RodBuilding pracownie - wędkarskie zabijanie nudy

/ 2115 odpowiedzi / 528 zdjęć
Jak wiadomo wędkarze w zimowe długie wieczory się nudzą. Jedno z sensownych zajęć to konserwacja i czyszczenie sprzętu, szykowanie go na nowy sezon. Ja też postanowiłem posprzątać swój wędkarski dobytek. Uzbierałem kupę sprzętu teoretycznie nadającego się na wyrzucenie. Miałem już iść z tym wszystkim na śmietnik i przyszło mi do głowy że może da się coś zrobić z tymi śmieciami. Wziąłem połamaną bolonkę kongera, złamaną na końcu szczytówkę od jakiegoś feedera, kawałek miedzianej rurki(chyba od przewodów hamulcowych) , stary długopis, dwa korki od wina i złożyłem to w całość. Powstała z tego całkiem niezła wędka pod lodowa a koszt zrobienia zerowy no i przynajmniej miło spędzony czas. Może zapaleni koledzy też coś skonstruowali tej zimy?

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

DelTor0


MHX S721-2, cw 0.8-5g, długość 1.85m.

Ciagle w budowie :)

(2013/01/13 20:34)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Iras1975


Takie pytanie powinieneś zadać osobom rozpisującym się w wątku "Ryby nierodzime". Przez ten czas każdy wystrugał by po wiaderku woblerów.

U mnie na warsztacie leży kijek okoniowy i czeka na przelotki, a z przynęt dopracowuję cudo drop shotowe, sposób zbrojenia i prowadzenie testowane od ok 2 lat + pewna zmiana ;) . Jak czas i zdrowie pozwoli, to wyniki będą na 100%.

(2013/01/13 20:34)

withanight88


MHX S721-2, cw 0.8-5g, długość 1.85m.

Ciagle w budowie :)


Do jakich przynęt tak delikatny kijaszek? (2013/01/13 21:29)

DelTor0


MHX S721-2, cw 0.8-5g, długość 1.85m.

Ciagle w budowie :)


Do jakich przynęt tak delikatny kijaszek?

Nie jest taki delikatny jak sie wydaje :) Dzisiaj w ramach testow podnioslem nim ciezarek 500g.

Spokojnie obsluzy przynety do 7g. A przewidziany jest do obrotowek 0 i 00, najmniejszych wobkow, gumek na glowkach do 7g, i jiggow na gramowych glowkach takich jak na zdjeciu

(2013/01/13 21:46)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

michal180183


MHX fajnie się prezentuje. Gdzie Panowie Iras1975 i DelTorO zaopatrujecie się w komponenty tj. blanki, przelotki, rękojeści itp. Też na warsztacie mam 3 blanki gołe czekające na powtórne życie. (2013/01/13 22:00)

DelTor0


Teraz w Polsce to najprosciej w http://www.sklep.brc.com.pl/

Kupowalem tez w niemieckim https://www.rodpro.de/ i amerykanskim http://www.mudhole.com/

(2013/01/13 22:30)

Iras1975


Teraz w Polsce to najprosciej w http://www.sklep.brc.com.pl/

Kupowalem tez w niemieckim https://www.rodpro.de/ i amerykanskim http://www.mudhole.com/



Wszedłem sobie do tego sklepu wyżej i będzie zmiana planów, witkę okoniową ubiorę na próbę w to: http://www.sklep.brc.com.pl/pl/p/Przelotki-Minima-4-%2C-HardChrome%2C-XF4XG-Ramka-L/246 

Fuji poczekają na inny kijek, ten ma być maksymalnie lekki + najmniejsze Rarenium CI4+ ;)

Przelotki już zamówiłem i jak dobrze pójdzie to do końca tyg kijek będzie ukończony.

Do tej pory kupowałem w Art-Rod i Fishing Center.

(2013/01/14 21:17)

DelTor0



Wszedłem sobie do tego sklepu wyżej i będzie zmiana planów, witkę okoniową ubiorę na próbę w to: http://www.sklep.brc.com.pl/pl/p/Przelotki-Minima-4-%2C-HardChrome%2C-XF4XG-Ramka-L/246 

Fuji poczekają na inny kijek, ten ma być maksymalnie lekki + najmniejsze Rarenium CI4+ ;)

Przelotki już zamówiłem i jak dobrze pójdzie to do końca tyg kiek będzie ukończony.

Do tej pory kupowałem w Art-Rod i Fishing Center.



Minimy bardzo fajne przelotki, duzo osob sobie chwali :)

(2013/01/14 21:30)

Iras1975


Dziś ukończyłem rękojeść, przez dodanie kawałka ze starej karpiówki wyszło coś w stylu tuby rezonansowej i przyznam, że nieźle łaskocze przy uderzaniu palcem w blank. (2013/01/15 22:14)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

DelTor0


Bedzie niezla szpada, szczegolnie z tymi Minimami 3 na szczycie :) (2013/01/15 22:30)

u?ytkownik32263


Dziś ukończyłem rękojeść, przez dodanie kawałka ze starej karpiówki wyszło coś w stylu tuby rezonansowej i przyznam, że nieźle łaskocze przy uderzaniu palcem w blank.


Oj Irku ale z Ciebie dłubacz;) I jeszcze tubę sobie zapodał na kija, oh majstersztyk! A może też bym się zabrał za taka robotę:-/ W sumie nie wydaje się to zbyt trudne, przynajmniej na filmach które oglądałem. A jakieś tam doświadczenie z przelotkami i łączeniem złamanych kijków mam.

A jak w rzeczywistości jest z tym rodbuildingiem Panowie? Trudne to to? Bo wiem w jaki sprzęt trzeba się zaopatrzyć ale chodzi o wykonanie. I jeszcze jedno: z jakich źródeł bierzecie informacje jak rozmieścić przelotki? Bo to najbardziej by mi mogło spędzać sen z powiek;) (2013/01/16 16:18)

DelTor0


Dziś ukończyłem rękojeść, przez dodanie kawałka ze starej karpiówki wyszło coś w stylu tuby rezonansowej i przyznam, że nieźle łaskocze przy uderzaniu palcem w blank.


Oj Irku ale z Ciebie dłubacz;) I jeszcze tubę sobie zapodał na kija, oh majstersztyk! A może też bym się zabrał za taka robotę:-/ W sumie nie wydaje się to zbyt trudne, przynajmniej na filmach które oglądałem. A jakieś tam doświadczenie z przelotkami i łączeniem złamanych kijków mam.

A jak w rzeczywistości jest z tym rodbuildingiem Panowie? Trudne to to? Bo wiem w jaki sprzęt trzeba się zaopatrzyć ale chodzi o wykonanie. I jeszcze jedno: z jakich źródeł bierzecie informacje jak rozmieścić przelotki? Bo to najbardziej by mi mogło spędzać sen z powiek;)


Początki w budowaniu wędek (IV). Przelotki i ich rozmieszczenie

Na samym dole dodalem PDF 'spacing' Fuji dla roznej dlugosci blankow. Ja stosowalem jako taki wyjsciowy a pozniej dostosowywalem do swoich potrzeb:)

(2013/01/16 16:40)

Iras1975


Rozmieszczam przelotki wg widzimisię :) nie trzymam się żadnych schematów, samo założenie nie jest trudne, trzeba tylko mieć jakąś maszynkę w której przez kilka godz na wolnych obrotach będzie twardniał lakier. U mnie praktycznie wszystko jest robione domowym sposobem, a maszynkę zapożyczyłem od syna. :) To taka winda z silniczkiem wolnoobrotowym: http://allegro.pl/quercetti-tor-kulek-5m-skyrail-200el-winda-6635-i2923886293.html 

Zabawka dla taty i syna.:)))

A tuba wyszła całkiem przypadkowo, blank to szczytówka spinna 3m = 150cm i do tego dokleiłem grubszy kawałek pod uchwyt kołowrotka.

(2013/01/16 19:47)

robban


Pelen podziw Irku. Korek jak orginal, nie ktore firmowki sie chowaja.  Czym szybciej wyprobuj kijka, i daj znac jak ,laskocze na rybkach :)) Pozdrawiam wszystkich sledzacych temat.  (2013/01/16 20:36)

u?ytkownik32263




Początki w budowaniu wędek (IV). Przelotki i ich rozmieszczenie

Na samym dole dodalem PDF 'spacing' Fuji dla roznej dlugosci blankow. Ja stosowalem jako taki wyjsciowy a pozniej dostosowywalem do swoich potrzeb:)


Pawle "byczku":) wielkie dzięki za te tabele spacing'owe. Ja też coś znalazłem dla HMX na stronie Fishing-rod ale tam były jakieś bzdury. Bo nie ukrywam że jak bym miał się brać to budował bym na blanku właśnie MHX a dokładniej modele MB843-2 i lżejsza alternatywa P844-2. Kijki stricte pod sanadacza, gumy 4" na główkach od 10 do ciut +20g. Pozdrawiam! (2013/01/16 21:40)

DelTor0



Pawle "byczku":) wielkie dzięki za te tabele spacing'owe. Ja też coś znalazłem dla HMX na stronie Fishing-rod ale tam były jakieś bzdury. Bo nie ukrywam że jak bym miał się brać to budował bym na blanku właśnie MHX a dokładniej modele MB843-2 i lżejsza alternatywa P844-2. Kijki stricte pod sanadacza, gumy 4" na główkach od 10 do ciut +20g. Pozdrawiam!


Nie ma sprawy :) 

(2013/01/16 22:07)

89krzysztof


A powiedzcie mi koledzy, jak robicie żeby wszystkie przelotki były w jednej linii? Rozrysowujecie to jakoś czy jak ? (2013/01/16 22:49)

DelTor0


A powiedzcie mi koledzy, jak robicie żeby wszystkie przelotki były w jednej linii? Rozrysowujecie to jakoś czy jak ?

Omotke nawijasz z taka sila zebys po jej nawinieciu mogl jeszcze troche przesunac przelotke. Omotki nie nawija sie z sila 'ile fabryka dala', jak zrobisz to za mocno to mozesz wbic nozke przelotki w blank :) Jak nawiniesz wszystkie to ustawiasz w prosta linie i lakier... :)

(2013/01/16 23:14)

89krzysztof


Tylko lakierujesz, czy klejem jakimś typu kropelka też kleisz ? W ogóle jakiegoś kleju używacie czy niczego ? (2013/01/16 23:27)

DelTor0


Tylko lakierujesz, czy klejem jakimś typu kropelka też kleisz ? W ogóle jakiegoś kleju używacie czy niczego ?


Jak bedziesz mial chwile to wpadnij na mojego bloga tam 'mecze' ten temat...

Generalnie przy mocowaniu przelotek idzie tylko omotka a pozniej lakier, zadnych klei. Lakier jest dosc plastyczny i razem z omotka troche tam minimalnie pracuje jak kij sie wygina. 

Kleju uzywam tylko do klejenia rekojesci (epoksydowy dwuskladnikowy) i przyklejenia przelotki szczytowej (termiczny, lub epoksydowy jak ktos woli)

Hala Madrid!!! Choc w tym sezonie za duzo nerwow mi napsuli ;)

(2013/01/17 00:24)

michal180183


Tylko lakierujesz, czy klejem jakimś typu kropelka też kleisz ? W ogóle jakiegoś kleju używacie czy niczego ?

Klej typu kropelka może zniszczyć blank. Przelotkę można okleić cieniutką taśmą, nawinąć kawałek omotki, zerwać taśmę i dowinąć omotkę. Można też zastosować klej termiczny to zamocowania przelotki ale wg. mnie szkoda zachodu. Mi wystarczy pasek cieniutkiej taśmy papierowej. (2013/01/17 15:15)

DelTor0


Termiczny tylko i wylacznie do montowania przelotki szczytowej :)  (2013/01/17 16:10)

Iras1975


Kijek ukończony, uzbrojony w Minimy ma się na razie dobrze(zobaczymy jak długo). (2013/01/18 23:04)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.