Zarybianie ma貫go stawu

Witam. Mam maly staw, ok. 150 m2, we wrzesniu chce go rozkopac do wielkosci okolo 400 m2, jest staly doplyw gorskiej wody, glebokosc okolo 1,5m. Chcialbym go zarybic, w stawie plywa okolo 100 karasi. Co myslicie o takim zageeszczeniu w stawie:

-30 karpi
-2szczupaki
-2sandacze
-1 sum
-4amury
-2tolpygi
-20lin闚
-20 pstrag闚
-duzo karasi, jako pozywienie;)

Nie sadzicie ze bedzie za duzo drapieznikow jak na tak maly staw? Woda wprawdzie dotleniona idealnie, ale czy w takim malym zbiorniku nie moze sie okazac ze nagle zostanie po pol roku sam drapieznik? Napiszcie co o tym sadzicie, z gory dzieki za ino:)
Darek Kowalski
MID2006 (2011/07/10 19:38)

Witam. Ja osobi軼ie nie wpuszcza bym sum闚. Gdy s ma貫 to jeszcze takich szk鏚 nie robi ale potem mo瞠sz 瘸這wa gdy zaczn Ci je嗆 2kg karpie. Te mam staw i ograniczy貫m si do szczupak闚. Reszta ryb jak najbardziej ok. Pozdrawiam. 

ㄆkasz Motylski
moootyl1989 (2011/07/10 19:59)

Ale zawsze gdyby byl zbytnio nieenajedzony moglbym go odlowic i ja go zjesc;) a sandacze? pstragi? nie za duzo wszystkiego?

Konrad Kowalczuk
Kwinto76 (2011/07/10 20:36)

Zacz掖bym od rozkopania i pog喚bienia stawu - tak 瞠by by這 kilka g喚bszych do趾闚/g鏎ek.

Nie wiem jak masz z ro郵inno軼i ale w zale積o軼i od terminu kopania z dopuszczaniem ryb je瞠li by豉by to wczesna jesie to jeszcze w tym roku bym dopu軼i, je瞠li p騧na jesie to wstrzyma豚ym si do wiosny.

Z tych ryb co wymieni貫 to na pocz徠ek dopu軼i豚ym karpie, liny. Na pewno - szczeg鏊nie a ro郵inno嗆 si nie rozwinie mocno i nie b璠zie jej w nadmiarze darowa豚ym sobie amury bo one u mnie wycinaj nie tylko trzcin ale i nawetr traw jak podnosi si stan wody - straszne szkodniki chocia ryba waleczna. Podobnie nie wpuszcza豚ym to逍yg i suma - szczeg鏊nie nie bardzo ma to sens na pocz徠ku jak nie b璠zie jeszcze wytartych innych ryb (poza karasiami). Co do karasi to co najwy瞠j dopu嗆 karasia z這cistego ale dos這wnie kilka sztuk.

Z drapie積ik闚 to odczeka豚ym przynajmniej sezon, 瞠by ryby si zacz窸y rozmna瘸 (nie wiem jakiej wielko軼i zamierzasz je wpuszcza ale jak ma貫 to jeszcze d逝瞠j, a dorosn i zaczn望 si trze. Wrzuci豚ym troch pstr庵a za jaki czas i szczupaka (ja u siebie na znacznie wi瘯szym zbiorniku wrzuci貫m 1 szczupaka i mo瞠 na jesieni wrzuc kolejnego ale takiego z 15 cm albo mniejszego). Pami皻aj, 瞠 szczupak po 3 latach zacznie si trze i jak za du穎 drapie積ik闚 b璠zie to pozosta貫 ryby zaczn znika. Jak masz za du穎 karasi to jaki leciutki zestaw i 這wisz na ilo嗆 :)

krystian stefa鎍zyk
krystian20 (2011/07/10 20:37)

wi璚ej szczupaka,sandacza, 1 sum mo瞠 mu, 0 to逍ygi(szkodnik), pstr庵a mo瞠 by te troche wi璚ej no i amura te wiecej.No i jak chcesz mie drapie積iki w stawie to musisz du穎 drobnicy wpu軼i(kara, p這, wzdr璕a)

Michal Jackowski
grzesiek35 (2011/07/10 20:38)

sum闚 nie wpuszczaj,ani jednego.Taka moja rada.Nawet nie zauwa篡sz kiedy on sie stanie niena瘸rty

Roman Zieli雟ki
cierpliwy1 (2011/07/10 22:41)

Witam. Mam maly staw, ok. 150 m2, we wrzesniu chce go rozkopac do wielkosci okolo 400 m2, jest staly doplyw gorskiej wody, glebokosc okolo 1,5m. Chcialbym go zarybic, w stawie plywa okolo 100 karasi. Co myslicie o takim zageeszczeniu w stawie:

-30 karpi
-2szczupaki
-2sandacze
-1 sum
-4amury
-2tolpygi
-20lin闚
-20 pstrag闚
-duzo karasi, jako pozywienie;)

Nie sadzicie ze bedzie za duzo drapieznikow jak na tak maly staw? Woda wprawdzie dotleniona idealnie, ale czy w takim malym zbiorniku nie moze sie okazac ze nagle zostanie po pol roku sam drapieznik? Napiszcie co o tym sadzicie, z gory dzieki za ino:)

karpie -tak
szczupaki -tak
sandacz -nie  (padnie)
sum -nie      w takim stawie szkodnik
amur-nie
to逍yga-nie
pstr庵-tak
kara -tak ale jak kolega napisa najlepiej z這cisty

To moje zdanie

Imi Nazwisko
FranceCola (2011/07/10 22:50)

Wed逝g mnie nap鏀 40 % karpia, 20 % lina, 40 % karasie

za rok jakie drapie積iki, byle nie sum, szczupaki, to逍ygi nie,jak rosliny si rozrosn 豉dnie woko這 stawu, wp鏀 amury. Pozdrawiam :D

Mateusz Zawada
z@mela (2011/07/10 23:18)

nie wiem jaki charakter ma miec ten staw .
Kiedy kolega wykopa niewielki staw i poradzi貫m mu aby  nie wpuszcza  chinskiego g闚na  czyli karpi  i tak tez poczyni a w zamian za paszaki  do wody pow璠rowa造
 karasie pospolite  ( pi瘯ne patele uros造)
p這cie - podstawa
wzdr璕i
kie豚ie
ukleje/s這necznice
liny
leszcze
szczupaki - takie po 30cm kilka sztuk
 te ryby zosta造 wpuszczone na samym pocz徠ku  tak 瞠by mialy szanse si rozmno篡  a po 2 latach dosz造 
Szczupaki 
okonie
kilka   dos這wnie kilka karpi jako  atrakcja .

Dodam jeszcze  ze  na pocz徠ku jak  to w prawdziwym zbiorniku wodnym trzeba by這 stworzy rybom warunki do bytowania i rozmna瘸nia si bo sam zbiornik wodny to szambo  - podstaw jest woda i ro郵iny   tak wi璚  gr捫ele , grzybienie  , 瘸bi軼ieki , wierzba  na brzegu takie krzaki jak nad rzek .

Wszystko pi瘯nie  ale po bodaj瞠  9 latach kto z這郵iwy wla  baniak oprysku i wszystko pad這  i po ponownym zarybieniu kt鏎e opieralo sie g這wnie na karpiach staw zmieni sie nie do poznania . Ro郵in jest malutko prawie w ogole  jedynie rdestnica k璠zierzawa , woda jest  strasznie brudna i 鄉ierdz帷a  a jej przej篡sto嗆  oscyluje w granicy 10cm gdzie wcze郾iej   by to metr .

Decyzja o tym co wpu軼isz nale篡 co Ciebie   ale ja w swoim stawie  nie chcia豚ym amur闚 i karpi i w og鏊e w ca造m pzw jakos nie widze tych ryb :/

Mateusz Siwak
siwy2934 (2011/07/10 23:20)

a ja nie widz problemu z drapie積ikiem o ile b璠zie ich niedu瘸 ilo嗆 spokojnie mo瞠sz wpu軼i jednego suma i jednego szczupaka, tylko pami皻aj 瞠 musz mie p這teczki albo du穎 ma造ch karask闚, a jak zechcesz to napewno dasz rad je od這wi za rok czy dwa.

R闚nie nie wiem dla czego to逍yga i amur jest na NIE, bardzo po篡teczne ryby, kilka sztuk mozna wpu軼i sam mam 50 to逍yg w stawie ok 200m2 i nie narzekam zauwa篡貫m 瞠 woda jest o wiele czystsza, a amury zjadaj ju m這de p璠y pa趾i a zosta造 wpuszczone na wiosn i mia造 ok 15 cm d逝go軼i. Staw b璠 nied逝go powi瘯sza ze wzgl璠u 瞠 wpu軼i貫m du穎 karpi i musz mie one wi璚ej miejsca:) Mam szczupaka i suma, du穎 p這tek w r騜nym stadium rozwoju, karasie kr徙ie, okonie, s這necznice, kilka sporych leszczy, kilkana軼ie lin闚, aha a karpi ok 200, kupowa貫m narybek nie wiem ile jest teraz ale 豉pie ju takie ok 20cm nawet a by造 malusie鎥ie.

Micha Adamczyk
mikeyy (2011/07/11 09:57)

Je郵i wpu軼isz 1 suma wielko軼i d這ni, to zanim on uro郾ie do rozmiar闚 kt鏎e pozwola mu na zjedzenie 2 kg karpia to minie troch czasu ;) Potem go od這wisz i wpu軼isz kolejnego d這niaka ;)

Saper  J
pawcio10225 (2011/07/11 10:38)

a ja nie widz problemu z drapie積ikiem o ile b璠zie ich niedu瘸 ilo嗆 spokojnie mo瞠sz wpu軼i jednego suma i jednego szczupaka, tylko pami皻aj 瞠 musz mie p這teczki albo du穎 ma造ch karask闚, a jak zechcesz to napewno dasz rad je od這wi za rok czy dwa.

R闚nie nie wiem dla czego to逍yga i amur jest na NIE, bardzo po篡teczne ryby, kilka sztuk mozna wpu軼i sam mam 50 to逍yg w stawie ok 200m2 i nie narzekam zauwa篡貫m 瞠 woda jest o wiele czystsza, a amury zjadaj ju m這de p璠y pa趾i a zosta造 wpuszczone na wiosn i mia造 ok 15 cm d逝go軼i. Staw b璠 nied逝go powi瘯sza ze wzgl璠u 瞠 wpu軼i貫m du穎 karpi i musz mie one wi璚ej miejsca:) Mam szczupaka i suma, du穎 p這tek w r騜nym stadium rozwoju, karasie kr徙ie, okonie, s這necznice, kilka sporych leszczy, kilkana軼ie lin闚, aha a karpi ok 200, kupowa貫m narybek nie wiem ile jest teraz ale 豉pie ju takie ok 20cm nawet a by造 malusie鎥ie.

Karp rozmna瘸 sie jak ma ok 7 kg wi璚 jest jego tyle ile by這

Mateusz Siwak
siwy2934 (2011/07/11 18:55)

Karp rozmna瘸 sie jak ma ok 7 kg wi璚 jest jego tyle ile by這

Chodzi mi o to 瞠 troch na pewno nie prze篡這, albo zosta這 wy豉panych przez czapl szara bo urz璠owa豉 u mnie na stawie kilka razy ale ju j przep璠zi貫m.

Aha i wcale karp nie musi mie 7 kg 瞠by si rozmna瘸, mia貫m u siebie ju kilka lat temu narybek karpia, a nie mia貫m egzemplarzy 7 kilowych max 3kg. Jednak staw zosta przetrzebiony przez k逝soli i wydr. i do wiosny tego roku sta pusty

ㄆkasz Motylski
moootyl1989 (2011/07/14 17:05)

No i pierwszy sum w 篡ciu z這wiony:) 45cm, 1,5 kg, dumnie brzmi 篡ci闚ka:) Wyladowa w stawie, mam tam troche karasia, wi璚 utrzyma si troch:)

Dodaj w徠ek na forum