Wędka typu wklejka

/ 9 odpowiedzi
Witam.
W tym roku chciałbym zacząć łowić sandacze z łódki.
Czy na początek sezonu, kiedy łowi się na lżejsze przynęty nada się wędka typu "wklejka"?
Z góry dzięki za odpowiedź.
toki81


tzw wklejanka może posłużyć do łowienia sandaczy jednak nie sugeruj sie tym.przy łowieniu sandaczy zwróć uwage na akcję wędki.fast lub x-fast jest wędka pod sandacze,ma on twardy pysk i w miarę szybko trza zareagować przy braniu.proste kij musi być szybki.przypuszczam że łowisz z opadu dlatego takie pytanie.następną sprawą w łowieniu sandaczy a przydatną może być plecionka -praktycznie zerowa rozciągliwość.to też bardzo pomaga przy połowie tego drapieżnika gdyż masz pełną kontrolę nad przynętą .a jeśli chodzi o połowy z łódki bierz w miarę krótki kij. (2015/03/01 22:13)

Sith


Mitologia krótkiego kija do łódki już dawno minęła. Oczywiście nie może to być kij 3m, ale 2,40 będzie w sam raz, a i nada się też do łowienia z brzegu.
Do łowienia sandaczy używam http://www.wedkarski.com/wedki/3949-wedka-cantara-spinning-jaxon.html (240cm, cw 10-40g). Posłuży również na szczupaka i grubego okonia. (2015/03/02 11:41)

Rudy95


Okeeej. Ale jaka wędka się lepiej sprawdzi wklejanka czy może wędka z twardą szczytówką ? (2015/03/02 15:45)

u?ytkownik32263


Okeeej. Ale jaka wędka się lepiej sprawdzi wklejanka czy może wędka z twardą szczytówką ?

Może podam na swoim przykładzie.

Otóż zedy zaczynałem łowić właśnie na wklejkę, mocną bo był to Team Dragon 7-28g 2,4m. Wędka była naprawdę dobra. Lecz wraz z nabieraniem doświadczenia, szukania najoptymalniejszych rozwiązań przerzuciłem się całkowicie na lite konstrukcje. Po prostu wklejki mają wadę pod tytułem: delikatny szczyt. Co przy mocnym bocznym wietrze czasem całkowicie eliminuje użycie takiego wędziska. Podobnie sprawa ma się na rzece. Dlatego wybrałem normalne wędki.

Kolega @Sith napisał że mitologia krótkich wędek na łódkę minęła. Otóż jest dokładnie odwrotnie! Coraz więcej ludzi przestawia się na krótkie wędki, często grubo poniżej 2m, gdyż są one dużo bardziej operatywne. Łatwiej się rybę podbiera, lepiej bo dokładniej się prowadzi przynętę, mocniej i szybciej zacina-co przy sandaczu ma ogromne znaczenie! Same plusy a minusów nie ma. Bo nawet jeśli nie dorzucisz tak daleko jak dłuższym o te 30-50cm to zawsze możesz podpłynąć te parę metrów. No i z łodzi przy połowie sandacza nie trzeba rzucać po 60-70m, wystarczy 40m i nawet najostrożniejsze ryby nie zostaną wypłoszone. (2015/03/02 16:20)

toki81


też łowiłem przez ponad 2 lata wklejką dragon thytan x-jig 2,75 3-25g.i na łódce bedąc w trzech praktycznie każdy ta sama długość.problemy z rzutami był okropne.jeden na drugiego patrzał byle by nie zahaczyć.poza tym krótszym kijem masz większą styczność z przynętą.widocznie kolega sith sam łowi z łodzi bądź ma kuter ;] tak czy inaczej dużo sandaczowców łowiących z łodzi jak kolega pisze wybiera te krótkie kije.niektórzy nawet jednoczęściowe.z racji tego że nie śmigam już na łodzi wybrałem kij o pełnej szczytówce i znów długość 275cm .poza tym moja wklejanka w miejscu gdzie łączyła sie z resztą pod rybą nie pracowała-była sztywna,sprawiała wrażenie jakby miała strzelić ale to był akurat taki model.prawdopodobnie inne wklejki będą inaczej pracowały. (2015/03/02 19:37)

Sith


Mam na temat połowu krótkimi wędkami nieco odmienny pogląd, podobnie jak na temat bardzo długich spinningów >270cm. Moim zdaniem optymalna długość wędziska do spinningu to 240-270 cm. Krótsze ograniczają odległość łowienia, dłuższe są mało mobilne. Oczywiście, że łodzią można się przemieszczać po akwenie i łatwiej na ograniczonej przestrzeni operować krótszym wędziskiem, ale ciągłe kotwiczenie i odkotwiczanie łódki jest upierdliwe dla wędkarza, a nikt mnie nie przekona, że nie płoszy ryb.

Co do pełnej szczytówki, używam jedynie do łowienia na paprochy i to na wodach stojących, co najwyżej bardzo wolno płynących. (2015/03/03 06:39)

u?ytkownik32263


Ja i moi znajomi, a są tu też dwie osoby które były/są w Kadrze Polski spinningistów, nie używamy na łodzi wędzisk dłuższych jak 2,3m. Tak się składa iż ja posiadam tą najdłuższą lecz z różnych względów muszę ją sprzedać. Więc u mnie nie będzie więcej jak 7' czyli 2,13m u chłopaków jak jakieś 2,2m ze względu na używanie dość specyficznych blanków. Chyba przyznasz że mam silny argument, ta Kadra oczywiście bo nie moja osoba;-) (2015/03/03 14:46)

JancioW


Ja zszedłem jeszcze niżej, łowię kijkiem poniżej 2 metrów na łódce oczywiście. (2015/03/03 15:18)

JKarp


Spiningista ze mnie żaden ale kiedyś miałem kijek TICA o jakiejś dziwnej długości 2,25 m. 
Żałuję, że sprzedałem :-(((
Ten kij nauczył mnie, że im krótszy kij tym lepsze czucie brań a rzuty nie są wcale krótsze.
Ten kijek był podobny do tego :http://www.kilwell.co.nz/products/category/NRBQBPWP-spin/TICSEHA62410miał tylko inną moc i długość.
JK (2015/03/03 16:07)