Vertical jiging (łowienie w pionie)

/ 20 odpowiedzi
Witam. Szukałem  tej metody na forum i nie znalazłem .. Więc postanowiłem założyć nowy wątek i zapytać  czy ktoś próbował łowić tą metodą w Polsce ?  Niby to wygląda jak szarpak co jest u nas zabronione , ale tak naprawdę ma niewiele wspólnego z metodą "szarpak" i ponoć nie jest zabronione. Sama metoda wygląda dosyć ciekawie i już nawet troszkę jej próbowałem . Jednak na łódce bez silnika jest dosyć trudno no chyba że nie ma wiatru. Jak na razie udało mi się w ten sposób złowić 1 okonia  takiego ze 30dag.
Myślę że to będzie świetna metoda na czerwcowe sandacze ..
JKarp


Łowienie w pionie poprzez podnoszenie i opuszczanie przynęty  oprócz łowienia z lodu niestety jest zabronione.JK (2014/08/16 12:43)

darkonis


To nie jest metoda szarpaka .  To raczej metoda drop shot tylko bez tego ciężarka na żyłce . Nawet przynęty są podobne . Przynęcie nadaje się delikatne ruchy po przez podszarpywanie itp. i obserwuje to na echosądzie . Mi też się wydawało że "pion" to szarpak, ale gdzieś poczytałem na googlach że nie jest to zabronione w Polsce . Wiem co to szarpak i nawet już zimom nie łowię tą metodą . W ogóle zimą nie łowię nawet okoni .. Szarpak to ostre szarpanie z dołu do góry . Jak byśmy na tę metodę patrzyli jako szarpak to jigowanie , koguciarstwo  też było by szarpakiem... (2014/08/16 12:55)

darkonis


Proszę o to link do jednej ze stron opisujących ta metodę : http://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/149-ws-112011/1763-vertical-jigging-czyli-dzigowanie-w-pionie

Ja trafiłem na tą metodę oglądając filmiki w sieci ...Pozdrawiam.. (2014/08/16 13:01)

JKarp


Nie napisałem, że to szarpak :-)
Ja potrafię sobie wyobrazić te ruchy jak to napisał Kolendowicz:
" Vertical jigging (czyt. wertikal dżiging), czyli dżigowanie w pionie, polega na opuszczeniu przynęty pod szczytówką wędziska na odpowiednią głębokość i wykonywaniu nią odpowiednich ruchów wabiących. "
Tym bardziej, że praktycznie cały czas łowiłem z lodu na blaszki a każdy kto łowi na blaszki a nie " metodą szarpaka " z lodu wie, że trzeba umieć zagrać przynętą a nie machać wędką " ziemia-powietrze " ;-)))

Zwróć uwagę, że napisałem niestety - doskonale wiemy, że machanie bez sensu wędką wygląda komicznie i nie powoduje, że nałowi się ryb;-))))A szarpak taki w zimowisku ryb jest zupełnie inną metodą i do tego straszną bo dużo ryb się kaleczy .

JK (2014/08/16 13:40)

pilnik


nie szukajcie cudow ludzie, jakies dziwadla wymyslacie i myslicie, ze bedziecie super ryby lowic... duzej ryby poprostu jest coraz mniej i to nie super metody decyduja o skutecznosci tylko czas spedzony na lowisku, wiec wez zwyklego jiga, zaloz kopyto i rzucaj jak kotu chrupka a napewno bedziesz mial efekty  (2014/08/16 20:15)

darkonis


Ja tam lubię nowinki . Mam pod bokiem dosyć rybne jezioro i jest tam duża rybka. W sieci kłusowniczej widziałem śnięte okonie takie po 50cm z plusem i było ich dużo . Jak zadzwoniłem po straż to aż oni pod nosami gadali  jakie duże okonie .
Co z tego że są tam te okonie jak ciężko się do nich dobrać . Jak na razie złowiłem jednego dużego okonia z tego jeziora i trochę mniejszych . I to musiałem się nakombinować na jakieś raczki , koguty itp.  Tradycyjne łowienie mijało się z celem . Jak się trafi na stado to złowi się max jeden 2 i stado odpływa . Po za tym są  bardzo wybredne. Jeszcze na żadnym jeziorze nie widziałem tak wybrednej ryby. Więc może poskutkuje ta nowa metoda :)

Podoba mi się w tym "łowieniu w pionie " to że na echosądzie  fajnie widać  atak ryby  (łowimy pod przetwornikiem echosądy).
Wiem że stawanie łódką nad głową ryby i rzucanie jej przynęty pod nos  to żadne łowienie . Ale sprowokować taką rybę do ataku to nie lada wyczyn.

Oto jeden z filmików jak gościu łapie piękne sandacze nawet z toni jeziora  co przy normalnym jigowaniu jest bardzo trudne. Oczywiście to nie Polska:)

https://www.youtube.com/watch?v=JO3IYvusaSM (2014/08/17 10:23)

Lujski


łowienie w pionie-wertykalne jest zakazane- a porównywanie tego do drop shotem mija sie z celem bo to kompletnie co innego - przy drop shocie zylke skrecasz, a przy łowieniu wertykalnym nie jest ci potrzebna nawet wędka .. (2014/08/17 11:36)

darkonis


Jak dla mnie drop shot to nudna metoda przy której nawet nie trzeba zwijać tej żyłki .
Niby mówią że vertical jiging  jest  legalne w Polsce . Sama metoda jest dosyć ciekawa .. Jak narazie stosuje tradycyjne jigowanie gdyż bez silnika przy wietrze nie da się zastosować tej metody...Po za tym musi trochę czasu upłynąć aż stanie się to legalnie stosowane w Polsce i ludziska nie będą na to krzywo patrzeć .
Bardziej zakazać to powinni "trolingu " To jest dopiero szajs nie wymagający żadnej metody i wędki tylko bardziej portfela... (2014/08/18 15:37)

Lujski


oo z tym trolingiem sie zgadzam (2014/08/18 17:48)

darkonis


Wczoraj jestem nad jeziorkiem. Wpada gość wieczorkiem, widać że po pracy..  Jakaś mała łódka nie zarejestrowana ( brak nr.) I leci... 2 wędki spiningowe  zarzucone do wody i daje  kółka w koło jeziora kółka .. No krew mnie zalewa ... To ma być wędkarstwo ? To żywcem wyławianie mięsa !!! Już bym wolał w sklepie kupić ..
Nie mam nic  co do trolingu  , ale na bałtyku czy na dużych sielawowych jeziorach ... (2014/08/20 13:55)

aldente


wystarczy wpisac na YT hasła vertical jigging albo vertikalangeln. Niemcy Holendrzy i Włosi demonstrują tę technikę. Podobnie poławiamy dorsza pilkerem. Ci, co przyrównują tę metodę do szarpaka, chyba nie wiedzą o co chodzi! (2014/08/20 14:33)

darkonis


Bo u nas niby to nowość jest , a wiadomo jak niektórzy reagują na nowości :)
Jak łowię na jerka to  starzy wyjadacze też dziwnie patrzą .. Myślą sobie pewnie: "co ten pajac robi " . A jak spoglądają na zestaw castingowy ... 
Nie na samym łowieniu ryb  wędkarstwo polega bo przecież nie o mięso tu chodzi ... Chodzi o to żeby fajnie spędzić czas , a każda inna metoda od tradycyjnych to wyzwanie i odkrywanie czegoś nowego.. Tak jak z nową przynętą . Lubie wrzucić coś nowego do wody :) Mam stertę przynęt i nie dlatego że mi są one potrzebne ... Po prostu nie lubię trzymać się stereotypów .. Znalazłem dobrą przynętę danego dnia ,szukam jeszcze lepszej ..

Wracając do samej metody może  to okazać się też bardzo dobry sposób na sielawowe szczupaki w toni .. Kto wie ... I na pewno jest przyjemniejsze niż "dorocha ".. Kwestia  doboru przynety i odpowiedniego jej zaprezentowania ...
Pozdrawiam.. (2014/08/20 14:51)

Iras1975


http://www.goldfish-spinn.pl/pliki/wertykalny%20okon.html (2014/08/21 16:26)

darkonis


Iras1975 dzięki za tego linka .
 Przeglądałem regulamin dzisiaj dokładniej jeszcze raz .. Został usunięty zapis że: " zabronione jest łowienie po przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły " Jest tylko zapis że: "zabrania się łowienia metodą szarpaka " Heh nawet lepiej z tego co zauważyłem nie ma dopisku, że jest ta metoda dozwolona zimą . Więc typowi szarpakowcy żegnajcie ... łamiecie prawo :)
Ktoś w końcu przejrzał na oczy bo szarpak to szarpak, a łowienie vertykalne nie ma nic wspólnego z szarpakiem . W następnym sezonie spróbuje tej metody pod  sandacza :) (2014/08/22 08:30)

janwin


hej,

kolego próbowałeś już tej metody? też się do niej szykuje :-) (2014/12/29 20:38)

tonyrebeliant1


https://www.youtube.com/watch?v=i8XLB0XC2sAczasami to najskuteczniejszy sposób (2014/12/30 00:36)

Bernard51


Obczytałem filmik oglądnąłem i jest to fajna metoda , pewnie i ja w sezonie popróbuję coś pokiwać szczytówką. Podejrzewam że jesienią na wodzie głębokiej to i innego drapieżcę by skusił. (2014/12/30 14:26)

tonyrebeliant1


Bierze w zasadzie wszystko,ale oczywiście nie zawsze. Najlepsze efekty mialem na okoniach i sandaczach. Praktycznie : metoda podlodowa z łodzi. (2014/12/30 20:08)

barrakuda81


Na jakiej głębokości wodach ta metoda ma sens? Jeśli na 2 metrowej wodzie wjedziesz rybie na łeb to raczej nie zadziała bo będzie ten obiekt pożądania spieprzał w najbliższe krzaczory...Od jakiej głębokości w dosyć czystej ( ale nie krystalicznej ) wodzie ma to sens? (2017/11/01 12:33)

Jakub Woś


Na jakiej głębokości wodach ta metoda ma sens? Jeśli na 2 metrowej wodzie wjedziesz rybie na łeb to raczej nie zadziała bo będzie ten obiekt pożądania spieprzał w najbliższe krzaczory...Od jakiej głębokości w dosyć czystej ( ale nie krystalicznej ) wodzie ma to sens?

Ostatnio czytałem gdzieś wywody specjalistów na ten temat i twierdzili, że na metnej wodzie łowienie zaczyna się na głębokości 2,5m. Parę dni temu tą metodą dwóch Polaków we Francji zlowilo  wielkiego suma albinosa. Wziął na dwa zestawy na raz. Łowienie wygląda następująco. Pływają łódka z echosonda i namierzaja rybe. Jak ja znajdują to podkładają jej zestaw pod pysk i macha góra dół  aż się wkurzy i klapnie pyskiem.  Dla  mnie nie ma to nic wspólnego z wędkarstwem podobnie z resztą jak Łowienie z lodu. Znajdujesz zimowisko i .... (2017/11/01 12:57)