Shimano Catana -problem z hamulcem

/ 3 odpowiedzi
Witam jestem poczatkujacym spinningista i mam pewien problem z kołowrotkami . Posiadalem kolowrotek Shimano Catana 2500 z tylnym hamulcem . Po 3 miesiacach użytkowania hamulec sie zatarl i z tego co sie dowiedzialem to moja wina bo zle uzytkowalem ten kreciolek . Moje pytania sa nastepujace
- jak dobrze uzytkowac kolowrotek ?
- jak ustawic dobrze hamulec np doczepic blaszke do drzewa i ustawic tak na granicy wytrzymalosci sprzetu?
- w sytuacji kiedy mam powazny zaczep mam dokrecic hamulec na maxa i ciagnac ? czy moze  ma troszke trzeszczec ?
- ostatnie pytanko to to jaki ten kolowroteczek zakupic do wedki shimano catana 180 cm ciezar wyrzutu to 14-40 gr ;p

Prosilbym o wyrozumialosc i dziekuje za odpowiedzi :)
Artur z Ketrzyna


- jak dobrze uzytkowac kolowrotek ?

Nie używać z byt cienkich linek, by by przy byle rybie nie musiał oddawać żyłki.
nie rzucać nim, itd.

- jak ustawic dobrze hamulec np doczepic blaszke do drzewa i ustawic tak na granicy wytrzymalosci sprzetu?

Hamulec ustawiamy tak mniej więcej na 2/3 wytrzymałości żyłki. To znaczy, ma nan popuszcać przy silniejszym odjeździe żyłki, no i nie dopuścić do przeciążenia wędziska (czyli jak używasz delikatnego wędziska, to normalne że i hamulec masz lżej ustawiony.).

- w sytuacji kiedy mam powazny zaczep mam dokrecic hamulec na maxa i ciagnac ? czy moze  ma troszke trzeszczec ?

Jak masz zaczem. Nie używasz kołowrotka i wędziska. Najbezpieczniej próbować uwolnić z zaczepu ciągnąć za samą żyłkę. No chyba że mówimy o tecjnice odstrzelenia. Ale to inna szkoła. I tu luzujesz żyłkę tak by nie była naciągnięta, lekko zwisała przy szytówce uniesionej do góry. Ręcznie naciągasz do żyłkę i puszczasz. Raptowne zwolnienie naprężenia powoduje że przynęta odstaje luzu i dziła na nią siła przeciwna, co czasami zwalnia przynęty z zaczepu. Naprężenie powoli zwiększasz. Metoda nie zawsze skuteczna.... bo wszystko zależy od rodzju zaczepu...

- ostatnie pytanko to to jaki ten kolowroteczek zakupic do wedki shimano catana 180 cm ciezar wyrzutu to 14-40 gr

Moim zdaniem nie mniejszy niż 3000, a najlepiej 4000. To nie znaczy że koniecznie takie. Bo ten twój też może być do cieńszych żyłek, choć wędzisko nie jest do cienkich żyłek...

Podkreśliłem Moim zdaniem. Bo to jest moje zdanie i to ja tak lubię łowić. To że inni mogą uważać inaczej. To nie znaczy że nie mają racji.


Kolego. Jeśli faktycznie przy uwalnianiu z zaczepów zestawów/przynęt. Używałeś wędziska i kołowrotka siłowo. To faktycznie używałeś go nie do końca zgodnie z przeznaczeniem. Bo to wędzisko a nie żuraw do wyciągania kłód i innych śmieci zalegających na dnie zbiornika...
Ale musiał byś wadliwy ze tak krótko działał poprawnie, i powinni go zareklamować.
A ty nie powinieneś tego mówić z tymi zaczepami... tak rada na przyszłość, bo sam dałeś im możliwość odrzucenia reklamacji... (2014/04/15 19:54)

bambero1034


Rozumiem ;) dziekuje za odpowiedz ;D postaram sie nauczyc cos z tej lekcji jak i twoich podpowiedzi . (2014/04/15 20:08)

Radoslaw Wysocki


Hamulec wcale się nie "zatarł" , tylko został zakatowany na śmierć. Nie można dokręcać go na MAXA i ciągnąć na zaczepach aż zatrzeszczy!!!!!!!!!!!!!!. Tego nie wytrzyma żaden kołowrotek. Po to została stworzona regulacja siły hamowania, żeby jej używać w zależności od grubości i wytrzymałości żyłki/plecionki. Ponadto, po każdym wędkowaniu KONIECZNIE trzeba maxymalnie poluzować hamulec kołowrotka. Zapobiegnie to odkształcaniu się tarcz ciernych, co mam ogromne znaczenie na płynność jego pracy. Kolejną ważną rzeczą jest utrzymanie sprzętu w czystości. Jeśli do mechanizmu dostanie się woda z piachem to zacznie działać jak materiał ścierny, nieodwracalnie niszcząc wszystkie ruchome elementy. Jeśli taki "błotny" roztwór dostanie się między tarcze hamulca, a następnie dokręcony z całą siłą, zadziała on jak beton i poskleja je na AMEN!!.
Jeśli chodzi o dobór wielkości kołowrotka do wędki - Jak napisałeś, Catana 180cm do 40g- jet to mocny kij do łowienia jerkami, kogutami lub dużymi gumami. Do takich przynęt używa się głównie plecionek, a co jest z tym związane, mocnych kołowrotków. Wielkość 2500 jest niewystarczająca do takiego zestawu, 3000 to absolutne minimum!!! Najlepiej 4000. Nie tylko będzie mocniejszy, ale również odpowiednio wyważy wędkę. (2014/04/17 07:53)