Szczupak zaatakował żółwia

/ 19 odpowiedzi
Witam,
dzisiaj około 13 wybrałem sie na spinning na pobliską żwirownię. Woda składa sie z kilku zbiorników i 2 małych oczek. Jedno z nich jest całorocznie bez dostepu swieżej wody. Taka dziura 15x15m2. I wlasnie w tym oczku zauważyłem żółwia który spokojnie się wygrzewał na słonku jakies 3m od brzegu. Nie był za duzy, taki długi na jakies 15cm. Patrzyłem jak macha łapkami i wystawia głowę nad wode. Mysle zrobie zdjecie chociaz telefonem bo nikt nie uwierzy. i nie zdążyłem. W tym momencie zatakował go szczupak !!! Żółw momentalnie znikna pod wodą wciagniety przez szczupaka. Szczupak na oko jakies 90cm. Moje zdziwienie ta sytuacja bylo ogromne. Nigdy wczesniej czegos takiego nie widziałem i wątpię bym jeszcze zobaczył. Oczywiście rzucilem w te oczko kilka razy ale bez efektu. NIestety nie miałem imitacji żółwia ;)
Jędrula


Nic dziwnego , że szczupak atakuję inne zwierzęta poza rybami , dziwne natomiast , że uchował tam się żółw .  (2014/06/05 15:16)

erykom


Ja już kilka razy widziałem jak sum lub szczupak zaatakował kaczkę,nawet wczoraj zobaczyłem potężne uderzenie (szczupak?,sum?) i nagle w niebo zerwała się kaczka... (2014/06/05 15:54)

sebaworoch


Wczoraj kumpel nurkował z kuszą i podpłynął za blisko gniazda łabędzi. To dopiero była jazda, oczywiście łabędź wygrał po jest pod ochroną. (2014/06/05 15:56)

darek-salamon


W Polsce od wieków występuje Źłów Błotny.Złapalem kiedyś takiego na wędke( kolega wędkarz zlapał na stawach Stefanskiego w Łodzi też żłówia) nie licząc kaczki łyski ktora porwala mi z dna kukurydzę.Widzialem jak sumy na warcie często atakują ptactwo wodne.Czytając ciekawostki pirannie też są w Polsce na ciepłych kanalach,wypuszczane przez nieodpowiedzialnych akwarystow.Rybnik przyklad w Janikowie , jez.Popielewskie gatunek Natterera moze sie rozmnazać w Polsce przy sprzyjajacych warunkach ( cieple kanały i jeziora zrzutowe elektrowni) To żłówie też szans nie mają. (2014/06/05 16:36)

kaban


Co do gatunku żółwia byłbym powściągliwy w podaniu konkretnych danych. Mam trzy potwierdzone przypadki wyłowienia z Wisłoka żółwi czerwonolicych dostępnych w sklepach zoologicznych a często wyrzucanych po "wyrośnięciu". Jeżeli byłby to rzeczywiście nasz rodzimy błotny to szybko powinno się zgłosić to stanowisko odpowiednim decydentom w celu ochrony gatunku. (2014/06/05 16:52)

darek-salamon


W sklepach sa rózne od stepowych ,greckich ,złowiaków drapieznych itd.Żłów jest pod ochroną ale nie trzeba zaraz zglaszać i moze zaraz sie znajda ekolodzy co zrobią rezerwat nie bedzie gdzie wedkować.Ryby tez sa chronione i wystarczą paragrafy ze są chronione.Zaraz zamkną Zalew Sul. bo jest zaskroniec i inne miejsca gdzie jest zmija zygzakowata (zakaz wstepu do lasu Bieszczady)nie wspomne o gniewoszu plamistym i eskulapie.Zyją niech sobie zyją.Podziwiam nie dotykam, omijam. (2014/06/05 17:35)

u?ytkownik102837


Co do gatunku żółwia byłbym powściągliwy w podaniu konkretnych danych. Mam trzy potwierdzone przypadki wyłowienia z Wisłoka żółwi czerwonolicych dostępnych w sklepach zoologicznych a często wyrzucanych po "wyrośnięciu". Jeżeli byłby to rzeczywiście nasz rodzimy błotny to szybko powinno się zgłosić to stanowisko odpowiednim decydentom w celu ochrony gatunku.



Mi się wydaje że nie był to nasz rodzimy gatunek, najprawdopodobniej ktoś go po prostu wyrzucił. Sam w swoim stawie miałem dwa żółwie ale teraz został mi jeden ponieważ drugi właśnie prawdopodobnie uciekł do pobliskiego rowu. Taki żółw w stawie to fajna sprawa, podczas ciepłych dni wychodzi na burtę i się wygrzewa dzięki czemu jest bardzo fajną rozrywką dla dzieci, jednak ma swoje wady (z tego co zauważyłem wyżera duże ilości narybku i prawdopodobnie ikry chociaż tego nie wiem na sto procent)


Pozdrawiam Boczny trok (2014/06/05 18:51)

darek-salamon


Jezeli to blotny spij spokojnie ,on sie żywi drobnymi owadami ,ślimaczkami i kijankami bardzo rzadko rybami.:-)  (2014/06/05 19:12)

kaban


Czy raist i bocznytrok to ta sama osoba? (2014/06/05 21:13)

FELIPE


Tak jak kolega Kaban napisał, jeśli byłby to żółw błotny warto by było zgłosić to odpowiedniemu Towarzystwu Przyrodniczemu które monitoruje ich populacje i poprawia warunki siedliskowe tych rzadkich gadów. Nie ma w Polsce za dużo stanowisk tego gada, i szczerze mówiąc stawiam że był to żółw wypuszczony przez znudzonego nim pseudo hodowce.Sam nad wodą na leśnym stawku obserwują corocznie wygrzewającego się żółwia, ale niestety nie jest to żółw błotny (2014/06/05 21:21)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zionbel


Nic dziwnego , że szczupak atakuję inne zwierzęta poza rybami , dziwne natomiast , że uchował tam się żółw . 


W Polsce występują regionalnie żółwie błotne.

Ale ten zapewne byl to żółw czerwonolicy.

Taki który trafil tam po tym jak sie komus znudził.

Zaadaptował sie dość szybko, zajadał slonecznice i male plocie i se zyl :)

(2014/06/05 21:25)

darek-salamon


Zimy by niestety nie przezyl.Bobrow tez bylo malo zobacz co na murowancu robia nad zalewem.Ile szkody ,co chcesz zglaszać szczupaka co go pozarł? Albo zabki jakies w augustowie znalezli a wczesniej nie bylo.Chcesz miec w Polsce same rezerwaty bez prawa wstępu i wedkowania.Teraz zlapcie szczupaka i mu sekcje niech robia tylko znajac urzedasow nikt palcem nie kiwnie.Chlopu co ma ziemie problemu narobia za jednego złowia.Ok jest cale ich sedlisko to jak sobie zyja to lepsze warunki jakie?Skoro tu im dobrze.Takim zwierzętom nie zmienia sie srodowiska bo nam sie tak wydaje ze im bedzie lepiej.Co ktoś staw niszczy autostrade budować beda?Trochę przesadziles. (2014/06/05 23:03)

Artur z Ketrzyna


Ja kiedyś czerwono licego kupiłem siostrze n prezent. bo chciała. Znudził się dziewczynie po kilki latach i został oddany dla babki, ona zaś dla ciotki i jej in uciekł bo piszczała w ogródku.
Skubaniec urósł że skorupa miała 18 cm.
A jak ładnie rybki rozrywał swymi pazurkami... Planktonem też nie gardził.

Ja widziałem ja szczupak zakatował szczura wodnego.. Z wnętrza wyjąłem nie raz żabę i jakieś kości...
Nawet przynęty wędkarskie mamy imitujące myszkę i żabkę... (2014/06/05 23:44)

raist


ja tam nic nie bede zglaszal. Zostawie w spokoju to miejsce i tyle. Moze jeszcze kiedys mi sie uda cos ciekawego tam zobaczyc ;) A moze nawet szczupak sie skusi na moje gumki nastepnym razem ;) Oczywiscie jak juz strawi tego żółwia ;)
ps Ja to ja a bocznytrok to bocznytrok.

a tutaj sytuacja odwrotna niz ta ktorej bylem swiadkiem ;)

https://www.youtube.com/watch?v=1uRgk8PUIS4 (2014/06/06 00:38)

DawidTurtle


Witam,
dzisiaj około 13 wybrałem sie na spinning na pobliską żwirownię. Woda składa sie z kilku zbiorników i 2 małych oczek. Jedno z nich jest całorocznie bez dostepu swieżej wody. Taka dziura 15x15m2. I wlasnie w tym oczku zauważyłem żółwia który spokojnie się wygrzewał na słonku jakies 3m od brzegu. Nie był za duzy, taki długi na jakies 15cm. Patrzyłem jak macha łapkami i wystawia głowę nad wode. Mysle zrobie zdjecie chociaz telefonem bo nikt nie uwierzy. i nie zdążyłem. W tym momencie zatakował go szczupak !!! Żółw momentalnie znikna pod wodą wciagniety przez szczupaka. Szczupak na oko jakies 90cm. Moje zdziwienie ta sytuacja bylo ogromne. Nigdy wczesniej czegos takiego nie widziałem i wątpię bym jeszcze zobaczył. Oczywiście rzucilem w te oczko kilka razy ale bez efektu. NIestety nie miałem imitacji żółwia ;)
Ile miał żółw cm? wiesz jesli szczupak miał 90 cm no to bez jaj a zółwik 15 hehe  ja mam zółwia   16 cm i daj mu szczupaka 20 cm a zobaczysz co bedzie ze szczupakiem ;D   zobacz na to      https://www.youtube.com/watch?v=1uRgk8PUIS4


sa rózne zówie i żółwiki ;D  zólw morski który wazy 250-400 kg rozwali dorosłego rekina (2014/08/16 12:47)

DawidTurtle


Nic dziwnego , że szczupak atakuję inne zwierzęta poza rybami , dziwne natomiast , że uchował tam się żółw . 



Mało wiesz o żółwiu :D   
  https://www.youtube.com/watch?v=1uRgk8PUIS4 (2014/08/16 12:52)

DawidTurtle


Mam zółwia i wiem co robiz  rybami :D mój 16 cm czerwonolicy rybki 10cm pewnie i wieksza rozszwrpuje :) małego szczupaka tez by zeżarł :)   no ale jak zółw miał 20 cm a szczupak 90cm to sorki hehehe (2014/08/18 16:53)

tomeqbrzez


Jeżeli to był żółw czerwonolicy to spokojnie u nas przezimuje. Jego naturalne środowisko to Ameryka płn. głównie Kanada i tam ma klimat umiarkowany - dokładnie taki, jak u nas. Na zimę zagrzebuje się w muł, zapada w letarg i budzi na wiosnę gdy temperatura odpowiednio podskoczy. Tak jak nasze płazy i gady. Wiem co mówię, u nas w Zielonej Górze jest glinianka, w której od kilku lat obserwuję te żółwie dziko żyjące (co najmniej 4 szt.). (2014/08/18 17:56)

luki79


żółw czerwonolicy normalnie zimuje w naszym klimacie, dlatego znajduje się tak samo jak żółw żółtobrzuchy i żółtouchy na liście gatunków inwazyjnych.
http://www.salamandra.org.pl/obceczerwonolicy.html (2014/08/18 21:20)