Wędkowanie 12-latka

/ 35 odpowiedzi
Siemka mam pytanie co do Łowienia czy mogę ja łowić na spinning mam 12lat, a tata na 1 wędkę spławik ? bo znalazłem to w przpisach PZW "6. MłodzieŜ niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować: a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodąspinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jednąwędkę. Czy mogę łowic na spinning? to jest staw sekcyjny !

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

MASTINO


Jeśli tata ma Kartę Wędkarską i ważne opłaty, to możesz. (2013/05/20 22:04)

u?ytkownik96474


Siemka mam pytanie co do Łowienia czy mogę ja łowić na spinning mam 12lat, a tata na 1 wędkę spławik ? bo znalazłem to w przpisach PZW "6. MłodzieŜ niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować: a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodąspinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jednąwędkę. Czy mogę łowic na spinning? to jest staw sekcyjny !

W tym przytoczeniu przepisów nie ma mowy o dwu rodzajach metod połowu jednocześnie .Na spławik w ramach wspólnego łowieka wolno Tobie i Tacie wędkować po jednej wędce na osobę. Ale nie ma mowy o łączeniu dwu metod. Tacie nie wolno spiningować i łowić na spławik jednocześnie. Skoro łowisz w jego stanowisku to moim zdaniem powinniście używac jednej metody. Ale to moje zdanie ,nie muszę mieć racji.Fachowców tu nie brakuje, poczekaj na rozwój posta. (2013/05/21 00:18)

Roxola


Moje zdanie jest podobne, jak poprzednika... możesz łowić z tatą na grunt, czy spławik na jedną z taty wędek, ale nie spinningować kiedy Twój tata łowi na grunt, czy spławik.Ponieważ jest to w ramach uprawnień przysługujących Twojemu tacie, a On nie może łączyć spinningu z innymi metodami.

"to jest staw sekcyjny !"

Napisz proszę, który to staw - Amendy, Karb, Syrenka, Centrum czy Rozbark ?
Ponieważ widzę że zadajesz dużo pytań, a mogę Cię pokierować do osób,
które prowadzą szkółkę na stawie "Amendy" i jeżeli masz blisko, to będziesz
mógł tam łowić pod okiem opiekuna z Koła i uczyć się wspólnie z rówieśnikami.
(2013/05/21 00:36)

MASTINO


Tata może Ci udostępnić spinning samemu wędkując inną wędką (chyba, że regulamin łowiska stanowi inaczej). (2013/05/21 07:10)

JKarp


" b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, "
Jakie uprawnienia ma opiekun na stanowisku? Czy wolno mu łowić na spławik i spiningować jednocześnie? RAPR wymienia uprawnienia czyli jakimi metodami może wędkować, jakie metody może łączyć, na jakie przynęty może łowić, co powinien zrobić na stanowisku, co powinien posiadać.Według mnie i mojego czytania ze zrozumieniem wprowadzasz kogoś w błąd narażając na poważne konsekwencje prawne opiekuna.Chyba, że przez noc powstał nowy RAPR ;-)No chyba, że spławik, spiningować i jeszcze podrywką ;-)
JK (2013/05/21 07:55)

MASTINO


Tata może Ci udostępnić spinning samemu wędkując inną wędką (chyba, że regulamin łowiska stanowi inaczej).
(2013/05/21 08:59)

MASTINO


Tata może Ci udostępnić spinning samemu wędkując inną wędką (chyba, że regulamin łowiska stanowi inaczej).




@JKarp, nie wprowadzaj zamętu po raz kolejny. To, że Ty nie rozumiesz znowu czegoś tak prostego, to nie znaczy, że możesz wprowadzać dzieci w błąd swoimi interpretacjami.

Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień (czyli posiadania Karty Wędkarskiej i reszty) i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna
metodą spinningową
lub muchową. Przekazanie uprawnień
nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. 


(2013/05/21 09:30)

JKarp


I nie zapomnijcie używać podrywki bo nowy RAPR w nocy powstał ...Uzasadnij dlaczego tak piszesz - z czego wynikają Twoje przemyślenia?Wiem, wiem jeśteś ponad i nic nie musisz...UPRAWNIENIA NA STANOWISKU - WYMIEŃ ZANIM SIĘ DURNOWATO UŚMIECHNIESZ.Czy może wędkarz, z uprawnieniami, powyżej 18 lat łowić jednocześnie na dwie różne metody?Mam na myśli łączenie techniki spławikowej lub gruntowej ze spinem lub muchą? No odpowiedź jest prosta. Czy swoje uprawnienia może podzielić z wędkarzem poniżej 14 lat ? Może. Czy jemu nie wolno łowić nieregulaminowo - nie wolno. Czy  może łowić w ramach swoich uprawnień i RAPR ze swoim podopiecznym nieregulaminowo? Niestety ale prościej już się nie da tego wytłumaczyć.
Abstrahując od wszystkiego podzielam zdanie Kolegi Kedzio - łaziłem dziesiąt lat temu po rzece z leszczyną ( i z Ojcem ) a potem sam lub z kumplami. Nikomu to nie przeszkadzało.Teraz narobiło sie przepisów z których prawie wynika, że taki dzieciak to łotr i bandyta, niszczący przyrodę, kradnący płotki lub inne uklejki z rzeki lub jeziora. Na pal z takimi ;-)
Oczywiście należy wyraźnie oddzielić dzieciaki z wypiekami na twarzy z wędką od " dzieciaków " od młodości przyuczanych do szarpaka, łowienia w sposób niezgodny z RAPR itd. Z tym, że nie jest to ich wina, że są posyłani nad wodę w wiadomym celu.
JK (2013/05/21 09:35)

JKarp


A nie zauważyłeś, że jest tam użyte słowo  "uprawnień".
" a) w ramach uprawnień (czyli posiadania Karty Wędkarskiej i reszty) i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna
metodą spinningową
lub muchową. Przekazanie uprawnień
nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. "Z tego tylko wynika, że może razem ze swoim opiekunem łowić metodą " spinningowąlub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."Czyli mucha lub spin i opiekun też może wędkować jedną wędką w/w metodami.Logiczne wydaje się, że skoro cały czas jest mowa o " metodą spinningowąlub muchową " to nie ma tu mowy o innych metodach.Gdzie tu jest mowa o spławiku lub gruncie?Uprawnienia to nie tylko posiadanie karty - to też sposób w jaki wędkarz zachowuje się na stanowisku. W ramach uprawnień np dwie wędki są też obostrzenia np tylko jeden spin.JK (2013/05/21 09:48)

MASTINO


Żałosne są twoje kpiny (z własnej niewiedzy zresztą). Odpowiedziałem dziecku, a ty jesteś już na tyle dorosły (chyba), że możesz sam się doinformować (pokazać ci palcem numery telefonów?), jednocześnie nie przekręcając tu kota ogonem swoimi bzdurnymi konkluzjami o dzieciach-wędkarzach. 

......Teraz narobiło sie przepisów z których prawie wynika, że taki dzieciak to łotr i bandyta, niszczący przyrodę, kradnący płotki lub inne uklejki z rzeki lub jeziora. Na pal z takimi ;-)....

Ty to stwierdziłeś.....bo ja w tym akurat przepisie nie zauważam takiej tendencji, w innych zresztą także nie...

(2013/05/21 09:53)

MASTINO


A nie zauważyłeś, że jest tam użyte słowo  "uprawnień".
" a) w ramach uprawnień (czyli posiadania Karty Wędkarskiej i reszty) i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna
metodą spinningową
lub muchową. Przekazanie uprawnień
nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. "Z tego tylko wynika, że może razem ze swoim opiekunem łowić metodą " spinningowąlub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."Czyli mucha lub spin i opiekun też może wędkować jedną wędką w/w metodami.Logiczne wydaje się, że skoro cały czas jest mowa o " metodą spinningowąlub muchową " to nie ma tu mowy o innych metodach.Gdzie tu jest mowa o spławiku lub gruncie?Uprawnienia to nie tylko posiadanie karty - to też sposób w jaki wędkarz zachowuje się na stanowisku. W ramach uprawnień np dwie wędki są też obostrzenia np tylko jeden spin.JK



No brawo, włączyła sie logika (tekst na niebiesko). (2013/05/21 09:56)

JKarp


Powiem Ci tak:
Nie czepiam się Twojego intelektu, nie mówię czy jesteś żałosny, nie wiem czy jesteś dzieckiem bo " w sieci " różnie dziwne rzeczy ludzie piszą.
WIĘC NIE ŻYCZĘ SOBIE OSOBISTYCH WYCIECZEK. MNIE NIE SPROWOKUJESZ DO KŁÓTNI, DO WYZWISK, DO PISANIA O WSZYSTKIM TYLKO NIE W TEMACIE.WYRAZIŁEM SIĘ MYŚLĘ JASNO?
JESLI NIE TO:

WIĘC NIE ŻYCZĘ SOBIE OSOBISTYCH WYCIECZEK. MNIE NIE SPROWOKUJESZ DO KŁÓTNI, DO WYZWISK, DO PISANIA O WSZYSTKIM TYLKO NIE W TEMACIE.WYRAZIŁEM SIĘ MYŚLĘ JASNO?
Nie wyrywaj zdań z kontekstu bo cała myśl była taka:" Abstrahując od wszystkiego podzielam zdanie Kolegi Kedzio - łaziłem dziesiąt lat temu po rzece z leszczyną ( i z Ojcem ) a potem sam lub z kumplami. Nikomu to nie przeszkadzało.
Teraz narobiło sie przepisów z których prawie wynika, że taki dzieciak to łotr i bandyta, niszczący przyrodę, kradnący płotki lub inne uklejki z rzeki lub jeziora. Na pal z takimi ;-)

Oczywiście należy wyraźnie oddzielić dzieciaki z wypiekami na twarzy z wędką od " dzieciaków " od młodości przyuczanych do szarpaka, łowienia w sposób niezgodny z RAPR itd. Z tym, że nie jest to ich wina, że są posyłani nad wodę w wiadomym celu."
Zwróć uwagę na taki mały emotikon: ;-)
Za telefony dziękuję - nadinterpretacje prawa  mnie zupełnie nie interesują.
Dla mnie jest wyraźny i logiczny zapis mówiący o spinie lub muszce - czy ja jestem ślepy czy ktoś chce coś zobaczyć i przeczytać czego tam nie ma?
Dyskusja robi się nieprzyjemna. Myślę, że wystarczyło podać jakieś rozporzadzenie lub wprost napisać, że tak nam powiedzieli na szkoleniu a nie szukać czegoś co w tym zapisie nie występuje.

JK

(2013/05/21 10:09)

JKarp


Czyli mucha lub spin i opiekun też może wędkować jedną wędką w/w metodami.
Skrót w/w oznacza wyżej wymienionymi ...
Tak dla jasności przy okazji logiki...
Całość :"Czyli mucha lub spin i opiekun też może wędkować jedną wędką w/w metodami.Logiczne wydaje się, że skoro cały czas jest mowa o " metodą spinningowąlub muchową " to nie ma tu mowy o innych metodach.Gdzie tu jest mowa o spławiku lub gruncie?"
JK (2013/05/21 10:14)

MASTINO


Po pierwsze- nie stwierdziłem że ty jesteś żałosny, tylko twoja wypowiedź, po drugie forma twojej obrony również jest żałosna, bo merytorycznie nijaka, po trzecie- jakiego ty się doszukujesz "rozporządzenia" do RAPR? Po czwarte- jeśli cię nie interesują interpretacje (twoim zdaniem nadinterpretacje), to jak chcesz posiadać wiedzę na ten temat? Po piąte- wykonanie telefonu do np. któregokolwiek Okręgu PZW i doinformowanie się nie jest chyba w XXI wieku jakimś wysiłkiem intelektualnym? Po szóste- nie mam obowiązku ani zamiaru informować cię gdzie taką wiedzę uzyskałem, czy na szkoleniu, czy z gazet, czy z rozporządzeń. Powtórzę- odpowiedziałem dziecku czy mu wolno tak wędkować i nie muszę tobie tego rozkładać na czynniki pierwsze, uzasadniać, czy nawet przekonywać, bo ty sobie tak tego zażyczysz. Po siódme- cyt." Wiem, wiem jeśteś ponad i nic nie musisz..."- to jest wycieczka personalna, więc mi takich nie zarzucaj.

(2013/05/21 10:27)

MASTINO


Czyli mucha lub spin i opiekun też może wędkować jedną wędką w/w metodami.
Skrót w/w oznacza wyżej wymienionymi ...
Tak dla jasności przy okazji logiki...
Całość :"Czyli mucha lub spin i opiekun też może wędkować jedną wędką w/w metodami.Logiczne wydaje się, że skoro cały czas jest mowa o " metodą spinningowąlub muchową " to nie ma tu mowy o innych metodach.Gdzie tu jest mowa o spławiku lub gruncie?"
JK



"w/w" SAM SOBIE DOPISAŁEŚ!!! Znajdź mi to w RAPR.
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień
i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej,
posiadającej kartę wędkarską, metodą
spinningową i muchową. Przekazanie
uprawnień nie wyklucza wędkowania
opiekuna na jedna wędkę(czyli bez znaczenia na jaką wędkę!!!!!!!!)

I to by było na tyle z "pokazywania palcem" prostych rzeczy dorosłemu chłopu. 
(2013/05/21 10:45)

adler


Wiec sprawa wyjaśniona.

Marcin, myślę że już wszystko jasne. Jeśli masz jeszcze jakieś zapytania to pisz śmiało na pv. do koleżanki @Roxola lub do mnie. Na pewno koleżanka Roxola Ci udzieli konkretnych porad gdyż jak widzę jesteście z tego samego okręgu. 

Poza tym skoro temat wyczerpany to zakończmy dyskusję i przepychanki, pozostawmy miejsce młodszym na ewentualne dalsze zapytania. Proszę więc o zakończenie polemiki w powyższym temacie i nie dajmy powodu do zamknięcia wątku.

Pozdrawiam Krzysztof. 

(2013/05/21 11:22)

JKarp


a) w ramach uprawnień (czyli posiadania Karty Wędkarskiej i reszty) i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna
metodą spinningową
lub muchową. Przekazanie uprawnieńnie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. "

Na jaką?
Skoro jest tylko mowa o dwóch metodach to skąd domysł, że opiekun może łowić np na spławik w krainie pstrąga i lipienia? ( lub raczej na odwrót - opiekun spin a podopieczny spławik ) - przecież taki to rozumowania też można przyjąć skoro opiekun i podopieczny może łowić różnymi metodami.
Lub tam gdzie można tylko na muchę wyjmie spina i będzie sobie łowił metodą spinnigową?
Za dużo domysłów. Wiem, że często jest taka interpretacja że "co nie jest zabronione itd " ale czy ten zapis pozwala łowić jak się chce czy tylko wskazuje, że metodą spiningową lub muchową lub na jedną dowolną ale wspólną technikę wędkowania? Bo przecież są wody na których można tylko muchować i żadna inna metoda w grę nie wchodzi.
Trochę to złośliwe co powiem ale już widzę dumne wpisy o złapaniu kłusoli łowiących na spławik czyli metodę niedozwoloną na danym odcinku rzeki ;-)
Dla mnie niech sobie łowi jak chce ale zrzut ekranu na wypadek bym zrobił...
Edit:
Sam piszesz, że nie musisz się tłumaczyć skąd pochodzi Twoja wiedza więc moje zdanie, że nic nie musisz jest tylko powieleniem Toich słów a nie żadną wycieczką.
JK

(2013/05/21 11:22)

Bernard51


Siemka mam pytanie co do Łowienia czy mogę ja łowić na spinning mam 12lat, a tata na 1 wędkę spławik ? bo znalazłem to w przpisach PZW "6. MłodzieŜ niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować: a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodąspinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jednąwędkę. Czy mogę łowic na spinning? to jest staw sekcyjny !

W tym przytoczeniu przepisów nie ma mowy o dwu rodzajach metod połowu jednocześnie .Na spławik w ramach wspólnego łowieka wolno Tobie i Tacie wędkować po jednej wędce na osobę. Ale nie ma mowy o łączeniu dwu metod. Tacie nie wolno spiningować i łowić na spławik jednocześnie. Skoro łowisz w jego stanowisku to moim zdaniem powinniście używac jednej metody. Ale to moje zdanie ,nie muszę mieć racji.Fachowców tu nie brakuje, poczekaj na rozwój posta.

Jak najbardziej masz rację! RAPR może nie jest doskonały ale interpretacja jego powinna być prawidłowa wynikająca z zawartych rozporządzeń. Skoro korzysta 12-sto latek z uprawnień stanowiska opiekuna, obowiązują  go uprawnienia  wędkarza (opiekuna).
Ale wedkarz (opiekun) łowiąc z podopiecznym nie nabywa dodatkowych uprawnień do połowu (dwie wedki) metodami spining+ spławik,grunt+spining. Oczywiście spining+spining lub mucha +mucha jest odrębne rozporządzenie które zezwala na połow opiekuna z podopiecznym każdy 1 wędka. A to jest wyszczególnione w odrębnym akapicie i trudno to nie dostrzeć i nie zrozumieć? (2013/05/21 11:38)

MarcinWendkarz


To jest Staw sekcyjny "syrenka" czyli tata musi też musi łowić na spinning żeby mugł ja też łowić na spinning bo jest mały problem tata nie lubi zbytnio łowić na spinn , napisałaś "tóre prowadzą szkółkę na stawie "Amendy" i jeżeli masz blisko, to będziesz
mógł tam łowić pod okiem opiekuna z Koła i uczyć się wspólnie z rówieśnikami. czy jest taka mozliwość że bym mugł dojść do tej szkułki czy coś bo 1 raz czy 2 razy na tydzień mugłbym wydać na bilrt i pojechać? proszę o szybką odpowiedź Roxola :) (2013/05/21 17:20)

Roxola


Jasne, że tak :)  Wszystkie informację dostaniesz za chwilkę na pocztę portalową.
Sekundkę, bo dopiero przyszłam do domu :) (2013/05/21 18:55)

Zibi60


Już poszło - trwa sprawdzanie pisowni. (2013/05/21 19:35)

Norbert Stolarczyk


I znów się żrecie jak pies z kotem....
Obserwowałem od wczoraj wydarzenia wątku... Na zakończenie mogę tylko dodać, przy okazji potwierdzić wypowiedzi niektórych kolegów.

Odpowiedź kilku z Was jest słuszna.
W RAPR nie ma mowy o łączeniu metod, ale o podziale uprawnień i dziennego limitu połowów w metodzie muchowej i spinningowej oraz o podziale uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowów metodą gruntowo-spławikową. Jeśli więc podejmuje się jedną z tych metod wędkowania z udziałem wędkarza młodocianego, znajdującego się pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, to w takim ,,zespole'' muszą obowiązywać przepisy ustanowione na tych wodach. W RAPR stwierdzono, że w czasie połowu ryb na porzynęty naturalne zabrania się równoczesnego łowienia metodami spinnigową lub muchową, a to oznacza, iż nie można tych metod mieszać w ramach dzielonych z młodocianym wędkarzem uprawnień.


Wypowiedź potwierdzona u rzecznika ZGPZW (2013/05/22 09:05)

Norbert Stolarczyk


Warto jeszcze nadmienić (obserwując różnice zdań w stosunku do spraw oczywistych), że przepisy o których mowa dotyczą tylko i wyłącznie wód, których gospodarzem jest PZW. Na innych wodach (jak ktoś to świetnie zauważył) należy zapoznać się z regulaminem łowiska.
  (2013/05/22 10:41)