Pomoc w skompletowaniu zestawów wędkarskich.

/ 2 odpowiedzi
Witam! Od kilku miesięcy zacząłem interesować się wędkarstwem. W czerwcu złożyłem sobie zestaw z części znalezionych w domu jednak nie spełnił oczekiwań.
A. Będąc ostatnio w USA kupiłem sobie tam trzy kołowrotki:
1. Okuma Avenger ABF40 - kupiłem z myślą o łowieniu na grunt, kołowrotek solidny duży, ciężki. Wchodzi na niego około 260m żyłki 0.28.
2. Shakespeare Agility z myślą o spiningu, również solidny. Wchodzi na niego około 120m żyłki 0.28.
3. Abu Garcia Cardinal S30 z myślą o spiningu i spławiku. Też dosyć solidny wchodzi na niego 150m zyłki 0.28.

B. Ze względu na wymiary nie kupiłem wędek, mimo iż ceny markowego sprzętu w USA są naprawdę niskie.
W tej chwili posiadam trzy wędki:
1. Nową Mikado UltraFeeder 360 Golden Lion do 100g 3,6m
2. Wizualnie zajechaną, ale bardzo giętką teleskopową Mega TeleSpin 2,4m 10-30g
3. Nowy teleskop Mako 2,1m o dosyć sztywny

C. Posiadam też kilka żyłek kupionych w USA marki berkley i kilka dwie polskie robinsona. I tu zastanawia mnie czemu żyłka z USA o grubości 0.28 ma wytrzymałość 4,5kg, a polski robinson ma 15kg?
1. Zakładając, że połączę w/w feeder mikado z tą okumą, czy do łowienia na grunt wystarczy żyłka berkley 0.28mm 4,5kg, czy może lepiej dać berkley 0.38mm 5,4kg (obie berkley trilene xt extra tough), czy może berkley trilene XL smooth casting 4,5kg 0.28? Mam trzy po 300m każda.
2. Jakie żyłki założyć na te dwa pozostałe kołowrotki do spiningu/spławika? Posiadam nastepujace:
- 150m 0.28 15kg Robinson PL
- 150m 0.18 7kg Robinson  PL
- 100m Berkley Smooth Casting 3,6kg
- 100m Berkley Smooth Casting 2,7kg
- Jeszcze kilka tych 300m Berkley po 4,5kg

D. Na pewno chcę zostawić sobie ten Feeder Mikado, i ten zajechany spining teleskopowy. I tu pytanie jak to skonfigurować z w/w sprzętem.
Ze względu na dużą sztywność tego małego teleskopa, wolę kupić typowy spining. I tu pytanie jaki do 50-60zł na małego lub średniego drapieżnika?

F. Kupiłem sobie też dwa spławiki, które nie mają 'uszek' do przepuszczenia żyłki, zamiast nich mają na dole małą sprężynkę. Do jakiego typu łowienia są te spławiki?

Będę wdzięczny za dobór odpowiedniego sprzętu do tego co posiadam, oraz za uporządkowanie tego w jakieś sensowne zestawy. Poproszę też o Wasze uwagi i ew. rady co zmienić. Oczywiście im mniejszy koszt tym lepiej.

W tej chwili przyswajam wiedzę, a październiku chcę wyrobić kartę, a od nowego sezonu opłacam wszystkie składki i zaczynam prawdziwe wędkowanie.

Z góry dzięki za pomoc pozdrawiam.
Zielan



C. Posiadam też kilka żyłek kupionych w USA marki berkley i kilka dwie polskie robinsona. I tu zastanawia mnie czemu żyłka z USA o grubości 0.28 ma wytrzymałość 4,5kg, a polski robinson ma 15kg?


Wartość 15 kg odnosi się do teoretycznej maksymalnej wagi holowanej na tej żyłce. Na tę wartość ma wpływ wiele czynników np: doświadczenie wędkarza. Od bardzo dawna nie zwracam uwagi na liczby dotyczące wagi kupując żyłki czy plecionki. (2014/09/23 16:41)

leszczyk11


Dzisiaj dokładnie przyjrzałem się temu sztywnemu teleskopowi 2,1m i okazuje się że to jest morski spining (30-85g) na ciężką rybę. To by tłumaczyło jego sztywność. Chyba jego tez sobie zostawię ;)
(2014/09/25 18:16)