Wędzisko uniwersalne na dużą rybkę.

/ 10 odpowiedzi
Witam serdecznie. Z braku wędziska które przyjęło by na siebie duże przeciążenia podczas holu, zastanawiam się nad zakupem takiego które było by w stanie sprostać karpiom, sumom i kiedyś może jak się już zarażę plażowania. Czy do zasiadki na karpia i suma można by używać wędziska przeznaczonego do surfcasting-u ? mam na myśli wędzisko o długości od 390 do 450 cm i ciężarze wyrzutowym 225g? do tej wędki zainstalował bym kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem z przedziału cenowego między 100 do 150 zł. Bardzo bym prosił o opinię doświadczonych kolegów. Pozdrawiam
aldente


Hello.Uważam, że metody połowu karpia, suma i wędkarstwa surfcastingowego nie da się wrzucić do jednego wora. Przede wszystkim wędki do połowu tych ryb i tym samym do danej metody są absolutnie inaczej zbudowane, ponieważ inaczej zachowują się ryby podczas holu. Również montaże zestawów na te ryby różnią się od siebie w sposób diametralny! Oczywiście, że na upartego się da...ale prawdziwa przyjemność to nie będzie. Wędkarstwo jest sportem drogim i nie ma co wycierać sobie tyłka szkłem i szukać rozwiązań uniwersalnych :-) (2015/06/07 19:32)

zygmuntbernard


zdaje sobie sprawę że metody połowu są różne, zestawy tez są różne. Chodzi mi bardziej o sprzęt czy wytrzyma i będzie dobry do karpia i suma. szkłem tyłka nie mam zamiaru wycierać ale wyobraź sobie zakup wędki do każdego rodzaju wędkowania 10 tyś było by mało. pozdrawiam (2015/06/07 20:49)

notaki


Podstawowa różnica.. wędka surfcastingowa ma nawet 5 m.
Uczyłes się w szkole o dzwigniach ? to pomysl jak duzy karp bedzie oddziaływał na Twój nadgarstek przy pieciometrowym kiju. Do tego operowanie takim kijem w terenie zadrzewionym , czy posiadającym jakiekolwiek inne zawady przy brzegu naprawde jest trudne.

P.S. Jesli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego ;-) (2015/06/07 21:40)

gruby12345


Karpiarstwem zajmowałem się około 3 lat teraz poluje na sumy tez już troszkę to trwa surfcastingem się nie zajmowałem choć 25 lat mieszkałem nad morzem jakos mnie to nie rajcuje . Uniwersalna wedka na karpie i sumy to moim zdaniem karpiowka ok 3,60 metra i ponad 4 lb ma swoje plusy i minusy . Minusem jest to ze żadna przyjemność z takiego cholu  mniejszych karpi a dużego suma wycholowac w ostrym nurcie gdzie jest w pip zaczepow jest nie możliwe . Plus to taki ze masz ta niby wedke na duza rybe .Ja bym w takie wędzisko celowal gdybym miał taki dylemat. pozdrawiam (2015/06/07 22:12)

unix


Witam
Kołowrotka za tą kwotę z wolnym biegiem nie kupuj. Poza tym wolny bieg nie jest jakimś super udogodnieniem i można sobie bez tego doskonale poradzić. Wędka "uniwersalna" na takie ryby to moim zdaniem 3,6m  3,5lb. (2015/06/07 22:46)

aldente


zdaje sobie sprawę że metody połowu są różne, zestawy tez są różne. Chodzi mi bardziej o sprzęt czy wytrzyma i będzie dobry do karpia i suma. szkłem tyłka nie mam zamiaru wycierać ale wyobraź sobie zakup wędki do każdego rodzaju wędkowania 10 tyś było by mało. pozdrawiam


...dokładnie tak , jak piszesz: zakup wędki do każdego rodzaju wędkowania! Nie tylko sobie to wyobrażam, ale i praktykuję. Jest bez sensu zasiadać z wędką surfcastingową na suma lub karpia. Oczywiście, że sprzęt z cw. 225 g sprosta i karpiowi i sumowi. 20 kilowy worek cementu przewieziesz przyczepką 100 kilogramową równie dobrze jak i dwu tonową :-) Pozdrówka!
(2015/06/07 23:49)

zygmuntbernard


dziękuję za odzew. Jeśli mógł bym prosić o jakieś namiary na wędkę i kołowrotek który mogli byście mi szanowni koledzy polecić był bym wdzięczny za jakiś link lub markę i model. W kijach surfcastingowych podoba mi się ich ciężar wyrzutowy i to było tak jakby moje główne kryterium by posłać sporą przynętę na dużą odległość. wędzisko na suma, nie odpowiada mi jego długość. Jest za krótkie by dobrze rzucać. Nie chciałem kupić zestawu karpiowego za 99 zł więc zwróciłem się do was, znacznie bardziej doświadczonych kolegów. Pozdrawiam. (2015/06/10 19:48)

zygmuntbernard


a może taki kij ??
https://www.bolw.pl/pl/p/Mikado-scr-sea-light-picker-330-up-to-400-g/20128 (2015/06/10 20:56)

notaki



Kołowrotka za tą kwotę z wolnym biegiem nie kupuj. Poza tym wolny bieg nie jest jakimś super udogodnieniem i można sobie bez tego doskonale poradzić. .


A niby dlaczego ? Z tego, ze Tobie wydaje się on niepotrzebny, w żadnym stopniu nie wynika, że inni maja podobne odczucia. Całe życie używam kołowrotków z wolnym biegiem i uważam, ze to świetna opcja. Raz - tam gdzie odchodzisz od wędek licząc aię z braniem dużej ryby, dwa- tam gdzie trzeba wysnuć troszkę żyłki by precyzyjnie ustawić swingera/hangera/wsaźnik, trzy..że po prostu można wysnuć żyłkę (np w nocy), bez ryzyka splątania , cztery..... A kursującą tu opinię, ze to psujący się element można pomiędzy bajki włożyć. Chyba, ze ktoś w produkcji skośnookich po 2 zł za sztukę gustuje. (2015/06/10 22:10)

rafalwedkuje


Proponuje tani zestaw kongera  maxer 3.90/3/3.5 i kołowrotek iron carp 650 z wolnym biegiem. Zmieścisz się w 250pln Mam taki zestaw z żyłką 0,35 (tylko 150m) na grubasa i targasz wszystko z wody. Dosłownie starą lodówkę wytargasz. Na odrze zakładam 200gr + żywiec i w koryto bez obawy. (2015/06/11 09:25)