie jak koszyczek na krętlik do rurki antysplątaniowej, ale to chyba bez sensu. Rurka chyba jest tu zbędna.

 

To łowiąc z takim obciążeniem wcale nie musze zacinać ryby? Sygnalizator brań (bombka) jest mi w ogóle potrzebny? Rozumiem, że ciężarek spowoduje że ryba sie sama zatnie, a jak już się zatnie to chyba ruszy taki ciężarek 80g, wtedy zauważe branie i po prostu zwine żyłkę?

 

A jaki polecacie cieżarek? Wiem że są różne kształty.



Tak. Masz zablokowac rurke antyspolantaniowa z koszykem stoperemi lub srucinami z obu stron tak aby rurka nie mogla przesuwac sie po zyłce nawet na 1 cm.

Zgadza się ryby nie musisz zacinać, sama sie zatnie. Sygnalizatorem może być wpadająca wędka do wody lub wysuwająca się żyłka z kołowrotka,oczywiscie bombke tez mozesz zawiesic. Zależy jakiej wielkości bedzie zacieta ryba ale generalnie ruszy ciężarek z dna bez problemu. (2014/08/13 11:25)

JKarp



Można zrobić też na rurce i ją zablokować śruciną ołowianą ale idea polega na tym, że ciężarek się odepnie jeśli zaczepi się o jakiś zaczep.JK (2014/08/13 11:42)

seba852


Dzięki, ten filmik jest pomocny. Podsumowując to jutro jadę do sklepu i muszę kupić:

ciężarek 80g, kulki proteinowe wanilia oraz to co na tym filmiku on zakłada, ten kilps, to sie jakoś fachowo nazywa?

Wydaje się być prosty ten zestaw i nie trzeba się martwić o zbyt wiele rzeczy, chociażby zaneta :) (2014/08/13 20:44)

seba852


https://www.youtube.com/watch?v=oacFNA8J56w

Tutaj jest chyba fajnie zrobiony zestaw samozacinający. Czyli poprawiając jutro muszę kupić:

-ciężarek 80g
- rurka antysplataniowa miękka (chociaż nie jest to podobno konieczne, ale może dla bezpieczeństwa na początek założę)
-bezpieczny klips oraz nasadkę montażową ( czy takie rzeczy w ogóle idzie kupić? nasadka montażowa to poprawna nazwa? )
- krętlik z szybkozłączką


@JKarp
sory, ze dręcze temat, ale możesz powiedzieć jeszcze odnośnie tej mojej wędki. Skoro 2.75 LBS to nie jest cieżar wyrzutu, a moc wędki, to co to oznacza?
Taką mam wędkę:
http://allegro.pl/konger-spirado-carp-360-3-2-75lbs-super-karpiowka-i4431471921.html

Wiem że to nie jest super sprzęt, ale chyba nie jest najgorsza. Może ona też nie jest odpowiednia do metody gruntowej. W opisie jest podane : Maks. wyrzut 2.75 LBS
Pytam, bo nie chce jej zepsuć, ale też nie mam zamiaru kupować nowej bo to już by była przesada :D (2014/08/13 21:14)

JKarp


Moc wędki jest to ciężar jaki trzeba zawiesić na wędce żeby kij w stosunku do podłoża ustawił się pod kątem prostym. W Twoim wypadku 2,75 lbs czyli 2,75 funta to 1,1825 kg.Ten filmik obrazuje jak to się odbywa. Crash test Chub 12" 3 lb:

Wędka nie jest zła. Moje pierwsze karpiówki były podobne.JK (2014/08/13 21:29)

seba852


Czyli jak dobrze Cię rozumiem  to mogę zawiesić na wędce 1,18 kilograma i ona się nie złamie.
Ale jakim ciężarem maksymalnym mogę bezpiecznie rzucać ? (2014/08/13 21:42)

JKarp


Myślę, że całkiem bezpieczne jest 70-80 g a jak umiejętności rzutowe doszlifujesz to i 100 g bez problemu śmigniesz.JK (2014/08/13 21:57)