» » » Grupy » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Tar這 szczupaka

Witam wszystkich koleg闚 i kole瘸nki.Moja przygoda z w璠karstwem rozpocz窸a si ok 25lat temu na du篡ch do豉ch potorfowych,wyst瘼uj jakby dwie odmiany szczupaka,jedne s smuk貫 i d逝gie mniej ubarwione te drugie za grube ale kr鏒kie i pi瘯nie ubarwione jak z obrazka. Te pierwsze zaczynaj tar這 w marcu ,te drugie w kwietniu zwane przez niekt鏎ych "kwietni闚kami".字odowisko 篡cia ,g喚boko嗆 wsz璠zie jednakowa czyli nie ma mowy 瞠 篡j w innym 鈔odowisku i dlatego si r騜ni,nawet kiedy kolega si ze mn o to spiera a przecie nie ma 瘸dnych informacji o szczupaku 瞠 wyst瘼uj go dwa rodzaje jest tylko og鏊nie 瞠 szczupak itd.Jak to wygl康a u was podzielcie si spostrze瞠niami.Pozdrawiam

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 07:17
Z tego co wiem, to jest jeden i ten sam gatunek, a r騜ni si budow poniewa jak mi m闚iono to szczupak trzcinowy i g喚binowy (篡j帷y na otwartej wodzie). Co do spostrze瞠 o wyrazisto軼i ubarwienia, to zale篡 od kondycji, otoczenia i samopoczucia szczupak闚. Ja jedne i drugie 這wi貫m ubarwione jak i blade.
Jedno co zauwa篡貫m to, to 瞠 w rzece praktycznie nie spotyka si kr瘼o zbudowanych szczupak闚.
I z ciekawostki. Kiedy ogl康a貫m film o szczupakach w Ameryce. I tam faktycznie wyst瘼ij 3 gatunki szczupaka. Kt鏎e r騜ni si i d逝go軼i, i sposobem ubarwienia; jedne mia造 jak nasze c皻ki okr庵貫, a inne mia造 wyd逝穎ne (troszk to przypomina這 pr璕i). Jak te jedne bardziej zielone, a drugie bursztynowe.
Co do tar豉, to te s造sza貫m o tym 瞠 jest ono podzielone na dwie tury. Pierwsza odbywa si jak tylko lody zaczynaj schodzi, drugie jak woda osi庵nie odpowiedni temperatur. Nie obserwowa貫m tego gdy w tym okresie szczupak ma okres ochronny i nie chcia貫m go p這szy (przeszkadza w tarle).

Z dziada pradziada jestem w璠karzem, ale tradycj by這 這wienie na sp豉wik. A szczupakiem i spiningiem, zarazi貫m si od kolegi oko這 7 lat temu. Tak wi璚 moja wiedza jest troszk ograniczona, a w lekt鏎ze kt鏎 przeczyta貫m na temat szczupaka nie pami皻am by opisywali powody tych r騜nic anatomicznych jak te dlaczego tar這 jest podzielone na 2 etapy. Dlatego sk豉niam si do poj璚ia 瞠 u nas nie tyle co wyst瘼uj 2 gatunki szczupaka (co nie jest wykluczone), ale 瞠 s 2 odmiany.
Ciekaw jestem, jak wiedz na ten temat maj nasi eksperci od szczupak闚. I licz na sporo wyczerpuj帷ych opinii/informacji na ten temat.

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 07:29
U nas gamonie m闚i jeszcze o "lut闚kach".:) Ja widuj tylko szczupaki tr帷e si w marcu, a teraz s ju po tarle. Lada dzie do tar豉 przyst徙i oko(w mojej okolicy) a po nim sandacz, p這 itd...

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 09:23
Ale szczupak to nie ewenement.Przeciez w jednym jeziorze mozna z這wic minimum 3 rodzaje okonia;pierwszy to typowy garbus,czyli z wyraznym grzbietem,w zielono czarne pasy i pomara鎍zowe pletwy.Drugi to blady,smukly i wydluzony okon,z pletwami prawie wcale niezabarwionymi i trzeci rodzaj to okon prawie czarny,z krwistoczerwonymi pletwami,u ktorego nie ma zbyt duzo zieleni na bokach.Takie okonie czesto lowie w tym samym jeziorku,a tak bardzo sie od siebie r騜ni.Pewnie ze szczupakiem jest tak samo.

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 09:28
Na du篡ch jeziorach te wyst瘼uj 2 rodzaje szczupaka te ze strefy litoralnej i te ze strefy otwartej wody(zwane te sielawowcami bo 瞠ruja na stadach sielaw).Te z otwartej wody s wi瘯sze ale mniej wybarwione a te z przybrze積ych stref zielska s bardziej wybarwione,jest tak przez to 瞠 szczupaki dostosowywuj si do 鈔odowiska w kt鏎ym 篡ja.Tam gdzie zielsko s bardziej zielone a na otwartej wodzie nie potrzebuja a tak "maskuj帷ego koloru".

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 11:18

U nas gamonie m闚i jeszcze o "lut闚kach".:) Ja widuj tylko szczupaki tr帷e si w marcu, a teraz s ju po tarle. Lada dzie do tar豉 przyst徙i oko(w mojej okolicy) a po nim sandacz, p這 itd...

Kolo, czy my郵isz 瞠 ryby u篡waj kalendarz? One si kierij fazami ksi篹yca, temperatur wody i ci郾ieniem atmosferycznym. Te czynniki wp造waja na to kiedy ryba dobrze 瞠ruje, czy przechodzi tar這. Tak wi璚 wjednego roku b璠 przechodzi na pocz徠ku marca, a w innym dopiero w kwietniu.

Mi璠zy p馧nocna cz窷ci kraju a po堯dniow jest spora rozbie積o嗆 w zmanach pur roku.

I nie m闚 瞠 ju s po tarlle, na Warmi i innych regionach p馧nocnych kraju to on dopiero si trze.

zg這 naruszenie

Reklama

wys豉no: 2012/04/06 11:59

Kolo, czy my郵isz 瞠 ryby u篡waj kalendarz? One si kierij fazami ksi篹yca, temperatur wody i ci郾ieniem atmosferycznym. Te czynniki wp造waja na to kiedy ryba dobrze 瞠ruje, czy przechodzi tar這. Tak wi璚 wjednego roku b璠 przechodzi na pocz徠ku marca, a w innym dopiero w kwietniu.

I nie m闚 瞠 ju s po tarlle, na Warmi i innych regionach p馧nocnych kraju to on dopiero si trze.

W okolicach Torunia na p造tszych wodach ten pierwszy szczupak ju 2 tygodnie temu si tar.

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 12:13

Skoro u ciebie jest jeszcze zima to niczyja wina,radz si przeprowadzi w cieplejszy region Polski,a tak na marginesie to przeczytaj dok豉dnie za這穎ny w徠ek i komentuj na temat a nie krytykuj wypowiedzi innych koleg闚.

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 12:19
u mnie na warmii tj.Mr庵owo by貫m poobserwowa wod,gdy podchodzi貫m do brzegu mn鏀two szczupak闚 sta這 przy brzegu,k逝sownik闚 nie widzia貫m wi璚 szczupak mo瞠 spokojnie odby tar這.Pozdrawiam

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 12:19
u mnie na warmii tj.Mr庵owo by貫m poobserwowa wod,gdy podchodzi貫m do brzegu mn鏀two szczupak闚 sta這 przy brzegu,k逝sownik闚 nie widzia貫m wi璚 szczupak mo瞠 spokojnie odby tar這.Pozdrawiam

zg這 naruszenie

Reklama

wys豉no: 2012/04/06 23:07

Skoro napisa貫m, 瞠 (w mojej okolicy) jest po tarle, to nawet jak nie jest, to jest.:)))

Kt鏎y nie zd捫y to ma pecha... partnerzy(rki) tn ju p這cie a mi這 i ani my郵 o drugim "numerku".:)

Dobrej nocy.:)

Ten post by edytowany przez autora o godzinie: 23:10:24
zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/06 23:34
U mnie te ju tar這 szczupaka dobiega/dobieg這 ko鎍a. Fotka zrobiona ok. 3tygodnie temu. Wlkp. Teraz co te buszuje w trzcinach, chyba wzdr璕a, ale nie jestem pewien.

Podgl康 zdj耩 na forum dost瘼ny jest tylko dla zalogowanych u篡tkownik闚.

za堯 konto lub zaloguj si

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/09 09:20
W Toruniu by貫m 3 dni temu na bia陰 i 豉dnie szczupak i oko goni wystarcz wrzuci zan皻 .

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/10 07:59
W Toruniu by貫m 3 dni temu na bia陰 i 豉dnie szczupak i oko goni wystarcz wrzuci zan皻 .

Oki, szczupak ju praktycznie wsz璠zie po tarle, ale jeszcze jie oddali si znacznie od tarliska, jak te jeszcze ma okres ochronny. Tak wi璚 powinni鄉y da spok鎩 temu gatunkowi.
Niech nabierze si, jak te swoj obecno軼i odstraszy inne drapie積iki, od swego narybku.
Wiem 瞠 szczupak i oko to po cz窷ci kanibale, ale natura jest m康rzejsza w tych gestiach od cz這wieka, i powinni鄉y j szanowa. Jak i przepisy zwi您ane z w璠karstwem...

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/10 08:34
co do rodzaj闚 zauwa篡貫m, 瞠 w rzece np. mojej Gwdzie szczupak jest chudy i d逝gi natomiast w jeziorach grubasy.mo瞠 podyktowane jest to faktem, 瞠 w rzece walczy ci庵le z nurtem. ale na jednym jeziorze wyci庵am szczupaki niektore czarne jak wegiel(fota w galerii) jak i 鄴lte jak z這to. stary w璠karz mowi, 瞠 to zale篡 od srodowiska na jakim 篡je ten na piasku jest z這ty. na zwirowiskach szczupaki, przeciez tez maja inny kolor taki rudy. to ten ciemny 

za堯 konto lub zaloguj si

Ten post by edytowany przez autora o godzinie: 08:36:01
zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/10 08:39
te samo jezioro z這ty szczupak

zg這 naruszenie
wys豉no: 2012/04/10 09:09
niestety co nie tak ze stron zmniejszfotke bo nie moge zmniejszy zdjecia i zamiescic

za堯 konto lub zaloguj si

Ten post by edytowany przez autora o godzinie: 09:44:27
zg這 naruszenie

strona g堯wna forum

Google