Podanie zestawu gruntowego na karpia na dno. - forum przynęta na ryby opinie wedkuje.pl

wedkuje

utworzono: 2011/08/16 12:26

Podanie zestawu gruntowego na karpia na dno.

Witam kolejny raz i proszę o porady,

Tuż obok mojej miejscówki na jeziorze (głębokość do 10-11m) od jakiegoś czasu nęcą karpiarze na znacznej odległości od brzegu. Złowiłem tam już karpika na spławik, ale to była nieduża sztuka i blisko brzegu. Zastanawiam się jak podać przynętę na dno, wiedząc,że całe jezioro pokryte jest ogromnym dywanem zieleniny. Przy standardowej budowie zestawu ryba nie ma szans zobaczyć przynęty, gdyż od razu tonie w zielsku. Myślałem,aby doczepić do długiego przypony kawałek styropianu, tak aby wyciągał on przynętę tuż nad dno.
Co wy na to?  Może ktoś już tego próbował i ma jakieś doświadczenia w tym temacie? Jeżeli tak to chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej taki zestaw zmontować.

Dzięki za podpowiedzi

zgłoś naruszenie
wysłano: 2011/08/16 15:10

Do łowienia z gruntu , w przypadku gdy dno usłane jest gęstym dywanem roślin stosuje się kilka wariantów , pozwalających na osiągnięcie względnie dobrych efektów połowu . Pierwszym rozwiązaniem jest ... łowienie z brzegu na waggler typu peacock ( obciążenie należy rozmieścić tak aby przynęta dotykała roślin lub połowa przyponu kładła , opierała się na dywanie roślin ) , nęcenie w  punkt , zarzucanie też mniej więcej w pole nęcenia .Kolejna możliwość to zestaw tradycyjny karpiowy helikopter - i tutaj odsyłam do artykułów o tematyce karpiowej .Jeżeli przynęty nie trzeba zarzucać daleko , a ryby żerują blisko brzegu - to warto spróbować improwizacji , z użyciem zestawu obciążonego samymi tylko śrucinami - taki ciężarek nie zagłębi się zbytnio w mule czy roślinności , zwłaszcza w każdej nawet najprostszej gruntówce , można korzystać z elementów zwiększających pływalność przynęty . Innym sposobem łowienia z dna , w łowisku nazwijmy to problematycznym - są wszelkie zestawy Pater - noster , wśród których najskuteczniejsze są te zastosowane wespół z przynętą pływającą ( kukurydza + kulki styropianu , skórka chleba , pop corn + mady , ryż preparowany + mady  , kulki proteinowe typu POP UP czyli pływające itp ) . Pierwszy ze wspomnianych zestawów Pater - Noster wygląda następująco : na żyłce głównej mocuje się przypon 15 - 20 cm zakończony krętlikiem ( za jego pomocą nawleka się przypon na żyłkę główną ) , powyżej , na żyłce głównej , stoper ze śruciny  , tuża za przyponem krętlik łączący żyłkę główną z trokiem  zakończonym ciężarkiem ,cieńszym niż przypon ( najsłabszy element zestawu , o długości uzależnionej od grubości dywanu , ilości roślin czy mułu np 70cm -1,5 m ). Zestaw ten wymaga odpowiedniego ustawienia ( im więcej roślinności tym większy kąt pomiędzy żyłką a wędziskiem ). Ten sposób łowienia wymaga napięcia żyłki. Następnym Pater - Noster jest zestaw wymagający pływającej przynęty i  zluzowania żyłki ( nie nadaje się więc do drgającej szczytówki ) . Montuje się go tak : trok boczny z ciężarkiem  , np o długości 1 m - nawleka się za pomocą krętlika ( trok z krętlikiem ) na żyłkę główną , powyżej stoper ze śruciny ,a za trokiem kolejny krętlik do którego dowiązuje się , krótki 10 - 25 cm przypon obowiązkowo  z przynętą pływającą . W łowiskach mulistych można też zrezygnować z ciężarka i łowić zestawem gruntowym , w którym zwykły obciążnik zastąpiono całkowicie napełnioną kulą wodną - taki zestaw łagodnie osiada na dnie i nie zagłębia się w mule .Dawniej , kiedy nie było jeszcze tych wszystkich "metod " połowu - na karpia skutecznym sposobem był zestaw , obciążony samym  tylko ugotowanym na wpół ziemniakiem założonym na żyłkę z kawałkiem wentylka ( by żyłka nazbyt  nie cięła ziemniaka ). Jest wiele różnych możliwości i sposobów - pomocna może się nawet okazać zwykła sprężyna bez obciążenia  czy koszyczek zanętowy z plastyku , które powinny po ściągnięciu zestawu wracać całkowicie puste -co znaczy że zestaw leżący na dnie jest już wolny od balastu a więc lekki . Gruntówkę z zanętą - rzucamy - tak długo aż zanęcimy zaś po rozpoczęciu łowienia ,  na żyłce biegnącej do wody , tuż za szczytówką - zakładamy niewielki , dobrze widoczny stoper - by wiedzieć o jaką mnie więcej odległość ściągnąć zestaw . Wszystko trzeba wypracować samemu . Trochę informacji  na temat gruntówki - mozna znaleźć na stronie Lake Fishing :http://www.lakefishing.com.pl/gruntowka/index.php.

zgłoś naruszenie

wysłano: 2011/08/17 11:12
Linke83 dziękuje za informacje na pewno skorzystam z Twoich porad. Czytając Twoją odpowiedź tak się wciągnąłem, że obiad przypaliłem;)

Pozdro

zgłoś naruszenie

strona główna forum

Google