Witam
Jest to moj pierwszy post i zarejestrowalem sie na tym forum tylko po to, by ktos mogl mnie przekonac do tego, by nie lowic szczupaka w styczniu.
 Zaczne moze od poczatku, czyli od tego, ze jestem spinningista i zima to dla mnie okres letargu, w ktorym jestem pozbawiony swej pasji. Jednak rowniez w grudniu przy kilkustopniowym mrozie po raz pierwszy sprobowalem spinningowania na rzece ( generalnie lowie tylko na jeziorach ). Lowilem na rzece ㄊnie, z nadzieja zlowienia pstraga ( sluchy dochodza, ze ponoc mozna tam jeszcze spotkac jakies pstragi, ktore pare lat temu uciekly hurtem do rzeki, ok 10 ton z gospodarstwa rybackiego). Rozne metody polowu, woblery, gumy i nic, rzeka dosyc waska ok 10m. Mroz z kazdym dniem robil sie coraz wiekszy, a to bylo jedyne miejsce gdzie mozna bylo jeszcze pospinningnowac. Niestety jazie, klenie, pstragi i okonie nie braly i nie bylo zadnego sladu, ze ryby w tej rzece w ogole sa ( nawet drobne splawy). Zamiar byl wiec taki, ze czekamy do wiosny, by wreszcie moc polowic na spinning na rzece ( poniewaz tam lod pierwszy umozliwi krecenie kolowrotkiem )
Okazalo sie jednak, ze zima w styczniu jest dosyc lagodna, wiec sprobowalismy innego miejsca i wybralismy sie nad rozlewisko rzeki Wadag i ㄊny.

Pierwszy wypad przy kilkustopniowym mrozie, wiec zakladamy zylki  ( przelotki i tak po paru, parunastu rzutach zamarzaja ) i lowimy na mikroprzynety oraz obrotowki i oczywiscie nic. Samo rzucanie juz po takiej przerwie sprawia wiele radosci, jednak ryb w ogole nie widac, a podejscie do brzegu ograniczone ze wzgledu na ok. polmetrowa warstwe sniegu. W tym miejscu rzeka ma ok. 20-30 metrow, rozlewisko niestety jest praktycznie bez nurtu i jest prawie cale zamarzniete. Efektow po 2-3 godzinach oczywiscie zadnych, dlatego trzeba sprobowac innym razem.
Okazalo sie, ze dalsze ocieplenie pozwolilo na rzucanie na rozlewisku i w zeszla niedziele udalem sie z kolega na ryby. Kolega jak zwykle probuje na woblery ja rzucam 4 cm gumka.
Zadajemy sobie pytania czy w ogole ryby beda braly, ale po ok 20 minutach widac kotlowanie sie wody ( najprawdopodobniej szczupaka ). Mimo wszystko to dobry znak, poniewaz ryby tego dnia jednak zeruja.

Teraz dochodze do sedna sprawy. Mianowicie i tak ryby zlowione przez nas laduja z powrotem w wodzie, poniewaz panuje u nas przekonanie, ze ryb w polskich wodach jest zdecydowanie za malo. Jak dla mnie ryby nadajace sie do zjedzenia to szprot w sosie pomidorowym oraz filety z pangi ( kolega podobnie ryby lowi tylko dla wlasnej satysfakcji ).

Oczywiscie jak dla mnie liczy sie lowienie ryb, totez zalozylem 7 gr glowke z biala czarna guma manns'a z nadzieja ze zlowie rybe wieksza niz 30 dkg. W miejscu rozlewiska 2 rzek Wad庵 i ㄊny mozna bylo uslyszec opowiesci wedkarzy, ze mozna tam znalezc sandacza, szczupaka, jazia, klenia, bolenia ( niekiedy i pstraga) takze spodziewac sie mozna kazdej z ww ryb.
Miejsce, w ktorym bylo widac splaw bylo zbyt daleko polozone, tak by mozna bylo wykonac rzut pare metrow za, a nawet dorzucic do tego miejsca.
W kazdym razie rzucam metoda sloneczkowa ze swojego stanowiska i w polowie drogi zwijanej plecionki czuje delikatne pukniecie. Mowie koledze, ze mialem pukniecie, jednak, ze bylismy tam pierwszy raz rownie dobrze mogl to byc patyk czy jakas roslinnosc ( choc pukniecie wlasciwie mi przypominalo pukania jesiennych szczupakow). W kazdym razie ok 10 nastepnych rzutow i nic. Rzucam kolejny raz i znowu "pukniecie", zacinam i jednak luz, ale po paru ruchach kolowrotka, jednak czuc opor, chwila niepewnosci co bedzie na koncu plecionki i pojawia sie brzuch szczupaka. Pare chwil i szczupaka wyciagam na brzeg. Jest dosyc gruby ( znacznie grubszy niz te zlowione w jeziorze ) i po zaznaczeniu jego dlugosci na wedce, (w domu sprawdzilem iz mial 48cm) szczupak zostaje sfotografowany ( choc kolega tez stara sie robic to jak najciszej, poniewaz jest juz okres ochronny szczupaka ) i z powrotem w bardzo dobrej kondycji wpuszczony do wody ( choc polknal cala gume, to nie bylo problemu z jego odhaczeniem ).

Wywiazala sie w tym momencie miedzy nami dyskusja, bo ja pytalem sie go dlaczego sam nie chce sprobowac zlowic szczupaka, odpowiada, ze nie ma sprzetu, a poza tym nastawil sie na jazia i klenia, ewentualnie okonia. Dyskusja wlasnie jest burzliwa i argumenty byly rozne za i przeciez, ale prosze rowniez Was, wedkarzy dlaczego ja idac nastepnym razem idac na ryby nie powinienem lowic na 7-10 cm gumy, liczac na szczupaka.

Z argumentow, ktore padly podczas naszej dyskusji byla mowa o tym, ze jest okres ochronny ryba ma tarlo ( szczupak akurat wg mnie sie trze troche pozniej ok. marca, kwietnia, choc gromadzic ikre moze juz pozna jesienia ) i podczas holu i odczepiania jest zestresowana. Ryba z powrotem laduje w wodzie i jest w dobrej kondycji ( w przypadku lowienia woblerami mniejszymi rowniez mozna zlowic szczupaka, mimo ze sie na niego nie nastawialismy. Poza tym to, ze wyciagnalem szczupaka nie oznacza, ze zlowie go rowniez nastepnym razem. Faktycznie gdyby braly jazie klenie czy cokolwiek na spinning, to staralbym sie zlowic wlasnie takie gatunki ryb, jednak jedyna ryba, ktora udalo sie zlowic byl wlasnie ten szczupak.
Przy nastepnym naszym wypadzie ja chce sprobowac zlowic szczupaka ( lub oczywiscie to co sie da, na roznej wielkosci gumy, obrotowki i woblery), a kolega postanowil, ze sprobuje nastawic sie na okonia.

Dlaczego zatem nie powinienem lowic szczupaka, ewentualnie sandacza ( na ktorego tez mam zamiar oddac pare rzutow - czyli inny kolor i ciezsza glowka prowadzona przy dnie skokami ) Wiem, ze kiedys okres ochronny dla sandacza byl dopiero od 1 lutego, a przeciez wszystkie okresy ochronne to rowniez kwestia umowna.

Prosze o konktruktywne odpowiedzi!
Jacek  Kokot
spines21 (2011/01/19 11:15)

Je瞠li jest si cz這nkiem PZW to obowi您uje nas RAPR.

I niezale積ie od naszych o nim opini jeste鄉y zobligowani do jego przestrzegania.

Dyskusja mo瞠 wi璚 dotyczy ewentualnych zmiana nia obchodzenia istniej帷ego.

Tak to widz.

Pawe Zawadzillo
pawelz (2011/01/19 11:27)

1) Pstragi zima (w grudniu) to lamanie przepisow. Chyba ze chodzi o teczaka.
2) rozumiem ze mowimy o tym czemu jest zakaz od 1 stycznia a nie czemu nie mozna lowic od 1 stycznia. To 2 zupelnie rozne kwestie.
W pierwszym przypadku jedyna osoba ktora naprawde merytorycznie moglaby odpowiedziec jest ichtiolog.
W drugim kazdy wedkarz. Mozna sie spierac czy 1.01 jest dobrym poczatkiem okresu ochronnego. Wg mnie, tak intuicyjnie, tak. Okaleczona ryba (nie zawsze szczupak ma przynete w konciku ust i wyjmujemy go wyslizgiem na mokra trawe) zawsze jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje. Do tarla tez chora ryba na pewno nie przystepuje w 100% sprawna. No a tarlo szczupaka osobiscie widzialem w drugiej polowie lutego. Ale to tylko moje amatorskie sugestie.
A odnosnie celowego lowienia ryb w okresie ochronym (nie wazne ze ryba jest wypuszczana). Jest to lamanie przepisow i powinno byc karane.
Podsumowujac.
Jesli przepisy nie zmienia sie NIE WOLNO celowo lowic szczupakow po 1.01. I zadne argumenty nie sa istotne.
Aby zmienic ten zapis o 1 stycznia, musialby wypowiedziec sie jakis ichtiolog. A najlepiej byloby wysluchac kilku glosow, bo to dosc powazna sprawa. Szczupakow nie mamy juz za wiele i nieodpowiedzialne zliberalizowanie przepisow mogloby mocno im zaszkodzic

u篡tkownik32263
u篡tkownik32263 (2011/01/19 12:02)

Kolega Masther rzeczywi軼ie poruszy do嗆 wa積y problem. Przecie jeszcze chyba ze 3 sezony temu RAPR m闚i jasno, 瞠 okres ochronny szczupaka jest od 1 marca do 30 kwietnia. Co prawda cz窷 okr璕闚, w tym m鎩 toru雟ki, zaostrzy przepisy ale tak by這. I dlaczego s takie zmiany w przepisach? Raz wolno , innym razem nie, a ryby i tak tr si gdy maj ku temu odpowiednie warunki. Sam ok 10 lat temu z豉pa貫m szczupaka na du篡m jeziorze na pocz徠ku maja w d逝gi majowy weekend, kt鏎y nie by jeszcze wytarty. By豉 to grubiusia samica ponad 50 cm pe軟a ikry. Zabra貫m j tylko dlatego, 瞠 豉pa貫m na 篡wca i hak mia豉 praktycznie w brzuchu. Ale do czego pij. Jak ju mieliby鄉y zmienia przepisy to wola豚ym, pami皻aj帷 tamten przypadek, 豉pa w styczniu a nie w maju. Fakt, Polska nie jest ma豉 i ma do嗆 zr騜nicowany klimat co wp造wa na tar這 ryb, ale akurat w przypadku szczupaka styczniowe 這wy raczej nie wp造n窸by na jego tar這. Bo nigdzie nie trze si w sytczniu, ba nawet nie przygotowuje si. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

u篡tkownik57785
u篡tkownik57785 (2011/01/19 12:24)

Kolega Masther rzeczywi軼ie poruszy do嗆 wa積y problem. Przecie jeszcze chyba ze 3 sezony temu RAPR m闚i jasno, 瞠 okres ochronny szczupaka jest od 1 marca do 30 kwietnia. Co prawda cz窷 okr璕闚, w tym m鎩 toru雟ki, zaostrzy przepisy ale tak by這. Idlaczego s takie zmiany w przepisach? Raz wolno , innym razem nie, a ryby i tak tr si gdy maj ku temu odpowiednie warunki. Sam ok 10 lat temu z豉pa貫m szczupaka na du篡m jeziorze na pocz徠ku maja w d逝gi majowyweekend, kt鏎y nie by jeszcze wytarty. By豉 to grubiusia samicaponad 50 cmpe軟a ikry. Zabra貫m j tylko dlatego, 瞠 豉pa貫m na 篡wca i hak mia豉 praktycznie w brzuchu. Ale do czego pij. Jak ju mieliby鄉y zmienia przepisy to wola豚ym, pami皻aj帷 tamten przypadek, 豉pa w styczniu a nie w maju. Fakt, Polska nie jest ma豉 i ma do嗆 zr騜nicowany klimat co wp造wa na tar這 ryb, ale akurat w przypadku szczupaka styczniowe 這wy raczej nie wp造n窸by na jego tar這. Bo nigdzie nie trze si w sytczniu, ba nawet nie przygotowuje si. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Jak to si nie przygotowuje???????? Ju pod koniec listopada na wielu akwenach w璠karze 這wili szczupaki z ikr..... Orientacyjnie, szacunkowo, domy郵nie od stycznia do maja szczupak 酥i i si bzyka i dajcie mu wi璚 spok鎩.....

Krzysiek Master
Masther (2011/01/19 12:26)

Na pewnym forum ( rybobranie.pl) uzytkownik Piotr napisal, z punktu widzenia ichtiologicznego takie o to informacje.
Bazuj帷 na przyk豉dzie Esox lucius - ikra jest wytwarzana przez ryb ju od p騧nej jesieni, nic wi璚 dziwnego , 瞠 si j b璠zie widzia這 po wy這wieniu samicy w grudniu, styczniu, lutym.... a do kiedy? C騜, ryba b璠zie przyst瘼owa豉 do tar豉 zgodnie z kalendarzem fenologicznym, czyli w闚czas gdy Przyroda jej na to swymi warunkami pozwoli. Tar這 nie nast徙i w grudniu - bo jeszcze ikra nie zosta豉 do ko鎍a wytworzona, oraz nie nast徙i nawet w maju - je瞠li warunki termiczne wody nie b璠 zawiera造 si w przedziale tych, kt鏎e zagwarantuj pozytywnego przebiegania jej inkubacji. Oczywi軼ie nie wszystkie ryby przyst瘼uj帷e do tar豉 w danym roku , posiadaj ikr wykszta販on w tym samym stopniu. Przypuszczam, 瞠 zale積e jest to od uwarunkowa osobniczych. Tak samo, nie ka盥a samica Esoxa b璠zie w stanie przyst徙i do tar豉, bo najprawdopodobniej to r闚nie jest uzale積ione od danego osobnika. Jedne mog by zbyt chore i os豉bione, dla innych b璠zie to pierwsze tar這 i by mo瞠 ich organizm nie jest jeszcze dostatecznie przygotowany do rozrodu, a jeszcze inne nie odbior panuj帷ych w wodzie warunk闚 jako sprzyjaj帷ych. Powod闚 do wstrzymania si od przyst徙ienia do tar豉, ryba mo瞠 mie wiele. W takim momencie nast瘼uje rozpocz璚ie powolnego procesu asymilacji ikry, jako wysokoproteinowego zapasu energetycznego organizmu ryby. Z tym, 瞠 ikra ta nie jest asymilowana tak jak ka盥y inny pokarm. Dzieje si to przy udziale zupe軟ie innego mechanizmu.Tu po raz kolejny przypomn - nie jestem ichtiologiem i nie znam dok豉dnie wszystkich uwarunkowa. My郵 jednak, 瞠 ca趾iem spokojnie mo積a przyj望, i tar這 Esoxa mo瞠 trwa nawet du穎 poza t magiczn dat jak jest 1.05, o ile warunki (np. termika wody, warunki tlenowe zwi您ane z zimow przyduch..) na to nie pozwol. Tyle gwoli opisu uwarunkowa. Teraz co a`propos zakaz闚 - osobi軼ie nie znam ka盥ego zbiornika w kt鏎ym 這wi na tyle, by spokojnie powiedzie - tu z瑿ate ...wytar造 si z ko鎍em marca, wi璚 mog dziurawi wod swoj blach! I dlatego , 瞠 nie znam wody, a co za tym idzie - nie znam tych wszystkich okres闚 w kt鏎ych ryba powinna by pod ochron (przyk豉dem b璠zie r騜nica w terminach tar豉 pomi璠zy "cieplejsz Odr" i "zimniejsz Narwi"), przyjmuj, 瞠 dzier瘸wi帷y zna te terminy lepiej i ma 鈍iadomo嗆 tego , kiedy dany gatunek nie powinien by po豉wiany. Tu zgodz si z twierdzeniem, 瞠 prawo (oboj皻nie czy jest to RAPR czy Ustawa MR) jest do dupy...i to g喚boko. Kto nie bardzo mia ochot na dokonanie konsultacji z fachowcami i rypn掖 tzw "鈔edni krajow", bez wzgl璠u czy ma ona sens na Odrze, czy mo瞠 nie ma sensu na Narwii. Zreszt to akurat oboj皻ne. Okresy ochrony gatunkowej, tak jak i wymiar dolny, powinny by dostosowane do region闚 , warunk闚 tam panuj帷ych oraz stanu ichtiofauny. Cho熲y przez wzgl康 na to co opisa貫m. Nie mniej, nic mnie nie upowa積ia by a priori zak豉da , 瞠 ka盥y dzier瘸wca chce (b康 odczuwa nieodpart potrzeb) wydymania mnie przy ka盥ym odbezpieczeniu kr璚io趾a mojego spinnera. Takie podej軼ie jest najzwyczajniej chore i bazuj帷 na wiedzy zawodowej mog stwierdzi, 瞠 podpada to pod jaki stan maniakalny (mania prze郵adowcza?). Owszem, przyznam racj gdy stwierdzisz, 瞠 to dymanie odbywa si na skutek 1)p鎩軼ia dzier瘸wcy na 豉twizn ; 2) totalnego zidiocenia dzier瘸wcy, bo sobie wyssa z palca termin; 3) ca趾owitego braku wiedzy z gatunku podstawowych. Tylko jak zwykle mam ma貫 "ale"! Je郵i nie mam zachowywa si jak ten przys這wiowy baran w amoku, to Twoja sugestia spycha mnie w kierunku , gdzie muszia豚ym wsz璠zie w瘰zy spisek dziejowy. A st康 do choroby nerwowej ju tylko kroczek. Jak zwykle w takich chwilach, najsensowniejszy jest spok鎩 i umiar, po陰czony z jak彗olwiek form dzia豉nia mog帷ego uporz康kowa panuj帷y...burdel (?). Mo瞠 to zbyt nie cenzuralne okre郵enie, ale jak si tak popatrzy na to co cz這nek ZG okre郵a mianem - to trzeba zrobi , a tamto dopracowa - to jest to t璕i bajzel. Stajnia Augiasza nieomal!

Marek D瑿icki
marek-debicki (2011/01/19 17:49)

Regulamin jest regulaminem i nad wod nie ma co kombinowa, nale篡 go przestrzega co oczywi軼ie nie zamyka polemiki na temat zasadno軼i  niekt鏎ych rozwi您a RAPR. Co za si tyczy spraw czysto technicznych zwi您anych bezpo鈔ednoio z w璠kowaniem  my郵, 瞠 dla czystego sumienia powinno si unika "typowych" przyn皻 szczupakowych. W przypadku z豉pania szczupaka  zwracajmy uwag na delikatne usuwanie przyn皻y. Czasami lepiej pozostawi ulubion gumk, ni wytarmosi ryb do granic wytrzyma這軼i w celu odzyskania przyn皻y.

Dodaj wpis