Wybór silnika elektrycznego

/ 5 odpowiedzi
Witam.

Przymierzam się do kupna silnika elektrycznego do łodzi jednak po obejrzeniu ofert z różnych sklepów trochę mi się zakręciło w głowie od wyboru poczynając od firm a kończąc na wyposażeniu. Silnika mam zamiar używać na różnych jeziorach. Ma służyć do dopłynięcia na łowisko i powrót. Największa odległość jaką wymierzyłem jak narazie to 4 km w jedną stronę, czyli tam i z powrotem to już 8km. Łodzie na których będę go używał będą różne gdyż będę często jakieś wypożyczał.


Oto zestawy jakie do tej pory znalazłem i uznałem za godne uwagi:
-http://odplyniesz1.home.pl/pl/p/Silnik-Neraus-X-62-lbs-Akumulator-120-Ah-Ladowarka-Smartec/261 -http://www.sonarsklep.pl/silnik-elektryczny-osapian-55-100-ah-akumulator-toyama-np100ah-12v-p-1177.html

Prosiłbym o pomoc w wyborze możliwie najlepszego silnika wraz z odpowiednio pojemnym akumulatorem oraz resztą potrzebnych akcesoriów. Mam jeszcze pytanie co do śrub. Czy będzie różnica między 3 a 2 łopatkami? A jeśli tak to co się zmieni?
Z góry dziękuję za pomoc.
wuran


temat poruszany wielokrotnie. 

ja mam Osapiana 30 lbs, pływam w maksymalnie 3 osoby, łodki jakie się trafią ale nie więkze niż 4,5 metra i daje radę, ale głównie na mniejszych zbiornikach. Na rzekę, gdzie jest prąd to potrzebne jak największe elektryki lub wręcz spalinowe, ale też ważna siła prądu na rzece jak i dystanse do pływania. Mam aku 60Ah i kilka godzin pływanie na biegu 1-3 wytrzymuje. Im większy zbiornik tym większy aku potrzebny czy tez nawet dwa o ile dużo się pływa. Akumulator mam nie żelowy ze względu na wagę, czasem od samochodu do łódki mam ze dwieście metrów i zwykły aku jest lżejszy, kupiłem Wartę do zastosowań na łodziach, camperach itp i już trzeci rok używam bez problemów i dzięki temu nawet jak sam pływam jestem w stanie za jednym razem zanieść wszystko do łodzi. Osapian ma wskaźnik poziomu naładowania, rumpel wysuwany i z regulowanym kątem. Dokupiłem bezpiecznik i pływam na różnych zbiornikach. Nie jest to demon prędkości ale do łowienia wystarcza a kupując kierowałem się wagą zestawu, gwarancją i walorami użytkowymi. Kolega ma MK ale jego model nie ma wskaźnika naładowania AKU ani regulowanego kąta rumpla. Nie napisałeś jak łowisz ale 55lbs to duży elektryk i wg mnie na duże akweny gdzie dużo się pływa a nie tylko przepływa z miejsca na miejsce. Zbiorniki o powierzchni 100-200 ha to małe i na takie nie widzę potrzeby 55lbs. Im większy silnik tym większy AKU potrzebny, to samo z łodzią i warunkami na wodzie. Czasami miałem tak,, że przy ciężkiej łódce (4m i 3 osoby), aby płynąć pod wiatr musiałem płynąc na 3 biegu bo na niższym stałem w miejscu. Najbardziej zużywają pra wyższe biegi. Jak masz pytania to pisz, postaram się odpowiedzieć, ale też przejrzyj inne wpisy gdzie jest mnóstwo informacji nt silników i akumulatorów.

Co do śruby ma z dwoma łopatkami - standardową, kilka raz już zdejmowałem z niej nawinięte żyłki czy plecionki, które jakimś cudem pływały w wodzie. Nie mam doświadczeń z 3 łopatkami - mam dwie i wystarczają, nawet jak wpływam w łączki wodne to przepływam a jak coś się nawinie jak jakieś łodygi to daj na chwile wsteczny i wszystko spada.

Najlepiej gdybyś miał okazję popływać na łodzi z jakimś silnikiem elektrycznym to sam zobaczysz. Ja pływałem z MK i wiedziałem co mi nie pasuje, potem do kwestia budżetu i potrzeb. Wybór 30lbs w moim przypadku był słuszny, oszczędziłem kasę, ma silnik wystraczający do moich potrzeb

 

(2014/04/19 16:01)

u?ytkownik32263


Ospiana 55 mam od dwóch sezonów i mogę go tylko chwalić. Mocny silnik, szybki, cholernie odporny na kamyki, piachy itp. Generalnie wart swej ceny. Ma tylko jeden minus: w nocy te niebieskie diody są upierdliwe, rażą po oczach. Więc je zakleiłem:)

Śruba 3-łopatkowa moim zdaniem jest dużo lepsza bo jest większa moc a co za tym idzie szybkość. Zatem mając większy uciąg na danym biegu albo szybciej płyniesz albo możesz bieg zredukować oszczędzając baterię. A tak od siebie dodam że na glony nie ma bata. Jak jest ich dużo to każda śruba niezależnie od kształtu nie poradzi sobie z nimi.

O tej ładowarce nie słyszałem a używam UltiPower 8A. Bardzo dobry i sprawdzony sprzęt, nie tylko przeze mnie ale też parę mi znanych osób.

Z tym akumulatorem Shimastu 120 Ah  też zbytnio nie chce mi się wierzyć . Sorki ale zestaw silnik 62lbs + aku pełen żel 120 ah za 1,5 kafla... Ja za swojego HAZE 110ah zapłaciłem 8 stówek a i tak miałem duży rabat+ Osapian 9 stówek+ładowarka ok 250. Generalnie coś za tanio. Niestety ten sprzęt musi kosztować aby był naprawdę dobry.


(2014/04/19 16:02)

bajka21


W takim razie jaki akumulator i ładowarkę byście proponowali? narazie zakładam że wezmę silnik jakiś 55 lbs. Oczywiście chciałbym żeby starczył na te 8 km które będę robił.  (2014/04/20 09:10)

sebaz


Witam,

jestem posiadaczem silnika Neraus 55 serii T, kupiłem go w zestawie z akumulatorem 100Ah i ładowarką. Silniczek super się sprawuje na jeziorze, niestety nie pływałem z nim po rzece więc nie mogę się tu wypowiedzieć. Akumulator w zupełności wystarczał na cały dzień łapania gdzie często się przemieszczałem za poszukiwaniem szczupaka. W międzyczasie około 1,5 godz. to był troling czyli ciągłe pływanie. Ważne, zawsze po takim pływaniu zostawał zapas na akumulatorze, według wskaźnika na silniku, nigdy nie zszedł na pole żółte. Silnik dobrze wykonany, biegi łatwo się przełącza, składana górna część sprawdza się na postoju, zapasowa śruba, wskaźnik naładowania akumulatora. Pływam pontonem 3,2 i często w dwie osoby. Polecam, podkreślam, że jest to moje zdanie, nie miałem doświadczenia z silnikami innych marek.

(2014/04/23 09:04)

waldiglogow


posiadam 62 neraus i jestem zadowolony (2014/04/23 10:20)