Plecionka na żywca i grunt

/ 7 odpowiedzi
Cześć, mam pytanie czy lepiej jest stosować plecionkę czy żyłkę na żywca i gruntu ? na żywca będe łowił szczupaki a z gruntu sandacze na trupka i mniejsze sumy na rosówki albo wątróbkę. Moje wędki to karpiówki z 3lbs i 3,5 lbs. Pomużcie mi wybrać pomiędzy plecionką a żyłką? Na forum nic nie ma ponieważ szukałem
TrickOrTreat


Po pierwsze pisze się " POMÓŻCIE".
Po drugie to skąd wiesz że będziesz łowił akurat te mniejsze sumy?
Plecionka jest wytrzymalsza ale ja osobiście wolę żyłkę - bardziej amortyzuje. Plecionka nie jest tak rozciągliwa i przy holu ryb  wygodniej pracuje mi się na żyłce.
Plecionki miałem założone na każdej wędce oprócz spławikówek i po 2 sezonach odszedłem od nich. Jeżeli masz jakiś dobrze działający kołowrotek i dobrze ustawiony hamulec to żyłka będzie wystarczająca.

Jeżeli łowisz w zaczepach, potężne sumy i szczupaki to bezpieczniej będzie wziąć plecione.
Nie napisałeś żadnych dodatkowych informacji więc odpowiedzi również będą ogólnikowe

Daj coś o łowisku - skonfrontuj to jakich okazów się spodziewasz z tym co udaje się złowić innym bywalcom. Czy są tam zaczepy?, czy łowione okazy sa aż tak potężne że potrzebna Ci pleciona?
Na Twoje pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ dałeś za mało informacji Każdy ma inny gust i podejście. (2014/03/14 05:38)

TheMechOne


Ja wybralem zylke Mikado Sensei Feeder 0.25mm. Po pierwszych testach sie sprawdza, dosc szybko tonie. Za 150m dalem 12zl. (2014/03/14 05:50)

notaki


Myslę, ze zyłka 0,25 do karpiówki 3,5 lbs  jest zdecydowanie za cienka. Taka zyłka może strzelić zanim wedka dobrze się ugnie.
To ma współpracować ( zyłka z wedką ) .
Za gruba ( zbyt silna )  zyłka może  doprowadzić nawet do zlamania wedziska ( oczywiście przy ekstremalnych obciązeniach ).. przy zbyt cienkiej wędka nie zacznie pracować, gdy zyłka  juz może strzelic.

I podpisuje się pod postem kol. TrickOr Treat (2014/03/14 13:23)

TheMechOne


Oczywiscie mozna wybrac grubsza zylke, podalem tylko przykladowa grubosc. Wytrzymalosc statyczna dla tego rodzaju zylki, podawana przez producenta wynosi 8.9kg, z tego co pamietam. Ale do ciezszego wedziska, oczywiscie moze byc zbyt cienka. (2014/03/17 06:11)

waldi05


Czy żyłka,ćzy plecionka można polemizować. Ważne jest kolego byś potrafił zgrać ze sobą trzy rzeczy: kij,linkę główną i co chyba najważniejsze właściwą pracę hamulca kołowrotka w czasie holu rybki. (2014/03/17 08:10)

andrzej190670


Cześć, mam pytanie czy lepiej jest stosować plecionkę czy żyłkę na żywca i gruntu ? na żywca będe łowił szczupaki a z gruntu sandacze na trupka i mniejsze sumy na rosówki albo wątróbkę. Moje wędki to karpiówki z 3lbs i 3,5 lbs. Pomużcie mi wybrać pomiędzy plecionką a żyłką? Na forum nic nie ma ponieważ szukałem 
Kolego, odpowiem ci tak. W bardzo zarośniętych starorzeczach gdzie poluje na szczupaka, na żywca stosuje plecionke 0,30 i przypon 0,25 na takiej samej karpiówce 3lbs. Nie mam najmniejszego problemu z wycholowaniem zębatego. Natomiast w nurcie gdzie poluje na sandacza zakładam żyłke 0,30 i przypon z plecionki 0,18 . Nie jest to może profesjonalne rozwiązanie ale żaden sandacz jeszcze mi się nie zerwał. Co do suma to się nie wypowiem bo nigdy tych pięknych ryb na kiju nie miałem.
(2014/04/14 10:40)

darek-salamon


Cześć, mam pytanie czy lepiej jest stosować plecionkę czy żyłkę na żywca i gruntu ? na żywca będe łowił szczupaki a z gruntu sandacze na trupka i mniejsze sumy na rosówki albo wątróbkę. Moje wędki to karpiówki z 3lbs i 3,5 lbs. Pomużcie mi wybrać pomiędzy plecionką a żyłką? Na forum nic nie ma ponieważ szukałem 
Kolego, odpowiem ci tak. W bardzo zarośniętych starorzeczach gdzie poluje na szczupaka, na żywca stosuje plecionke 0,30 i przypon 0,25 na takiej samej karpiówce 3lbs. Nie mam najmniejszego problemu z wycholowaniem zębatego. Natomiast w nurcie gdzie poluje na sandacza zakładam żyłke 0,30 i przypon z plecionki 0,18 . Nie jest to może profesjonalne rozwiązanie ale żaden sandacz jeszcze mi się nie zerwał. Co do suma to się nie wypowiem bo nigdy tych pięknych ryb na kiju nie miałem.



Czemu nie profesjonalnie? Jak najbardziej kolega ma racje ze sandaczyk na przypon z plecionki na suma tym bardziej pomijajac wolframy i stalki.Ja na leszcze tez stosuje plecionki 0.06 na sumy grubsze.Pisałem w innym poscie jak w koninie  na kanałach'wielkie malze cieły mi żyłki na przyponach. Od tamtej pory ,pare lat stosuje plecionki na rozne ryby z dobrym efektem.Poprostu jest miększa od wolframow i wytrzymała. (2014/04/14 15:06)