Ponton - rejestracja pontonu

/ 33 odpowiedzi
panowie mam pytanko.czy uzywajac pontonu tylko do necenia i wywozu zestawow ponton musi byc zarejestrowany?i jak to wogole sie ma do lowisk na ktorych jest zakaz lowienia z lodzi.jestem w pzw gdansk
MASTINO


Nie bêdziesz mia³ na pok³adzie sprzêtu wêdkarskiego (wêdek) to nie musisz rejestrowaæ. Bêdziesz mia³ na pok³adzie wêdkê (nawet z³o¿on±), to wêdkujesz i musisz mieæ zarejestrowany ponton. Tam, gdzie nie wolno p³ywaæ ³odziami, to nie wolno, ale wywózka zestawu, to nie takie do koñca wêdkowanie z ³odzi.  (2012/01/26 19:45)

zibi6663


tez tak wlasnie mysle ale ciezko cos znalezc na ten temat w przepisach.interesuje mnie tylko i wylacznie necenie i wywozka zestawow wedki beda na brzegu wiec chyba mozna? (2012/01/26 19:50)

MASTINO


Bez wêdki, mo¿na. (2012/01/26 20:15)

jarekk


Nie bêdziesz mia³ na pok³adzie sprzêtu wêdkarskiego (wêdek) to nie musisz rejestrowaæ. Bêdziesz mia³ na pok³adzie wêdkê (nawet z³o¿on±), to wêdkujesz i musisz mieæ zarejestrowany ponton. Tam, gdzie nie wolno p³ywaæ ³odziami, to nie wolno, ale wywózka zestawu, to nie takie do koñca wêdkowanie z ³odzi. 


Co kraj to obyczaj :) Nasza stra¿ dawa³a mandaty za wywózkê na jeziorku, gdzie obowi±zywa³ zakaz wêdkowania z ³odzi. Oczywi¶cie by³a masa protestów, spraw w s±dach kole¿eñskich i niepotrzebnych nerwów. Potem poprawiono przepisy dodaj±c równie¿ zakaz wywózki i wszystko sta³o siê jasne.

Zupe³nie absurdalny jest wasz zakaz posiadania wêdek na ³odzi (pontonie) niezarejestrowanym.  Mam nadziejê, ¿e siê mylisz.

Na jednym z jezior go¶æ obs³uguj±cy ³ód¼ turystyczn± dowozi grunciarzy na ³owisko. Pod wieczór umawia siê z nimi i przywozi pod stacjê. To Twoim zdaniem wykroczenie ? :)

(2012/01/26 20:17)

u?ytkownik61658


panowie mam pytanko.czy uzywajac pontonu tylko do necenia i wywozu zestawow ponton musi byc zarejestrowany?i jak to wogole sie ma do lowisk na ktorych jest zakaz lowienia z lodzi.jestem w pzw gdansk


Dos³ownie odpowiadaj±c na Twoje pytanie i nie lawirujac to ponton do nêcenia i wywozu zestawów nie musi byæ zarejestrowany . Je¿eli na ³owisku jest zakaz ³owienia z ³odzi to sam wywóz przynêty nie jest wykroczeniem. Inaczej ma siê to dlatego gdzie istnieje ca³kowity zakaz u¿ywania ¶rodków p³ywaj±cych wtedy pozostaje zdalnie sterowana ³ódeczka do zanêcania lub proca.Pozdrawiam (2012/01/26 20:32)

Romuald55


Co nie jest zabronione,jest dozwolone.Je¿eli nie ma w pozwoleniu zastrze¿enia ¿e na danym akwenie nie mo¿na u¿ywaæ sprzêtu p³ywaj±cego do wywozu zestawu i zanêty,to mo¿na wywoziæ zanêtê i zestaw.Art20 ust2 ustawy mówi o obowi±zku rejestracji sprzêtu p³ywaj±cego s³u¿±cego do po³owu ryb.Nie okre¶la czy sprzêt do wywózki jest sprzêtem do po³owu czy nie.Stra¿nicy traktuj± ten sprzêt jako nie s³u¿±cy do po³owu ryb,czyli nie musi byæ zarejestrowany. (2012/01/26 20:32)

MASTINO


Do @jarekk. Nie dowiedziesz s³u¿bom kontrolnym, ¿e nie wêdkowa³e¶, albo nie bêdziesz wêdkowa³ maj±c na pok³adzie wêdki, zanêty, przynêty itp, st±d obowi±zek rejestrowania ³odzi dla wêdkarzy. Tylko mi nie wyje¿d¿aj z tym bana³em o narzêdziu do gwa³tu, "mam to pewnie te¿ gwa³cê".  Facet, który ma, wozi na pok³adzie swojej jednostki wêdkarzy, nie wymiga siê od zarejestrowania jej, lub w przeciwnym razie mandatu. P³ywa³em jako ratownik z Policj± Wodn± i tacy "wêdkarze" byli karani za brak rejestracji jednostki.  (2012/01/26 20:33)

Roxola


Co nie jest zabronione,jest dozwolone dzia³a w obydwie strony. (2012/01/26 20:39)

zibi6663


nieraz widzialem gdy wedkarze plyneli na materacu z wiaderkiem i zestawem przyczepionym do gaci czy czegos tam dobrze ze materac nie musi byc rejestrowany chociaz kto wie. (2012/01/26 20:42)

RYCHO80


Zarejestrowanie pontonu to koszt jednorazowy i wynosi ok 17z³ . Wiêc pieni±dz ¿aden, a nr. ma siê do¿ywotnio . Warto go zarejestrowaæ jak ju¿ sie go posiada . Powiedzmy ,¿e u¿ywasz go do wywózki i ³owisz z brzegu, a co w przypadku gdy we¼mie ci piêkna ryba i odejdzie gdzie¶ ostro w bok do jakiej¶ przeszkody i ni jak z brzegu jej nie ruszysz. To co w tedy ? Przecie¿ ponton masz obok wypada³oby z niego skorzystaæ ,¿eby nie straciæ ryby i bóg wie ile zestawu . Wtedy masz dylemat czy wsiadaæ do niego z wêdk± czy nie . Skoro za brak wpisu do rejestru wal± mandaty i zabieraj± karty to dla ¶wiêtego spokoju lepiej daæ te 17z³ i mieæ spokojn± g³owê . Bo niestety coraz gorzej siê dzieje nad tymi naszymi wodami. (2012/01/26 21:54)

jarekk


Do @jarekk. .. Facet, który ma, wozi na pok³adzie swojej jednostki wêdkarzy, nie wymiga siê od zarejestrowania jej, lub w przeciwnym razie mandatu. P³ywa³em jako ratownik z Policj± Wodn± i tacy "wêdkarze" byli karani za brak rejestracji jednostki. 


Do @ MASTINO Dlatego w³a¶nie zawsze powtarzam ..co kraj, to obyczaj. U nas s± inne przepisy. Wêdkarzy dowozi na stanowiska go¶æ od ³ódki turystycznej. Za niedu¿± op³at± mo¿na kiedy¶ by³o skorzystaæ z us³ug WOPR-u. Wsadzali cie motorówkê z ca³ym majdanem i po kilku minutach by³e¶ na miejscówce. U nas nawet przez Odrê wêdkarze przeprawiaj± siê promem bez ¿adnych konsekwencji, a prom nie ma wymaganych u Ciebie rejestracji. Dlatego cieszê siê, ¿e mieszkamy w tak ró¿nych krainach :) Nie wyobra¿am sobie jaka by³aby reakcja, gdyby Twoi koledzy przy³apali mnie np na posiadaniu na ³ódce kilku wêdek !

(2012/01/26 22:08)

zibi6663


Zarejestrowanie pontonu to koszt jednorazowy i wynosi ok 17z³ . Wiêc pieni±dz ¿aden, a nr. ma siê do¿ywotnio . Warto go zarejestrowaæ jak ju¿ sie go posiada . Powiedzmy ,¿e u¿ywasz go do wywózki i ³owisz z brzegu, a co w przypadku gdy we¼mie ci piêkna ryba i odejdzie gdzie¶ ostro w bok do jakiej¶ przeszkody i ni jak z brzegu jej nie ruszysz. To co w tedy ? Przecie¿ ponton masz obok wypada³oby z niego skorzystaæ ,¿eby nie straciæ ryby i bóg wie ile zestawu . Wtedy masz dylemat czy wsiadaæ do niego z wêdk± czy nie . Skoro za brak wpisu do rejestru wal± mandaty i zabieraj± karty to dla ¶wiêtego spokoju lepiej daæ te 17z³ i mieæ spokojn± g³owê . Bo niestety coraz gorzej siê dzieje nad tymi naszymi wodami.

za takie grosze to faktycznie lepiej nie ryzykowac i oplacic. (2012/01/26 22:22)

Romuald55


Kto¶ czego¶ tu nie rozumie...Art20 ust.2 mówi,¿e sprzêt p³ywaj±cy s³u¿±cy do po³owu ryb podlega oznakowaniu i rejestracji.Nie mówi o sprzêcie s³u¿±cym do przemieszczania siê choæby z wêdkami. (2012/01/26 22:26)

MASTINO


Do @ MASTINO Dlatego w³a¶nie zawsze powtarzam ..co kraj, to obyczaj. U nas s± inne przepisy. Wêdkarzy dowozi na stanowiska go¶æ od ³ódki turystycznej. Za niedu¿± op³at± mo¿na kiedy¶ by³o skorzystaæ z us³ug WOPR-u. Wsadzali cie motorówkê z ca³ym majdanem i po kilku minutach by³e¶ na miejscówce. U nas nawet przez Odrê wêdkarze przeprawiaj± siê promem bez ¿adnych konsekwencji, a prom nie ma wymaganych u Ciebie rejestracji. Dlatego cieszê siê, ¿e mieszkamy w tak ró¿nych krainach :) Nie wyobra¿am sobie jaka by³aby reakcja, gdyby Twoi koledzy przy³apali mnie np na posiadaniu na ³ódce kilku wêdek !



¯eby nie przed³u¿aæ. Je¿eli WOPR ¶wiadczy³ takie "us³ugi", to u mnie zabra³bym uprawnienia takiemu ratownikowi. WOPR nie ma prawa ¶wiadczyæ tego typu us³ug przewozowych s³u¿bowymi jednostkami, oznakowanymi emblematami i banderk± WOPR. To po pierwsze, po drugie nie porównuj promów do przewozu osób na druga stronê rzeki, do prywatnych jednostek p³ywaj±cych. KA¯DY prom ma wymagane rejestracje, numery, certyfikaty, regulaminy przewozu, oraz szalupy i pozosta³y sprzêt ratunkowy, ¶wiadcz±ce o jego przeznaczeniu i jego obs³uga szkolenia i odpowiednie dokumenty.  Ja na swoim terenie korzystam z czterech promów na Odrze. SSR nic Ci nie zrobi (to chyba powiniene¶ wiedzieæ jako stra¿nik SSR) za ujawnienie sprzêtu do po³owu ryb na pok³adzie jednostki bez rejestracji jako "wêdkarska", a jedynie powinna powiadomiæ odpowiednie s³u¿by (to te¿ powiniene¶ wiedzieæ), które zdecyduj± o zakwalifikowaniu jednostki jako wêdkarska czy turystyczna. Z autopsji wiem, ze w takich przypadkach opcja "turystyczna" nie przechodzi.

(2012/01/27 08:43)

ZAMOSCIANIN


Z ca³ym szacunkiem, z ale  z k±t wy bierzecie te op³aty za ponton? Mam przed sob± pokwitowanie wp³aty za rejestracjê pontonu. Pokwitowanie wp³aty nr 2010/OPS/001170 z Zamo¶cia cena razem 82 z³. Rejestrowa³em ostatni ponton w 2010r. Teraz na pewno jest dro¿ej jakie 18 z³ mo¿e kiedy¶ to tak. Czy¿by taka ró¿nica by³a miedzy miastami? Sam ju¿ nie wiem?    (2012/01/27 09:38)

Roxola


Kol. MASTINO
Prawo nie dzia³a w ten sposób.
Nie mo¿na ukaraæ za to,¿e kto¶ chce pope³niæ przestêpstwo
lub jakiekolwiek wykroczenie.
Je¿eli ponton u¿yty jest do przewozu, a osoba z niego nie ³owi
nie ma konieczno¶ci rejestracji.

cyt ,,SSR nic Ci nie zrobi (to chyba powiniene¶ wiedzieæ jako stra¿nik SSR) za ujawnienie sprzêtu do po³owu ryb na pok³adzie jednostki bez rejestracji jako "wêdkarska", a jedynie powinna powiadomiæ odpowiednie s³u¿by (to te¿ powiniene¶ wiedzieæ), które zdecyduj± o zakwalifikowaniu jednostki jako wêdkarska czy turystyczna"

Proszê o rozwiniêcie tego zdania poniewa¿ jestem zainteresowana.
Czy mam rozumieæ,¿e w/w sytuacja jest zg³aszana przez SSR do s±du lub policji ?
Czy jest mo¿liwe,aby w poszczególnych okrêgach tak bardzo siê ró¿ni³o prawo ?
Czy takie zaostrzenie przepisów jest ujête w zezwoleniu ? (2012/01/27 09:48)

Jêdrula


Kol. MASTINO
Prawo nie dzia³a w ten sposób.
Nie mo¿na ukaraæ za to,¿e kto¶ chce pope³niæ przestêpstwo
lub jakiekolwiek wykroczenie.
Je¿eli ponton u¿yty jest do przewozu, a osoba z niego nie ³owi
nie ma konieczno¶ci rejestracji.

cyt ,,SSR nic Ci nie zrobi (to chyba powiniene¶ wiedzieæ jako stra¿nik SSR) za ujawnienie sprzêtu do po³owu ryb na pok³adzie jednostki bez rejestracji jako "wêdkarska", a jedynie powinna powiadomiæ odpowiednie s³u¿by (to te¿ powiniene¶ wiedzieæ), które zdecyduj± o zakwalifikowaniu jednostki jako wêdkarska czy turystyczna"

Proszê o rozwiniêcie tego zdania poniewa¿ jestem zainteresowana.
Czy mam rozumieæ,¿e w/w sytuacja jest zg³aszana przez SSR do s±du lub policji ?
Czy jest mo¿liwe,aby w poszczególnych okrêgach tak bardzo siê ró¿ni³o prawo ?
Czy takie zaostrzenie przepisów jest ujête w zezwoleniu ?


 

 

 

Mo¿na :)

(2012/01/27 09:57)

Jêdrula


Ale to tak poza tematem pontonu . (2012/01/27 09:59)

jarekk


Z ca³ym szacunkiem, z ale  z k±t wy bierzecie te op³aty za ponton? Mam przed sob± pokwitowanie wp³aty za rejestracjê pontonu. Pokwitowanie wp³aty nr 2010/OPS/001170 z Zamo¶cia cena razem 82 z³. Rejestrowa³em ostatni ponton w 2010r. Teraz na pewno jest dro¿ej jakie 18 z³ mo¿e kiedy¶ to tak. Czy¿by taka ró¿nica by³a miedzy miastami? Sam ju¿ nie wiem?   


 

Chyba (niestety) takie w³a¶nie ró¿nice wystêpuj±. Ja, kilka lat temu p³aci³em 12 z³.

(2012/01/27 10:12)

MASTINO


Kol. MASTINO
Prawo nie dzia³a w ten sposób.
Nie mo¿na ukaraæ za to,¿e kto¶ chce pope³niæ przestêpstwo
lub jakiekolwiek wykroczenie.
Je¿eli ponton u¿yty jest do przewozu, a osoba z niego nie ³owi
nie ma konieczno¶ci rejestracji.

cyt ,,SSR nic Ci nie zrobi (to chyba powiniene¶ wiedzieæ jako stra¿nik SSR) za ujawnienie sprzêtu do po³owu ryb na pok³adzie jednostki bez rejestracji jako "wêdkarska", a jedynie powinna powiadomiæ odpowiednie s³u¿by (to te¿ powiniene¶ wiedzieæ), które zdecyduj± o zakwalifikowaniu jednostki jako wêdkarska czy turystyczna"

Proszê o rozwiniêcie tego zdania poniewa¿ jestem zainteresowana.
Czy mam rozumieæ,¿e w/w sytuacja jest zg³aszana przez SSR do s±du lub policji ?
Czy jest mo¿liwe,aby w poszczególnych okrêgach tak bardzo siê ró¿ni³o prawo ?
Czy takie zaostrzenie przepisów jest ujête w zezwoleniu ?




Kol. @Roxola, prawo nie dzia³a wstecz, oczywi¶cie, ale istniej± prawa d±¿±ce do "zapobiegania pope³nieniu ew. przestêpstwa". Takim w³a¶nie zapobieganiem, jest podejrzenie pope³nienia przestêpstwa, je¿eli istniej± ku temu takie w³a¶nie przes³anki. St±d to, co napisa³em o poinformowaniu odpowiednich s³u¿b, które mog± to rozstrzygn±æ. Widzi stra¿nik SSR, ¿e na pok³ad NIEZAREJESTROWANEJ jednostki wchodzi osoba ze sprzêtem wêdkarskim (wêdkami), wtedy reaguje w powy¿szy sposób, poniewa¿ podejrzewa, ¿e z tej NIEZAREJESTROWANEJ  jednostki, ta osoba, MO¯E dokonywaæ po³owu ryb zabranym ze sob± sprzêtem. Zamyka siê to w pojêciu dzia³añ prewencyjnych. Oczywi¶cie bywaj± sytuacje, ¿e funkcjonariusz Policji, PSR itp. odstêpuje od czynno¶ci, uzyskuj±c s³owne zapewnienie o stricte turystycznym celu u¿ycia danej jednostki, jednak w przypadku z³apania na wêdkowaniu z ³odzi tej w³a¶nie osoby, mo¿e ona zostaæ równie¿ oskar¿ona o celowe wprowadzenie w b³±d funkcjonariusza.  ¯adnych sytuacji podejrzanych stra¿nik SSR nie zg³asza do S±du, a jedynie Policji, PSR, lub pozosta³ym s³u¿bom uprawnionym. Jako dzia³aczka PZW, zapewne orientujesz siê w tym, ze ró¿ne Okrêgi PZW mog± zaostrzyæ obowi±zuj±ce przepisy, a nigdy z³agodziæ. Ale przepisy dotycz±ce rejestracji sprzêtu p³ywaj±cego, o których tu mowa,  nie wyp³ywa³y NIGDY z PZW. Zaostrzenia takich przepisów, ustanawiaj± tak¿e dzier¿awcy, w³a¶ciciele poszczególnych ³owisk. Trudno mi powiedzieæ co poszczególne Okrêgi umieszczaj± w zezwoleniach na swoim terenie. (2012/01/27 10:25)

Romuald55


Ju¿ na którym¶ po¶cie mówi³em ,¿e w powiecie Lwówek ¦l op³ata za rejestracjê nie jest pobierana.Bynajmniej w ub roku. (2012/01/27 10:27)

Roxola


Dziêkujê za odpowied¼.
Zada³am pytanie pomimo,¿e ja nie przewo¿ê na pontonie sprzêtu,
ale dobrze wiedzieæ na przysz³o¶æ.
Postaram siê dowiedzieæ wiêcej na w/w temat od stra¿ników
w moim okrêgu i wtedy byæ mo¿e wypowiem siê jeszcze w temacie.
Pozdrawiam (2012/01/27 10:30)

MASTINO


U nas jest 17 z³. (2012/01/27 10:31)

ZAMOSCIANIN


A to czarodzieje to ja w plecy jestem 70 zeta. Jak bym wiedzia³ to rejestrowa³ bym u Ciebie Mastino.  (2012/01/27 10:46)