Ryby były a teraz ich nie ma?

/ 9 odpowiedzi
Mieszkam w małej wsi, prze którą płynie mała rzeczka. Często z kolegami chodziliśmy po brzegach, wypatrując ryb, na które moglibyśmy się zaczaić po zdobyciu karty wędkarskiej. Kartę wyrobie sobie za trzy miesiące, gdy skończę 14 lat. Nie mogłem się doczekać, by zapolować na nie dużo, choć piękne klenie. Rzeka się odradzała po zatruciu, które nastąpiło kilka lat temu...  Ostatnio gdy szedłem w pobliżu upatrzonej miejscówki, nie ujrzałem ryb... Zszedłem na dół, przedarłem się przez krzaki, ryb nie ma :( Postanowiłem się przejść brzegiem, gdzie mogły występować. Tam też ich nie było.. Zostały wyłowione.. Wywnioskowałem to po tym, iż były tam nadal kiełbiki, które występują w całej rzece, czyli nie mogło to być zatrucie. Ja rozumiem, że można sobie wziąć jedną rybę, czasem kilka.. ale nie taką, która ledwo osiągnęła wymiar ochronny w rzece, w której występuje praktycznie tylko kiełbie. Owszem, słyszałem o pstrągach, brzanie, ale nigdy się z nimi nie spotkałem.. Jak widzę, jak mój kolega (nie ma karty) łowi ryby, to się mi coś dzieje.. Jeśli złowi kiełbika, bierze go na żywca, chociaż raczej po założeniu haka jest to trupek.. wrzuca rybę do wody, przywiązuje żyłkę do  kijka i zadowolony zostawia na noc... Szlak mnie trafia na coś takiego.. A gdy wrzucona ryba się nie rusza, twierdzi, że ona jeszcze ożyje.. Po prostu parodia.. Od następnego sezonu, gdy zrobię kartę, mam zamiar ostro się wziąć za takich "wędkarzy". Później się wszyscy dziwią, gdzie te ryby?  Czy można coś z tym zrobić?  
Dadoss


Każdy ma prawo wziąć sobie rybę, jeśli tylko opłaca składki, a ryba ma dobry wymiar i nie ma okresu ochronnego, ale miejmy trochę rozumu i w rzece, gdzie takie ryby to rzadkość, nie róbmy takich rzeczy :) Pozdrawiam i połamania! :D (2012/12/29 14:38)

halski021


Na pewno masz dopiero 13 lat? (2012/12/29 15:19)

Dadoss


Tak, a o co chodzi? (2012/12/29 15:33)

halski021


Zadałem to pytanie,bo niektóre twoje wypowiedzi brzmią jak dorosłego a nie chłopaka który ma 13 lat.Odnoszę wrażenie,że kilka osób na tym portalu podszywa się pod dzieciaków,nie chcąc ujawniać swojej tożsamości.Jeżeli cię uraziłem tym pytaniem,to przepraszam. (2012/12/29 16:15)

Dadoss


Nie, nie uraził mnie Pan :) Ale dziękuję :D (2012/12/29 16:17)

Artur z Ketrzyna


 Po prostu parodia.. Od następnego sezonu, gdy zrobię kartę, mam zamiar ostro się wziąć za takich "wędkarzy". Później się wszyscy dziwią, gdzie te ryby? 
 Czy można coś z tym zrobić?  

Nie musisz wcale mieć kartę by zgłosić odpowiednim organom (policji, PSR SSR, Straży leśnej) że ktoś kłusuje.
Pamiętaj tylko o tym by nie narażać się zbytnio. Lepiej zrobić to anonimowo i nie afiszować się z tym. Bo niektórzy się potem mszczą (niszcząc twoje mienie).

A co do kleni to mogły zmienić miejsce pobytu wraz ze zmianą pory roku (gdzieś na głębinie się zaszyć)... (2012/12/29 22:29)

wedkarz2309


A co do kleni to mogły zmienić miejsce pobytu wraz ze zmianą pory roku (gdzieś na głębinie się zaszyć)...



Dokładnie tak, jak pisze kolega wyżej, myślę, że brak widocznych ryb, to nie jest powód wyłowienia ich, lecz spłynięcie w głębsze miejsca na zimę lub spłynięcie do większej rzeki, do której wpływa ta Twoja rzeczka. Tak jest w jednym z odrzańskich dopływów, w którym kiedyś łowiłem klenie. Od wiosny, do jesieni, można oglądać, jak sobie żyją m.in., klenie, jazie, jelce..., a w zimę, rzeczka jest PUSTA. Wszystko spływa przetrwać okres zimowy w Odrze... :)
Natomiast co do pstrągów, to one w tej rzece na pewno są, ale zimą nie jest tak łatwo namierzyć wzrokowo pstrąga, jak latem... :) (2012/12/30 08:15)

Dadoss


Tylko, że tam gdzie klenie były, to jest taka jakby zatoczka ;) z jednej strony kamienie (taki wodospad, żeby rzeka płynęła szybciej), a z drugiej jest podwyższenie terenu :) Gdyby ryba chciała tam przepłynąć musiałaby to zrobić bokiem i przez wąską szczelinę, z powodu dodatkowej zapory ( takiej przez pół rzeki, chociaż bardzo niskiej.. właściwie to nie wiem w jakim tam jest celu.. ) ;) (2012/12/30 11:25)

RuchPalikota2


Zadałem to pytanie,bo niektóre twoje wypowiedzi brzmią jak dorosłego a nie chłopaka który ma 13 lat.Odnoszę wrażenie,że kilka osób na tym portalu podszywa się pod dzieciaków,nie chcąc ujawniać swojej tożsamości.Jeżeli cię uraziłem tym pytaniem,to przepraszam.

Ja w sierpniu 20 skończe 14 (2013/01/11 13:10)