Tarło szczupaków

/ 16 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam wszystkich kolegów i koleżanki.Moja przygoda z wędkarstwem rozpoczęła się ok 25lat temu na dużych dołach potorfowych,występują jakby dwie odmiany szczupaka,jedne są smukłe i długie mniej ubarwione te drugie zaś grube ale krótkie i pięknie ubarwione jak z obrazka. Te pierwsze zaczynają tarło w marcu ,te drugie w kwietniu zwane przez niektórych "kwietniówkami".Środowisko życia ,głębokość wszędzie jednakowa czyli nie ma mowy że żyją w innym środowisku i dlatego się różnią,nawet kiedyś kolega się ze mną o to spierał a przecież nie ma żadnych informacji o szczupaku że występują go dwa rodzaje jest tylko ogólnie że szczupak itd.Jak to wygląda u was podzielcie się spostrzeżeniami.Pozdrawiam
Artur z Ketrzyna


Z tego co wiem, to jest jeden i ten sam gatunek, a różnią się budową ponieważ jak mi mówiono to szczupak trzcinowy i głębinowy (żyjący na otwartej wodzie). Co do spostrzeżeń o wyrazistości ubarwienia, to zależy od kondycji, otoczenia i samopoczucia szczupaków. Ja jedne i drugie łowiłem ubarwione jak i blade.
Jedno co zauważyłem to, to że w rzece praktycznie nie spotyka się krępo zbudowanych szczupaków.
I z ciekawostki. Kiedyś oglądałem film o szczupakach w Ameryce. I tam faktycznie występiją 3 gatunki szczupaka. Które różnią się i długością, i sposobem ubarwienia; jedne miały jak nasze cętki okrągłe, a inne miały wydłużone (troszkę to przypominało pręgi). Jak też jedne bardziej zielone, a drugie bursztynowe.
Co do tarła, to też słyszałem o tym że jest ono podzielone na dwie tury. Pierwsza odbywa się jak tylko lody zaczynają schodzić, drugie jak woda osiągnie odpowiednią temperaturę. Nie obserwowałem tego gdyż w tym okresie szczupak ma okres ochronny i nie chciałem go płoszyć (przeszkadzać w tarle).

Z dziada pradziada jestem wędkarzem, ale tradycją było łowienie na spławik. A szczupakiem i spiningiem, zaraziłem się od kolegi około 7 lat temu. Tak więc moja wiedza jest troszkę ograniczona, a w lektórze którą przeczytałem na temat szczupaka nie pamiętam by opisywali powody tych różnic anatomicznych jak też dlaczego tarło jest podzielone na 2 etapy. Dlatego skłaniam się do pojęcia że u nas nie tyle co występują 2 gatunki szczupaka (co nie jest wykluczone), ale że są 2 odmiany.
Ciekaw jestem, jaką wiedzę na ten temat mają nasi eksperci od szczupaków. I liczę na sporo wyczerpujących opinii/informacji na ten temat. (2012/04/06 07:17)

Iras1975


U nas gamonie mówią jeszcze o "lutówkach".:) Ja widuję tylko szczupaki trące się w marcu, a teraz są już po tarle. Lada dzień do tarła przystąpi okoń(w mojej okolicy) a po nim sandacz, płoć itd... (2012/04/06 07:29)

grisza-78


Ale szczupak to nie ewenement.Przeciez w jednym jeziorze mozna złowic minimum 3 rodzaje okonia;pierwszy to typowy garbus,czyli z wyraznym grzbietem,w zielono czarne pasy i pomarańczowe pletwy.Drugi to blady,smukly i wydluzony okon,z pletwami prawie wcale niezabarwionymi i trzeci rodzaj to okon prawie czarny,z krwistoczerwonymi pletwami,u ktorego nie ma zbyt duzo zieleni na bokach.Takie okonie czesto lowie w tym samym jeziorku,a tak bardzo sie od siebie różnią.Pewnie ze szczupakiem jest tak samo. (2012/04/06 09:23)

matis1994


Na dużych jeziorach też występują 2 rodzaje szczupaka te ze strefy litoralnej i te ze strefy otwartej wody(zwane też sielawowcami bo żeruja na stadach sielaw).Te z otwartej wody są większe ale mniej wybarwione a te z przybrzeżnych stref zielska są bardziej wybarwione,jest tak przez to że szczupaki dostosowywują się do środowiska w którym żyja.Tam gdzie zielsko są bardziej zielone a na otwartej wodzie nie potrzebuja aż tak "maskującego koloru". (2012/04/06 09:28)

Brave Hart


U nas gamonie mówią jeszcze o "lutówkach".:) Ja widuję tylko szczupaki trące się w marcu, a teraz są już po tarle. Lada dzień do tarła przystąpi okoń(w mojej okolicy) a po nim sandacz, płoć itd...


Kolo, czy myślisz że ryby używają kalendarz? One się kieriją fazami księżyca, temperaturą wody i ciśnieniem atmosferycznym. Te czynniki wpływaja na to kiedy ryba dobrze żeruje, czy przechodzi tarło. Tak więc wjednego roku będą przechodzić na początku marca, a w innym dopiero w kwietniu.

Między północna częścią kraju a połódniową jest spora rozbieżność w zmanach pur roku.

I nie mów że już są po tarlle, na Warmi i innych regionach północnych kraju to on dopiero się trze.

(2012/04/06 11:18)

toma7802


U nas gamonie mówią jeszcze o "lutówkach".:) Ja widuję tylko szczupaki trące się w marcu, a teraz są już po tarle. Lada dzień do tarła przystąpi okoń(w mojej okolicy) a po nim sandacz, płoć itd...


Kolo, czy myślisz że ryby używają kalendarz? One się kieriją fazami księżyca, temperaturą wody i ciśnieniem atmosferycznym. Te czynniki wpływaja na to kiedy ryba dobrze żeruje, czy przechodzi tarło. Tak więc wjednego roku będą przechodzić na początku marca, a w innym dopiero w kwietniu.

Między północna częścią kraju a połódniową jest spora rozbieżność w zmanach pur roku.

I nie mów że już są po tarlle, na Warmi i innych regionach północnych kraju to on dopiero się trze.

W okolicach Torunia na płytszych wodach ten pierwszy szczupak już 2 tygodnie temu się tarł. (2012/04/06 11:59)

u?ytkownik108618


U nas gamonie mówią jeszcze o "lutówkach".:) Ja widuję tylko szczupaki trące się w marcu, a teraz są już po tarle. Lada dzień do tarła przystąpi okoń(w mojej okolicy) a po nim sandacz, płoć itd...


Kolo, czy myślisz że ryby używają kalendarz? One się kieriją fazami księżyca, temperaturą wody i ciśnieniem atmosferycznym. Te czynniki wpływaja na to kiedy ryba dobrze żeruje, czy przechodzi tarło. Tak więc wjednego roku będą przechodzić na początku marca, a w innym dopiero w kwietniu.

Między północna częścią kraju a połódniową jest spora rozbieżność w zmanach pur roku.

I nie mów że już są po tarlle, na Warmi i innych regionach północnych kraju to on dopiero się trze.

Skoro u ciebie jest jeszcze zima to niczyja wina,radzę się przeprowadzić w cieplejszy region Polski,a tak na marginesie to przeczytaj dokładnie założony wątek i komentuj na temat a nie krytykuj wypowiedzi innych kolegów. (2012/04/06 12:13)

adrianek19921


u mnie na warmii tj.Mrągowo byłem poobserwować wodę,gdy podchodziłem do brzegu mnóstwo szczupaków stało przy brzegu,kłusowników nie widziałem więc szczupak może spokojnie odbyć tarło.Pozdrawiam (2012/04/06 12:19)

adrianek19921


u mnie na warmii tj.Mrągowo byłem poobserwować wodę,gdy podchodziłem do brzegu mnóstwo szczupaków stało przy brzegu,kłusowników nie widziałem więc szczupak może spokojnie odbyć tarło.Pozdrawiam (2012/04/06 12:19)

Iras1975


U nas gamonie mówią jeszcze o "lutówkach".:) Ja widuję tylko szczupaki trące się w marcu, a teraz są już po tarle. Lada dzień do tarła przystąpi okoń(w mojej okolicy) a po nim sandacz, płoć itd...


Kolo, czy myślisz że ryby używają kalendarz? One się kieriją fazami księżyca, temperaturą wody i ciśnieniem atmosferycznym. Te czynniki wpływaja na to kiedy ryba dobrze żeruje, czy przechodzi tarło. Tak więc wjednego roku będą przechodzić na początku marca, a w innym dopiero w kwietniu.

Między północna częścią kraju a połódniową jest spora rozbieżność w zmanach pur roku.

I nie mów że już są po tarlle, na Warmi i innych regionach północnych kraju to on dopiero się trze.



Skoro napisałem, że (w mojej okolicy) jest po tarle, to nawet jak nie jest, to jest.:)))

Który nie zdążył to ma pecha... partnerzy(rki) tną już płocie aż miło i ani myślą o drugim "numerku".:)

Dobrej nocy.:)

(2012/04/06 23:07)

okonilowca


U mnie też już tarło szczupaka dobiega/dobiegło końca. Fotka zrobiona ok. 3tygodnie temu. Wlkp. Teraz coś też buszuje w trzcinach, chyba wzdręga, ale nie jestem pewien. (2012/04/06 23:34)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

majes1973


W Toruniu byłem 3 dni temu na białą i ładnie szczupak i okoń goni wystarcz wrzucić zanętę . (2012/04/09 09:20)

Artur z Ketrzyna


W Toruniu byłem 3 dni temu na białą i ładnie szczupak i okoń goni wystarcz wrzucić zanętę .

Oki, szczupak już praktycznie wszędzie po tarle, ale jeszcze jie oddalił się znacznie od tarliska, jak też jeszcze ma okres ochronny. Tak więc powinniśmy dać spokój temu gatunkowi.
Niech nabierze sił, jak też swoją obecnością odstraszy inne drapieżniki, od swego narybku.
Wiem że szczupak i okoń to po części kanibale, ale natura jest mądrzejsza w tych gestiach od człowieka, i powinniśmy ją szanować. Jak i przepisy związane z wędkarstwem... (2012/04/10 07:59)

egzekutor


co do rodzajów zauważyłem, że w rzece np. mojej Gwdzie szczupak jest chudy i długi natomiast w jeziorach grubasy.może podyktowane jest to faktem, że w rzece walczy ciągle z nurtem. ale na jednym jeziorze wyciągam szczupaki niektore czarne jak wegiel(fota w galerii) jak i żólte jak złoto. stary wędkarz mowił, że to zależy od srodowiska na jakim żyje ten na piasku jest złoty. na zwirowiskach szczupaki, przeciez tez maja inny kolor taki rudy. to ten ciemny  (2012/04/10 08:34)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

egzekutor


te samo jezioro złoty szczupak (2012/04/10 08:39)

egzekutor


niestety coś nie tak ze stroną zmniejszfotke bo nie moge zmniejszyć zdjecia i zamiescic (2012/04/10 09:09)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.