Szanujmy okonie

/ 63 odpowiedzi / 5 zdjęć
elkak


szanujmy okonie, jestem tego samego zdania co kolega iras,

jest to bardzo waleczna ryba i szanujemy ją za jego waleczność i determinację, zawsze walczy do końca, w tym roku mieliśmy nawet kilówki i wszystkie wróciły do wody

(2012/12/15 23:11)

Bernard51


Wzorem innych dni (bez papierosa ,bez alkoholu) mozna by postarać sie rozpropagować dzien bez ryby ( na początek 4x w roku puzniej raz w miesiącu)Ale to musi być incjatywa oddolna po przez kluby porozumienia kola moze i okregi (ogloszone przez PZW efekt podejrzewam-odwrotny,Rozmyty autorytet). Dobrze sie mi marzy ale można by taka akcje zainaigurować w nadchodzącym sezonie i rozpropagować na tym portalu ,koledzy do dziela!
Może to odrazu nie wypali ale kontynuacja przez dluższy okres monitów i prośb moze przynieś w najbliższych latach jakiś efekt pozytywny, o ile piszemy to co myślimy a nie na użytek tych co czytają.

Powtarzam się !!
(2012/12/16 05:59)

Zionbel


Kiedyś wyciagnąłem okonia ciut ponad 30cm.Obserwowałem spławik i zniknął mi z przed oczu w ułamku sekundy.
Okoń jest chyba jedyną ryba która nie odczuwa strachu wiec wali w co popadnie.Dlatego na naszych wodach jest tak duzo skarłowaciałych okonków a tak mało potworów :)
To to kol. Iras pokazał na forum to naprawde rzadki widok.Sorry Iras za wklejenie foty bez zgody.Peace mam nadzije że sie nie zjerzysz.
WIELKI            S Z A C U N       DO TYCH RYB.
(2012/12/16 07:27)

bednar14


Ładny garbusek ;-) (2012/12/16 12:03)

domin77


zaczyna się lód ,będzie można zobaczyć "szacunek" dla okonia (2012/12/16 19:25)

venom92


okoń bardzo fajna ryba tylko szkoda że niektórzy zabierają wszystkie które złowią tak samo jak szczupaki a moje koło niestety zarybia tylko zdechłym karpiem :( (2013/01/19 16:17)

z@mela


w ogole od  jakiegos czasu jest  moda na drapieżniki   wszyscy  nastawiaja sie na te grupę ryb i wiekszość z  łowiących nastawia sie na  mięso  i pozniej sa takie tematy o gornych wymiarach a wystarczy   gonic klusowników co nie znają pojecia limit- wymiar - okres o. 

W mojej okolicy złowienie okonia 35+ w  wodach PZW  to wyczyn   równy z 4  w totka     taki  45+  = 5 .
Mam wielu znajomych  spinningistów  ktorzy swoje  zyciówki okonia  maja zrobione  15 lat temu i do dziś dnia nie byli w stanie przebic  35cm  bo  duzego okonia jest tak mało  a jak w danym łowisku te wieksze sie uaktywnią    to w ruch idą  troki i zywcóweczki .

Jak dla mnie górny wymiar mógłby być   powiedzmy  od 40 cm  ale co z tego jak bylby to  martwy przepis  bo wątpie ze przy obecnym stanie kontroli   gumofilc  by  wypuścił  ponad kilogramowego  garbusa . (2013/01/20 12:08)

Iras1975


zaczyna się lód ,będzie można zobaczyć "szacunek" dla okonia


Tak jak piszesz, na lodzie zabijane są największe ilości okoni i giną piękne sztuki. Mnie wczoraj zaczepiła niezła mamuśka... (2013/01/20 14:12)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

szczupak410


Na okonia powinien być wprowadzony wymiar ochronny 20cm,limit dzienny do ok.3kg,i wszyscy by brali tyle ryb ile zgodnie z regulaminem.Wystarczy wyeliminować kłusowników. (2013/01/20 14:45)

z@mela


Irek  te okonie co łowisz  to nieporozumienie  :):):) gratuluje okazów i chciałbym żeby każde łowisko obfitowało  w tekie  garby. (2013/01/20 15:49)

Iras1975


Nieporozumienie to miałem z godzinę temu, zabrałem nawet taki prymitywny statyw, ale fotograf ze mnie znacznie gorszy niż wędkarz. Po pierwszych zepsutych zdjęciach następne robiłem z ręki. Pozgrywam i wrzucę gdzieś na forum.

A okresy ochronne, wymiary i limity na nic się nie zdadzą, sami powinnimśmy dbać, a nie czekać aż PZW wprowadzi kolejny martwy przepis.

(2013/01/20 17:34)

Sniper64


Cześć wszystkim :)
Byłem dzisiaj w terenie i trochę zamoczyłem kija pod lód..choć powiem że u mnie lód jest ie pewny 7/8cm cały się buja!zrobiłem kilka odwiertów i parę potworów się złapało na samoróbkę:)
Irka to rasowe Okonie..:) (2013/01/20 19:31)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Iras1975


A lód jest taki u mnie..

A u mnie takie okonie pływają...

(2013/01/20 19:41)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik32263


A lód jest taki u mnie..

A u mnie takie okonie pływają...


Ja pierdziu!!! Ale fajny byczek Irku! Proszę podaj ile to bydle ma centów, zdążyłeś zmierzyć przed wypuszczeniem?
Pozdro! (2013/01/20 21:58)

rysiek38


Ja mam prawdziwego jobla jak chodzi o okonia i łowie je czasem pod setke tygodniowo tez jestem zdania ze należy okonia chronic  ale bez paranoi bo jak widzę to są tacy co hętnie płaciliby karte,dodatkowo jeszcze za swoje dutki zarybiali i tępili wszystkich co czasem spożyją rybę .ja postepuje tak ;;jak okoń bierze to zakładam hak bezzadziorowy i się bawię ale też powiedzmy raz na tydzień lub dwa wezme ze dwie sztuki bo lubie okonia
mysle że przy takim podejściu byłoby go dużo (2013/01/20 23:12)

kibic35


a u mnie taaakie okonie plywają :) (2013/01/20 23:13)

grisza-78


Ja również uwielbiam łowić okonie. Tylko jedna rzecz mnie nurtuje - kiedy wprowadzi się okres ochronny?

Moim zdaniem co najmniej od lutego do końca kwietnia. To są dobre 2-3 miesiące, kiedy spod lodu pada tysiące sztuk dziennie, a dało by radę je uratować jednym, prostym zapisem o okresie ochronnym. (2013/01/21 14:24)

u?ytkownik32263


Ja również uwielbiam łowić okonie. Tylko jedna rzecz mnie nurtuje - kiedy wprowadzi się okres ochronny?

Moim zdaniem co najmniej od lutego do końca kwietnia. To są dobre 2-3 miesiące, kiedy spod lodu pada tysiące sztuk dziennie, a dało by radę je uratować jednym, prostym zapisem o okresie ochronnym.

U mnie w okręgu toruńskim okonek ma już okres ochronny chyba 4 rok. Tylko uważam że jest on za krótki, bo trwa tylko od 1.04 do 30.04. Sądzę żeby było sensownie dorzucić jeszcze cały marzec, gdyż gro okonia trze się właśnie w marcu. A, i mamy jeszcz wymiar widełkowy 18-40cm :) (2013/01/21 18:05)

Zibi60


Okres ochronny w kwietniu, tylko jeden miesiąc !!! Szkoda papieru, żeby taki ewenement wprowadzać. Okonie łowione z pod lodu są nabite ikrą już w styczniu i od tej daty powinniście wprowadzić okres, jeśli ma służyć ochronie tej rybki. (2013/01/21 19:58)

u?ytkownik32263


Zbyszku dobrze że chociaż coś ale najbardziej pozytywne jest to iż mój okręg jest chyba najbardziej postępowym bo są wymiary górne szczupaka, sandacza, okonia. Wpuszcza się ryby rodzime, nie samego karpia. Nie mamy też rybaków komercyjnych. Do tego na sporej ilości wód są limity wagowe zanęt. Z drugiej strony wiem że najczęściej są to martwe przepisy ale przynajmnie są. Teraz tylko brakuje większej ilości kontroli. No i opłaty powinny być zupełnie inne, z podziałem na wody górskie, spin, łódkę itp. Ale to już zupełnie inna historia...
Pozdrawiam! (2013/01/21 20:18)

adam-konopnicki


Tomas81 Zazdroszczę Ci. U nas to się chyba nigdy nie doczekamy, a Karpiem walą bez opamiętania.. Jego najwięcej wpuszczają, i co poradzisz.  (2013/01/21 20:27)

Imatyta


Ja nie mam problemu z dłuższym okresem ochronnym jeśli ma to chronić ryby. Piękne okonie jak z Norwegii :) (2013/01/21 20:34)

rysiek38


Moim zdaniem okres ochronny to nie jest wyjście bo co za różnica czy dana ryba będzie zaszlachtowana przed (ciążą) czy w czasie skoro i tak jak np .przed to i tak nie ma szans być poza tym większość ryb w okresie tarła ma gdzieś żer.więc tgwierdze z uporem maniaka że jedynie limit roczny coś da CDN. (2013/01/21 21:20)