Spinning St Croix czy Fenwick ?

/ 21 odpowiedzi
Witam. Zakładam wątek gdyż nie znalazłem takiego na forum i chciałbym spytac czy znajde wśród kolegów znawce wedek St. croix lub fenwick. Chodzi o to ze już od bardzo dawna szukam odpowiedniej wedki na sandacza. Miałem kilka modeli w reku ze stajni shimano i  dragon i żadna mi nie odpowiada. Miałem także kijek st. croix i musze stwierdzić ze bardzo mi się spodobał. Nie wiem jaki to był dokładnie model ale nie w tym rzecz. Chciałbym się was poradzić który model st croix lub fenwick byłby waszym uzupełnieniem jeśli mielibyście wybrać wedke na sandacza. Mogę dodac ze lowie tylko na Odrze z brzegu ale długość 2 m jak najbardziej mi odpowiada, no i chciałbym łowic na 5 calowe gumy, sa dosyć ciężkie. Z tym ze nie wiem jakie powienienem obciążenie do nich dobierać, nie wiem nawet jakich spodziewać się średnich glebokosci na rzecce oderce w których mogą być sandacze. Szczerze to kształcę się na temat polowu sandacza ale na razie to tylko teoria. Chciałbym zacząć od kija i dlatego proszę o pomoc.
piotrcarp


A moze cos z pracowni dopasowac dokladnie pod wlasne wymagania lub samemu zbudowac wlasny kijek dokladnie taki zeby pasowal do wlasnych potrzeb:) (2013/11/19 22:27)

Esox_lucius1988


tez o tym myslalem ale nie znam się na tych wszystkich blankach, nie wiem czym się roznia i co to za oznaczenia na nich. szczerze to postepujac w ten sposób mogłbym więcej zlego niż dobrego narobić;) (2013/11/19 22:37)

piotrcarp


W pracowni musisz podac kilka inforacji gdzie lowisz jakie przynety do jakiej wagi co oczekujesz od kija no i ile chcesz kasy wydac? Wtedy doradza odpowiedni blank do odpowiednich zadan. Tutaj masz troche informacji o wedkach samemu robionych. Teraz tez bede skladal kijek pod sandacza na blanku MHX P904-2 (2013/11/19 22:46)

jezier


Też ostatnio stałem przed dylematem kijek z pracowni czy Amerykanin, doszedłem do wniosku że firma która składa wędki od x lat będzie lepszym wyborem niż polska pracownia, kupiłem lamiglasa. Nie neguje wędek z pracowni, wiem że to wielka wygoda poskładać sobie dokładnie taki kijek jaki się chce ale również nie znam się na blankowych cyferkach, wolę pomachać gotowym produktem, sprawdzić jak mi leży w dłoni itp niż mieć przykrą niespodziankę po złożeniu wymarzonej wędki w pracowni. (2013/11/20 08:56)

u?ytkownik58874


Myślę że z fenwicka coś wybierzesz,z  moich doświadczeń st.croix to kijki typowo pod szczupaka,pod woblerki :) Ale powiem że obie marki robią piękne kijki,kwestia wyboru modelu,a to najlepiej w sklepie zrobić :D Pozdrawiam (2013/11/20 11:15)

u?ytkownik58874


Jeśli chodzi o pracownie i goły blank,to phenix ma fajne blanki typu x-fast :D W cenie około 700zł+okucie :) Kijki ładne i szybkie i czułe,więc w cenie do 1000zł można coś fajnego wykombinować :) (2013/11/20 11:20)

alphard28


moim zdaniem St.Croix . idealne kije sam posiadam w szafie 2 sztuki. Jeżeli chodzi o łowienie sandacza to Avid będzie dobrym wyborem, chyba że celujesz z wyższej półki to elit czy tournament tez napewno ci się spodoba i będzie ci się na niego dobrze łowić, wybierając kija pod sandacza pamiętaj żeby był to kij szybki, taki jak fast czy tez x-fast. Raczej nie polecałbym kiji z polskiej pracowni, jak już kupować to made in USA, a teraz maja tyle tych modeli, że na pewno znajdziesz coś dla siebie :) (2013/11/20 15:28)

DelTor0


moim zdaniem St.Croix . idealne kije sam posiadam w szafie 2 sztuki. Jeżeli chodzi o łowienie sandacza to Avid będzie dobrym wyborem, chyba że celujesz z wyższej półki to elit czy tournament tez napewno ci się spodoba i będzie ci się na niego dobrze łowić, wybierając kija pod sandacza pamiętaj żeby był to kij szybki, taki jak fast czy tez x-fast. Raczej nie polecałbym kiji z polskiej pracowni, jak już kupować to made in USA, a teraz maja tyle tych modeli, że na pewno znajdziesz coś dla siebie :)


A wiec pytanie w takim razie. Dlaczego sporo osob przezbraja te firmowe patyki made in US w polskich pracowniach? Chca miec gorszy sprzet? Nie, bo jezeli chodzi o blanki to sa swietne, ale jezeli chodzi o firmowe zbrojenie tych blankow, to to juz pozostawia wiele do zyczenia (mozna sie googlem posluzyc i poszukac, sporo tematow)

Wiec czym sie rozni taki seryjny amerykaniec od wedki z pracowni? Pozluze sie blockquoteem:

"Porownywanie kijow seryjnych do customow ma sie tak jak porownywanie walorow smakowych surowego ziemniaka do dojrzalego mango"

(2013/11/20 16:11)

u?ytkownik58874


Ceną...bo rodbuilder zarabia 1.Na blanku .2 na przelotkach 3.na mocowaniu 4.Na robociżnie.Więc cena kijka z pracowni,wyjdzie sporo większa niż byś kupił  go jako seryjny kij,lub nawet sam go uzbroił.Takie sa realia,a wędki z pracowni mają parcie,bo masz możliwość stworzenia sobie kijka jakiego tylko dusza zabraknie,zaczynając od wyboru blanku,po przez przelotki,mocowania oraz stworzenia własnej koncepcji dolnika,po kolor omotek i napisy/dedykacje często zawarte na blanku-Najnormalniej tworzy się kija marzeń,nie tuzinkowego,którego często nie ma na rynku.Moim zdaniem przy wędkach seryjnych:1.wszystkie komponenty firmy mają taniej-biorą tego dużo większe ilosći.A marże narzucają raz i to już na gotowy produkt nie jak w pracowniach za każdy element+ jeszcze koszta robocizny.
TEKST "Porownywanie kijow seryjnych do customow ma sie tak jak porownywanie walorow smakowych surowego ziemniaka do dojrzalego mango" OSTO PRZESADZONYPozdrawiam (2013/11/20 17:06)

DelTor0


Ceną...bo rodbuilder zarabia 1.Na blanku .2 na przelotkach 3.na mocowaniu 4.Na robociżnie.Więc cena kijka z pracowni,wyjdzie sporo większa niż byś kupił  go jako seryjny kij,lub nawet sam go uzbroił.Takie sa realia,a wędki z pracowni mają parcie,bo masz możliwość stworzenia sobie kijka jakiego tylko dusza zabraknie,zaczynając od wyboru blanku,po przez przelotki,mocowania oraz stworzenia własnej koncepcji dolnika,po kolor omotek i napisy/dedykacje często zawarte na blanku-Najnormalniej tworzy się kija marzeń,nie tuzinkowego,którego często nie ma na rynku.Moim zdaniem przy wędkach seryjnych:1.wszystkie komponenty firmy mają taniej-biorą tego dużo większe ilosći.A marże narzucają raz i to już na gotowy produkt nie jak w pracowniach za każdy element+ jeszcze koszta robocizny.
TEKST "Porownywanie kijow seryjnych do customow ma sie tak jak porownywanie walorow smakowych surowego ziemniaka do dojrzalego mango" OSTO PRZESADZONYPozdrawiam



Nie do konca :) Do seryjnych patykow musisz doliczyc jeszcze reklame marketing itd. Z regoly taki seryjny amerykaniec wychodzi deko drozej niz wedka z polskiej pracowni zbudowana na tym samym blanku (oczywiscie przy porownywalnym zbrojeniu, bez fajerwerow i zlotych ringow ;) )

Dla porownania. Zbroilem wedke na deko lepszych komponentach niz Dragon HM-X, plus dwie klasy lepszym blanku i nawet nie zblizylem sie do ceny tego HM-X... 

(2013/11/20 17:30)

u?ytkownik58874


Ceną...bo rodbuilder zarabia 1.Na blanku .2 na przelotkach 3.na mocowaniu 4.Na robociżnie.Więc cena kijka z pracowni,wyjdzie sporo większa niż byś kupił  go jako seryjny kij,lub nawet sam go uzbroił.Takie sa realia,a wędki z pracowni mają parcie,bo masz możliwość stworzenia sobie kijka jakiego tylko dusza zabraknie,zaczynając od wyboru blanku,po przez przelotki,mocowania oraz stworzenia własnej koncepcji dolnika,po kolor omotek i napisy/dedykacje często zawarte na blanku-Najnormalniej tworzy się kija marzeń,nie tuzinkowego,którego często nie ma na rynku.Moim zdaniem przy wędkach seryjnych:1.wszystkie komponenty firmy mają taniej-biorą tego dużo większe ilosći.A marże narzucają raz i to już na gotowy produkt nie jak w pracowniach za każdy element+ jeszcze koszta robocizny.
TEKST "Porownywanie kijow seryjnych do customow ma sie tak jak porownywanie walorow smakowych surowego ziemniaka do dojrzalego mango" OSTO PRZESADZONYPozdrawiam



Nie do konca :) Do seryjnych patykow musisz doliczyc jeszcze reklame marketing itd. Z regoly taki seryjny amerykaniec wychodzi deko drozej niz wedka z polskiej pracowni zbudowana na tym samym blanku (oczywiscie przy porownywalnym zbrojeniu, bez fajerwerow i zlotych ringow ;) )

Dla porownania. Zbroilem wedke na deko lepszych komponentach niz Dragon HM-X, plus dwie klasy lepszym blanku i nawet nie zblizylem sie do ceny tego HM-X... 

Ja się tez do końca nie zgodzę z Twoją tezą ,bo cena koncowa jest zależna od ceny blanku.Jeśli możesz napisz na jakim blanku go zbroiłeś wtedy możemy coś porównać,bo na daną chwilę talon,czy też np,phenix-ten na matach toray -tych samych co dragon,wychodzi po zbrojeniu w pracowni około 1500zł,gdzie sam blank to koszta 700zł plus przelotki essex sic-więc bez zbędnej rozrzutnośći,a użyte moduły do produkcji blanku to (46mpsi,55mpsi,oraz 77psi) które w większości znajdziemy w dragonie fishmaker,gdzie oczywisćie nie gra to roli,bo suma sumarum kijek z pracowni jest 10 razy 'ładniejszy' i o lepszych parametrach,niż dragony wszelkiej maści,o wybujałych modułach przekraczające 80mpsi,lecz cena wyszła tez większa :)Czekamy na info ;) Pozdrawiam Serdecznie :)

(2013/11/20 17:55)

DelTor0


To chcesz powiedziec ze jezeli maty sa z toray to blanki dragona sa na takim samym poziomie jak talon itd? :) 

A mozesz mi dac linka do jakiegos blanku 80mpsi? Oprucz Dragona, bo oni reklamowali sie i blankami 100mpsi z piec lat temu i raczej swiata nie zawojowali ;) 

Obecnie zbroje FA Vegter Boron.

(2013/11/20 18:09)

u?ytkownik58874


To chcesz powiedziec ze jezeli maty sa z toray to blanki dragona sa na takim samym poziomie jak talon itd? :) 

A mozesz mi dac linka do jakiegos blanku 80mpsi? Oprucz Dragona, bo oni reklamowali sie i blankami 100mpsi z piec lat temu i raczej swiata nie zawojowali ;) 

Obecnie zbroje FA Vegter Boron.



Czytaj uważnie Kolego-jest myślnik i napisane że phenix robi na matach toray,tak jak i dragon.I nie oznacza to że kije dragona są na poziomie talona ! awykonalne hahahaha Co do modułów max w blankach phenixa,lamiglasa itp to poziom nie przekraczający 77mpsi.Tą granice przekracza tylko dragon.Żadna uznana firma CO DOBRZE WIESZ nie przekracza tej wartości bo kij robi się 'suchy',a dragon jak dragon chce być pionierem na rynku,lecz brak im doświadczenia ;)Co do Borona to sam Kolega sobie zbroi?,skoro cena wychodzi mniejsza niż hm-x dragona :D
sorki za edycje ale pośpiech,a był nadmiar liter oraz ogólny nieład :D Niestety nie podejmę już debaty w tej dziedzinie,gdyż wątek zmienił grupę do której nie jeste przłączony.Pozdrawiam ;) (2013/11/20 18:18)

Esox_lucius1988


przeglądałem trochę artykułow o st croix i fenwick, a jeśli chciałbym skorzystać z oferty rod buildera to których polecacie? i czy na ich produkty także jest jakas gwarancja??? (2013/11/24 17:17)

piotrcarp


Wszystkie pracownie daja gwarancje jak i serwis po gwarancyjny a najlepiej znalezc cos blisko miejsca zamieszkania, wtedy mozna pomacac kilka blankow jakie zaproponuja w pracowni  no i dogadac wszystko jak ma to wygladac:) (2013/11/24 23:30)

MienioFishHunter


Ci co mają Fenwicka, polecą Ci fenwicka, Ci od St Croix - polecą st croix. Idź do dobrego salonu, potrzymaj jeden i drugi, pomachaj, nie słucha sprzedacy :) Sam mam fenwicka HMXa kupionego pod szczupłego i bolki, paraboliczno medialna akcja, miękki i mocny jak nie wiem co, do Sandacza oczywiście nie polecę, ale wędki wiem, że są wspaniałe, z drugiej strony trzyłamem ostatnio st croix w ręku, delikatny sztywny kijek, parametrów nie podam bo nie pamiętam, ale wiem już, że na delikatniejsze rybki fenwicka bym nie kupił. Pozdrawiam i życzę udanego wyboru. P.S. Pamiętaj o tym, że Fenwick ma dożywotnią gwarancję, st croix 5 lat.  (2014/08/25 12:29)

u?ytkownik32263


A czemu tylko Fenwick i STC? Bo "hamerykanskie"? I dlaczego kije produkcyjne a nie hand-mady? Bo tak się składa że przy wyższych modelach tj. droższych tych marek ceny są porównywalne lub wyższe niż kije z pracowni o lepszych parametrach użytkowych. Poza tym STC to raptem średnia światowa półka, no może poza Legend'ami. A Fenwick... Raz wyczytałem opinię że obecnie są to kije kupowane na metry lub uncje. I coś w tym jest.

Osobiście wolał bym dobrać pasujący pod moje potrzeby blank, ubrać go w komponenty mi pasujące a nie kupować gotową wędkę. Co też zresztą tak robię, patyki buduję pod swoje wymagania. Tylko że nie będę chwalić pod niebiosa jakiejś konkretnej firmy a raczej poszczególne serie blanków. Zatem twierdzę iż pytanie typu temat tego wątku jest nie na miejscu. Powinno raczej brzmieć: Jak wędka na sandacza? Oczywiście z opisem na jakie i owakie przynęty, łowisko, upodobania itp. w cenie x PLN, czego też do końca nie zrobił Autor. (2014/08/25 20:03)

Jakub Woś


Mam St Croix Wild River już trzeci sezon. Sandacza wyciąga ale ciut przy giętki na sandała. Lepszy by był Avid. (2014/08/25 20:17)

Trzeci79


Ja byłem posiadaczem Fenwicka Aetos A661MFS niestety po jednym sezonie złamał się przy zarzucie w dwóch miejscach,z opisy serwisu wynika  że uszkodzenie powstało na skutek  wady wędziska i bez problemu wymieniono je na nowe jednak podczas oczekiwania zakupiłem St.Croix Legend Elit LES68MXF.Na koniec dodam tylko że Fenwicka zaraz po wymianie sprzedałem a wnioski wyciągnijcie sami .Pozdrawiam (2014/09/17 08:12)

Trzeci79


Piszę jeszcze do mieszko-charyto.Co do gwarancji to zobacz czy przy zakupie Fenwicka otrzymałeś regulamin gwarancji ,bo ja takiego niestety nie otrzymałem .Przy zakupie St.Croix regulamin  do łapy mi wręczono i gwarancja też jest DOŻYWOTNIA!!!!!!!!! (2014/09/17 08:16)

toten


"Szczerze to kształcę się na temat polowu sandacza ale na razie to tylko teoria."
Ja bym zaproponował na początek coś tańszego(seryjnego).Jak nabierzesz doświadczenia to będziesz wiedział czego oczekujesz od wędki i wtedy kup jakiegoś "mercedesa".Fajne na sandacza są INAZUMY MIKADO. (2014/09/17 18:09)