Ryby nierodzime - gatunki napływowe ryb do Polski

/ 596 odpowiedzi / 11 zdjęć

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

u?ytkownik140854


 tika i jak z linami ,próbujesz na wiosnę ??? ;)


Pewnie już się nie mogę doczekac, napewno narodzą się nowe pytania będziemy dyskutowac, pozdrawiam.

 ja też juz  bym wyskoczył na zasiadkę :) a tu styczneń dopiero ale jakoś zleci ;)

Już teraz możesz jechać na karpia do Lichenia, Konina .... Tam woda jest ciepła cały rok i te szkodniki karpie - rosną tam bardzo szybko.

oj to nie dobrze , nie dobrze :) mam w planach Rybnik ale raczej w tym roku nie dam rady na tego szkodnika zapolować w środku zimy ....

Do wyboru jest m.in. J. Gosławickie, Pątnowskie i Licheńskie. (2013/01/12 23:05)

u?ytkownik140854


A tak wygląda nasz srebrny.
Jednak rożni się od japońca i nie jest złoty i nie ma czerwonych płetw...
Ten troszkę ciemny bo z torfowiska.

RYBA NA ZDJĘCIU TO KARAŚ POSPOLITY .... (2013/01/12 23:06)

u?ytkownik39933


 tika i jak z linami ,próbujesz na wiosnę ??? ;)


Pewnie już się nie mogę doczekac, napewno narodzą się nowe pytania będziemy dyskutowac, pozdrawiam.

 ja też juz  bym wyskoczył na zasiadkę :) a tu styczneń dopiero ale jakoś zleci ;)

Już teraz możesz jechać na karpia do Lichenia, Konina .... Tam woda jest ciepła cały rok i te szkodniki karpie - rosną tam bardzo szybko.

oj to nie dobrze , nie dobrze :) mam w planach Rybnik ale raczej w tym roku nie dam rady na tego szkodnika zapolować w środku zimy ....

Do wyboru jest m.in. J. Gosławickie, Pątnowskie i Licheńskie.

wiem, wiem :)  są tam też największe w Polsce amury  z tego co czytałem (2013/01/12 23:09)

u?ytkownik140854


 tika i jak z linami ,próbujesz na wiosnę ??? ;)


Pewnie już się nie mogę doczekac, napewno narodzą się nowe pytania będziemy dyskutowac, pozdrawiam.

 ja też juz  bym wyskoczył na zasiadkę :) a tu styczneń dopiero ale jakoś zleci ;)

Już teraz możesz jechać na karpia do Lichenia, Konina .... Tam woda jest ciepła cały rok i te szkodniki karpie - rosną tam bardzo szybko.

oj to nie dobrze , nie dobrze :) mam w planach Rybnik ale raczej w tym roku nie dam rady na tego szkodnika zapolować w środku zimy ....

Do wyboru jest m.in. J. Gosławickie, Pątnowskie i Licheńskie.

wiem, wiem :)  są tam też największe w Polsce amury  z tego co czytałem


Zimą podobno dobrze jest założyć groch na włos - po kilka ziaren. Łowi się tam sporo karpi pełnołuskich. Zestawy naprawdę muszą być mocarne, ponieważ bierze nie tylko karp - również tołpyga potrafi narobić rabanu. Są to środowiska bardzo mocno zmienione(?) - stworzone przez człowieka. To nie jest normalny stan rzeczy ,ale niektórym to odpowiada, zwłaszcza,że zbiorniki istnieją i nie przestaną istnieć.Są ponoć  także spore karasie, liny,płocie, klenie....Niestety jest to także rezerwuar czebaczka amurskiego i jemu podobnych. To już ewidentny cień takich miejsc. (2013/01/12 23:17)

u?ytkownik39933


 tika i jak z linami ,próbujesz na wiosnę ??? ;)


Pewnie już się nie mogę doczekac, napewno narodzą się nowe pytania będziemy dyskutowac, pozdrawiam.

 ja też juz  bym wyskoczył na zasiadkę :) a tu styczneń dopiero ale jakoś zleci ;)

Już teraz możesz jechać na karpia do Lichenia, Konina .... Tam woda jest ciepła cały rok i te szkodniki karpie - rosną tam bardzo szybko.

oj to nie dobrze , nie dobrze :) mam w planach Rybnik ale raczej w tym roku nie dam rady na tego szkodnika zapolować w środku zimy ....

Do wyboru jest m.in. J. Gosławickie, Pątnowskie i Licheńskie.

wiem, wiem :)  są tam też największe w Polsce amury  z tego co czytałem


Zimą podobno dobrze jest założyć groch na włos - po kilka ziaren. Łowi się tam sporo karpi pełnołuskich. Zestawy naprawdę muszą być mocarne, ponieważ bierze nie tylko karp - również tołpyga potrafi narobić rabanu. Są to środowiska bardzo mocno zmienione(?) - stworzone przez człowieka. To nie jest normalny stan rzeczy ,ale niektórym to odpowiada, zwłaszcza,że zbiorniki istnieją i nie przestaną istnieć.Są ponoć  także spore karasie, liny,płocie, klenie....Niestety jest to także rezerwuar czebaczka amurskiego i jemu podobnych. To już ewidentny cień takich miejsc.

w wodach tego typu często pływają wielkie ryby , nie wiem jak jest  akurat w tych jeziorach ale w Rybniku podejrzewam że pływają rekordy polski większości  gatunków  ale co tu sie dziwić ....  :) (2013/01/12 23:23)

Zionbel


 tika i jak z linami ,próbujesz na wiosnę ??? ;)


Pewnie już się nie mogę doczekac, napewno narodzą się nowe pytania będziemy dyskutowac, pozdrawiam.

 ja też juz  bym wyskoczył na zasiadkę :) a tu styczneń dopiero ale jakoś zleci ;)

Już teraz możesz jechać na karpia do Lichenia, Konina .... Tam woda jest ciepła cały rok i te szkodniki karpie - rosną tam bardzo szybko.

oj to nie dobrze , nie dobrze :) mam w planach Rybnik ale raczej w tym roku nie dam rady na tego szkodnika zapolować w środku zimy ....

Do wyboru jest m.in. J. Gosławickie, Pątnowskie i Licheńskie.

wiem, wiem :)  są tam też największe w Polsce amury  z tego co czytałem


Zimą podobno dobrze jest założyć groch na włos - po kilka ziaren. Łowi się tam sporo karpi pełnołuskich. Zestawy naprawdę muszą być mocarne, ponieważ bierze nie tylko karp - również tołpyga potrafi narobić rabanu. Są to środowiska bardzo mocno zmienione(?) - stworzone przez człowieka. To nie jest normalny stan rzeczy ,ale niektórym to odpowiada, zwłaszcza,że zbiorniki istnieją i nie przestaną istnieć.Są ponoć  także spore karasie, liny,płocie, klenie....Niestety jest to także rezerwuar czebaczka amurskiego i jemu podobnych. To już ewidentny cień takich miejsc.

w wodach tego typu często pływają wielkie ryby , nie wiem jak jest  akurat w tych jeziorach ale w Rybniku podejrzewam że pływają rekordy polski większości  gatunków  ale co tu sie dziwić ....  :)

Cześć Piotr.Ciepła woda cały rok i multum żarcia :)Czego więcej trzeba.
Ale tam nietylko ryby pływaja. :) (2013/01/13 21:24)

u?ytkownik39933


 tika i jak z linami ,próbujesz na wiosnę ??? ;)


Pewnie już się nie mogę doczekac, napewno narodzą się nowe pytania będziemy dyskutowac, pozdrawiam.

 ja też juz  bym wyskoczył na zasiadkę :) a tu styczneń dopiero ale jakoś zleci ;)

Już teraz możesz jechać na karpia do Lichenia, Konina .... Tam woda jest ciepła cały rok i te szkodniki karpie - rosną tam bardzo szybko.

oj to nie dobrze , nie dobrze :) mam w planach Rybnik ale raczej w tym roku nie dam rady na tego szkodnika zapolować w środku zimy ....

Do wyboru jest m.in. J. Gosławickie, Pątnowskie i Licheńskie.

wiem, wiem :)  są tam też największe w Polsce amury  z tego co czytałem


Zimą podobno dobrze jest założyć groch na włos - po kilka ziaren. Łowi się tam sporo karpi pełnołuskich. Zestawy naprawdę muszą być mocarne, ponieważ bierze nie tylko karp - również tołpyga potrafi narobić rabanu. Są to środowiska bardzo mocno zmienione(?) - stworzone przez człowieka. To nie jest normalny stan rzeczy ,ale niektórym to odpowiada, zwłaszcza,że zbiorniki istnieją i nie przestaną istnieć.Są ponoć  także spore karasie, liny,płocie, klenie....Niestety jest to także rezerwuar czebaczka amurskiego i jemu podobnych. To już ewidentny cień takich miejsc.

w wodach tego typu często pływają wielkie ryby , nie wiem jak jest  akurat w tych jeziorach ale w Rybniku podejrzewam że pływają rekordy polski większości  gatunków  ale co tu sie dziwić ....  :)

Cześć Piotr.Ciepła woda cały rok i multum żarcia :)Czego więcej trzeba.
Ale tam nietylko ryby pływaja. :)

słyszałem :) (2013/01/13 21:26)

Artur z Ketrzyna


Artur z Ketrzyna W Wodach Polski występują dwa gatunki karasia 1.karaś pospolity zwany złocistym-Carassius Carassius2.karaś srebrny zwany Japońcem-Carassius Gibelio

Dziś przejrzałem rozporządzenia w sprawie ryb rodzimych i nie.
Co do karasi;
rodzimym jest;
karaś pospolity Carassius carassius
A nie rodzimym jest;
karaś złocisty Carassius auratus


Karaś srebrzysty (Carassius gibelio) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), długo uznawana za podgatunek Carassius auratus gibelio karasia złocistego (chińskiego). Nazywany jest również japończykiem.

Opis

Z wyglądu podobny do karasia złocistego, ale inaczej ubarwiony – grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste. Inne widoczne zewnętrzne różnice polegają na tym, że jest trochę mniej wygrzbiecony. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest nieco wklęsła. Ostatnie, twarde promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są bardzo grubo piłkowane.


(2013/01/14 13:45)

JOPEK1971


Artur z Ketrzyna W Wodach Polski występują dwa gatunki karasia 1.karaś pospolity zwany złocistym-Carassius Carassius2.karaś srebrny zwany Japońcem-Carassius Gibelio

Dziś przejrzałem rozporządzenia w sprawie ryb rodzimych i nie.
Co do karasi;
rodzimym jest;
karaś pospolity Carassius carassius
A nie rodzimym jest;
karaś złocisty Carassius auratus


Karaś srebrzysty (Carassius gibelio) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), długo uznawana za podgatunek Carassius auratus gibelio karasia złocistego (chińskiego). Nazywany jest również japończykiem.

Opis

Z wyglądu podobny do karasia złocistego, ale inaczej ubarwiony – grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste. Inne widoczne zewnętrzne różnice polegają na tym, że jest trochę mniej wygrzbiecony. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest nieco wklęsła. Ostatnie, twarde promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są bardzo grubo piłkowane.


Rodzimym karasiem jest tylko karaś pospolity.Karaś srebrzysty(japończyk,bąk)jest przybyszem ze wschodu.Karaś złocisty(złota rybka)jest koloru pomarańczowego,są to ryby ozdobne.Na fotkach które wstawiłeś jest karaś srebrzysty(japończyk,bąk) i karaś pospolity(złoty).


(2013/01/14 14:18)

Artur z Ketrzyna


Rodzimym karasiem jest tylko karaś pospolity.Karaś srebrzysty(japończyk,bąk)jest przybyszem ze wschodu.Karaś złocisty(złota rybka)jest koloru pomarańczowego,są to ryby ozdobne.Na fotkach które wstawiłeś jest karaś srebrzysty(japończyk,bąk) i karaś pospolity(złoty).



Dziś sporo czytałem na ten temat...ustawy, rozporządzenia i artykuły.
i jak wkleiłem opis tylko
; Karaś srebrzysty (Carassius gibelio)
japońca.
Karaś srebrzysty jest uważany za gatunek autochtoniczny dorzecza Amuru, dalej inprodukowany.

Z wyglądu podobny do karasia złocistego, ale inaczej ubarwiony – grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste. Inne widoczne zewnętrzne różnice polegają na tym, że jest trochę mniej wygrzbiecony. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest nieco wklęsła. Ostatnie, twarde promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są bardzo grubo piłkowane.



Karaś złocisty, karaś chiński (Carassius auratus)
Karaś złocisty występuje w Azji (Chiny, Japonia, Korea, Wietnam).

Tak więc są to  niby 2 obce gatunki karasia, rużnią się kształtem płetwy grzbietowej i wygrzbieceniem jak i barwą.

Co do naszego pospolitego znalazłem jeden opis...
(2013/01/14 14:45)

Artur z Ketrzyna


Zaś co do karpia;

§ 5. 1. Gatunki ryb uznane za nierodzime określone w § 2 mogą zostać wprowadzone do powierzchniowych wód śródlądowych, jeżeli:

1) w operacie rybackim przewidziano wprowadzenie ryb tych gatunków i uzasadniono to oraz określono rodzaj i ilość materiału zarybieniowego;

2) operat rybacki, w którym przewidziano wprowadzenie ryb tych gatunków, uzyskał pozytywną opinię sporządzoną przez uprawnioną jednostkę wskazaną w przepisach wydanych na podstawie art. 6a ust. 6 ustawy;

3) pochodzą one z obiektu przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb, w którym w okresie 3 lat poprzedzających to wprowadzenie nie stwierdzono występowania gatunku niedocelowego w rozumieniu art. 3 pkt 8 rozporządzenia nr 708/2007.

2. W przypadku ryb z gatunku karp warunkiem wprowadzenia do jezior i zbiorników zaporowych jest ponadto zastosowanie dawki zarybieniowej odpowiednio nie większej niż:

1) 4 kg i 5 kg kroczka karpia na 1 ha powierzchni obwodu rybackiego — dla jezior i zbiorników zaporowych o powierzchni nieprzekraczającej 100 ha;

2) 3 kg i 4 kg kroczka karpia na 1 ha powierzchni obwodu rybackiego — dla jezior i zbiorników zaporowych o powierzchni powyżej 100 ha do 500 ha;

3) 2 kg i 3 kg kroczka karpia na 1 ha powierzchni obwodu rybackiego — dla jezior i zbiorników zaporowych o powierzchni powyżej 500 ha.

§ 6. 1. Gatunki ryb uznane za nierodzime określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia mogą zostać wprowadzone do obiektu przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb, jeżeli:

1) zostały spełnione wymagania weterynaryjne dla danej działalności w zakresie chowu lub hodowli zwierząt akwakultury oraz rozrodu ryb, określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;

2) obiekt został zabezpieczony przed wydostaniem się ryb hodowlanych do powierzchniowych wód śródlądowych;

3) w obiekcie są przeprowadzane coroczne kontrole w zakresie obecności gatunków niedocelowych w rozumieniu art. 3 pkt 8 rozporządzenia nr 708/2007, a w przypadku stwierdzenia wystąpienia ryb takich gatunków — są podejmowane działania ograniczające ich liczebność oraz uniemożliwiające ich wydostanie się do powierzchniowych wód śródlądowych.

(2013/01/14 14:57)

u?ytkownik140854


Artur z Ketrzyna W Wodach Polski występują dwa gatunki karasia 1.karaś pospolity zwany złocistym-Carassius Carassius2.karaś srebrny zwany Japońcem-Carassius Gibelio

Dziś przejrzałem rozporządzenia w sprawie ryb rodzimych i nie.
Co do karasi;
rodzimym jest;
karaś pospolity Carassius carassius
A nie rodzimym jest;
karaś złocisty Carassius auratus


Karaś srebrzysty (Carassius gibelio) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), długo uznawana za podgatunek Carassius auratus gibelio karasia złocistego (chińskiego). Nazywany jest również japończykiem.

Opis

Z wyglądu podobny do karasia złocistego, ale inaczej ubarwiony – grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste. Inne widoczne zewnętrzne różnice polegają na tym, że jest trochę mniej wygrzbiecony. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest nieco wklęsła. Ostatnie, twarde promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są bardzo grubo piłkowane.



Nie próbuj udawać, że coś tutaj wyjaśniłeś . To co piszesz jest wiadome chyba dla każdego , kto bierze udział w dyskusji - to raz a dwa ,że twe wpisy są pogrążające.
Karaś złocisty (chiński)  - jako taki nie występuje tam , gdzie rodzimy  karaś pospolity i  jego konkurent -obcy przybysz z Azji , karaś srebrzysty- jest to ryba , owszem spotykana,ale w akwariach (publicznych i prywatnych) oraz jako ryba ozdobna do oczek i stawów.
W wątku tym - mowa o rybach nierodzimych czyli inwazyjnych, które obcują bezpośrednio z rybami krajowymi - stopniowo szkodząc im w rozmaity sposób.
Najlepiej będzie jak przypomnisz sobie , co pisałeś wyżej.Wziąłeś pierwsze lepsze zdjęcie z sieci i karasia pospolitego(!) obwołałeś mianem "srebrnego "( cytuję "ten trochę ciemny , bo z torfniaka"). Jeszcze wcześniej stwierdziłeś, że "japończyk" wypiera "naszego" srebrnego" i "karasia złotego". Tymczasem: ów karaś złoty - to rodzimy karaś pospolity, zaś karaś srebrzysty( "srebrny"_ to właśnie obcy i szkodliwy "japończyk "! NIE MA INNYCH i przestań wciskać ludziom wodę po ogórkach , bo i tak nikt tego nie kupi. W dodatku wprowadzasz w błąd osoby dopiero zaczynające swą przygodę z wędkarstwem.
Nic nie usprawiedliwi nieprawdy , którą napisałeś - cokolwiek byś teraz nie napisał. (2013/01/14 16:12)

u?ytkownik140854


Karaś pospolity to gatunek rodzimy.
Karaś srebrzysty ( JAPOŃCZYK !) to gatunek obcy, inwazyjny bo mający styczność i obcujący bezpośrednio z fauną i florą rodzimą.
Karaś chiński( złocisty) to gatunek ozdobny - znany z akwariów publicznych, ogródków wodnych , oczek -
nie o takich tutaj jednak rybach mowa.

(2013/01/14 16:22)

u?ytkownik141264


Ale jaja, czego to człowiek może sie dowiedziec. (2013/01/14 16:24)

u?ytkownik140854


Ale jaja, czego to człowiek może sie dowiedziec.


ON tego nie wie , dlatego trzeba go uświadomić! (2013/01/14 16:27)

Artur z Ketrzyna


Karaś pospolity to gatunek rodzimy.
Karaś srebrzysty ( JAPOŃCZYK !) to gatunek obcy, inwazyjny bo mający styczność i obcujący bezpośrednio z fauną i florą rodzimą.
Karaś chiński( złocisty) to gatunek ozdobny - znany z akwariów publicznych, ogródków wodnych , oczek -
nie o takich tutaj jednak rybach mowa.


Karaś złocisty, karaś chiński (Carassius auratus) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), w starszej literaturze określany nazwą karaś srebrzysty chiński[2]. Od jednego z jego podgatunków, C. auratus auratus, również nazywanego karasiem złocistym, wywodzą się liczne odmiany złotej rybki – popularnej ryby akwariowej.

Występowanie

 Karaś złocisty występuje w Azji (Chiny, Japonia, Korea, Wietnam). Podgatunek C. auratus auratus został introdukowany w wielu krajach świata. Rzeki, jeziora, stawy. Wyróżniono następujące podgatunki karasia złocistego[3]:

Opis

 Ciało walcowate, lekko bocznie spłaszczone. W ostatnim promieniu płetwy grzbietowej 10–15 ząbków zwiększających długość od góry ku dołowi. Ubarwienie szarosrebrzyste.

Wywodzą się złote rybki a nie wywodzi się ze złotych rybek.

Jak wspomniałem że w wykazie "ROZPORZĄDZENIU" jako gatunek nie rodzimy jest; "karaś złocisty Carassius auratus"


Tak wiec według Gluhwurmschen minister jest głupi... (2013/01/14 17:17)

u?ytkownik140854


Karaś pospolity to gatunek rodzimy.
Karaś srebrzysty ( JAPOŃCZYK !) to gatunek obcy, inwazyjny bo mający styczność i obcujący bezpośrednio z fauną i florą rodzimą.
Karaś chiński( złocisty) to gatunek ozdobny - znany z akwariów publicznych, ogródków wodnych , oczek -
nie o takich tutaj jednak rybach mowa.


Karaś złocisty, karaś chiński (Carassius auratus) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), w starszej literaturze określany nazwą karaś srebrzysty chiński[2]. Od jednego z jego podgatunków, C. auratus auratus, również nazywanego karasiem złocistym, wywodzą się liczne odmiany złotej rybki – popularnej ryby akwariowej.

Występowanie

 Karaś złocisty występuje w Azji (Chiny, Japonia, Korea, Wietnam). Podgatunek C. auratus auratus został introdukowany w wielu krajach świata. Rzeki, jeziora, stawy. Wyróżniono następujące podgatunki karasia złocistego[3]:

Opis

 Ciało walcowate, lekko bocznie spłaszczone. W ostatnim promieniu płetwy grzbietowej 10–15 ząbków zwiększających długość od góry ku dołowi. Ubarwienie szarosrebrzyste.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kara%C5%9B_z%C5%82ocisty


Wywodzą się liczne odmiany złotych rybek. A nie wywodzi się...



Nie wiem po co to jest pisane i komu ma służyć. MY , wędkarze wiemy ,że karaś srebrzysty to japończyk , karaś pospolity to gatunek rodzimy - powoli zanikający w wielu miejscach Polski a karaś chiński z jego odmianami - to ryba wykorzystywana jako ryba ozdobna!Nie tego dotyczy wątek.W Polsce występują dwa gatunki karasia: jeden rodzimy ( karaś pospolity ) a drugi to karaś srebrzysty - przybysz z Azji, który dzięki swej inwazyjności , staje się pełnoprawnym gospodarzem wielu polskich wód - wypierając rzecz jasna , rodzime gatunki , w tym również karasia pospolitego. To już kres tematu karasi występujących w Polsce .Nie wiem na co komu dysertacje na temat ryb akwariowych i ozdobnych(m.in. tzw. "złotych rybek"). Nic więcej nie ma co tutaj dodawać. (2013/01/14 17:21)

perwer


Tak dyskutujecie o tym karasiu ,że ja już sie po waszej dyskusji  pogubiłem, który jest nasz a który nie?

Jedno jestem pewien ,że wyznajecie zasade :OPAMIĘTAJ SIE POLAKU -POLSKA TYLKO DLA POLAKÓW. (2013/01/14 17:24)

u?ytkownik140854


Karaś pospolity to gatunek rodzimy.
Karaś srebrzysty ( JAPOŃCZYK !) to gatunek obcy, inwazyjny bo mający styczność i obcujący bezpośrednio z fauną i florą rodzimą.
Karaś chiński( złocisty) to gatunek ozdobny - znany z akwariów publicznych, ogródków wodnych , oczek -
nie o takich tutaj jednak rybach mowa.


Karaś złocisty, karaś chiński (Carassius auratus) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), w starszej literaturze określany nazwą karaś srebrzysty chiński[2]. Od jednego z jego podgatunków, C. auratus auratus, również nazywanego karasiem złocistym, wywodzą się liczne odmiany złotej rybki – popularnej ryby akwariowej.

Występowanie

 Karaś złocisty występuje w Azji (Chiny, Japonia, Korea, Wietnam). Podgatunek C. auratus auratus został introdukowany w wielu krajach świata. Rzeki, jeziora, stawy. Wyróżniono następujące podgatunki karasia złocistego[3]:

Opis

 Ciało walcowate, lekko bocznie spłaszczone. W ostatnim promieniu płetwy grzbietowej 10–15 ząbków zwiększających długość od góry ku dołowi. Ubarwienie szarosrebrzyste.

Wywodzą się złote rybki a nie wywodzi się ze złotych rybek.

Jak wspomniałem że w wykazie "ROZPORZĄDZENIU" jako gatunek nie rodzimy jest; "karaś złocisty Carassius auratus"


Tak wiec według Gluhwurmschen minister jest głupi...


To ty NICZEGO NIE ROZUMIESZ a w dodatku nie znasz się na rybach. Zacytować raz jeszcze co za bzdury wczoraj pisałeś?
Otóż według tego człowieka: "japończyk" to karaś  wypierający rodzimego (!)karasia srebrnego oraz karasia pospolitego. Tymczasem karaś pospolity to gatunek rodzimy a srebrny (srebrzysty ) to właśnie JAPOŃCZYK ! Nie p* głupot człowieku.Karaś chiński to ryba ozdobna - nie jest ona rozprzestrzeniona w wodach Polski. Gatunkiem inwazyjnym dla ryb rodzimych jest w Polsce karaś srebrzysty.
CYTAT tego osobnika:
"A tak wygląda nasz srebrny.
Jednak rożni się od japońca i nie jest złoty i nie ma czerwonych płetw...
Ten troszkę ciemny bo z torfowiska."
NAPISAŁEM WIĘC NAPRĘDCE,ŻE ZDJĘCIE WZIĄŁ NIE Z TORFOWISKA ,ALE Z INTERNETU I TO W DODATKU - ROZPOZNAJĄC KARASIA POSPOLITEGO JAKO SREBRZYSTEGO.
Dalej cytować te głupoty? (2013/01/14 17:29)

u?ytkownik140854


PROSZĘ BARDZO:
Cytat z Artura z Kętrzyna:

"Mówię o japńcu nie o naszych srebrzystym i pospolitym.
W wielu stawach gdzie japońca wpuścili to już z czasem nie widać tych naszych. A przynajmniej ich czystych form. Bo widziałem japonce zabarwione na złoto (nie miały jak nasz czerwonych płetw)."

Odpowiedź innych kolegów i moja:

W Polskich wodach bytują dwa karasie:
Karaś srebrzysty czyli japoniec( "japończyk ", "japonka", "bąk ", "bękart" ) oraz
karaś pospolity czyli gatunek rodzimy !
Nie dorabiaj mądrej teorii do czystych bzdur, które wypisałeś. (2013/01/14 17:33)

u?ytkownik140854


Tak dyskutujecie o tym karasiu ,że ja już sie po waszej dyskusji  pogubiłem, który jest nasz a który nie?

Jedno jestem pewien ,że wyznajecie zasade :OPAMIĘTAJ SIE POLAKU -POLSKA TYLKO DLA POLAKÓW.

To chociaż raz przyznaj słuszność ludziom , którzy piszą prawdę a nie głupoty wyssane z palca.
Dobrze każdemu wiadomo,że:
JAPOŃCZYK TO KARAŚ SREBRZYSTY - OBCY PRZYBYSZ Z AZJI A KARAŚ POSPOLITY TO GATUNEK RODZIMY.Karaś złocisty (chiński) w  ogóle jest poza tematem - jako ryba ozdobna i akwariowa albo w ogóle niewystępująca w Polsce ( niektórych odmian bowiem , w ogóle nie ma nawet w poslkich akwariach czy oczkach).
Teraz przeczytaj blockquotey z tego całego Artura z Kętrzyna i napisz kto ma rację : my czy on? (2013/01/14 17:38)

u?ytkownik140854


Karaś pospolity to gatunek rodzimy.
Karaś srebrzysty ( JAPOŃCZYK !) to gatunek obcy, inwazyjny bo mający styczność i obcujący bezpośrednio z fauną i florą rodzimą.
Karaś chiński( złocisty) to gatunek ozdobny - znany z akwariów publicznych, ogródków wodnych , oczek -
nie o takich tutaj jednak rybach mowa.


Karaś złocisty, karaś chiński (Carassius auratus) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), w starszej literaturze określany nazwą karaś srebrzysty chiński[2]. Od jednego z jego podgatunków, C. auratus auratus, również nazywanego karasiem złocistym, wywodzą się liczne odmiany złotej rybki – popularnej ryby akwariowej.

Występowanie

 Karaś złocisty występuje w Azji (Chiny, Japonia, Korea, Wietnam). Podgatunek C. auratus auratus został introdukowany w wielu krajach świata. Rzeki, jeziora, stawy. Wyróżniono następujące podgatunki karasia złocistego[3]:

Opis

 Ciało walcowate, lekko bocznie spłaszczone. W ostatnim promieniu płetwy grzbietowej 10–15 ząbków zwiększających długość od góry ku dołowi. Ubarwienie szarosrebrzyste.

Wywodzą się złote rybki a nie wywodzi się ze złotych rybek.

Jak wspomniałem że w wykazie "ROZPORZĄDZENIU" jako gatunek nie rodzimy jest; "karaś złocisty Carassius auratus"


Tak wiec według Gluhwurmschen minister jest głupi...


Rzecz o karasiu złocistym (czyli chińskim inaczej ):
Hm...
Zebra , ssak z rodziny koniowatych ( krewniak konia - dla ścisłości) , występuje w ogrodach zoologicznych Polski...
Żyrafa - ssak parzystokopytny (dalszy lub bliższy krewniak jeleni i krów ) występuje w ogrodzie zoologicznym czyli w ZOO.
Rośliny tropikalne spotykane są w pomarańczarni ...
A KARAŚ CHIŃSKI ?
W jego przypadku jest identycznie: zamieszkuje on ogródki faunistyczne stworzone przez człowieka: akwaria, oczka itp!
Tej ryby nie dotyczy tematyka ekspansji , boomu , wypierania gatunków - ponieważ w sensie stricte - znajduje się ona w pewnego rodzaju ZOO (akwarium , oczko itp).

Proste jak konstrukcja cepa .
DOTARŁO?
(2013/01/14 18:13)

u?ytkownik140854


Próbował coś tutaj nieśmiało wytłumaczyć Jarek11...
Nie dotarło.
Próbował Jopek71
Nie dotarło.
Próbowałem i ja.
Nie dotarło.
Czy ty w ogóle człowieku , czytasz cudze wpisy na, które odpowiadasz  albo rozumiesz co ktoś pisze? (2013/01/14 18:17)

u?ytkownik39933


Tak dyskutujecie o tym karasiu ,że ja już sie po waszej dyskusji  pogubiłem, który jest nasz a który nie?

Jedno jestem pewien ,że wyznajecie zasade :OPAMIĘTAJ SIE POLAKU -POLSKA TYLKO DLA POLAKÓW.


white power  :))))))))) 

mnie to juz brzuch boli od śmiacia :) (2013/01/14 18:25)