Rzęsa wodna utrudnia łowienie

/ 11 odpowiedzi
Witam. Chciał bym się podzielić moim sposobem na gruba warstwę rzęsy wodnej... kilka lat temu spotkałem się z takim problemem, na niewielkim stawie całą tafle wody pokrywała rzęsa wodna o grubości kożucha do 10 cm.. wiedziałem że są tam piękne karasie.. i wykombinowałem i przetestowałem z powodzeniem pewien patent.... Łapiąc  na spławik po prostu nie dało rady umieścić zestawu na dnie a nawet jak się udało to brań praktycznie nie było.. z gruntu tez nie bo koszyczek po prostu zapadał się w mule.. zaobserwowałem że ryby pobierają pokarm własnie z tej rzęsy... A więc dobieramy spławik trochę krótszy od wysokości warstwy rzęsy, musi byś dość ciężki ja używałem 5 gramowego waglera.. całe obciążenie przesuwami pod sam spławik i skupiamy je tam aby nie wystawało zbyt wiele z warstwy rzęsy, haczyk umieszczamy kilka centymetrów od obciążenia które i tak nie będzie widoczne,  stosujemy żyłki pływające tak aby układały się na powierzchni rzęsy...  żyłki tonące uniemożliwiają prawidłowe zacięcie zapadając się wolno w warstwę zielska.. Ważna jest technika rzutu, zestaw musi spaść od góry po prostu się wbić w kożuch z zielska  a oto rysunek poglądowy.... Tak wiem nie jestem artystą:) mam nadzieje że komuś pomogłem może ameryki nie odkryłem ale dla początkujących jest to jakieś ułatwienie... Pozdrawiam.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Piotr 100574


a jak przebija się przynęta z hakiem przez tę warstwę ??żeby rzęsa na niej nie osiadła???? (2015/07/28 13:51)

Tomcio9090


Sposób nawet, nawet i daje łape w górę. Ale mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie jeżeli poradziłeś sobie z rzęsą to co byś mi poradził na staw zarośnięty zielonymi kołami z łodygami które są umiejscowione na dnie.
(2015/07/28 15:16)

Robson86


Przechodzi bez problemu ciężarki ją przebijają przez zielsko... nawet jak na niej trochę zostanie to rybom to nie przeszkadza bo czasem i samą rzęsę skubią... (2015/07/28 15:23)

Robson86


Za bardzo nie łapie o co chodzi z tymi kołami... Ale podejrzewam że grążele lub lilie wodne..  No ja bym zastosowal cienką w miare mocną plecionke i hol siłowy(cienka plecionka tnie jak kosiarka).. jednak po wyciągnięciu jednej ryby na 100% reszta się wypłoszy na jakiś czas... dlatego proponuje nęcić dwa miejsca oddalone od siebie na odleglość rzutu... (2015/07/28 15:27)

zbynio 33


Robson ciekawy sposób. Kiedyś łowiłem w podobnych warunkach ale nie było aż 10 cm warstwy rzęsy. Ja używałem bata 4m np. i robiłem szczytówką sobie oczko po czym wpuszczałem spławik z piórka z przynętą.... Fajna zabawa była.... (2015/07/28 16:58)

Robson86


Można i tak ale jeśli trzeba rzucić na 15 metrów to batem oczka nie zrobisz.. a na tyczkę nie wszystkich stać... dodam jeszcze tyle że przy tak grubej warstwie zielska ryby żerują w nim.... do dna światło dociera w znikomych ilościach i większość żyjątek którymi żywią się ryby buszuje właśnie w tej warstwie .. jest tam całe mnóstwo pijawek i slimaków.. Wiadomo że na jeziorach i wiekszych zbiornikach nie ma takiej warstwy rzęsy wodnej z powodu ruchów wody.. jednak na małych osłoniętych  stawach często ten problem występuje.. przynajmniej w mojej okolicy. Pozdrawiam. (2015/07/28 17:53)

Artur z Ketrzyna


Ja na takim stawku kiedyś łowiłem z kumplami karaski na żywca. Wtedy jeszcze było tak można.
To by rzęsa nie zasłaniała nam świeżo robionych oczek, zbiliśmy z desek taki pływak. I go umieściliśmy w łowisku. Dawało to nawet nie zły rezultat na takie małe rybki. (2015/07/28 19:54)

Robson86


Nie chodzi w tej metodzie o łapanie małych skarłowaciałych karasi, w ten sposób łowiłem 1,5kg karasie..takich jak palec nie problem jest nałapać..chociażby podbierakiem.. ale patent z deskami na mniejsze sztuki na pewno lepszy.. (2015/07/29 03:46)

Ferdek69


Z bratem chodzac ze spinningiem. Natknelismy sie kiedys na mały dołek pokryty szczelnie rzesa. Po odgarnięciu jej złowilismy w sumie 15 szczupaczków. Wielkie nie byly, ale za to jakie było nasze zdziwienie bo dołek mial około 3m na 5. (2015/11/23 15:24)