Rzęsa wodna .

/ 39 odpowiedzi
Witam wędkarzy!Mam pewien problem z moim stawem, ponieważ co roku pojawia się na nim rzęsa                    i to naprawdę dużo rzęsy tak, że nie widać wody:( Oczywiście mam ryby roślinożerne takie jak karpie(350szt), amury(200) i rozwarzam nad dokupieniem w tym roku tołpygi w celu większego zwalczania rzęsy, ponieważ karpie i amury nie dają rady(tylko,że trochę większe czyli 2kg aby mogły zjeść większe ilości rzęsy).Co o tym myślicie? a może macie jakieś swoje sposoby na zwalczanie rzęsy?
PS:mój staw ma 15x25m i był kopany w 2008r a i jeszcze chce dodać że do stawu wpuszczam narybek:)Z góry dzięki za odpowiedzi i połamania kija w tym sezonie:)
popek1993


kolego Amur to jedyne wyjście z sytuacji a co do liczebności to masz stanowczo za dużo ryby!!! (2011/02/03 22:30)

Zdzitowiecki


 Witam!
To wiec jak mam za dużo ryby to dla czego rzęsy jest tak dużo? (2011/02/03 22:45)

withanight88


Kup stadko kaczek a nie tołpygi czy inne wydziwy. (2011/02/03 22:47)

Zdzitowiecki


WitamMiałem kaczki i próbowałem ale ciągle uciekały ze stawu! (2011/02/03 22:56)

withanight88


WitamMiałem kaczki i próbowałem ale ciągle uciekały ze stawu!





A to ciekawe :) A dostawaly do jedzenia cos poza rzęsa? 

(2011/02/03 23:00)

Zdzitowiecki


Witam!Nie kaczki poza rzęsa której jest masa w stawie nic nie dostawały. (2011/02/03 23:02)

piotrekelk


dlatego tez uciekły, następnym razem jak się pojawią radził bym dokarmiać, wtedy będą przyzwyczajone  że jest tu dużo pokarmu i się zadomowią:) (2011/02/03 23:05)

Zdzitowiecki


kolego piotrekelk źle mnie zrozumiałeś ponieważ to nie są dzikie kaczki tylko wychowane od małego z własnej hodowli:) (2011/02/03 23:09)

popek1993


mimo wszystko kolego! Jeżeli psa nie będziesz karmił to pójdzie i sobie sam poszuka tak samo jest z innymi zwierzętami nie miały co jeść to poszły tam gdzie miały jedzenia pełno... (2011/02/03 23:15)

piotrekelk


to trzeba urozmaicić im menu bo rzęsa najwidoczniej przejadła się, proponuje jeszcze wybierać np podbierakiem niestety na długo się tego nie pozbędziesz no ale zawsze coś, mówisz że masz karpie i amury a może warto karasia wpuścić? tylko jak wpuszczasz białoryb pamiętaj o drapieżniku no i odłowy kontrolowane bo wiadomo co może się stać jak zaczną się rozmnażać jak dzikie. (2011/02/03 23:29)

SpinerZbok


A po co karasia??? przecież on rzęsy nie będzie żarł, a nawet jakby to w takich ilościach, że nikt tego nie zauważy. Amur też za rzęsą szczególnie nie przepada. Nie wiem czy są jakieś środki chemiczne (fuj!) do zwalczania rzęsy (a ktoś kiedyś mi mówił, że są), ale na pewno możesz spróbować ją wybierać ręcznie (za pomącą podbieraka). Mój znajomy tak robił, miał staw zbliżony wielkością do Twojego. Czekał tylko na wietrzny dzień, aby rzęsę gnało w jeden koniec stawu i tam ją systematycznie (do znudzenia niestety) wybierał. Kaczki to fajny pomysł, tylko jak piszesz nie za bardzo się udał. Z kolei żadna ryba nie wyczyści Ci stawu z tego świństwa:( (2011/02/04 08:28)

popek1993


Też prawda! To co w związku z tym zrobić? U mnie rzęsy nie ma a mam kilka Amurów, kaczki u mnie są (same przyleciały) od 4 lat. Ja z tym problemu nie mam (2011/02/04 09:35)

SpinerZbok


i dobrze kolego popek, że nie masz tego problemu, bo to naprawdę potrafi zszargać nerwy posiadaczowi małego stawu. Obecność rzęsy to znak, że woda ma dużą żyzność (często może być to spowodowane zbyt dużą obsadą ryb - szczególnie karpi). Jeśli nie ma dobrych warunków dla rzęsy to może sobie ona być w stawku latami i nie rozrośnie się. Niestety woda żyzna może powodować potwornie szybki rozrost tej zieleninki (może podwoić ilość nawet w ciągu 48 godzin!!!). Gdzieś kiedyś czytałem tez, że można próbować zmieniać ph wody na bardziej kwaśne, podobno to pomaga, no ale specem to ja nie jestem... (2011/02/04 12:25)

popek1993


Ja mam bardzo duży i głęboki staw co wiosnę mi się rzęsa pokazuje ale zaraz znika jestem z tego bardzo szczęśliwy! (2011/02/04 15:12)

Zdzitowiecki


Witam!Robiłem dokładnie to samo co radziliście! czekałem na wiatr aż woda zepchnęła rzęsę w róg stawu i wtedy ja wyjmowałem podbierakami i tak co roku, ale myślałem ze są jakieś skuteczniejsze sposoby.A co do tych kaczek to u mnie rzęsy jest tyle rzęsy nawet nie mogły pływać po tym stawie(podwójna warstwa) a jak im bym coś rzucił to chyba by nie poszukały w tym zielsku. Wiec nie pozostaje mi nic innego jak iść do sklepu zoologicznego i spytać się o jakieś środki chemiczne na rzęsę. (2011/02/04 15:13)

bluehornet


TETRA - Tetrapond - Algofin  - środek do zwalczania glonów nitkowych , zwalczający również rzęsę wodną , cena za opakowanie 3l - 193 zł. , dawkowanie 50 ml. na 1000 l wody - znalezione w wyszukiwarce GOOGLE . Przy odpowiedniej dawce podanej na opakowaniu nieszkodliwy dla ryb i organizmów wodnych . (2011/02/04 15:24)

withanight88


Witam!Nie kaczki poza rzęsa której jest masa w stawie nic nie dostawały.






I to był bład , kaczka musi miec stale pokarm, wode , na noc musi byc zaganiana do pomieszczenia gospodarczego , zagrody i tam zamykana . W dzien spokojnie bedzie siedziala na stawie, na wieczor musi wiedziec ze ma schronienie i pokarm wiec bedzie wracala do zagrody.


Srodki chemiiczne ? - raczej nie będa skuteczne a warte 3 razy tyle co kaczorki.
Mieszkam na wsi , pamietam jeszcze z dziecinstwa , zawsze kaczki i gesi wyprowadzano na rzeke, prawie caly dzien siedzialy we wodzie, gdy zblizal sie zmrok same wiedzialy ze trzeba wracac, wystarczylo je pogonic i gesiego szły do zagrody . 
Radze z poczatku wiosny zaopatrzyć sie w kilka sztuk i postepowac tak jak radzilismy. Doczytać troche w temacie chodowli i problem rzesy zapewne zniknie. (2011/02/04 15:27)

bluehornet


Łukasz ma rację z kaczuszkami , będę miały papu oprócz rzęsy , to i z tym cholerstwem tez sobie poradzą . Podałem nazwę środka na rzęsę , ale obawiam się , że przy tej wielkości stawu i objętości wody w nim ( założyłem głębokość 1,5 m ) , wyszło mi 562,5 m3  - to koszt tego środka byłby niewspółmiernie wysoki do zamierzonego efektu . Poza tym może właśnie zbyt duża ilość ryb jest powodem nadmiernego wzrostu wszelakiego zielska , w tym rzęsy , zbyt " żyzna woda " i małe natlenienie . (2011/02/04 15:43)

pstrag222


Rozwiązańie jest bardzo proste w sklepie zoologicznym kupujem rybki o nazwie welony są tanie i świetne na rzese wiem coś o tym (2011/02/04 19:14)

SpinerZbok


niby tak, tylko mają mega przemianę materii i z wody potrafią zrobić niezły syf (zwłaszcza w niewielkim zbiorniku) (2011/02/04 19:37)

pstrag222


Myślę że nie karmić ryb. Więc welon będzie jadł tylko rzese stadko szybko sie rozprawi z nia. I nie będzie tak dużego syfu wpuscil bym je jak woda ogrzeje się do około 15 stopni. W takim stawilu nie odczuje się tej przemiany materii (2011/02/04 19:55)

Zdzitowiecki


Witam1Kolego pstrag222 myślę że welony są zbyt małe i nie wiem ile bym musiał ich kupić żeby mi wszystko wyjadły, ale dzięki z pomysł w końcu o to tu chodzi żeby wymieniać się podglądami i doświadczeniami:) (2011/02/04 20:43)

pstrag222


Zbiornik nie jest dozy myślę że 30 sztuk wystarczy. Tak są małe ale ich życie polega na jedzeniu i sr..-niu (2011/02/05 10:04)

Yubari


Tak sobie liczę i wychodzi że masz wody coś koło 650m3 i do tego zarybiłeś go 500szt ryb.
W akwarystyce 1cm bieżący rybki wypada na 1l wody tylko weź pod uwagę rozmiary tych rybek.
Wg mojej oceny ryb masz na granicy max.obsady.

Jak sądzę nie masz tam jakiegoś przepływu wody więc kiszą się te ryby we własnym sosie.
Najlepiej zacznij od kontroli stanu wody czyli pH , z dokupowaniem ryb bym się wstrzymał.

Czy do stawku wpływa woda z pola chodzi o wodę niosącą nawozy i tego typu "użyźniacze"?

Powinieneś pomyśleć nad likwidacją przyczyn a nie skutków, jak doprowadzisz wodę do porządku to dasz radę ogarnąć problem rzęsy. Chemii też bym nie używał bo jak raz zaczniesz to nie będziesz mógł skończyć.
Z tego co pamiętam rzęsa najlepiej rośnie na przeżyźnionych zarastających zbiornikach , więc twierdzę że to problem wody. (2011/02/05 11:40)

Zdzitowiecki


Witam!Tak dokładnie jest (Wy chyba wiecie gdzie ja mieszkam)obok mojego stawu jest rów i tam spływa woda z pól (różne nawozy itd).Co do wielkości ryb to nie które karpie mają po max 2,5kg.mam zamiar zrobić przepływ żeby woda ze "strumyku" przepływała przez staw tylko boje się (mieszkam na wsi) że ktoś wypuści szambo do rowu i wszystkie ryby mi zdechną!:( (2011/02/05 20:16)