Średni spinningowy zestaw na rzeki

/ 26 odpowiedzi
Prosiłbym o pomoc w wyborze sprzętu dla początkującego spinningisty. Ze spinningiem dopiero bede zaczynać, wcześniej łowiłem metodą gruntową oraz spławikową.
A więc tak; miejscem łowienia będzie rzeka San, czasem jakies jeziorko, staw.
W moich okolicach San jest juz sporawą rzeką o szerokości ok. 50-70m, głębokościowo bardzo zróznicowaną, od płycizn do 5-6m.
Będe łowił z brzegu, ew brodząc (nie wiem czy sie to zalicza do łowienia z brzegu ;) )
Głównymi rybami na jakie bym szukał sprzetu to boleń, kleń, okoń, czasem szczupak i sandacz( na ostatniego sie nastawiam jako ew. przyłów).
Wiem że to nic konkretnego, szukam raczej takiego uniwersalnego kija. Wiadomo że nie licze na profesjonalne łowienie medalowych okazów, poprostu czysta rekreacja, ale przydałoby się coś z zapasem mocy na ewentualną grubszą walkę z jakimś 75cm+.
Przynęty na jakie będe łowił to gumy, obrotówki, wahadłówki i woblery, z nastawieniem głownie na te ostatnie. Z wielkością nie przesadzając max do 7-8cm.

Wertując ofertę i fora internetowe w myślach skomponowałem sobie taki oto zestaw:
Wędzisko Okuma Black Rock 2,75m 5-25g.
Kołowrotek Spro Passion 720/730 FD lub Mistrall Space Master FD-10/20
Żyłka- Plecionka ? Co byście radzili, żyłka jaka wpadła mi w oko to HM80 a Plecionka Power Pro.

Prosiłbym o pomoc, sugestie oraz wrażenia z użytkowania któregoś z w/w artykułów, bo napewno ktoś coś miał w ręce nad wodą i może udzielić kilku rad.

Co do wedziska słyszałem że ma on coś wbudowanego w sobie że każdy ruch przynęty oraz skubanie czy branie ryby jest mega wyczuwalne, to prawda?

Pozdrawiam
wirefree


Dyskutowalismy ostatnio o kołowrotkach i kołowrotek passion  to najniższa klasa cenowa podobnie jak catana ta sama konstrukcja i nadaje sie idealnie do splawikówki na lata ale nie do spiningu. Tym bardziej jeśli bedzie to Boleń czyli szybkie kręcenie keciołem i pozniej ciężkie głowki to zajeżdzi kołowrotek w jeden sezon i nie wierz jesli ktoś ci napisze że używa tych kołowrotków przez lata do spiningu bo jest to niemożliwe chyba że łowi okazyjnie raz do roku.

jesli Juz Spro to zaczynał bym od Spro RedARc albo catana Exage 

(2013/08/23 14:22)

PiotrekRST


Red Arc to nie mój przedział cenowy, z wędką i kołowrotkiem chce sie zmieścić do 450zł. (2013/08/23 14:35)

wirefree


"Co do wedziska słyszałem że ma on coś wbudowanego w sobie że każdy ruch przynęty oraz skubanie czy branie ryby jest mega wyczuwalne, to prawda?"


Cos gdzieś ktos komus mówił.  Za bardzo wierzysz w bełkot marketingowy ja łowie kijami Kongera z serii aviator Arcus  i sobie chwalę a rybek już kilka nimi wyciagnałem. Wex tansze wędzisko i lepszy kołowrotek taka moja rada. Na RedARca wydasz 300zl i za 150 zl kup kongera arcus spin 5-25

(2013/08/23 15:04)

piotrekOlc


Ja łowię na wiśle kijkiem Shimano Catana 2,7 14-40g i kosztuje też coś koło 150zł. Lżejsze modele nawet jeszcze mniej. Co do kołowrotka to skłaniałbym się między Penn Sargus 3000 a Spro Blue Arc 9300. Są to dwa bardzo dobre kołowrotki i powinny popracować co najmniej kilka sezonów. Tylko i wyłacznie plecionka. Ja używam Berkley Exceed 0.17. Jest mocno sztywna, ale ma dużą zaletę przy łowieniu na rzece o dużym przepływie. Przez swoją sztywność nurt nie rozszczepia włókien na plecionce, ale na sam początek to doradziłbym Berkley Whiplash 0.15, bo jest tania i bardzo wytrzymała (2013/08/23 16:36)

grzegorz not


Jak na początek to uważam, że kołowrotek Spro Passion jest dobrym wyborem. Niby ta sama klasa cenowa co Catana ale moim zdaniem Catana zostaje trochę w tyle. Wszystko przez to, że wydaje się ona bardziej delikatna i mniej trwała. Mam wrażenie, że pod obciążeniem kołowrotek ten wygina się w każdą ze stron:-) Osobiście posiadam oba kołowrotki (Spro 730 a Catana 2500). Spro używam przy feederze do 120 g oraz przy spinningu do 35 g z plecionką 0,12 mm. Sprawuje się bardzo dobrze (wcześniejszy Cormoran nie wytrzymał miesiąca).

Z wędzisk możesz "pomacać" coś z Cormorana np. Black Bull LRC. Bardzo fajnie wykonane kije. Sam używam takiego do 35 g i sprawuje się dobrze. Myślę, że w przypadku kija najlepiej udać się do sklepu i pomacać różne kije...sam chciałem na początku takiego z cw do 28 g ale w rzeczywistości wydał mi się zbyt "wiotki" i w efekcie kupiłem tego do 35 g:-)

(2013/08/23 16:57)

wirefree


Jeszcze raz powtorze catana i Spro passion do swietne kołowrotki ale do sławika tudziez grunt (wytrzymaja lata)  nie nadają się do spiningu ponieważ głowne przekładnie nie sa osadzone w łozyskach i bardzo szybko pojawia się luz na tym dziwnym mocowaniu bez łozyska następnie zaczynają przeskakiwac zebatki i na koniec łamia się zęby AMEn.


Problem dotyczy wszystkich firmowych kołowrotków w tej klasie cenowej i jesli sprzedawca mowi że jest inaczej kłamie. Zajeździłem 2 catany i w każdej był ten sam problem zreszta wystarczy na czeskich stronach poczytac co serwis mowi o tych kołowrotkach.

Tak więc klasa wyżej i juz są to kołowrotki do spiningu na kilka sezonów ale niestety i tutaj pojawiają się wady a mianowicie łozyska i reszta nie jest zabezpieczona przed wodą piaskiem itp a powinny bo kolowrotek pracuje nie w sterylnych warunkach a w "polowych".


Czy kołowrotki które to wszystko maja musza kosztowac 2000-3000zł ?

(2013/08/23 21:25)

khakiprichi


Witam!
Myślę że z tej okumy będziesz bardzo zadowolony.Dobrze dobrany kijek do twojej rzeki.
mam dwa modele z tej serii OBR 2,75m 7-28gr i 2,13m 4-21gr.Kije te nie mają nic wbudowane,ale są zrobione na blankach o w miarę wysokim module i dlatego tak ładnie przekazują brania i kontakt przynęty z dnem,kijaszki są szybkie,lekkie ,ładnie wykonane.
Ja te kije szczerze polecam bo za te pieniążki to na prawdę świetna oferta!!
A zapas mocy na pewno cię zadowoli,tu masz test mojej jednej z okum cw 4-21gr :

http://www.youtube.com/watch?v=HA9QSjgkiTE

pozdrawiam i połamania :) (2013/08/24 09:25)

hadwaoo


No nie zgadzam się. Miałem OBR i pozbyłem się. Okumy mają przesztywnienie na łączeniu i odstrzeliwują ryby, w sensie te spadają, zwłaszcza te mocno walczące. Lepiej pracuje Inspira, choć nie mam już takiego zaufania do tego sprzętu. Postawiłem na St.Croix i mam spokój. (2013/08/25 02:06)

hadwaoo


Ale fakt, za te pieniądze to są lepsze niż inne kije z Dragona powyżej 500 zł. (2013/08/25 02:07)

PiotrekRST


No troche mnie przekonał ten filmik, chyba wybór padnie na Okume Black Rock, moze postaram sie odłożyć troche kasy i kupic tego Red Arca, a co myslicie o zyłce bądź plecionce, co lepiej bedzie pracować i w jakiej grubośći? (2013/08/25 08:20)

khakiprichi


Na szczupaki i sandacze używam 0,16 Power Pro,
a na tym kiju mniejszym mam 0,12 Daiwę Shinobi.
power pro używam już parę lat i jestem zadowolony,Daiwę kupiłem w tym sezonie i też bardzo mi wpadła w oko jest miękka i ładnie się rzuca małymi przynętami,ma jedną wadę,moja w kolorze fluo sprała się i jest biała,tak po za tym ok. (2013/08/25 08:38)

khakiprichi


Myślę że pod woblery wystarczy ci plećka max 0,14mm będziesz miał dłuższe rzuty bo wiadomo woblery lekkie i nie koniecznie lotne są,a pod klenia i bolenia proponuje mieć nawiniętą żyłkę na drugiej szpuli z tym że ciężko te dwie ryby razem pogodzić bo na klenia bym zakładał żyłkę od 0,12mm do 0,18mm w zależności od wielkości przynęty i poławianych ryb, a na bolenie to minimum 0,18mm do 0,22mm.
pozdro!! (2013/08/25 08:44)

PiotrekRST


Witam, odkopuje swój temat. Miałem kilku-miesięczną przerwe od myślenia nad wędkarstwem, ale juz wystzko wraca do normy. A więc wątek kontunuuje, troche sie pozmienialo, aczkolwiek mam do wyboru 4 modele obecnie (2 wędki, 2 kołowrotki) prosiłbym o pomoc w wyborze i ewentulane sugestie. Co doszło nowego? To to, że mam możliwość co jakis czas łowić z łódki, wiec długość wędziska sie raczej zmienia, często też będe łowił w wodach stojących.
Propozycje:
1.Okuma Black Rock 5-25gr
2.Daiwa Exceler 5-25gr
Kołowrotki:
1.Spro Passion 720/730/740
2.Ryobi Arctica 2000/4000

Chciałbym sie zmieścic obecnie w 500zł max, wiadomo i mniej, tym lepiej ;) (2014/04/23 20:10)

Jakub Woś


Z podanych przez Ciebie wybrałbym Daiwę i Ryobi (2014/04/23 23:03)

u?ytkownik168824


Witam, odkopuje swój temat. Miałem kilku-miesięczną przerwe od myślenia nad wędkarstwem, ale juz wystzko wraca do normy. A więc wątek kontunuuje, troche sie pozmienialo, aczkolwiek mam do wyboru 4 modele obecnie (2 wędki, 2 kołowrotki) prosiłbym o pomoc w wyborze i ewentulane sugestie. Co doszło nowego? To to, że mam możliwość co jakis czas łowić z łódki, wiec długość wędziska sie raczej zmienia, często też będe łowił w wodach stojących.
Propozycje:
1.Okuma Black Rock 5-25gr
2.Daiwa Exceler 5-25gr
Kołowrotki:
1.Spro Passion 720/730/740
2.Ryobi Arctica 2000/4000

Chciałbym sie zmieścic obecnie w 500zł max, wiadomo i mniej, tym lepiej ;)


Posadam Okume,lecz 2,75 do 35 gram i mom zdaniem jest generalnie idealna na szczypaki i sandacze

(2014/04/23 23:44)

u?ytkownik168824


Z podanych przez Ciebie wybrałbym Daiwę i Ryobi

Daiwie brak nawet uchwytu do podczepiania przynęt,Po co proponujesz bzdety?

(2014/04/23 23:47)

u?ytkownik168824


Witam!
Myślę że z tej okumy będziesz bardzo zadowolony.Dobrze dobrany kijek do twojej rzeki.
mam dwa modele z tej serii OBR 2,75m 7-28gr i 2,13m 4-21gr.Kije te nie mają nic wbudowane,ale są zrobione na blankach o w miarę wysokim module i dlatego tak ładnie przekazują brania i kontakt przynęty z dnem,kijaszki są szybkie,lekkie ,ładnie wykonane.
Ja te kije szczerze polecam bo za te pieniążki to na prawdę świetna oferta!!
A zapas mocy na pewno cię zadowoli,tu masz test mojej jednej z okum cw 4-21gr :

http://www.youtube.com/watch?v=HA9QSjgkiTE

pozdrawiam i połamania :)

To pokaż mi Okume 7-28 ok?Jesteś oszustem  (2014/04/23 23:57)

u?ytkownik168824


Witam!
Myślę że z tej okumy będziesz bardzo zadowolony.Dobrze dobrany kijek do twojej rzeki.
mam dwa modele z tej serii OBR 2,75m 7-28gr i 2,13m 4-21gr.Kije te nie mają nic wbudowane,ale są zrobione na blankach o w miarę wysokim module i dlatego tak ładnie przekazują brania i kontakt przynęty z dnem,kijaszki są szybkie,lekkie ,ładnie wykonane.
Ja te kije szczerze polecam bo za te pieniążki to na prawdę świetna oferta!!
A zapas mocy na pewno cię zadowoli,tu masz test mojej jednej z okum cw 4-21gr :

http://www.youtube.com/watch?v=HA9QSjgkiTE

pozdrawiam i połamania :)


Masz pojęcie co oznacza wysoki modół?Jesteś pewny co do Okumy Black Rock?Czy ,może mam cie znów wyśmiać?

(2014/04/24 00:00)

89krzysztof


Póki co próbujesz ludzi wyśmiać, ale średnio Ci to wychodzi. Myślisz, że napiszesz 5000 postów w pół roki i jesteś fajny ?

Okuma Black Rock 7-28 ? Proszę bardzo: http://www.okonek.com.pl/okuma-wdka-black-rock-p-6049.html

W daiwie możesz przynętę zaczepić w miejscu, w którym przykręcona jest stopka kołowrotka.

Masz jeszcze coś do powiedzenia, nadal chcesz się uważać za portalowego guru w każdej dziedzinie? Nadal będziesz próbował wyśmiewać każdego użytkownika ? Może odpuść, bo zwyczajnie się kompromitujesz. (2014/04/24 06:47)

Jakub Woś


Z podanych przez Ciebie wybrałbym Daiwę i Ryobi

Daiwie brak nawet uchwytu do podczepiania przynęt,Po co proponujesz bzdety?



Napisałem co bym wybrał i nikogo do tego nie zmuszam. Brak uchwytu do podczepiania przynęt dla mnie nie jest problemem gdyż nigdy go nie używam. (2014/04/24 06:52)

PiotrekRST


A może mielibyście jakieś inne sugestie ? I potrzebuje tez informacji na temat wielkosci kołowrotka, czy 2000 to nie za malo? (2014/04/24 08:42)

89krzysztof


Ja do takich przynęt wybrałbym większy, ale to Twoje pieniądze i Twój wybór. (2014/04/24 08:50)

PiotrekRST


Cena wiekszego kołowrotka danego modelu niewiele sie rózni, a czasem wogóle w niektórych sklepach, bardziej chodzilo mi o to, czy taki kołowrotek 4000 nie będzie za wielki do jakby nie patrzec lekkiego kija (Okuma ok. 150gr o ile pamietam) (2014/04/24 09:31)

89krzysztof


Ja mam kij 110gram, kołowrotek 255gram, a jeśli założę kołowrotek 303 gramy (masa wg producenta) to aż tak wielkiej różnicy nie widać. Wszystko rozbija się o odpowiednio wyważony kij. (2014/04/24 09:44)

LeoAmator


Masz pojęcie co oznacza wysoki modół?Jesteś pewny co do Okumy Black Rock?Czy ,może mam cie znów wyśmiać?




Thomson86 mam takie nieodparte wrażenie ,że ktoś tu się bawi w Boga i wie wszystko lepiej.

I jeszcze jedno moduł,a nie modół.



(2014/04/24 23:27)


Sklep wedkuje.pl

Spro Red Arc Legend